Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace

Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310582/mid_zadna-mise-neni-nemozna-nejslavnejs-6p5-310582.jpg 3 16 6

V předchozí knize Mosad se Michael Bar Zohar s Nisimem Mišalem zabývali nejslavnějšími operacemi izraelské tajné služby, a napínavě popsali nebezpečné akce jejích příslušníků, kteří v zájmu své země ochotně riskovali život. Tato kniha na činnost Mosadu navazuje a věnuje se třiceti nejodvážnějším vojenským misím izraelských zvláštních jednotek. Poutavě líčí nejdůležitější bitvy, záškodnické akce hluboko v nepřátelském území a úkoly speciálních komand a při té příležitosti odhaluje obavy a naděje nejvyšších velitelů i obyčejných vojáků. Autoři se soustřeďují na operace, které se podařily, ale nezamlčují ani ty, jež skončily nezdarem. Čtenář se seznámí i se soukromým a profesním životem nejvýznamnějších osobností izraelského života: Moše Dajanem, Arielem Šaronem, bratry Netanjahuovými, Ehudem Barakem a Avigdorem Kahalanim. Vojenskou kariéru Ariela Šarona můžeme například sledovat od roku 1948, kdy v bitvě o Latrun málem přišel o život, až po překročení Suezského kanálu roku 1973. Ehud Barak se nám představí při odvážné akci v Bejrútu (1973), které velel v ženském převleku, a potom se s ním znovu setkáme v roce 1999, kdy byl zvolen ministerským předsedou. Za každou kapitolou následuje výňatek z rozhovoru s hlavním hrdinou příslušné operace – v některých případech jde o prominentní hráče na izraelské politické scéně. Mnoho fotografií, které text doprovázejí, nebylo ještě nikde zveřejněno.... celý text

Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Universum (ČR)

No Mission is Impossible: The Death-Defying Missions of the Israeli Special Forces , 2011

Wladimirski
21.01.2022 4 z 5

Jako pravděpodobně někteří čtenáři přede mnou i já váhám mezi 3* a 4*. Může být více důvodů, za které hvězdičky udělit či ubrat, já se nakonec přikláním ke 4* a to především z důvodu obrovského množství faktických informací, které bylo nutno shromáždit a následně je zakomponovat do jednotlivých akčních kapitol. Kromě bojových akcí kniha vykresluje situaci a atmosféru daného regionu, o které jsme se ve školách mnoho neučili...
První díl - Mosad - byl ale o 1* lepší, popisoval více známých akcí realizovaných i v jiných částech světa (např. operace Eichmann a další) a přišel mi čtivější. Tam jsem dal hvězdiček 5.
A že je líčení jednostranné? Tak ano, je, ale je též na čtenáři, aby si přečetl informace i z druhé strany a výsledný obrázek si udělal sám.

PavelKaas
05.02.2021 2 z 5

V orginále super kniha. Překladatelka ovšem nemá o vojenské terminologii ani páru a se svým stylem a slovní zásobou by mohla dělat tak Honzíkovu cestu.

mrwendor
30.03.2019 3 z 5

Pokračování knihy Mosad, ikdyz se to částečně krylo. Akce popsané v Mosadu zde byly podrobněji popsány. Raději nechci přemýšlet nad tím, co se kolem nás (bez našeho vědomí) děje.

Davidaxik
06.05.2018 4 z 5

Pohled jen z jedné strany barikády, i přesto doporučuji, pro lidi kteří se potřebují seznámit, rychle, s dějinami Izraele, ale musejí počítat s jistou silou "propagandy" v této knize.

borsalino_csfd
01.06.2017 3 z 5

Velmi subjektivně pojatá kniha o vojenských operacích Izraele. Hodně jednostranná a v podstatě dost únavná, protože nic nového nepřináší, vojenské operace líčí hodně jednostraně a celkově z knihy mám dojem, že jde o snahu pokračovat v předchozí úspěšné knize o Mosadu. Jenže to se nepovedlo. Právě Izrael si nepotřebuje tímto způsobem dodávat sebevědomí, protože jej má až dost. Je to škoda...

Radous
02.02.2017 3 z 5

Kniha je souborem vojenských operací provedených Izraelem od jeho počátku po (téměř) současnost. Jelikož je psána samotnými Izraelci (navíc lidmi, kteří měli k ozbrojeným složkám velice blízko), je tam dost znát značně subjektivní pohled na ony historické události (které mohou být otázkou nelehké diskuse), nemluvě o často skloňované „nejlepšjakosti“ těch či oněch vojáků a dalších účastníků – tím však určitě nechci říct, že by si tamní armáda určitá superlativa nezasloužila, se všemi jejími zkušenostmi a vynucenou permanentní pohotovostí. Kniha je velmi čtivá, jednotlivé části nejsou nijak dlouhé a celé je to z hlediska technicko-vojenské hantýrky nenáročné. Co jsem velmi postrádal, byla přítomnost byť jednoduchých mapek či náčrtů. Autoři zmiňují místa, pohyby vojsk či malých jednotek, a člověk si to nedokáže představit v reáliích. Myslím, že je to opravdu nedostatek. Kolem a kolem, z knihy jsem si udělal alespoň lepší (přestože stále jen základní) představu o pojmech jako organizace Černé září či OOP, šestidenní a jomkipurská válka, bitva na golanských výšinách apod. 7/10

Izrael speciální vojenské jednotky izraelská armáda

Autoři knihy

Nissim Mishal