Záhada sardinky

Záhada sardinky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286774/bmid_zahada-sardinky-658efcec689b6.png 4 16 4

Když na zahradě profesora Timothyho Chestertona-Browna nevysvětlitelně exploduje černý pudl, zmrzačí profesora a zabije jeho hosta, "záhada sardinky" může začít. Do jejího rozluštění se zapojuje řada nepravděpodobných detektivů: dvanáctiletý matematik, jeho matka, jeho láska, věštkyně slečna Prenticeová či byrokrat přezdívaný ministr imponderábilií. Odhalené stopy - logické, okultní, intuitivní a všelijaké další - vedou daleko od maličkého přímořského městečka, kde všechno začalo - na Mallorcu, do Říma i do Londýna. Řešení se však nakonec stejně nachází až za těmi nejvzdálenějšími a nejmagičtějšími hranicemi rozumu. Román Záhada sardinky polsko-britského filmaře, prozaika, básníka a filozofa Stefana Themersona (1910-1988) je postmoderní koláží sešitou z absurdních nápadů opírajících se o trivialitu. Kdo by ji chtěl zastírat, skončí s Brežněvem a Thatcherovou nad červeným tlačítkem. Jediné, co nám zůstává, jsou dobré způsoby.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rubato

The Mystery of the Sardine , 1986

Martin1950
01.10.2023 5 z 5

Skvěle vystavěný a promyšlený román!

EvaEma
15.10.2019 5 z 5

Toto byl balzám, odpočinek, zábava, fantazie.

Palivo
23.08.2017 4 z 5

Dobré den. Záhada sardinky je o tom, že pudl s bombou vyhodí do vzduchu dům, vdova jede na Mallorku a v Polsku žije generál. Poctivý literární guláš z ranku Jarryů, Tzarů, Quenejů, Obrianů a Vianů mi zamotal hlavu jako dvanáctej jégrmeister a to já rád. Doporučuji všem, kteří mají rádi intelektuální švandy dudáky. Rád bych viděl filmovou adaptaci v režii Víta Olmera, kdy jiří Krampol bude hrát všechny postavy, včetně pudla a továrny na sardinky.

-Pečivo-
29.01.2017 3 z 5

Takto smíšené pocity jsem měl naposledy, když sem si prdl v autobuse. Na jednu stranu se mi ulevilo, ale na druhou stranu mi bylo trapně, protože sem neměl sluchátka.

Záhada sardinky je detektivka, která žádná neni, protože v půlce děje se autor rozhodne se na děj úplně vykašlat. Postav tam je jak u Marqueze, ale na druhou stranu je jejich stručný obsah uveden na začáku knihy a tak se se tam mohl vracet, když postava #13 po 50ti stranách zase přijde nakrájet salám a já tak zůstal stále v obraze.

Tématicky něco Vianem a O'Brianem, bohužel na mne moc O'Brian, proto dvě hvězdy dolu. Dobře rozjetej příběh, ke konci bohužel zbytečně moc dada.

Stefan Themerson
polská, 1910 - 1988