Záhada panství Bainbridge

Záhada panství Bainbridge https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474734/bmid_zahada-panstvi-bainbridge-laura-pur-yNK-474734.jpg 4 167 49

Když se mladá vdova Elsie přestěhuje na venkovské sídlo svého zesnulého manžela Ruperta Bainbridge, čeká ji kromě chladného přijetí od služebných a nekonečných hodin osamění i temné překvapení. V podkroví nalezne zvláštní dřevěné figuríny zvané tiší společníci. Brzy se v domě začnou dít prazvláštní věci – netrvá dlouho a řada nešťastných a nevysvětlitelných nehod začne Elsie přerůstat přes hlavu. Elsie se tak potýká nejen s duchy své minulosti, ale i se silami, nad kterými pomalu ale jistě ztrácí kontrolu. Když při strašlivém požáru skončí zmrzačená v ústavu pro duševně choré, má konečně možnost vyprávět svůj příběh – nic jiného jí ani nezbývá: buď pravda, nebo šibenice. Postupně chápavému doktorovi Shepherdovi odkrývá svůj příběh, ve kterém se prolíná lidské zlo s běsy dávné minulosti. Uvěří doktor jejímu příběhu a uchrání ji od oprátky?... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Silent Companions , 2017

bupilla
18.11.2021 5 z 5

Tak toto bolo naozaj výborné! Od knihy som sa nevedela odpútať a prečítala ju v priebehu jedného dňa :)
Bolo to svižné, výborne napísané, všetky tri časové línie boli naozaj strhujúce, veľmi zaujímavé.
Originálny príbeh a temný skvelým spôsobom.
Kniha pri ktorej ma miestami fakt mrazilo a zabúdala som aj dýchať, pritom ma ale nevydesila tak, že by ma obrala o pokojný spánok - výborné :)
Veľmi dúfam, že budú preložené aj ďalšie knihy od tejto autorky :)
Odporúčam a kľudne aj pre tých, ktorí horory nečítajú - nemusíte sa báť do tejto knihy ísť, len ju nečítajte v noci :D
Ja som strachopud a zvládla som to prečítať (za denného svetla) :D Pred spaním som si ale potom ešte prečítala poriadny kus rozprávkovej knihy pre deti :D
@knizny.domcek

Noctua8
15.11.2021 5 z 5

Pěkný strašidelný příběh s uvěřitelným vývojem i závěrem (uvěřitelný z literárního pohledu). Příjemně jsem se bála i bez toho, abych musela číst popisy nechutných scén, a to se mi moc líbilo. Dalo by se říct - inteligentní horor, který správným způsobem jitří obrazotvornost čtenáře.
Dvě, resp. tři dějové linie jsou opravdu pěkně poskládané a navazující. Našlo by se sice několik děr v událostech, příčinách a následcích, ale s tím se čtenáři jistě vyrovnají.
Třeba bude nějaké pokračování....

Knižní střípky
12.11.2021 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která pro mě osobně byla opravdu strašidelná, bála jsem se u ní, dost často mě vyděsila, tudíž jsem fakt spokojená! Z tichých společníků by mě asi kleplo, kdyby se mi zjevovali naprosto nepředvídatelně po baráku, šlak by mě trefil. Skvělá atmosféra, velice zajímavé postavy napříč společenskými třídami i stoletími, šmrncnuté čarodějnictvím, myslím si, že fanoušci tohoto žánru si přijdou fakt na své. Jsem nadšená a pekelně vyděšená :-).

IreneP
07.11.2021 5 z 5

Konečně horor ze strašidelného domu, který je opravdu povedený a originální. Líbily se mi ty 3 časové roviny a hlavně nápad se společníky. Fuj tajbl, něco takového mít doma! Veliké doporučení všem, co se rádi bojí.

