Zahrada

Zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15448/bmid_zahrada-4iB-15448.jpg 5 368 76

Zahrada Jiřího Trnky patří mezi díla, která léta oslovují děti i dospělé. Má své kouzlo, poezii i humor. Pohádku Trnka nejen ilustroval, ale sám i napsal. Pět kluků otevře starou rozvrzanou branku a vejdou do krásné, tajemné zahrady, kde potkají kamenného trpaslíka, zlomyslného kocoura, učenou velrybu, pět slonů, a odhalují rozličná tajemství. Kouzelný příběh, který známe i z filmového zpracování, je nezapomenutelný.... celý text

majáček
majáček
21.03.2024 3 z 5

Jiří Trnka byl skvělý malíř a ilustrátor. Bohužel jak v dětství, tak i nyní ve mě tato knížka vyvolávala nepříjemné pocity. Ani filmové zpracování se mi nelíbí.
Jde z toho strach a úzkost. Chlapci se neustále bojí kocoura. Kocour na ně vymýšlí samé škodolibé věci.
Dětem jsem to nikdy nečetla. Obávala bych se, že by se bály na naší zahradě. Všude by číhal někdo vychytralý. A mohly by se bát koček, ne-li zvířat celkově

Janizoun
Janizoun
22.01.2024 5 z 5

Zahrada je krásné, milé, úsměvné a dobrodružné čtení.
V této knize poznáme pět kluků kamarádů, kteří mají odvahu a ve staré zahradě se seznámí s trpaslíkem, zlomyslným kocourem a přechytralou velrybou.
Kniha, která nemá chybu. Dětem se moc líbila, často se i při poslouchání smály, tak není moc vhodná jako čtení před spaním. Moje děti pořád žadonily, že chtějí ještě a ještě číst, tak jsem ty moje rarachy touto knížkou před spaním spíš rozdováděla :-)
Úžasná kniha, kterou doporučuji i pro dnešní generaci dětí.

Lucissia
Lucissia
30.12.2023 4 z 5

Přečteno, nádherné ilustrace i hra se slovy. Jen si myslím, že televizní zpracování o malinko tuhle knihu předběhlo. Proto knize jen čtyři hvězdy. :-)

adela2316
adela2316
27.11.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou při čtení recenzí na knihu Pavla Čecha O zahradě a nechala jsem se inspirovat.
Rekla bych, ze to není úplně jednoduché čtení, me samotnou kniha překvapila svým vtipem a hravostí , občas jsem musela ve čtení zastavit, abych si ujasnila myšlenky.
Ilustrace jsou moc krásné, je to kniha plná fantasie.

Mánička178
Mánička178
04.11.2023 4 z 5

Chtěla bych být znovu malá, dostat tuhle knížku a nechat se vtáhnout do toho tajemného světa staré zahrady, kde vše je možné. Představit si tu starou branku a představit si dětskou fantazií, co se za tou brankou může stát... V dospělosti už mi to nejde tak lehce, ale pořád se mi kniha moc líbí, tak snad bude dělat radost dětem v rodině a ony si budou představovat ta dobrodružství, která se tam skrývají :)

broskev28
broskev28
23.10.2023 5 z 5

Jako malá jsem Zahradu neznala, zato jako máma jsem ji přečetla mnohokrát. A ještě teď, když začnu "to šlo jednou pět kluků do školy", tak moji synové plynule navážou. Známe knihu, milujeme i seriál a já jsem byla tuze překvapená, když si jedno malé (tuším kolínské) divadlo Zahradu připravilo jako své dětské představení. Pravda, kluci byli jen tři, ale i tak se jim to moc povedlo a jsem přesvědčená, že pan Trnka by jim zatleskal.
Ovšem můj favorit je kamenný trpaslík:

"Snad jsem jim měl přece trochu poradit, myslil si trpaslík. Takhle zabloudí. Sad je rozlehlý, oni zabloudí. Bylo mu jich líto. Škoda jich, takoví zdraví hoši to byli. Lítost přemáhala nešťastného myslícího trpaslíka. Byl jsem příliš tvrdý a teď už jsou asi zabloudění, naříkal v duchu trpaslík. Už je nikdy neuvidím - vzlykal pro sebe - nešťastní hoši, a dal se v duchu do usedavého pláče. Navrch nebylo vidět nic."

gabriela8704
gabriela8704
25.08.2023 5 z 5

Pěkná kniha.

Víla
Víla
10.04.2023 5 z 5

Po umělecké stránce dokonalá.

Bonda
Bonda
14.03.2023 5 z 5

Je nádhera, jak málo je tahle kniha předvídatelná, schematická nebo jinak jednoduchá. A přitom baví předškoláky. Pětiletá dcera vyslechla s pozornou, vážnou tváří všechny pasáže, kde jsou zesměšňovány nabubřelé postavy (velryba, moucha, čau čau). Smála se grotesce při lovu netopýra, zatímco já se bavila vtipem podání. Přemýšlím nad tím, jaký psychologický typ je vlastně kocour. Osamělé vzdorovité dítě? Naivní mrzout s čistým srdcem? Zlomyslný zábavný kamarád se skrytou bolestí? Všechno špatně. Ale i tou nezachytitelností je pro mě kouzelný.

