Záhadný pan Quin

Záhadný pan Quin https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217/bmid_zahadny-pan-quin-DTl-217.jpeg 4 201 22

V sérii detektivních příběhů Záhadný pan Quin se českému čtenáři poprvé představuje nejtajuplnější a nejneuchopitelnější postava, jakou kdy Agatha Christie stvořila, pan Harley Quin. Tento muž se zjevuje či mizí naprosto nečekaně a do běhu událostí zasahuje téměř nepostřehnutelně, takže nejen čtenář, ale dokonce i samotné postavy v příbězích nejednou zapochybují o jeho reálné existenci. Zanechává však za sebou zcela změněné, znovu rozehrané nebo jinak završené osudy lidí živých i dávno zemřelých; ne nadarmo v jedné z povídek sám sebe nazve „obhájcem mrtvých“. Ačkoli jsou povídky s panem Quinem o poznání nejednoznačnější než většina děl Agathy Christie a mají i značně melodramatičtější atmosféru, vedle typicky přesných charakteristik postav v nich většinou nechybí ani ta – pro autorku nejzásadnější – ingredience: úkladná vražda. Ať už mrtvola tvoří dokonale naaranžované zátiší v saloncích starobylých a poněkud strašidelných rodinných sídel či v jejich rozlehlých zahradách, nebo je obklopena mondénním prostředím přímořských letovisek s luxusními hotely a restauranty, v nichž krásné dámy šustí nákladnými róbami a skrývají temná tajemství…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Mysterious Mr. Quin , 1930

Hani77
15.10.2023 3 z 5

Přestože miluji detektivky Agathy Christie, touto knihou jsem se prokousávala několik měsíců. Málokterý příběh mě opravdu bavil. Už se těším na Poirota nebo alespoň slečnu Marplovou.

Veveruška1992
22.05.2023 5 z 5

Tak tohle přesně je moje krevní skupina, s panem Satterthwaitem bychom si v mnohém notovali, a prolnutí jeho pozorovacího talentu a střízlivého úsudku s tajemstvím obklopujícím pana Quinna vytvořil koktejl, kde vsechno pro mě mělo ten správný poměr, jako člověk snažící se pochopit lidskou povahu jsem si přišla na své, psychologizující Agathu mám nejradši. Skvělý zážitek.

alibaba72
27.10.2022 4 z 5

Tak Agatha, co dodat, dobré čtení, ale některé povídky mně připadaly takové prostinké, ale určitě stojí kniha za přečtení.

Olga8480
26.07.2022 4 z 5

Od autorky jsem zatím žádnou knihu nečetla a pouze jsem se s jejím dílem seznámila ve filmové verzi.
Teď jsem opravdu ráda, že jsem si vybrala zrovna tuto knihu a seznámila se se záhadným panem Quinem.

Turmee
26.05.2022 4 z 5

Tak tohle mě překvapilo. Pro mě naprosto jiný styl, než na jaký jsem u Agathy zvyklá. Krátké povídky, s detektivní a trochu mysteriózní zápletkou, které by každá vystačily na vlastní knihu.
Ze začátku zábavné a nové, ke konci jsem už dokázala odhadnout, co se bude v povídce dít a odhalit zločin o něco dříve.

petrarka72
10.06.2021 5 z 5

Pan Harley Quin má přesně ten typ tajemnosti, který mne baví - a divadelnost, která milovníka dramat pana Satterthwaita musí fascinovat (pokud by Quin nebyl, nepochybně by si ho vymyslel). Skoro by se chtělo napsat, že detektivní motivy nejsou to hlavní. A ten opalizující vánek provázející "usměvavou, ale smutnou" postavu od příchodu po vstup do Harlekýnské uličky (nebo uličky milenců?), je dráždivý...

