Zadní dům

Zadní dům https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413388/mid_zadni-dum-0Dh-413388.png 4 3315 552

Po dvaceti pěti letech vychází zcela nový překlad deníku Anne Frankové. Poprvé v češtině s názvem, který svému dílu zamýšlela dát sama jeho autorka. Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe až do chvíle, kdy na jaře 1944 vyslechla z vysílání londýnského Rádia Oranje projev nizozemského exilového ministra školství. Vyzýval, aby lidé po skončení války shromáždili a zveřejnili všechna svědectví o utrpení nizozemského lidu za německé okupace. Jako příklad uvedl mimo jiné deníky. Pod dojmem tohoto projevu se Anne Franková rozhodla, že po válce vydá knihu. Základem k ní měl být její deník.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Triáda

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch , 1947

borupet
borupet
11.06.2021 5 z 5

Realistický pohled na utrpení židovské rodiny během druhé světové války. Člověku se úplně svírá srdce, když Anne napíše do deníku výčet toho, co všechno židé nesmí... Co všechno museli vystát, přečkat, překonat, to si nikdo nedovede představit, proto by si každý měl deník přečíst a uvědomit si, že často lpíme na maličkostech nebo nesmyslných věcech. Že život je prostě opravdu jen jeden. Na svůj věk byla Anne vyspělá, měla úžasnou slovní zásobu a neuvěřitelné psychologické uvažování. Je to smutné čtení, když dopředu víte, jak to skončilo. Alespoň jeden sen se jí splnil, i když se toho nedožila. Opět jsem byla donucena přemýšlet o životě a uvědomit si, jak se máme dobře.

Nikusha
Nikusha
08.06.2021 3 z 5

Kdybych měla hodnotit knihu tak, jak se mi líbila a bavila mě, tak by stěží dostala dvě hvězdy. Ale jelikož je tato kniha přímo napsaná jako deník událostí, které se opravdu staly musím být shovívavá. Doba to byla zlá a kór pro tak mladé děvče. Ale i v tak mladém věku měla úctyhodné vyjadřovací schopnosti a určitě by v dospělosti napsala nějaké povedené dílo.

Kortez
Kortez
04.06.2021 5 z 5

Příběh Anny Frankové znám odnepaměti. Možná ještě ze základky. Proto jsem knihu nikdy nečetl, byl jsem v tom že už příběh znám.
Vloni v létě jsem byl na služební cestě v Bergenu. Hned mě napadlo že budu mít možnost prohlídnout si památník koncentračního tábora Bergen - Belsen. Zde má památník taky jedna z obětí, Anna Franková. Letos jsem se dostal k audio verzi a myslím že to byl ten správný čas na seznámení se s Annou.

Little.deer
Little.deer
19.05.2021 4 z 5

Výborná, co dodat...

ada1182
ada1182
12.05.2021 5 z 5

Když jsem knížku začala číst, říkala jsem si: je to jen deník, co na tom tak může být. Ale postupně jsem se začala do toho dostávat a celý její příběh mě zasáhl.
Když jsem to dočetla, mrzelo mě, že Anne nemohla prožít lepší život a splnit si všechny sny, které do deníku popsala.
Prostě úžasná knížka a stojí za to si ji přečíst.

jiri4861
jiri4861
08.05.2021 5 z 5

Tahle kniha ve mně zanechala velkou stopu.

Terezaazeret
Terezaazeret
04.05.2021 5 z 5

Kniha ověřená roky a roky četbou milionů lidí. Skvělá kniha.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
20.04.2021 5 z 5

Tuto knihu je velmi těžké hodnotit. Je to naoko normální deník „normální“ holky, která má starosti, otázky a pohled na svět stejný, jako každý další teenager (když teď ohlédneme od války a schovávání, samozřejmě). To pozadí je ale brutální. Číst ty nevinné zápisky s vědomím, že víte, kde je Anne konec...
Je mi z toho smutno. Fakt, že jo.

Příběh rozhodně stojí za přečtení. Alespoň to pro Anne můžeme udělat.

oskli
oskli
19.04.2021 5 z 5

Vůbec nechápu, že jsem se k deníku dostala až nyní! Každopádně jsem moc ráda, že jsem potkala audioknihu, která je zpracovaná naprosto úžasně. Člověk má pocit, že k němu opravdu mluví Anne, že mu vypráví své pocity, myšlenky i zážitky. Pro mě byla tahle kniha skutečný zážitek. Posluchačský, i čtenářský (papírovou knihu si rozhodně koupím také). Je neuvěřitelné, jak byla Anne talentovaná, jak dokázala formulovat myšlenky do psané formy, jak dokázala glosovat situace ze svého života. Na knize je úžasné i to, že zobrazuje rozpustilou, užvaněnou pubertální dívku, která během psaní dospívá a mění se. Někdy je Anne smutná, někdy zoufalá, ale ve většinu času je to dívka milující život, která měla být po válce šťastná.

Katrinreading
Katrinreading
16.04.2021 5 z 5

Dojemná klasika, která mi nedá spát ani patnáct let poté, co jsem ji dočetla poprvé. Radši bych teda byla, kdyby se nic z toho nestalo a kniha nevznikla, nicméně čtěme ji všichni. Její výpovědí hodnota je obrovská!

