Záhada hlavolamu

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 4.71972

Stínadelská trilogie (1.)

Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia

shmaic

klasika, ke ktere jsem se po dvaceti letech rad vratil a ktera me znovu absolutne vtahla do deje

Šnek86
29.12.2018

Klasika, nádhera klukovství, netřeba dalšího komentáře.

Marcik7
11.12.2018

Napínavě psaný příběh, který znám z televizního zpracování s panem Třískou. Četl se velmi dobře, poznávala jsem v něm osobnost autora a jeho morální zásady. Doporučuji i dnešní mládeži.

Silwinka87
16.11.2018

Super,nejvíc se mi líbil příběh Jana Tleskače. Děj byl hodně napínavý. Kuba ( 8 let )

jfialova
12.11.2018

Seriál jsem viděla několikrát, ale knihu jsem přečetla až teď nedávno v dospělosti. A i tak mě bavila, byla napínavá, přestože jsem věděla, jak to dopadne.

Mygli
04.11.2018

Superní

marhoul
22.10.2018

Na dnešní děti to může působit úsměvně, ale my, co jsme se v těch Stínadlech tenkrát tolik báli a co je hledáme dodnes, kdesi v okolí kostela sv. Haštala... ;-) Jan Tleskač by se asi divil...

danny_21
11.10.2018

Úžasná kniha plná klukovských dobrodružství jedné skvělé a nesmrtelné party, tajemných Vontů a záhadného hlavolamu. Jak já si přál mít takovou partu .... jó to byly doby, kdy nám klukům stačilo jen pobíhat venku, zkoumat a chodit na výpravy - 95 %

Rawen616
21.09.2018

Už je to dávno co jsem jí četl. Pamatuji si z ní pramálo, ale co rozhodně utkvělo bylo depresivní a opravdu hutná atmosféra, kdykoliv se hrdinové vydali do Stínadel.

Teense
21.09.2018

super kniha doporucuju

Maevie
12.09.2018

Z nějakého neznámého důvodu jsem byla v dětských letech uchráněna od celé tvorby Jaroslava Foglara. O to větší překvapení bylo, když jsem v knihovně rodičů našla všechny jeho knihy ověnčené o autogram. S Mirkem Dušínem jsem se tak poprvé setkala skoro ve třiceti a musím říct, že to nebylo vůbec špatné setkání! Celá Stínadelská trilogie má neuvěřitelnou atmosféru, kouzlo a dějový spád, které z ní dělají nestárnoucí dílo pro všechny generace.

MOu598
16.08.2018

Jako dítě jsem milovala černobílý televizní seriál.
Teď jsem si myslela, že mne čtení nebude bavit, že je to spíš klučičí. Ale ne - SUPER.
Ráda bych si přečetla i další 2 díly série, ale doma je nemám a v knihovně jsou beznadějně rozpujčované a zamluvené. Jsem ráda, že se tyto knížky čtou.
Napínavé. Chvílemi až tak, že jsem kvůli napětí musela přestat číst.
Moc se mi líbilo.

stepi08
10.08.2018

Díky Čtenářské výzvě a mému jmenovci Mažňákovi jsem se opět vrátil do dětských let. Jako předškolák znající sotva pár písmenek jsem hltal každou stránku velké komiksové knihy Rychlých šípů a o pár let později jsem se stejným zájmem louskal své první foglarovky.

Občas se stává, že fantazie a nadšení, kterými nás některé příběhy naplňovaly v dětství, s přibývajícím věkem vymizí. Tohle však rozhodně naplatí u této knihy.

MrKrahujec
11.05.2018

Pět nekriticky oslavné ódy na tuto knihu (a potažmo i na celou tvorbu Jaroslava Foglara) samozřejmě můžu aniž bych se příliš přemáhal, ale přesto mi poslední dobou v podvědomí stále hnisají přečetné kritické hlasy stran Foglarovy fabulační ubohosti, školometství, vyprázdněné didaktičnosti, pokryteckého slušňáctví a já nevím, co ještě... Tak jsem teda zkusil podívat se na Foglara a jeho svět co nejstřízlivěji a, zaplaťpánbu, rozhodující klady jsem i objektivně našel. A sice jeho smysl pro humor a pro poezii. Zajisté, že Foglar není ani básník, ani humorista, ale právě všechny "srandovní" pasáže a všechny popisy přírodních, ale především městských krás a tajemství jej nakonec činí přece jenom nadčasovým a nenahraditelným. Komické příběhy jsou známé a rozpoznatelné, ale všimli jste si třeba, jak překrásné jsou jenom popisy Stínadel a vlastně i Druhé strany a s tím celého městského prostředí? Tady neváhám tvrdit, že Foglar dal s přehledem flek všem tolik vzývaným básníkům "poezie všedního dne", kteří v době jeho tvorby byli na vrcholu pobírání poct a cen. Za povšimnutí rovněž stojí Foglarova schopnost dávat svým postavám výrazná a neotřelá příjmení, v téhle oblasti taky trhnul mnohého "vážného" spisovatele své doby. Ovšem, je nutno uznat, že to, co zbude, odmyslíme-li si humoristické a poetické pasáže, je skutečně dosti ubohé (jenom ten vymyšlený dvojník Mirka Dušína, který se ještě navrch jmenuje taky Mirek a k tomu Daneš - to je velmi neohrabané). Naštěstí to není rozhodující, takže panu Foglarovi mohu prorokovat ještě dlouhý a dlouhý život, kypící mládím a zdravím.

