Záhada Henriho Picka

Záhada Henriho Picka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371192/mid_zahada-henriho-picka-Rhr-371192.jpg 4 77 23

Crozon je městečko na západě Bretaně - právě tam místní knihovník, samotář a podivín, inspirovaný Richardem Brautiganem, založí knihovnu odmítnutých rukopisů. A knihovna se zdárně plní… Po letech navštíví rodnou Bretaň mladá redaktorka věhlasného pařížského nakladatelství, jejíž kariéra je na zářném vzestupu. Na kontě má několik skvělých objevů, poslední dobou to však poněkud vázne a objevila se i nějaká ta šlápnutí vedle… Na jednom z výletů se svým přítelem-spisovatelem narazí na v té době už trochu pozapomenutou knihovnu odmítnutých rukopisů – a záhy v ní objeví majstrštyk, literární skvost, perlu mezi knihami, napsanou jistým Henri Pickem, místním výrobcem pizzy, jenž je už několik let po smrti. Když se vydají po jeho stopách, zjistí, že nic v jeho životě nenasvědčuje tomu, že by kdy napsal jedinou řádku, kromě pohlednice, kterou kdysi poslal dceři na letní tábor.Jeho dílo je ale zde a pomalu se z něj stává senzace literárního roku, kniha, která mnoha lidem, od čtenářů po literární kritiky, zcela zpřevrátí životy… David Foenkinos s nadhledem a ironií zlomyslně míří do vlastních řad, zručně míchá skutečné postavy s hrdiny fiktivními, přičemž ani podoba těch druhých s žijícími osobami není náhodná, vtipně zobrazuje fungování literárního světa i jeho zákulisí a téměř spiklenecky do příběhu pro čtenáře vsunuje odkazy na známá i méně známá literární díla a anekdoty ze světa knih.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Le mystère Henri Pick , 2016

zdenaR
zdenaR
10.11.2023 2 z 5

Poměrně rozvleklé, snad až na poněkud překvapivý závěr nezajímavé.

broskev28
broskev28
20.07.2023 4 z 5

"První román je vždycky dílem šprta.
Jen géniové dovedou lajdačit na první pokus."
Po Erotickém potenciálu jsem zhltla další Foenkinosovu knihu, abych zjistila, že je to zase něco úplně jiného. Knihy, spisovatelé a jejich rodiny, knihovny, nakladatelství - knižní prostředí se vším všudy. Ústřední nápad - knihovna odmítnutých literárních děl - je geniální; bylo by docela zajímavé, kdyby taková existovala, kolik svazků by se v ní ocitlo třeba jen v českém rybníčku? A proč?
Jak psali mnozí, i já jsem měla pocit jisté nevyváženosti: začátek mě nadchnul, prostředkem jsem se horko těžko prodírala a konec to zase zachraňoval. Ale pořád to bylo, aspoň pro nás knihomoly, zajímavé a neradiční čtení o tom, čemu holdujeme více než ti druzí: o knihách.
Jak řekla Madeleine: "S vámi to nemá co dělat. Podle mě je nutné mít se na pozoru před každým, kdo má rád knihy. To já s Henrim jsem byla v klidu."

AllieM
AllieM
07.07.2023 3 z 5

Rozjezd velmi slibný, na začátku jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Druhá část byla ovšem slabší, některé motivy (viz chování manžela Joséphine) byly předvídatelné.. Závěr mi moc nesedl, moc nechápu, proč by to autor/ka vlastně takhle chtěl/a. A také úplně nevím, k čemu bylo množství poznámek pod čarou. 3/5

Venezia
Venezia
27.03.2023 3 z 5

Polovica strán by stačila. Po stej strane ma to už nudilo a úplne mi ušlo, kto je autorom knihy.
Btw, pieseň od Barbary - Göttingen - je veľmi pekná.

Roubas
Roubas
28.01.2023 5 z 5

Hrozně milá knížka. Kdo čeká literární mystery a pátrání po stopách geniálního spisovatele, ten se nedočká (to si raději pusťte film Sidney Hall).
Tohle je o všednosti života, krizích manželství a vztahů, o literárním světě, o skutečnosti, že dneska přijímáme spíš formu než obsah, že záře reflektorů není zdaleka všechno po čem by měl člověk prahnout. Vynikající oddechovka pro každého vášnivého čtenáře a psavce.

