Zadní dům

Zadní dům https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413388/mid_zadni-dum-0Dh-413388.png 4 3326 553

Po dvaceti pěti letech vychází zcela nový překlad deníku Anne Frankové. Poprvé v češtině s názvem, který svému dílu zamýšlela dát sama jeho autorka. Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe až do chvíle, kdy na jaře 1944 vyslechla z vysílání londýnského Rádia Oranje projev nizozemského exilového ministra školství. Vyzýval, aby lidé po skončení války shromáždili a zveřejnili všechna svědectví o utrpení nizozemského lidu za německé okupace. Jako příklad uvedl mimo jiné deníky. Pod dojmem tohoto projevu se Anne Franková rozhodla, že po válce vydá knihu. Základem k ní měl být její deník.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Triáda

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch , 1947

jana4084
06.02.2022 5 z 5

Anne byla duše, kterou bych ve svém životě potřebovala. Úplně jsem obdivovala, jak je na svůj věk chytrá a vyspělá. Možná to bylo i tou dobou... Deník je skvělé dílo a konec mě rozplakal. Anne byla skvělá slečna, přirostla mi k srdci. Kolik let přežívali v úkrytu, což je další obdivuhodná věc!, a když už cítili lepší zítřky, tak je z úkrytu lapili. Přežil jenom její tatínek. Tato kniha ve mně vyvolala tolika pocitů, že nemám slov. Anne je hrdinka.

Ivka14
01.02.2022 4 z 5

Každý by si měl tuhle knihu přečíst. Vybrala jsem si knihu k maturitní četbě, protože je to něco jiného a formou deníku, takže se to čte dobře.
Anne psala o potížích soužití, jak se svojí rodinou, tak s cizí. I když se někde Anne opakovala a psala o tom stejném, nevadilo mi to. Muselo být těžké se skrývat a dělat, že neexistují.

Opravdu chápu, že to muselo být pro jejího otce těžké se rozhodnout, zda knihu vydat nebo ne. Některé pasáže byly velice osobní.

(pozn.: 2018 jsem byla v divadle na téhle inscenaci a líbilo se mi to, teď jsem měla možnost porovnat jak knihu, tak divadlo. Obě věci ve mě zanechaly mnoho pocitů.)

Zuna1990
27.01.2022 5 z 5

Dnes je výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, čoho sa Anna žiaľ nedožila. Ona bola so sestrou transportovaná do Bergen – Belsen, jej rodičia práve do Osvienčimu. Tento týždeň sa na nás zo všetkých strán valí tematika holokaustu, čo je ale dobre. Nech všetci vedia, nech všetci vidia, nech všetci pochopia, nech nikto nezabudne.

Táto výnimočná knižka je autentickým denníkom, ktorý si začala 13-ročná Anna písať krátko pred tým, než sa so svojou rodinou uchýlila do úkrytu v Amsterdame pred nacistami v čase okupácie Holandska. Mimoriadne svedectvo napätej doby z rokov 1942-44 obsahuje popisy všedných udalostí sledovaných z perspektívy mladého dievčaťa. Odhaľuje jej bohatý duševný život a nesie v sebe posolstvo viery a nádeje, že ani v najťažších dobách sa nestráca nádej. Ta nádej, koľko jej len Anna mala. Kniha nie je opisom vojny, je opisom života dievčaťa, ktoré dospieva, mení sa na ženu, prvýkrát sa zamiluje a tak veľmi chce žiť.

Denník sa končí zápisom z 1.augusta 1944, ktorý urobila len pár dní pred tým, ako ich 4.augusta objavili nemeckí vojaci a kedy bola Anna so svojou rodinou deportovaná. Jej denník zostal v úkryte, kde ho objavila Miep Giesová a schovala ho. Keď sa jej otec Otto Frank po oslobodení vrátil do Amsterdamu, odovzdala mu Miep denník jeho dcéry. Ten spravil z neho niekoľko kópií, ktoré rozoslal ich rodine. Neskôr jej denník upravil do knižnej podoby a v júni 1947 kniha prvýkrát vyšla v Holandsku.