VeruMalfoy
VeruMalfoy
07.04.2021 5 z 5

Silný životní příběh mladé dívky, jejíž život byl tak brzy a tak krutě ukončen za 2. světové války. Doplatila na to, že se narodila jako Židovka, přitom prožívala ty samé trable s láskou jako my všichni. Tuhle knihu by si měl povinně přečíst každý z nás.

Veeczko
Veeczko
07.04.2021 5 z 5

Jak já tuhle knihu miluju...Není to "jen" příběh o tom, jak vypadal život Židů, kteří se snažili uniknout krutému osudu. Je to silný příběh o životě mladé dívky, která věřila. Nikdy nepřestávala věřit. Pokud chcete zažít silné emoce, doporučuji.

Mišátko
Mišátko
01.04.2021 5 z 5

Zcela autentický příběh dospívající dívky. Zpověď Anny mi nabídla několik podnětů k zamyšlení jako třeba společenská odpovědnost, důležitost emoční inteligence, komunikace a vztahy mezi rodiči a dětmi, sourozenecká rivalita,... A ten posun ve vývoji osobnosti...

Až při této knize jsem plně docenila audio zpracování. Byl to pravdu zážitek. Věra Slunéčková byla skvělou volbou a podtrhla autenticitu výpovědi.

Děkuji za krásný poslechový a emoční zážitek!

JankoStirbey
JankoStirbey
23.03.2021

Čo povedať? Čím staršia, tým pútavejšia. Krásny pohľad do dievčenskej mladosti a dospievajúcej duše. Annine myšlienky nútia k určitému zamysleniu, minimálne nad intelektom a vnútorným svetom súčasnej mládeže, kde sa nachádza? V akom je stave?

Nazvať knihu svedectvom o holokauste je trochu "mimo". Spomínajú sa tu "tieto" veci, no skôr okrajovo. Niektorým čitateľom bohužiaľ neosvetlí pojem holokaust ani doslov, v ktorom je popísaný osud jednotlivých obyvateľov zadného domu. Je proste nutné niečo o tom vedieť aby sme dokázali pochopiť, že dievča s menom Anna skutočne žilo a že jej život skutočne skončil na jednom z najodpornejších miest, ktoré kedy existovali. Tak neskutočne som jej prial život...

Knihu nehodnotím, čítal som ju totiž v trochu "inom rozmere", možno aj vďaka tomu zanechala vo mne hlbokú stopu. Anna, vďaka za krásnu knihu, aj napriek pokusu o vymazanie si sa stala jednou z najznámejších spisovateliek.

Plážovýbarman
Plážovýbarman
22.03.2021 4 z 5

Hodně jsem přemýšlela, co bych napsala ke knize, protože obsah je asi všem jasný. Ve stejném věku jsem si psala svůj deník, během čtení Zadního domu jsem se k němu vrátila, četla a listovala jsem v něm a to jediné co musím říct. Klobouk dolu! Když porovnáme začátek a konec, tak zajímavé bylo rozhodně pozorovat vývoj osobnosti Anne a ostatních členů rodiny. V tomto období je pro nás asi více představitelné, jak těžké chvíle zažívali lidé zavřeni na tak dlouhou dobu.

vladka321
vladka321
21.03.2021 5 z 5

Tato kniha svým svědectvím obyčejné dospívající dívky s jejími radostmi i trápeními je tak obyčejně stejná, jako by byl jakýkoliv deník jiné přibližně stejně staré dívky. Ovšem válka, zmar a nepochopitelné fašistické běsnění udělalo z tohoto deníku nepřekonatelné dílo.

Anne chtěla jenom žít, dýchat, milovat a pokusit se o naplnění svých snů. Nebylo jí to dopřáno. Bestseller, který nikdy neztratí hodnotu. A je jedno kdy, v jakém věku či rozpoložení si knihu přečtěte.

Beruš09
Beruš09
16.03.2021 5 z 5

Ze mě super kniha k maturitě. Lehká četba, jejímž obsahem je deník od 13leté Anny, které vypráví o své lásce, vztahy mezi rodinou, život Žida a mnohem další.

Hebrey
Hebrey
20.02.2021 5 z 5

Tohle je hodně silné čtivo. Přesně v tom, co SydBarrett vnímá jako negativum, v tom já vidím sílu celého deníku. V tom, že je autentický, nepopisuje válku jako historickou událost. Není to někým vymyšlený deník, psaný proto, že ho někdo jednou bude číst, ale deník dospívající dívky, tak jak by ho napsala kterákoliv jiná holka v jejím věku, píše, co prožívá, tak jak tyto věci vnímá většina v jejím věku, prožívá nějak fakt, že musí žít v úkrytu a nepohodlí, ale neví to, co víme my, že pár dní od posledního zápisu v deníku jejich úkryt odhalí, a pro ni to bude znamenat de facto konec. O to silnější tahle kniha je.

SydBarrett
SydBarrett
17.02.2021 odpad!

Já vím, že deníky nejsou určeny k tomu, aby byly čtivé... A ano, přiznávám se, že jsem si myslel, že to budou zápisky z konecentračního tábora, omlouvám se. Na to, aby Anna udržela mou pozornost, je tu málo zmínek o Hitlerovi a moc o hádkách s rodiči.

Bětužka
Bětužka