85098211
05.11.2021 5 z 5

Páni, tak tahle kniha byla jedna velká jízda! :-) Vynikající atmosféra a střídání dvou časových období z let 1635 a 1865 - to prostě nemělo chybu! ;-) Elsie mi byla sympatická v podstatě okamžitě, Sarah sice ze začátku moc ne, ale zvykla jsem si na ni. Pokud jde o příběh z minulosti, tak ten mě doslova fascinoval. Anne, chránící svoji stigmatizovanou dceru Hettu, o jejíž nevinnosti je přesvědčená, je milá žena, která netuší, že je možná všechno jinak, než jak se domnívá ona. A přestože bylo jasné v podstatě hned, že se obě linky určitě protnout musí, přiznávám, že mne autorka přesto dokázala překvapit. No a samozřejmě bych nerada opominula ještě jednu důležitou část knihy, v níž Elsie po všech událostech v Bridge skončí v ústavu pro duševně choré, kde se setkává se vstřícným doktorem Shepherdem. Konkrétně tato linie celou knihou prochází jako červená nit. A celý příběh zde také končí... Úplný závěr knihy mne šokoval a autorka ho ponechala tak trochu otevřený. Zůstává tedy na čtenáři, aby se rozhodnul, zda vůbec a pokud ano, tak proč k nadpřirozeným jevům docházelo. A jaký byl další osud Elsie, jsem si dokázala na základě závěrečných událostí domyslet... Kniha je neskutečně čtivá, proto si plný počet určitě zaslouží a já doufám, že autorka napíše zase něco dalšího. Pokud totiž ano, já u toho definitivně chybět nebudu! :-)
PS: Tiché společníky jsem dosud neznala a nikdy o nich neslyšela, proto jsem ráda, že jsem se tady o této opravdu zajímavé skutečnosti dozvěděla ;-).

Kizuizi
04.11.2021 5 z 5

Tohle bylo vážně naprosto skvělé a já jsem nadšená!
Výborně popsané postavy a dokonale navozená atmosféra starého, dlouho neobydleného panství k sobě skvěle pasují. Autorce se podařilo skloubit hororový příběh s psychologickým románem a výsledek rozhodně stojí za přečtení.

alena1228
27.10.2021 5 z 5

Musím říci, že tato kniha mě naprosto uchvátila, je to za mě jeden z nejlepších počinů letošního roku.
Jsem naprosto nadšená, i když ze začátku jsem měla měla strach, že se budu hodně bát, ale naštěstí jde spíše o mysteriózní historický příběh, kde se střídá realita a tajemno, kde od začátku do konce nevíte, co si myslet o nadpřirozených jevech, kdo je blázen a kdo ne a jestli je skutečnost skutečností.
Do knihy jsem se ponořila tak, že za dva dny jsem ji měla přečtenou, potřebovala jsem vědět, jak to dopadne.
Líbilo se mi, že kniha rozdělena do třech celků, a to dvě historické části ze 17. a 19. století a jedna část z psychiatrické léčebny z 19. století.
Kapitoly jsou krátké, postav tak akorát, takže jsem se v nich skvěle orientovala a k téměř každé jsem si vytvořila nějaký vztah.
Esie mi bylo hodně líto, prožila si za celý život dost a dost. Nejvíce se na ní podepsalo dětství, ale nechci se více rozepisovat, abych čtenáře neochudila o zážitek při čtení knihy.
Spousta tajemství vyplouvá na povrch v průběhu knihy.
Její bratr se jí snaží být nápomocen, ale ani on si neví úplně rady.
V manželově příbuzné Sáře najde spřízněnou duši, ale ostatní obyvatelé v sídle i venkované ji nemají příliš v lásce. Jsou nehody opravdu jen nehody?
Není úplně uvedeno a vysvětleno, jak opravdu umřel její manžel a kde se stále berou třísky...
Mužští hrdinové se zde zdají být v pozadí, do popředí vystupují silné ženy, které se brání svému údělu a osudu.
Ještě více se mi líbila historická část z deníku ze 17. století. Hltala jsem stránku za stránkou, Anne mi byla velmi sympatická, měla velké srdce, její úmysly byly čisté, ale jak se říká: "Cesta do pekla bývá dlážděna nejlepšími úmysly."
Její dcera Hetta se zdá být nevinné stvoření, ale je to opravdu tak? Podepsal se na ní vliv prostředí, ve kterém vyrůstala nebo už taková byla od narození?
V knize jsou zmínění takzvaní tišší společníci, kteří provázejí všechny části knihy. Je v nich opravdu ukryté zlo nebo je to jen v chorých myslích obyvatel panství? Konec je víceméně pojat na na uvážení čtenáře. Je na vinně duševní choroba nebo opravdu vyhrálo nadpřirozeno?
Doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

