Zabíjení

Název mluví za vše.

První necomicsový titul nakladatelství Crew, první samostatný román Štěpána Kopřivy, první kniha s obálkou Jiřího Gruse, první česká akční sci-fi s psychopatickým masovým vrahem v hlavní kladné roli, první dárek vaší milované babičce, pokud potřebujete urychleně dědit.

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/7685/zabijeni-e3m-7685.jpg 3.8205
Horory, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Crew

Kniha Zabíjení

Elea

Je to úžasná oddechovka, má rychlý spád a perfektní černý humor. Dokonale jsem se bavila.

cube6
07.10.2019

Já si nemůžu pomoct, ale tahle kniha je prostě skvost. Ano, je to brak, ten největší brak. ÜberBrak! No a co?! Pro mě osobně je to jen taková oddechovka. Je potřeba to brát s nadhledem. Kdo má rád akci, černý humor, hektolitry krve, létající končetiny a parádní hlášky ten si přijde na své. Je to jak Lobo kříženej s Deadpoolem, Hardcore Henrym a Quentinem Tarantinem a to celé ještě na steroidech. Nečekejte žádný propracovaný děj. Je to prostě jen přímočará krvavá jízda od začátku až do konce. Hlavní hrdina... lépe řečeno anti-hrdina si nebere vůbec servítky. Je to totalní hovado a mašina na hlášky a Štěpán Kopřiva se tímto počinem zařadil mezi mé oblíbence.

Hodnocení: 10/10

kure91
23.09.2019

Pokud mám knihu hodnotit, tak musím říct, že jsem rozpolcen jak Škoda 120 narazivší do stromu v plné rychlosti. A rovnou řeknu, že mé hodnocení je ovlivněno faktem, že Štěpán Kopřiva je aktuálně jedním z mých oblíbených autorů, takže ty 4* kniha dostala asi i díky tomu. Ale zpět k hodnocení. Na jednu stranu je vidět autorský styl Kopřivy, už v této brzké tvorbě je rozpoznat hraní si s jazykem, snahu o neotřelá přirovnání a v rozhovoru Kellera s Di Fazzem mi přišlo, že je krásně vidět, že se Kopřiva autorsky podepsal i na legendárním Byl jsem mladistvým intelektuálem. A teď ono očekávané ale zatím kladné recenze. Chvílemi mi kniha přišla až lehce zmatečná, ale nakonec si vše tak nějak sedlo a sešlo se. Ale po dlouhé době se mi stalo, že v tomto žánru mě lehce štval hlavní hrdina, Keller prostě nedosahoval takové "gumovitosti" jako například později stvořený Vojín De Klerk.
---------------------------
KELLER: "Tak jsem tady zase."
PRODAVAČ: "C-?"
KELLER: "Říkal jsem ti přece, že ještě přijdu."
PRODAVAČ: "Vy-"
KELLER: "Ale tentokrát nebudu chtít blbou uzi. Tentokrát budu chtít něco většího."
PRODAVAČ: "Vy-"
KELLER: "Jo, já."
PRODAVAČ: "Vy krvácíte!"
KELLER: "No jo. Blu-bluh-bluéééh."
PRODAVAČ: "Vy zvracíte!"
KELLER: "Mohl bys, kurva –"
PRODAVAČ: "Vy zvracíte krev!"
KELLER: "– mě přestat informovat –"
PRODAVAČ: "Vy padáte! Na zem!"
KELLER: "– o tom, co sám vidím?"
"Sonny?"
"No?"
"Promiň," řekl jsem a otočil volant o sto osmdesát stupňů.
Vlastně jsem se nemusel omlouvat, pád ze tří metrů na ožehlý beton ještě nikdy nikomu neublížil – ale to víte, rodičovská starostlivost. Nejraději bychom ty děcka chránily celý život, no ne?
---------------------------
Vrtulník a tank oraly hlavní třídu v oblacích betonu a rozervaného asfaltového podloží.
Dům uzavírající hlavní třídu se od místa srážky nacházel jen dvanáct metrů.
Vstoupili jsme do něj předním vchodem bez zaklepání

Patapuf
30.06.2019

I když to nebylo špatné čtení, přeci jenom to občas bylo až moc abstraktní a nepředstavitelné... mám bohatou fantazii, ale s tím to dílem sem občas trochu bojoval...