Freedomova
Freedomova
18.10.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale po začátku, který mne naprosto nadchl, jsem byla trochu zklamaná, protože jsem čekala, že se děj bude více týkat knihovny odmítnutých rukopisů a postavy jejího knihovníka. Zklamání mi však následně vynahradily autentické popisy pocitů a vnitřních úvah jednotlivých postav v jejich obyčejné lidské "životní upachtěnosti", které se bohužel většina z nás alespoň jednou nevyhne. Překvapilo mne, jak hluboce se dokáže autor vcítit do pocitů všech lidí - mužů i žen v rozličných fázích života a nazírat na situace z různých a zcela odlišných úhlů pohledu aniž by jím popisované vjemy ztrácely na věrohodnosti. V tomto ohledu mi připadala kniha naposto výjimečná a rozhodně stála za přečtení.

VerStetinova
VerStetinova
23.05.2021 3 z 5

Záhada Henriho Picka je oddychovka. Ale je strašně čtivá a není hloupá.
Celý příběh se točí okolo nikdy nevydaného geniálního rukopisu, který se ocitl v knihovně odmítnutých knih. Tam ho objeví literární agentka, která zavětří velký trhák.
Ale opravdu tak důmyslnou knihu napsal Henri Pick, který za svého života vlastnil pizzerii a psal maximálně nákupní seznamy?
Nechte se překvapit.

Anna 13
Anna 13
11.03.2020 4 z 5

Ze začátku jsem propadla bezútěšnému nadšení.
Ke konci jsem pociťovala jen rozčilení a zmatenost nad tím, proč mi to ten autor udělal. Mohla to být taková romantika...

Bála jsem se do knihy začíst. Celý víkend jsem kolem ní chodila a neměla odvahu ji otevřít. Protože autorovo předešlé dílo Něžnost mě okouzlilo natolik, že jsem měla pocit, že už snad žádná kniha na světě nemůže proti ní obstát. Když jsem totiž četla Něžnost, zmocnil se mě pocit totální výjimečnosti, pocit, že tohle se už nebude nikdy opakovat, že držím v rukou klenot a v hlavě se mi odehrává ten nejpozoruhodnější film a já čtu slova, která nemají konkurenci...
Samozřejmě jsem chtěla objevit i autorova další díla, i když s vědomím, že se Něžnosti nevyrovnají, přesto s nadějí, že by mohla být přesto neskutečně dobrá.
Takže se mísila touha se strachem. Ale touha zvítězila a já se znovu zamilovala.

Už první stránky popisující ojedinělou knihovnu a knihovníka, který mi uvízl v srdci, jsem si vychutnávala a šťastně se jimi opíjela.
Kniha popisuje všechno to, co my čtenáři milujeme a o čem sníme. Je o literatuře a o pocitech, které známe a rádi prožíváme. Je o nenaplněných snech, životních zklamáních, lásce...

Přesto je první polovina knihy úplně jiná než ta druhá. U druhé to totiž začíná trochu váznout, unikat někam, kde nám to nepřijde až tak záživné,... Odebírá se to však směrem, kterým si přejeme, aby se to odebíralo.
Jsme spokojeni. Nebo tedy, já byla.
Ale epilog mě z výšin radosti shodil přímo do vzteku, který dlouho nechtěl pominout. Vlastně mě ale donutil hodně přemýšlet a vyvstaly otázky, které jsou pro vnímání literatury dost podstatné.

(SPOILER: Největším dojetím pro mě bylo, že se v brilantně napsané knize dokážeme najít, i když s námi nemá nic společného. Slova se nás dokážou dotknout, až jsme schopni uvěřit v to, že jsou určeny přímo nám, že příběh je o nás. Což dokazují reakce Madeleine a poté i Mariny - obě dvě uvěřily, že knihu napsal muž jejich srdce přímo o nich. I když to ani v jednom případě nebyla pravda.
A já si opravdu strašně moc přála, aby byl autorem Gourvec, milovala jsem tu postavu. Toho muže, který s nikým nemluvil a jeho knihovna pro něho znamenala vše. Chtěla jsem věřit, že by celý život miloval jednu jedinou ženu, pro kterou by napsal tu knihu... Chtěla jsem věřit, že dokázal milovat i člověka, ne jen literárni postavy. Možné to bylo, ale důkaz o jeho lásce nám autor nepředal...)