Zuzanka45
09.01.2022 4 z 5

Moc krásné, ale i moc smutné. Pocity u této knihy byly všemožné.

Nyangumi
14.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Myslela jsem si, že je to je román o holocaustu, to jsem se teda spletla. Autorka píše z úkrytu, ve kterém žije s dalšími sedmi lidmi, kteří se zde uchýlili před odsunem do koncentráku. Většinu románu tvoří popisy denních hádek a života v úkrytu. Někdy nad tím, ale zůstává rozum stát. Ze začátku šeptají, a třeba celý den se nehnou z místa, aby se neprozradili a jindy jedné schované židovce rupne v bedně a začne luxovat tepich. Nebo proč si zapínají v úkrytu třeba budík, jsem taky nepochopila. Nebo ty jejich hádky, to přece muselo být slyšet. Ze začátku psáno hodně dětsky, vzhledem k věku autorky, ale ke konci se to rozjíždí svižně a snaha o filozofické úvahy o člověku, víře, naději a lásce. Zmínky o válce bohužel jen okrajově, jednak že Anna má omezené informace a nechce se o beznadějné situaci víc rozepisovat. Román o dospívání, hledání lásky a místa v životě a hlavně o naději a nezlomné víře v dobro.

branislav1814
13.12.2021 3 z 5

Velký obdiv k tomu, jak Anne dokázala vyjádřit své pocity a popis různých situaci. Nedokáže to leckterý dospělý dnes. Nemluvě o dětech / dospívajících v jejím věku a v dnešní době. Na deníku je také vidět progres kterým Anne prošla za ty dva roky. V myšlení, v cítění i vyjadřovaní.

palka452
11.12.2021 5 z 5

Pro mne velmi dnešní... Úžasná slečna velmi přemýšlivá a dospělá ,asi tušila že nemá moc času

Zdenule27
05.12.2021 5 z 5

Velice smutný konec. Anne byla velmi vyspělá na svůj věk.

Majtinkacočte
23.11.2021 5 z 5

Velice smutné nahlédnutí do života jedné židovské dívky,

Romanka89
22.11.2021 5 z 5

Myslím že vše už bylo řečeno, člověk si na jednu stranu přijde nepatřičně, když čte cizí deník, na druhou je to velmi čtivé svědectví války pohledem puberťačky, se všemi jejími sny, touhami, náladami.

IvetaZ
22.11.2021 4 z 5

Je moc náročné číst, když víte okolnosti a jak to dopadne. A také musím přiznat, že jsem se cítila zahanbeně a nesvá, že zaprvé: čtu cizí deník, zadruhé: takhle poutavě psala taková malá holka, a to si psala jen svůj deník. Mrzí mě, Anno, že jsme ti nakoukli do soukromí, ale věz, že generace lidí po tobě moc potřebují příležitost vědět, pochopit, soucítit a nedopustit podobnou nespravedlnost, jako se stala tobě.

lazenskaveverka
16.11.2021 4 z 5

Neuvěřitelné čtení. Skláním se hluboce před těmito lidmi zavřenými v zadním domě. Do muzea, které z něj teď je, se musím jet podívat. Se svými dětmi. Aby si vážily svobody a míru.

Dyna08
10.11.2021 3 z 5

Deník byl podle mého názoru o krutosti některých lidí. Ale zároveň o statečnosti lidí. Anne se musela společně s dalšími lidmi schovávat v zadním traktu, jednu dobu neměli co jíst, zažívala osamělé pocity, ale zároveň i šťastné, třeba když byla s Petrem. Strávili několik let v úkrytu, báli se, hladověli, nedýchali skoro čerstvý vzduch,...nakonec je odvezou do SS, kde i zemřou....Ale její dobro, ukrývající se v jejím srdci bude žít navěky.

