Záblesky paměti

Záblesky paměti https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30969/zablesky-pameti-30969.jpg 5 98 12

Timothy Leary zakončil studia doktorátem z klinické psychologie. Vedl projekt psychedelického bádání ve středisku pro výzkum osobnosti, ve kterém používal LSD a jiné látky rozšiřující vědomí. Pro šíření svých nekonformních názorů byl kriminalizován a ve vězení strávil několik let. Po propuštění pokračoval ve výzkumu a v popularizaci drogové kultury. Tato kniha je jeho autobiografií.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Votobia

Flashbacks , 1992

OdvaznyMladyMuz
18.04.2022 5 z 5

Byl to blázen tenhle pan Leary. Blázen, co si zamanul, že pomocí psychedelik změní svět.

Jak může jeden houbičkový trip převrátit na ruby život profesora z harvardské univerzity? Evidentně hodně. Životní cesta zavedla možná největšího psychonauta 20. století do spletitých uliček, ale i do těch úplně slepých. Přes rozmluvy s Aldousem Huxleyem nebo Jackem Kerouacem, sdílení jednoho pódia s Rolling Stones, návštěvy indických klášterů, až po dlouhé soudní spory a pobyt ve vězení za trochu trávy v kapse vlastní dcery. Můžeš si být jist, že jsi šedesátá léta prožil naplno, když ti jeden večer tiskne ruku Jimi Hendrix a ptá se na názor, co asi mohou znamenat jeho bláznivé psychedelické sny. A o pár let později ti Charles Manson skrze poslíčka posílá do cely v nápravném zařízení nějaké to čtivo a sušenou smetanu do kafe.

"Fyzici, kteří použili svých znalostí o struktuře atomu ke konstrukci atomové bomby, jsou příkladem lidí, jejichž vnitřní rozvoj a růst nestačí držet krok s jejich objevy ve vnějším světě. Je velmi nebezpečné vědět více o tom, co se děje v atomu, než co se děje ve vašem vlastním mozku."

Timothy Leary chtěl proniknout hluboko do lidského mozku a pak o té kráse vyprávět světu. Chtěl ukázat lidem, že to, co mají ve svých hlavách, se při správným nasměrování dá využít k ušlechtilým činům, k lásce a společným cílům, mezi nimiž by mohl být mír a smysluplný život pro všechny. Jak utopické jsou jeho myšlenky se přesvědčil sám mnohokrát. Od začátku narážel na odpor vládních úřadů. Dát "maso bohů" každému člověku na světě, to se nehodí nikomu, kdo společnost ovládá pomocí opiátů v lékárnách a alkoholu. Líp se ovládá společnost opilá a otupělá než ta s otevřeným pomyslným třetím okem.

Nelze souhlasit se vším, co je v knize napsáno. Leary se občas chvástá, občas jsem měl pocit, že jen svou cestu považoval za správnou. Ale je to jeho vlastní autobiografie. Tak to viděl, tak si to pamatoval a tak chtěl, aby si to pamatovali i ostatní. To mu nemůžu mít za zlé. A už vůbec ne, když jsem se pomocí jeho vzpomínek dostal na místa, kam smějí jen hrdinové velkých románů.

Any26
08.07.2021 5 z 5

Tahle knížka mě doslova pohltila a spolkla, brilantně napsaná a je v ní vylíčeno opravdu všechno. Chtěla jsem sem původně napsat jak neobyčejný člověk Timothy Leary byl, člověk který ovlivnil celou kulturu tehdejší doby, stál si pevně za svými názory, chtěl aby lidé žili svobodně a mohli ovládat svoji mysl a mnoho dalšího, ale po dočtení mi zkrátka došlo, že nemám slov. Nenalézám slova, kterými by se daly moje pocity správně vyjádřit, a prostě jen říkám: Přečtěte si to, nudit se nebudete. Speciální knížka, kterou jsem těžko sháněla, ale stála za to!