Kniha je i určitým upozorněním na množství lidí, co se dnes pokoušejí psát, na množství odmítnutých autorů a špatných textů, které nikdo nechtěl vydat. V knize se s jejich nenaplněnými sny jedná ohleduplně, laskavě,...
Postava Frédérica je prototypem člověka, který baží po slávě, uznání, pochopení,... Miluje však ten proces, kdy buší do psacího stroje? Kdy tvoří světy za hranicemi reality? Po nálepce spisovatele touží dřív, než vůbec něco vydá. Líbí se mu představa toho, kým by byl, kdyby kniha nosila jeho jméno na obálce. Takových lidí je nejspíš mnoho. A mně je tento přístup strašně nesympatický, i když je pochopitelný a asi i lidský.
Nejde si však nevzpomenout na Stephena Kinga a jeho způsob tvorby. Jeho názory se vám promítají pod čtením řádků této knihy víc než často.

I když kniha vzbudí možná rozčilení, jistě bude překvapivá. A názor o celkovém vyústění všech osudů si musí každý čtenář utvořit sám. Kdo žije v pravdě a razí jen pravdu, možná bude rozlícen. Nicméně není možné přijmout lež za určitý způsob vysvobození pro všechny zúčastněné? Tuto otázku si prostě položíte.
Pravda je jedna věc, ale svět protkaný tajemnem, záhadami a nicotnými podvody je možná přitažlivější. Nebo ne?

Kniha se Něžnosti nevyrovnala, ale vlastně jsem to čekala. Přesto autorovi děkuji za nesmírné myšlenky, za příběh odehrávající se u moře a v knihovně. Za literární záhadu, kterou vytvořil, a která nemá obdoby.
Pokud milujete čtení, pokud se pokoušíte psát - najdete v této knize sami sebe. A pokud patříte mezi odmítané "spisovatele", Foenkinos vás pohladí a pochopí tak, jako možná nikdo jiný.

Kniha, na jejíž děj asi zapomenout nelze.

Ishir
Ishir
06.03.2020 3 z 5

Kniha je čtivá, ale že by byla nějak zvlášť zajímavá? Kdo vlastně napsal román, který je najednou velmi prodávaný? Nevím co si o knize mám myslet. Zanechala ve mě rozporuplné pocity.

adorjas
adorjas
14.07.2019 4 z 5

Kniha mi láskou ku knihám veľmi pripomínala Stín větru od Zafóna. Láskavý humor, predpokladateľná zápletka, ale napriek tomu veľmi príjemné, oddychové, pohodové čítanie.

ivana02
ivana02
19.12.2018 5 z 5

Kniha přesně podle mého gusta! Originální příběh o knihách, odkazy na knihy. Kdo vlastně napsal rukopis, který byl nejdříve odmítnutý a nyní je knižním hitem? Přiznám se, že jsem to neuhodla :-) Kniha nemá jednoho hlavního hrdinu, ale několik, které postupně objevujeme a zjišťujeme, jak jejich život ona kniha ovlivnila.

kusma
kusma
23.11.2018 3 z 5

V průběhu čtení knihy jsem nebyla moc nadšená. Nechytlo mě to, vadily mi poznámky pod čarou (proč tam byly?), a občasné neobratně popisy (zmíní, že ji mrzí, že ji matka nikdy neobjala. Za tři věty se na přivítanou obejmou.. vím,že to objetí bylo myšleno jinak, ale mě to takto blízko sebe nesedělo). Závěr se mi líbil. Nejvíc mě ale zaujal příběh Mariny. Škoda, že ho tam bylo tak málo. Její život, to by byl román!
Celkově tedy knihu hodnotím jako průměr, ale asi jen kvůli závěru.

vnimat_Krasu
vnimat_Krasu
03.11.2018 4 z 5

Nehledejte román. Hledejte drobné příběhy o obyčejnosti lidství. A spíš než rozplétání příběhu o geniálním románu, hledejte krizi středního věku, rutinu manželství, podléhání pokušení a stáří. V těhle tématech je Foenkinos silný. Tak zvažte, jestli hledáte zrovna tohle.

