Zabudnuté africké bojiská (1940-1942)

Zabudnuté africké bojiská (1940-1942) https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406752/bmid_zabudnute-africke-bojiska-1940-1942-1kL-406752.jpg 3 3 1

Druhá svetová vojna bola skutočne globálnym konfliktom. Bojovými operáciami boli zasiahnuté (azda s výnimkou Antarktídy) všetky kontinenty a oceány. Okrem svojich hlavných bojísk mala aj viacero dnes už polozabudnutých bojísk a kampaní: Sýria, Irán, Grónsko, Východná Afrika... Táto kniha sa však venuje bojom a epizódam, ktoré poznajú len skutoční znalci: dvom útokom na Dakar, gabonskej a čadsko-líbyjskej kampani, vylodeniu na Madagaskare, Réunione a Komorách a situácii vo Francúzskom Somálsku. Sú to udalosti, ktoré sú v českom a slovenskom prostredí prakticky neznáme a nevyšla o nich žiadna publikácia a zrejme ani rozsiahlwejšie časopisecké spracovanie. Predkladané dielo je tak podľa všetkého prvým v našom jazykovom priestore. Tieto boje sa odohrávali medzi Britmu, Talianmi, Japoncami a najmä medzi znepriatelenými frakciami Francúzov – prívržencami vlády vo Vichy alebo generála de Gaulla – a mali svoje miesto v celkovej stratégii spojencov pri ovládnutí námorných komunikácií a izolácii Nemecka a Talianska na urópskom kontinente. Začali sa pokusmi Slobodných Francúzov získať kontrolu nad africkými francúzskymi kolóniami, čo sa im podarilo len v Kamerune a Rovníkovej Afrike koncom augusta 1940, pričom Gabon musel byť dobytý v regulérnej vojenskej kampani. O dva a pol roka neskôr gaullisti z Čadu prešli Saharu a dorazili do Tripolisu. V septembri 1940 sa spojenecká eskadra pokúsila zmocniť aj Dakaru, no bola odrazená (operácia Menace). Najväčšou spojeneckou operáciou s krycím názvom Ironclad bolo však vylodenie na Madagaskare v máji 1942, pričom boje na ostrove pokračovali až do kapitulácie vichystických síl o pol roka neskôr. Do konca roku 1942 sa Briti a Slobodní Francúzi zmocnili aj Réunionu, Francúzskeho Somálska a Komorských ostrovov.... celý text

Bocán
21.08.2019 3 z 5

Knihu som objavil náhodou a okamžite som si ju kúpil a prečítal.
Už okolo 20 rokov sa zaujímam o viacmenej zabudnutú a opomínanú kapitolu 2. svetovej vojny - Madagaskarskú kampaň. Za tento čas som nazbieral množstvo článkov a statí z rôznych odborných časopisov, internetových stránok (z ktorých už niekoľko medzitým aj zaniklo) a urobil si výpisky z tých niekoľkých kníh (požičaných aj zo zahraničia), ktoré sa touto témou zaoberajú. Vo svetle týchto materiálov som sa tešil hlavne na najrozsiahlešiu kapitolu knihy, ktorá sa ňou zaoberá. Po prečítaní si však musím priznať isté rozporuplné pocity, keďže závery autorov niekedy nie sú úplne v súlade s tým, čo je možné zistiť z iných zdrojov, ktoré mám k dispozícii. Musím uznať, že dielo, ktoré pod čiarou najčastejšie uvádzajú ako zdroj (tiež ho vlastním), je naozaj do súčasnosti najucelenejšia súborná práca na túto tému, ale nezaškodilo by ju konfontovať aj s inými zdrojmi. Zároveň musím uviesť, že aj po vojenskej stránke, sa mi práca zdá nie úplne dotiahnutá. Myslím, že je dosť nešťastné prekladať originálne názvy britských jednotiek, možno by bolo lepšie ich ponechať v originále a prípadne vo vysvetlivkách ich preložiť. Na mnohých miestach sú tie isté jednotky uvádzané ako juhoafrické (vojenské jednotky Juhoafrickej únie), inde ako britské, a ďalej ako spojenecké (v kontexte asi ako najsprávnejšie).
Napriek týmto "výtkam" však treba uznať, že je to jedno z mála vydaných prác (a to nie len v slovenskom a českom jazykovom priestore), ktoré sa touto kampaňou v takejto širšej miere zaoberá. Z tohto dôvodu si zaslúži palec (a nie len jeden) nahor. Možno by si táto časť histórie 2. sv. vojny zaslúžila samostatnú komplexnejšiu knihu, čo by mohla byť aj výzva pre autorov do budúcnosti. Základ je dobrý - držím palce!

druhá světová válka (1939–1945) Afrika Afrika subsaharská

Autoři knihy