ozzak
09.04.2021 5 z 5

vlastni životopis psychedelického krále výborná kniha doporučuji všem kdo mají rádi
60 let nebo psychedelickou kulturu vůbec

Iamblichos
17.03.2021 4 z 5

Ako dokument zaujimave...ale pre daneho pana nemam ani zamak sympatii a porozumenia, videl som na moj vkus privela ludi, co vdaka drogam skoncili ako trosky, ak ich to dokonca nestalo zivot...a uplne sa mi zhnusil svojimi kontaktmi a sympatiami k svoloci ako Weathermen, cierni panteri a k podobnej teroristickolaviciarskej chamradi....btw jeho popisy vazenia vyznievaju ako idylicka rekreacia...

záškodník
31.08.2020 5 z 5

Vynikající záznam jedné životní epochy humoristického a experimentujícího psychologa. Knize nemám co vytknout. Jestliže hodnotím sloh, tak Timmyho styl je snadno pochopitelný a čtenářovi těch necelých 600 stránek utíká jak voda. Nadchl mě a můžu s jistotou říct, že to není poslední kniha psána jeho rukou, jež se mi zjevila pod nosem. Těším se na naše další střetnutí!!

Grepp
17.03.2019

Čo mi v knihe trochu chýba, je nejaký objektívny výpočet potenciálnych nebezpečenstiev súvisiacich s užívaním halucinogénov, v odbornej literatúre sa spomína, že tieto látky môžu byť napr. spúšťačom rôznych duševných chorôb. Inak majstrovsky napísaný životopis jedného človeka a jednej epochy. Môj spolužiak prečítal Záblesky paměti osemkrát, pričom drogy nikdy nebral, čo je jasným dôkazom, že táto kniha má vo svojej mnohovrstevnatosti čo ponúknuť širokému spektru čitateľov.

Mimir
23.03.2018 3 z 5

Flashbacks alebo Life of troublemaker..potom čo som prečítal, by som dokonca videl slovo troublemaker ako synonymum slova leary..veľmi pútavo napísaná autobiografia bez absencie pikantných zážitkov..mám pocit, že autor sa pri opise nevyhýbal takmer ničomu..kto chce získať poznatky o psychedelickej etape americkej psychológie (a nie len o tom) - doporučujem.

daniel0663
17.12.2017 5 z 5

Co měl rád tatínek psychedelické psychedelie, který se nechal namísto smrti zamrazit, co utíkal před FBI do Afganistanu, co podával drogy studentům v kostele a nadto si to nemírně užíval.

popelka595
05.09.2016 5 z 5

Tahle knížka mě úplně pohltila. Zprvu jsem si myslela, že těch 568 stránek budu číst aspoň týden a nakonec mi to nezabralo ani dva dny (skoro jako kdybych byla taky na nějakým tripu :)) Místy mi to trošku připomínalo Foresta Gumpa :))

VladimirTetur
16.12.2015 5 z 5

Etalon kvality autobiografické literatury!

Rozhodně doporučuju!

Spoiler!!!
Pokud máte rádi Shawshank Redemption, určitě si knihu přečtěte. Na konci budete mile překvapeni.

CeP
22.11.2014 4 z 5

Nejlepší autobiografie co jsem kdy četl.
Barvitě, čtivě a uvěřitelně popsané jedno stěžejní období autorova života

Fanfanka
31.01.2013 5 z 5

Prevratná kniha plná pocitov , neuveritelny svet 60 rokov budete mať uplne pred očamy.Začina to meskalinom , travou a pokračuje LSD sedeniamy.Marylin Monroo , Kennedy, ano aj o takýchto luďoch sa tam píše v suvislosti s LSD.Timothy Leary otec heepeace , popisuje aj ako dlhé roky sedel v amerických vezniciach z najhoršímy vrahmy za jediný špak z marihuany nájdený v jeho aute a ktorý nepatril ani vubec jemu.
Tuto knihu som prečítal za 2 dni.

drogy evoluce halucinogeny

Timothy Leary