Masoterian
28.05.2019

Je to jízda, o tom žádná. Krví a hnisem prosáklá a místy dost sadistická vysokooktanová story se značně nestabilním hlavním "hrdinou", která bohužel ve finální třetině dost ztrácí dech a tah na branku. Místy je dost znát autorova snaha šokovat za každou cenu a až pubertální předrsnělost. Nicméně jsem to přelít za jedno odpoledne a většinu času se bavil královsky, takže musim hodnotit vysoko. Přihoďte nebo uberte libovolnej počet hvězd, podle toho jestli vám přijdou vtipný hlášky typu: "Měla prdel, že by z ní mohly vypadnout čtyřčata, a ona by si toho vůbec nevšimla a celej den je tahala za sebou na pupečních šňůrách jako vodní lyžaře." :D

NemmamSlov
14.05.2019

"Když budeš takhle pořád někde pobíhat, zhubneš a budeš tenký jako tkanička. Ale Olda maminku neposlouchal a stále někde skotačil. Olda byl pěkný zmrd." "To tam píšou?" "Jasně" "A co je to? Co je to zmrd?" "To je člověk co hodně pracuje" vysvětlil jsem jí. "Jako pan Haubinger?" "Ano, asi jako pan Haubinger" "A jako můj tatínek? Je můj tatínek zmrd?" Zamyslel jsem se nad tím. "Ano, zlato." řekl jsem. "Myslím, že tvůj tatínek je zmrd."

No jó, ako sa dalo čakať, plno skvelých hlášok, drsného zachádzania s ľudským životom, more krvi a ľudských vnútorností. Trošku sa mi to podobalo na Aktívne kovy, až na to, že Keller bol pre mňa väčší psychopat. Kopřiva ma talent na brakovu literatúru, uvidíme čo prinesie Rýchlopalba.

lachtan77
10.05.2019

Kopřivu řadím do gangu Kotleta, Kyša, Kulhánek,Žamboch. Četl jsem od něj Asfalt, ale ten mě vůbec nenadchl. Já ho ale nezavrhnul a udělal jsem dobře. Kniha Zabíjení byla teda masakr. Keller to kosil po desítkách a to na jakékoliv planetě. Zajímavé by bylo spočítat všechny mrtvoly
a ještě to vytřídit na rány do hlavy. Jeho humor se mi líbil a to nejen schizofrenní pokec s Hitchcockem.
ukázka:
Táhl jsem ji na zádech jako přežraný batoh. Nohy neměla, ale stejně na mě byla těžká – když jsem se plazil po schodech, zápasil jsem s nutkáním navrhnout, abychom uřízli ještě ruce :)

karel.kral
04.11.2018

Bavilo mě to tak do půlky a pak už to bylo velice monotónní. Konec jsem vyloženě protrpěl a popřeskakoval.

Velká Feferona
08.06.2018

Ráda bych si o sobě myslela, že dokážu ocenit dobře napsanou řežbu a přesně to taky Zabíjení je. Srovnávání s pozdější Kopřivovou tvorbou mi nepřijde zrovna dvakrát fér. Každý nějak začínal. Pozdější knihy jsou samozřejmě daleko propracovanější, o to se nikdo nepře, ale já vidím půvab Zabíjení právě v té neučesané zběsilosti. Nepopírám, že jsem na Kopřivu vysazená, takže mu odpustím spoustu věcí, se kterými bych jinde měla problém, ale četla jsem to onehdy po delší době zase znovu a ne - vůbec to není špatné. Chce to jenom trochu nadhledu, to je vše.

