Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov

Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193698/bmid_zabudnuti-hrdinovia-protitureckych--WG4-193698.JPG 5 4 1

Prečo majú Márie meniny 12. septembra? Záchranca Viedne pochádzal zo Slepčian. Husársky kúsok generála Cobora v Šuranoch. Achiles z Topoľčianok a Mars z Humenného. Herkules kresťanov z Ruskej a príbeh vína Egri bikavér. To je len malý výber hesiel z knihy Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov, ktorá približuje viac ako 60 osobností slovenských dejín. Kniha mapuje ich zachované pamiatky v podobe náhrobkov či iných pamiatok z prostredia slovenských kostolov a múzeí. Ponúka exkurz do našich dejín, ide po stopách osobností protitureckého odboja, hlavne zo 16. a 17. storočia. Stáva sa námetom pre spoznávanie našich pamiatok a kultúrneho dedičstva v prospech rozvoja kultúrneho turizmu. Vychádza pri 350. výročí osudného vpádu osmanskej armády na územie Slovenska v roku 1663 a pri 330. výročí slávnej a európsky významnej bitky pri Viedni, ktorá má svoj význam i pre nás. Kniha obsahuje viac ako 140 obrázkov, medzi ktorými nájdete brnenie Ladislava Esterházyho padlého v bitke pri Veľkých Vozokanoch, či osmanskú zástavu, ktorú získali Poliaci v bitke pri Štúrove v roku 1683 a dodnes ju návštevníci obdivujú v krakovskom zámku Wawel.... celý text

Ivan53
28.08.2022 5 z 5

Kniha nesie výstižný názov, pretože na našich hrdinov sme akosi zabudli – väčšina údajov a mien bude pre čitateľa úplnou novinkou (v Maďarsku sú známi doteraz, len naše dejepisectvo sa ich akosi zrieklo). Text je bohato sprevádzaný fotkami zo súčasných múzeí, kde sa uchovávajú dobové zbrane a odevy. Odporúčam druhé vydanie.

Topoľčiansky Achilles, i vojvoda, ktorý s necelými 800 vojakmi postavil sa 140-tisícovému tureckému vojsku, či kapitán hradu, čo sa so 150 mužmi postavil 10-tisícovému tureckému vojsku, a mnoho ďalšieho :)

Do boja, Slovák, do boja,
volá ťa drahá vlasť tvoja,
Turek sa v nej divý peleší,
dediny naše pustoší,
do boja, Slovák, do boja!

Turci v Uhersku války s Turky

Miroslav Eliáš
slovenská, 1982
2013  100%Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov
2015  90%Pevnosti a opevnenia
2010  100%Forgáchovci - Šlachtický rod z Gýmeša
2016  100%Pod zástavou Marsa
2017  100%Hrad Sklabiňa a jeho páni

Kniha Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov je v