Záhada rozumu

Záhada rozumu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390786/bmid_zahada-rozumu-eef-390786.jpg 4 13 4

Říká se, že od zvířat nás odlišuje rozum. Ten se stejně jako ostatní charakteristiky našeho živočišného druhu vyvinul postupnou evolucí. Musíme si proto položit dvě zásadní otázky: Proč se rozum nevyvinul u zvířat? A proč se lidé tak často chovají úplně bláznivě? Na tyto a další otázky se snaží odpovědět francouzští kognitivní vědci Hugo Mercier a Dan Sperber. Rozum podle nich nefunguje osamoceně a neslouží k hledání té nejlepší možné reakce v konkrétní situaci. Mnohem spíše pomáhá obhajovat naše instinktivní a podvědomá rozhodnutí před naším okolím — přesvědčuje je skrze racionální argumentaci a soudí argumenty ostatních. Najednou pak dávají smysl i ty největší slabiny rozumu: například proč vždy tíhneme k tomu, co známe, nebo proč tak často nedokážeme rozlišit mezi dobrou a špatnou myšlenkou.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Host

The Enigma of Reason , 2017

Ninushka
03.09.2023 3 z 5

Není to špatné, kniha obsahuje spoustu zajímavých skutečností, přesto jsem se ale nemohla začíst.

soukroma
16.10.2021 3 z 5

Pro mne velice málo čtivé, a - tak jak podáno - dokonce málo uvěřitelné (včetně příkladů z logiky, což je tedy paradox). 50%

DreamerX9
10.10.2021 3 z 5

Za mě příliš obsáhlé ale za to zajímavé jsou zde různé filozoficke teorie i domněnky, pokusy také kus psychologie a vědecké experimenty. Je to spíše na obohacení si vědomostí, faktů i teorií

Universum1994
31.12.2019 4 z 5

Velmi čtivé a bohaté na informace nejen o lidském rozumu.

kognitivní vědy

Autoři knihy