Záhada hlavolamu

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 4.71824
Série:

Stínadelská trilogie (1.)

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (119)

Přidat komentář
Ivo1973
14. ledna

Jako kluk jsem tuto knihu četl několikrát. Vynikající příběh, který dokáže vtáhnout do děje.

slunicko1958
29.12.2017

Knížka mého dětství, dárek k narozeninám s rokem vydání 1968. Příběh o kamarádství, odvaze, pravdě, cti... Nádhera.

Chesterton
11.12.2017

Četla jsem až na počátku puberty svých dětí - škoda, že jsme se nepotkali v dětství:(( Pan Foglar dokázal stvořit bezkonkurenční svět dětské fantazie se kterým musí souznít téměř každý:)) Je znát, že knihy jsou podloženy jeho osobním vztahem ke skautingu a klukům tohoto věku!
Moji kluci měli v oddíle velice svérázného Červenáčka:))

micha-ella
09.12.2017

Nevím, jestli existuje nějaká Foglarovka, kterou jsem nečetla. Byly to v mém dětství nejoblíbenější knížky. Dodnes mám schovaný knoflík, vyrobený ze srnčího parůžku při plnění bobříků. Krásné knížky, krásná dobrodružství, krásné časy!

eleryn
16.11.2017

K mé radosti jsem se dostala na zahraniční stáž do Řecké Thessaloniki a mimo učení českého jazyka děti z řecko-českých rodin, jsem se zapojila do recenzí knížek české knihovničky, která se tu pomalu rozrůstá :-)
A zde je moje recenze na tuto knihu:
Tajemné uličky Stínadel skrývají dávné tajemství, které zatím nikdo neodhalil. Když tu se jednoho dne blízko Stínadel, území Vontů, objeví na zdi namalovaný ježek v kleci. Tím se rozpoutá velké pátrání, u něhož nechybí skupina kluků, která si říká Rychlé šípy. Kamarádi Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček se snaží záhadu ježka v kleci rozlousknout. K tomu je však potřeba vydat se mezi Vonty do Stínadel, ale běda, jestli nebudete mít na sobě připnutý velký žlutý špendlík. Rychlé šípy se vydávají na cestu plnou dobrodružství, a tak se na řádcích jejich časopisu TAM-TAM pomalu odkrývá život Jana Tleskače a samotná záhada hlavolamu.

85098211
24.08.2017

Pro mne definitivně nejlepší Foglarova kniha - četla jsem ji jako první od tohoto autora na počátku 90. let a okamžitě mě pohltila. I černobílým televizním seriálem s Janem Třískou jsem byla fascinovaná. Prostě nádhera!

Melancholie
23.08.2017

Vždycky mi bylo líto po přečtení této knihy ,že nežiju v Praze a v té době. Představa svého vlastního dobrodružství ve Stínadlech mě dneska láká stejně jako před lety . Krása

marwinmh
16.08.2017

Konečně jsem se rozhodla přečíst si legendární Foglarovku a příjemně mě překvapila, během čtení jsem byla napnutá, jaké tajemství ježek ukrývá, líbila se mi hloubka přátelství Rychlých Šípů.

Šalvěj
01.08.2017

Poprvé jsem ji četla v 10. Doma jsem nosila žlutý špendlík (venku jsem se neodvážila). Pohltil mě svět Rychlých Šípů. Když jsem po dlouhé době shlédla seriál z 60. let a poté i barevný film, dostala jsem chuť se ponořit do této knihy znovu. Při čtení máte chuť vyběhnout a hledat svá vlastní Stínadla ( a že je v mém městě máme, sice relativně malá, ale přesto stínadelská, jen čekám, kdy z rohu vyběhnou rychlé šípy v patách s vonty),

Mistr119
07.07.2017

Proč zrovna Záhada hlavolamu získala tolik slávy? :) Mně přijde stejně dobrá jako ostatní foglarovky. :)

TomK
02.07.2017

Tohle je prostě klasika! Dobře se čte, je napínavá, vtipná, obsahuje vše, co skvělá kniha má mít. Díky ní si vždycky vzpomenu na ty časy, kdy člověk lítal po venku a objevoval různé "záhadné" místa a víc k životu nepotřeboval. Opravdu by si jí měl přečíst každý v každém věku.

ComposeAdela
09.06.2017

Klasika, kterou si vždycky ráda přečtu znovu. :)

Kopretina
25.05.2017

Po desítkách let přečteno a - opět jedním dechem. Tentokrát se syny, kteří při čtení ani nedýchali. Foglarovky je vzaly za srdce, a tato, tak ta je prostě nej. Před panem autorem se dá jen smeknout!

Atanone
25.05.2017

Kniha mého dětství. Komiksové sešity jsme měli tak "očtené" že se rozpadaly a s knihami to bylo podobné.
Akorát jsem neměla ráda Mirka Dušína..ale zato Červenáček a Rychlonožka,to byli moji "koně".
Hrozně jsme to tehdy prožívali- a vlastně i teď když se k foglarovkám dostanu,zjišťuju,že kouzlo trvá.
Bylo to naše dětství tak nějak prostší. Stačilo nás ráno vypustit ven "se slepicemi" a večer nás zase zavřít- o zbytek jseme se postarali sami..