Bája89
17.02.2021 3 z 5

Klidně se to mohlo jmenovat "Všetečný pan Satterthwaite". Nápad s objevujícím se a mizejícím panem Quinem, který nenápadně tahá za nitky a nechá nebožáka starého Satterthwaitea oddřít všechnu práci byl docela zajímavý. Od Agathy to bylo v rámci její tvorby příjemné zpestření. Ve výběru dvanácti povídek se našlo pár překvapivých zvratů, ale i několik příběhů, které byly předvídatelné. Nejvíce se mi líbily povídky Pan Quin přichází a Mrtvý harlekýn. Docela mě překvapil konec Harlekýnské uličky a Raněného ptáka. Záhadný pan Quin se řadí do kategorie příjemného čtení, ale ne do toho nejlepšího, co mi od Agathy padlo pod ruku.

Makropulos
28.06.2020 4 z 5

Moc dobrá Agatha.

petraj30
15.08.2019 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, ale jsem zvyklá na sl. Marplovou nebo na Hercula Poirota, ze začátku jsem si na pana Quina nemohla zvyknout, později jsem ho akceptovala, ale klasika je klasika

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Vynikající kniha, pan Quin se objevil vždy tak záhadně jako zmizel. Doporučuji...

dagmar5477
23.10.2018 5 z 5

Výborná kniha.

plqa
26.07.2018 4 z 5

Povídky byly super, pan Quin tajemný. Poslední povídka však byla ještě záhadnější než všechny ostatní. Knihu rozhodně doporučují.

haki34
28.08.2017 5 z 5

jak jsem ho ze začátku nemusela, pak jsem si na pana Quinna zvykla a nechala se unášet příběhy. Trocha tajemna a mysteriiózna, nakonec z toho Agatha vybruslila se ctí. Harle Quinn je její další zajímavý hrdina. Nemusí být ale pro každého - je na míle vzdálen reálné a praktické slečně Marplové či svéráznému gentlemanovi s malými šedými buňkami :)

renefer
12.12.2016 4 z 5

Nemám ráda povídkové knihy, ale po této knize jsem sáhla z nouze a nelituji. Krátké detektivní povídky s propracovanou zápletkou a v hlavní roli s tajemným panem Quinem. Delší dávku bych ale nesnesla.

locin
26.10.2016 5 z 5

Můj první příběh kde nevystupuje H. Poirot ani slečna Marplová a musím říct, že nejsem vůbec zklamaná. Opravdu to byla velmi příjemná změna. Báječně se hodí na cesty do práce, díky krátkým povídkám. :)

Market = )
10.11.2015 4 z 5

Měla jsem za to, že povídky moc nemusím, ale tahle kniha mě vyvedla z omylu :-). V poslední době jsem se vrhla do víru severských detektivek, takže jsem se bála, že setkání se "staroanglickou" Agathou pro mě bude moc rozvláčné a nebudu schopná se začíst (což už se mi jednou po sérii akčního čtení stalo), ale opak byl pravdou - spád a příběhy povídek mě skutečně nadchly!

Filda
15.09.2015

Pan Quin - záměrná psychologická inspirace pana Satterthwaita, který povolá své "harlekýnsky divadelní" podvědomí na podporu toku myšlenek a oživení představivosti? Někdy si říkám, jestli sama autorka neměla podobného imaginárního, romantického přítele detektiva, když psala své knihy. Protože jinak je to velice originální.

Sebasti
20.12.2014 5 z 5

Tato knížka mě prostě a jednoduše bere! Ať už je to tou záhadnou temnou atmosférou, příjemným panem Satterthwaitem nebo samotným panem Quinem. Nejvíce se mi samozřejmě líbily ty povídky s vraždami, u kterých jsem na konci jen seděl s vytřeštěnýma očima. Povídky by si určitě zasloužily zfilmování, nechápu, že to nikoho nenapadlo.
Nejlepší povídka - Skvrna na skle

markétka2002
04.04.2014

pecka fakt

Trina1
01.12.2011 5 z 5

Super!!! Moc se mi líbila, tohle je jedna z knížek, kterých se nemůžete dočkat při cestě z práce a máte takový ten blažený pocit, když ji vezmete do ruky a usednete s ní do křesla :).