nada3314
27.10.2021 5 z 5

Tak tohle byl skvělý výběr čtení! Ani nevím, jestli jsem si do tohohle ročního období mohla vybrat něco lepšího ; -). Když je v názvu záhada, tak mě to nikdy nenechá chladnou a tahle Záhada panství Bainbridge byla skvělá záležitost! Překvapil mě styl, kterým byl příběh napsaný, byla jsem ke knize přilepená a nešlo přestat číst. Já jsem knihu četla ve 24 hodinovém maratónu a zvládla jsem ji přečíst, teda spíše slupnout ;-) Na to, že tento žánr nemám vůbec probádaný, musím se pochválit a zvládla jsem to statečně  Celý příběh jsem četla v jakési křeči strachu, ale nedalo mi to a hltala jsem každou stránku.

Všechny postavy byly popsány tak dokonale, že se mi děj přehrával jako film. Klidně bych se nebála a tenhle příběh zfilmovala 

Příběh přeskakuje s „minulosti“ rok 1635 a do „současnosti“ rok 1865. Dvě ženy žijící cca 200 let od sebe prožívají zlo v rodovém domě Bainbridge. Tohle bylo perfektně zvolené časové období, mám ráda tuto dobu a zas tak moc často se v knihách neobjevuje, takže to bylo pro mě příjemné zpestření.

Děj v „současnosti“ r. 1865 se odehrává ve starém sídle Bainbridgů v Anglii. Těhotná Elsie je hlavní postavou, byla vdaná sotva pár týdnů, ale moc si manžela neužila, neboť ten záhadně ještě než se na panství nastěhovala, zemřel… Ve vesnici nebyla přijata v dobrém, vesničané se jí bojí a jsou nepřátelští. Celé panství je obklopeno tajemstvím a záhadnými na dřevě namalovanými společníky – duchy?!

Postupem času se v knize přesuneme do blázince, kde byla Elsie umístěna a zde se velmi snaží mladý lékař přesvědčit Elsie, aby si vzpomněla, co se na panství stalo, pokud si nevzpomene, hrozí jí oběšení za žhářství a mnohonásobnou vraždu.

Možná by mi více sedělo označení „gotický román“ než horor, ale jak jsem psala výše – nejsem znalec v tomto oboru ;-)

Mohu vřele doporučit všem, kteří mají rádi strašidelné příběhy plné napětí, kniha přesně splňuje, to co slibuje  Opravdu hodně strašidelné čtení s koncem, který mi vyrazil dech!

blazkoma
12.10.2021 5 z 5

Také máte nepříjemný pocit, když vás na každém kroku sledují nehybné oči z portrétů? Opravdu není dobrý nápad podobné knihy číst v noci. Ten pocit klaustrofobie, narůstajícího napětí nebo pocit, že vás něco sleduje ze tmy, je tím jen intenzivnější. Zkrátka se nepoučím, ale stálo to za to.

Zajímavost: Takzvaní silent companions se těšili oblibě v domácnostech evropské elity v 18. a 19. století. Tyto dekorativní figuríny nejsou nic jiného než realistické malby na plochých tvarovaných dřevěných deskách, které zobrazovaly sloužící, vojáky nebo děti..
Dodnes není úplně jasné, jaký byl jejich účel. Zůstávali v rohu místnosti, nebo před krbem v letních měsících, kdy se netopilo. Na schodech, aby překvapovali nevítané hosty nebo snad hlídali prázdný dům, když majitelé byli pryč. Chtěli byste takového společníka?