Abrakadabra
18.05.2017

Už od mala jedna z mých TOP knih. Příběhy Rychlých šípů nejspíš nikdy nezestárnou a to je dobře. V dnešní hektické době je třeba, se umět na chvíli zastavit a najít v sobě toho malého kluka, který touží po dobrodružství.

lin24
22.03.2017

Knížku jsme četla někdy na základní škole. Dodnes si pamatuju, jak se mi líbila tajemná atmosféra Stínadel a hrozně jsem toužila tam bydlet. Dnes už to tak neprožívám :-) Ale příběh se mi líbí pořád, ráda jsem se vrátila do dětských let...

StihOMam
17.03.2017

Úžasný, nestárnoucí příběh, který určitě nejen ve mně vyvolal silný pocit a touhu něco takového zažít. Mít takovou klubovnu... A proč u nás v zapadákově nejsou taková temná místa, spletité uličky, velká dřevěná vrata, kočičí hlavy nesoucí pleskot mých nohou a proč neznám někoho, kdo nosí žlutý špendlík?
Dodnes mě těší, že moje mládí provázel Foglar a jeho Rychlé šípy spíš než dnešní čarodějové a Mládí v hajzlu.

hanak_v_exilu
15.01.2017

Jaroslav Foglar napsal spoustu skvělých knih, ale málokterá se může pochlubit takovou atmosférou jako Stínadelská trilogie. Pří čtení jsem se cítil, jako kdybych byl šestým členem Rychlých šípů a prožíval všechno dobrodružství s nimi. Záhada hlavolamu má neuvěřitelné kouzlo, které nevyprchá ani po dvaceti letech a pátém přečtení. A pořád je stejně napínavá.

RichardvonT.
12.01.2017

Slovem "kult" by se mělo pokud možno co nejvíce šetřit a štve mě, když se jakákoliv pakulturní blbost označuje za "kultovní".
Tady však říkám KULT, na tom trvám, zde stojím a nemohu jinak! :-)))

simecef
12.01.2017

No jo, málem bych na tento bestseller pro prepuberťáky zapomněl! Kultovní věc, z které i po opakovaném přečtení běhá mráz po zádech. Aneb kdo z nás po přečtení nechtěl alespoň na týden žít v Praze!?

čtenářka4
26.12.2016

Klasika dětské dobrodružné literatury.

Heidi9
04.12.2016

Úžasná knížka, jako malá jsem vždycky strašně chtěla být Vont a bydlet ve Stínadlech =D dodnes ji ráda čtu znovu. Takových pěkných knížek není nikdy dost =)

baty
28.11.2016

Četla jsem to už jako dospívající a teď jsem se k tomu vrátila. Knihy Jaroslava Foglara jsou napsané takovým způsobem, že to můžou číst čtenáři všech věkových kategoríí.
Při zážitcích Rychlých šípů jsem měla husí kůži, srdce až v krku a pocit, že to vše prožívám s nimi.

haki34
18.11.2016

V tejto knihe som sa prvykrat zoznamila s Rychlymi sipmi... Pribeh Jana Tleskaca, precitany este v starom kostole a nasledne v klubovni - no husia koza na chrbte a zneistenie, ci je pribeh s vrazdou fakt pre deti a knizka sa k nam do detskej nedostala omylom :D
Mena ako Losna a Maznak ma matali aj v snoch a fascinovala ma hierarchia Vontov, rozdelenie a usporiadanie naroda v klukatych ulickach... A do toho velmi roznoroda 5ka kamaratov z RŠ , prenasledovana famoznym Bratrstvom kočičí pracky ;)
Tamˇ-tam vs. Zberač... Opisovanie časopisov už dnes decká nezažiju... A asi ani taketo dobrodruzstva (pokial sa trebars nezucastnia zazitkoveho tabora a pod...)
Pane Foglar , 5* !!!

Madlenka_Knihy
17.11.2016

Je to ta nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla a budu číst společně s knihou Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta!!!

koczanska
10.11.2016

Ve svých třiceti jsem udělala neuvěřitelný objev. Ten Foglar s jeho Rychlými šípy je neuvěřitelně čtivý a napínavý. A já jako malá četla dívčí romány - nuda. Jak se říká: pozdě, ale přeci.

Freedomova
08.11.2016

Skvělá, napínavá klasika s hlubším smyslem, která i dnes může zábavným způsobem pomoci dětem najít vztah k hodnotám jako je čest, kamarádství a soudržnost a ukázat i jiné zajímavé možnosti trávení času než je televize, mobil nebo počítač. Bylo by fajn slyšet na hřišti místo peprných výrazů zase jednou poetické: "Mor a neštovice na vás, vy plantážníci!" :)

vlkodlaq
04.11.2016

Klasika. I když jsem vyrůstal spíše na Štorchovi, Karatovovi, Verneovi a Mayovi, ani Foglar mě neminul a nebylo to špatné čtení. Dnes mi připadá Foglarův styl úsměvný, ale jako kluk jsem to hltal, div jsem se nezakuckal.

jerry04
30.10.2016

Četl jsem to nedávno a přečtu si to znova, protože tohle je opravdu dobrodružné, napínavé i legrační. Nevím, jak to mohl Foglar všechno vymyslet.

Bar16
28.09.2016

Moje oblíbená knížka z dětství - každou stránkou, každou větou, každým slovem jsem se vracela několik let zpět a opět se zatajeným dechem prožívala dobrodružství ve Stínadlech. Příběh Jana Tleskače ve mě znovu probudil mrazení v zádech. Vždy se k foglarovkám ráda vrátím, možná si i v brzké době pustím televizní seriál :-)