Drakobrouk
Drakobrouk
05.02.2023 5 z 5

Zahradu jsem nejdřív poslouchal jako audio, ale bylo tam toho mnohem míň než v knížce. Kniha se mi moc líbila, hlavně kvůli zlomyslnému kocourovi, co pořád nadával.

Kontryhelka
Kontryhelka
29.01.2023 5 z 5

Úžasná kniha, na kterou velice ráda vzpomínám. Milovala jsem podlého kocoura a litovala kluky, kterým pořádně dával kocour zabrat. Opravdu milé čtení pro děti. A jako seriál pecka.

EliskaD
EliskaD
26.11.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem měla moc rada už v dětství. Bavila mě dobrodružství klučičí party a nesmírně mě bavil kocour. Trpaslík tomu dodával tajemno (jako dítě jsem pořád přemýšlela, jestli je teda živý nebo ne). Co jsem ale nechápala, byli ti sloni. Nevím proč. Ti mi asi přišli příliš exotičtí k takové české tajné zahradě.

martisek21
martisek21
28.10.2022 5 z 5

knižku jsem poznala až jako dospělá, když jsem ji četla svým dětem, ale bezvýhradně jsem se do ní zamilovala a pokaždé se těším, když ji jdu číst znovu

Sandik
Sandik
25.09.2022 4 z 5

Děti byly trochu zklamané tím, že se kniha v některých pasážích poněkud liší od stejnojmenného animovaného seriálu. Poslouchaly ale pozorně a občas se líčenému smály na celé kolo, takže jinak zjevně vládla spokojenost. Samozřejmě krásné jsou i ilustrace, typografie a vůbec všechno ;o)

Corso
Corso
13.09.2022 5 z 5

Citam prvy raz, a mam uz 48 rokov. V niektorom inom prispevku som sa raz rozpisoval o mojej zahrade detstva. K takym skrytym, tajomnym zakutiam mam vztah. Prednedavnom som mal v rukach aj O zahrade Pavla Cecha. Obe knihy take odlisne, ale o rovnakom principe detstva. Jiri Trnka ma svojsku poetiku. Hravu, bezprostrednu, laskavu k detskemu citatelovi. Par minut ako som knihu otvoril, ziskala si ma. Cim? Ved uz len ta scenka ako chalani vytahuju z vrecak vsetko co maju. Cela knizka dokazuje, ako Jiri Trnka mal blizko k detskemu svetu, a ako vyborne sa vedel pozerat optikou, ked ste este sotva meter nad zemou.

Hypatia1010
Hypatia1010
01.08.2022 4 z 5

Jako dětem nám ji kdysi četla mamka. Po letech jsem ji četla já svému tehdy asi šesti letému synovi. Celkem ho i zaujala, i když nejspíš některé pasáže úplně nechápal. Ovšem nedlouho poté si zamiloval filmové animované ztvárnění. Z dětství jsem si toho z knihy moc nepamatovala, ale na zlomyslného kocoura, trpaslíka ani velrybu jsem nezapomněla.

katerina5544
katerina5544
29.06.2022 5 z 5

Kouzelná kniha, hezký příběh a ty ilustrace! Stejně tak animovaný seriál. TOP

Hanncha
Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Pořád se mi kniha líbí. i příběh a hlavně ty krásné ilustrace!

Mája777
Mája777
22.04.2022 5 z 5

Tuhle knížku mi kdysi dala maminka. Musím říct, že jako dítěti se mi vůbec nelíbila. Nedávno jsem na ni narazila při noci s Andersenem a řekla jsem si, že to zkusím znovu. A ejhle, ono to má něco do sebe. Tenkrát se mi tam nelíbil ten zlomyslný a nerudný kocour. Měla jsem z něho strach. A dnes - oceňuji fantazii pana Trnky. Trpaslík, kocour, velryba, sloni, kluci a tajemná zahrada. Prostě skvělé. A jeden bonus - ve třídě mám také Jiřího Trnku :).
(22. 4. 22 - 8 488 - 21)

Aknel26
Aknel26
28.02.2022

Možná je to ostuda, ale k Zahradě jsem se dostala až jako dospělá. Knížku jsem pořídila synovi poté, co jsme dvakrát navštívili úžasnou interaktivní výstavu v kladenském zámku. A upřímně musím říct, že ačkoli je to určitě fantastická kniha co do textu i ilustrací, tak nějak nás oba minula a dočetli jsme hlavně díky dojmům, jaké v nás zanechala výstava. Já jsem už asi moc stará a nenosím po kapsách ty správné věci, abych se do zahrady dostala. Syn je na tom lépe - sice si pobyt v zahradě tak docela neužil, třeba pasáž s velrybou pro něj byla ještě těžko uchopitelná, ale může se tam přece jít podívat za rok, za dva, ne? A pak může dát i hvězdičky.