Petass
01.05.2018

Když jsem objevila Foglara, můj dosavadní čtenářský svět se naprosto změnil. Záhada hlavolamu byla jako zjevení. Během roku jsem zhltla vše, co bylo doma v knihovně a pak sháněla další a další Foglarovy příběhy. Krásná doba, kdy jsem se bála v temných uličkách Stínadel... Doufám, že jednou podobně nadchne i moje děti. :)

n.ezn.amy
01.04.2018

Dovolím si tvrdit, že tato kniha je naprostý skvost v české literatuře. Poprvé jsem jí četl před 25 lety a hned jsem z ní byl naprosto unešený a když jsem jí četl znovu po 20 letech, stále mi přišla skvělá. Atmosféra Stínadel je naprosto úžasně popsaná a člověk cítí mrazení v zádech, když se začne zpívat Vontská hymna. A hlavně přátelství zde není jen slovo

Iki1
07.03.2018

Hodně dlouho jsem ji neměl v ruce. Díky čtenářské výzvě jsem z ní setřel prach a vnořil se hluboko do svého mládí. A opravdu stojí za to zavzpomínat!

KaP
14.02.2018

Nevěřila bych, jak moc mě bude bavit tato klasika, ke které jsem se dostala až po Divergenci, Labyrintu a dalších současných dílech.

Nielada
13.02.2018

Konečně jsem se ke knize dostala, z dětství jsem znala příběh pouze z komiksového zpracování. Ačkoliv jazyk může v dnešní době působit lehce zastarale a charakteristiky staví hlavní hrdiny až do pohádkového světla, má to tedy dost do sebe a můžu jen vřele doporučit.

spider.rio
03.02.2018

( AudioKniha ) jako malý jsem tyto knihy od Foglara četl furt a nejlépe dlouho do noci a ne a ne jít spát i když se druhý den muselo vstávat do školy.
Poslouchání této knihy bylo příjemné, při práci se člověk vrátí do dětských let.

Ivo1973
14.01.2018

Jako kluk jsem tuto knihu četl několikrát. Vynikající příběh, který dokáže vtáhnout do děje.

slunicko1958
29.12.2017

Knížka mého dětství, dárek k narozeninám s rokem vydání 1968. Příběh o kamarádství, odvaze, pravdě, cti... Nádhera.

Chesterton
11.12.2017

Četla jsem až na počátku puberty svých dětí - škoda, že jsme se nepotkali v dětství:(( Pan Foglar dokázal stvořit bezkonkurenční svět dětské fantazie se kterým musí souznít téměř každý:)) Je znát, že knihy jsou podloženy jeho osobním vztahem ke skautingu a klukům tohoto věku!
Moji kluci měli v oddíle velice svérázného Červenáčka:))

micha-ella
09.12.2017

Nevím, jestli existuje nějaká Foglarovka, kterou jsem nečetla. Byly to v mém dětství nejoblíbenější knížky. Dodnes mám schovaný knoflík, vyrobený ze srnčího parůžku při plnění bobříků. Krásné knížky, krásná dobrodružství, krásné časy!

eleryn
16.11.2017

K mé radosti jsem se dostala na zahraniční stáž do Řecké Thessaloniki a mimo učení českého jazyka děti z řecko-českých rodin, jsem se zapojila do recenzí knížek české knihovničky, která se tu pomalu rozrůstá :-)
A zde je moje recenze na tuto knihu:
Tajemné uličky Stínadel skrývají dávné tajemství, které zatím nikdo neodhalil. Když tu se jednoho dne blízko Stínadel, území Vontů, objeví na zdi namalovaný ježek v kleci. Tím se rozpoutá velké pátrání, u něhož nechybí skupina kluků, která si říká Rychlé šípy. Kamarádi Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček se snaží záhadu ježka v kleci rozlousknout. K tomu je však potřeba vydat se mezi Vonty do Stínadel, ale běda, jestli nebudete mít na sobě připnutý velký žlutý špendlík. Rychlé šípy se vydávají na cestu plnou dobrodružství, a tak se na řádcích jejich časopisu TAM-TAM pomalu odkrývá život Jana Tleskače a samotná záhada hlavolamu.

24.08.2017

Pro mne definitivně nejlepší Foglarova kniha - četla jsem ji jako první od tohoto autora na počátku 90. let a okamžitě mě pohltila. I černobílým televizním seriálem s Janem Třískou jsem byla fascinovaná. Prostě nádhera!

Melancholie
23.08.2017

Vždycky mi bylo líto po přečtení této knihy ,že nežiju v Praze a v té době. Představa svého vlastního dobrodružství ve Stínadlech mě dneska láká stejně jako před lety . Krása

marwinmh
16.08.2017

Konečně jsem se rozhodla přečíst si legendární Foglarovku a příjemně mě překvapila, během čtení jsem byla napnutá, jaké tajemství ježek ukrývá, líbila se mi hloubka přátelství Rychlých Šípů.

Šalvěj
01.08.2017

Poprvé jsem ji četla v 10. Doma jsem nosila žlutý špendlík (venku jsem se neodvážila). Pohltil mě svět Rychlých Šípů. Když jsem po dlouhé době shlédla seriál z 60. let a poté i barevný film, dostala jsem chuť se ponořit do této knihy znovu. Při čtení máte chuť vyběhnout a hledat svá vlastní Stínadla ( a že je v mém městě máme, sice relativně malá, ale přesto stínadelská, jen čekám, kdy z rohu vyběhnou rychlé šípy v patách s vonty),

Mistr119
07.07.2017

Proč zrovna Záhada hlavolamu získala tolik slávy? :) Mně přijde stejně dobrá jako ostatní foglarovky. :)