Hanaluna
06.11.2021 5 z 5

Obdivuhodná kniha tak mladé dívky. Velmi těžký a smutný příběh. Je až neuvěřitelné, ze v takových podmínkách dokázala najít i radost, štěstí a lásku. Opravdu buďme rádi za naši svobodu.

milkara
31.10.2021 5 z 5

Krásný a strašně smutný příběh. Četla jsem poprvé teprve nedávno ve svých skoro padesáti letech, protože dříve bych to asi přes slzy nedočetla. Važme si, že je mír a že naše děti mají tak bezstarostné a hezké dětství.

helena842
25.09.2021 5 z 5

Po celou dobu čtení mě nepřestávalo fascinovat, jak moc mladá dívka tu knížku napsala. Opravdu velmi povedené, zobrazuje to jak její svět a pocity, ale také širší kontext doby, takže se dozvíte i něco zajímavého o druhé světové válce v Nizozemsku. Některé věci mě v knížce překvapily, například již v roce 1942 zde hovoří o tom, že Němci židy plynují, myslela jsem, že tyto zvěsti vyšly na povrch až mnohem později. Knížku opravdu všem moc doporučuji, je skvělá!
"Chci být lidem, kteří žijí okolo, a přitom mě neznají, užitečná nebo jim přinášet radost, chci žít ještě dál, i po smrti"!

Raddkaa
24.09.2021 5 z 5

Příběh dívky, která se svojí židovskou rodinou spolu s dalšími cizími lidmi se museli ukrývat na půdě proti gestapu. Anna sice v úkrytu zažila chvíle štěstí, radosti, první lásku, ale jediný kdo nakonec vyvražďování přežil byl její otec. Deník Anny Frankové je silný a zároveň těžký příběh, který jsem prožívala s vědomím, že se tyto hrůzy skutečně odehrávaly. Toto je jedna z knih co by měla být ve školách za povinnou četbu.

Evaho73
22.09.2021 5 z 5

Prečo som Denník Anny Frankovej dokázala prečítať až na tretí pokus ?
Zatiaľ ani jedná prečítaná kniha na mňa nepôsobila tak emocionálne, ako táto. Možno je to tým, že som vopred vedela, aký osud Annu čaká a bolo mi nesmierne zaťažko čítať dôverné myšlienky a opisané pocity tejto mladej talentovanej dievčiny. Možno prispel k tomu aj fakt, že som počas pandémie v karanténe viac chápala Annu Frankovú a jej rodinu, keď som zistila, aké je ťažké zostať doma...
Rodina Frankovcov sa musela dlhé dva roky skrývať v tajnom úkryte na pozadí druhej svetovej vojny a holokaustu. Následne musela táto mladá dáma v koncentračnom tábore Bergen-Belsen prežiť mnoho hrôzostrašných vecí. Vo svojom denníku s názvom Kitty Anna Franková poukazuje na hrôzy jedného z najbrutálnejších činov krutosti vo svetovej histórii a dôležitosti slobody v živote človeka. Je to kniha, ktorú by si mal prečítať každý, aby si dokázal vážiť to najcennejšie, čo má, a to svoju slobodu.

stanlus
22.07.2021 4 z 5

Tato výjimečná knížka je autentickým deníkem, který si začala 13letá Anne psát krátce před tím, než se se svou rodinou uchýlila do úkrytu před nacisty v době okupace Holandska. Mimořádné svědectví napjaté doby z let 1942–44 obsahuje barvité popisy všedních událostí sledované z perspektivy mladé dívky. Odhaluje její bohatý duševní život a nese v sobě poselství víry a naděje, že ani v nejtěžších dobách se neztrácí v lidech dobro a odvaha ke vzájemné sounáležitosti.

marwinmh
18.07.2021 3 z 5

Deníkové zápisky mladé dívky, o několika letech skrývání se se svou rodinou před nacisty.
Dívky, která měla brilantní jazykové dovednosti a celý život měla před sebou.
Dívky, kterou její víra a doba, v níž žila, stály život.