Bruklinka
Bruklinka
23.08.2018 4 z 5

Moc milé čtení, hold nevydaným knihám. Příjemné tempo, velmi poklidné, ale přitom se ani chvilku nenudíte. Konec překvapil a potěšil, přidala jsem jednu hvězdu. A moc hezká obálka!

Veronicess
Veronicess
09.08.2018 4 z 5

Veľmi milá knižka. Ľúbostný dopis všetkým nevydaným knihám a zabudnutým spisovateľom. Moc sa mi páčil štýl písania, nikdy som sa nenudila. Postavy mi prišli veľmi skutočné, aj keď sme videli len malé útržky z ich života. A ten koniec ma dostal, vôbec som neočakávala takýto zvrat. Teraz si pôjdem požičať z knižnice aj nejaké ďalšie jeho knihy :)

Boboking
Boboking
08.08.2018 4 z 5

Líbilo, líbilo. Přes značné množství postav mi výsledná koláž životních osudů připadala čtivá, zajímavá, příjemná. A ten náhled na francouzský knižní trh v "poznámkách pod čarou"... Četl jsem vše, co od autora vyšlo, a vše mohu jen doporučit.

Pett
Pett
03.08.2018 2 z 5

Stále ještě obalená tak skvostnou Něžností jsem se vypravila rozlousknout Záhadu Henriho Picka a... Mon Dieu! V téhle crozonské knihovně jsem se ztratila už za prvním regálem a je mi to tak líto... já se fakt snažila a záložku svojí prosila... ať alespoň něco málo písmenek pochytáme do té naší něžně zhýčkané mysli... leč tento rukopis si k nám bohužel cestu nenašel... někde už v první polovině klopýtnul a ztrátu v pozornosti se mu dohnat nepodařilo... inu, i mistr Foenkinos se někdy utne a nám nezbývá, než se těšit na příště...

magnolia
magnolia
10.07.2018 5 z 5

Autora už trochu znám a potěšil mne znovu. Jeho způsob psaní mi připomíná filmy Amélie z Montmartru nebo Čokoládu, je to takový hravý autor. A pohrává si s postavami i čtenáři. Navíc je to kniha o knihách a knihovně, o psaní a spisovatelích, o psaných příbězích a rozličných osudech žen a mužů. Obálka knihy je tajemná a román nápaditý, lehce humorný, přívětivě lidský. Doporučuji, ženám ještě o něco více než mužům.
(Pokud se vám budou trochu plést ženská jména začínající na M, nejste sami/samy, ale dá se to zvládnout :) Jednou dojde i k chybě v textu a záměně jmen - pozorné čtenářce to dojde a ráda odpustí autorovi či překladatelce. Jinak je to totiž taková knižní lahůdka).

petrarka72
petrarka72
29.06.2018 5 z 5

Je to lehké, je to zábavné, je to psáno pro rozkoš z vyprávění, ne pro hluboké intelektuální kontemplování. O tom, jak literatura, či přesněji román, se dokáže prolnout do života, jak zásadně ovlivní jedna vteřina celý život, jak život zamotá s osudem románu, jak příběhy psané a žité jsou si podobné a do stejné míry (ne)pravděpodobné. A tak volám - "...!" Díky.

MayB2
MayB2
06.06.2018 3 z 5

Labužnická pocta? Eh? Pořád jsem čekala, že se to rozjede, že to nabere hloubku, ale je to takové plytké broděníčko mezi množstvím postav, které jsem si nijak neoblíbila. A líbil se mi víc ten sentimentální konec před tím úplně konečným koncem, který se mi jevil hodně cynický.

francouzská literatura Bretaň knihovny mysteriózní, mystéria rukopisy

David Foenkinos
francouzská, 1974