Snad bych za normálních okolností dala čtyři hvězdy, ale za ty recenze ve Splatterhousu a Jeho očí žár nemůžu jinak. Zajímavé je, že tohle je jedna z věcí, které bych třeba u Kotlety asi nedala, ale když to dělá Kopřiva, tak to má styl...

saman001
26.02.2018

Miluju knížky, ze kterých po zmáčknutí vytéká mezi stránkami krev a ještě se u toho pobavím - je to nejlepší relax:-) Ale co mi vrtá hlavou, že se sejdou v české literatuře tři hodně podobná K - Kulhánek, Kopřiva a Kyša - Kotleta. Jestli za tím nejsou nějaké tajuplné, spiknutíchtivé mocnosti:-)

TonyStarkless
07.12.2017

Tomuhle chlapíkovi bych všem doporučovala dlouhým obloukem se mu vyhnout. A to opravdu dlouhatánským obloukem. Úplně nejlepší by bylo, vůbec ho nepotkat. Protože i návštěva hajzlíků vám může být osudnou a fakt, že ho máte prťavýho, je vám úplně na prd. Kellera nasere opravdu cokoliv. Možná to bude zrovna tohle, že jste takovej ubožák a s takovou titěrností mezi nohama je zbytečný zabírat místo na zemi a dejchat vzduch. Sperma je u něj stejně nebezpečné, jako střelné zbraně. Efektivní a rychlé a ještě se u toho cítíte příjemně. Neodolatelný zabiják, který by dokázal sejmout i elektrické křeslo, kdyby si s ním dalo čajový dýchánek. Hledáte-li jak někoho zabít, dostanete ohromnou dávku různorodých mutací. Chcete-li vědět, jak umlátit hrobníka lopatou, kterou na vás sype hlínu ve vlastním hrobě, je to kniha právě pro vás. Jako většině se mi do rukou dostala napřed kniha Asfalt a byla jsem jí unešená. Vtipem, neodolatelnou češtinou a hláškami. Nebyla jsem zklamaná, kniha měla spád a šlehy pálivých „kopřiv“ ve mně zanechaly stopy. Určitě příště zohnu hřbet do spodních polic knihovny, abych si od tohoto báječného autora zase něco půjčila.

hnusák
25.04.2017

Ačkoli mám Kopřivu hodně rád a jeho knihy jsou vysoko na mé pomyslné laťce, tuto jsem se sebezapřením dolouskal asi do jedné třetiny. Pak jsem ji nadobro odložil ad acta.

Janadvorackova
06.03.2017

Bavilo mě to tak do poloviny. Hezky to odsýpalo, hlášky mi sedly, představivost pracovala a vlastně celé to navozovalo spíš pocit odpočinku. Neprožívala jsem to jako náctiletý klučina svůj první pornočasopis, nebyla jsem z toho tak uchvácená, byť námět příběhu asi přesně tohle od čtenáře vyžadoval. A když se to ke konci začalo tak nějak mršit, byla jsem ráda, že jsem hned od začátku zůstala vlastně docela při zemi a nechala příběh jenom tak odplynout. Abyste rozuměli, nemám nic proti mučení hrdinů a různým hnusárnám, ale jak to začne zavánět jednoduše nemožnosti, nebo neschopností konkrétní situace zvládnout, nebaví mě to.
Asfalt byl o moc lepší - asi díky prostředí :). Tam mi posledně jmenované neduhy podobných příběhů právě díky prostředí vůbec nevadily.

Tamten
05.03.2017

Ač mám jinak cool zabijárny poměrně rád, tohle mi přišlo špatné. Psychopatický zabiják, který nijak neuvažuje, všechno rozstřílí a nic ho nezlikviduje byl na mě moc, ve dvou třetinách jsem to vzdal.

SiuxBeast
01.02.2017

No krvák jak má bejt ale bavilo mě to i když pro spoustu lidí to bude neskutečně brutální :) A asi mě to bavilo víc neš Asfalt který jsem četl na doporučení jako první...

lyriq
05.10.2016

Krvák plný hlášek, četl jsem po legendárním Asfaltu, takže dojmy trošku slabší, ale pořád velice zábavná brakovka, natož prvotina. :)

Holister
20.09.2016

Jestli má někdo rád šťavnaté líčení všeho toho zabíjení, přijde si rozhodně na své. Lepší, než sledovat i ten nejzdařilejší gore horor.

Skip
15.09.2016

Je to o tom, jak elitní vyhlazovač zabíjí nejprve při plnění tajné mise a později kvůli záchraně svého života. A že to tam teda autor s gustem popisuje všechny ty proudy krve, ustřelené hlavy, zdevastovaná těla atd. V textu se objevují i velmi dobré hlášky. Tahle kombinace sci-fi a thrilleru je v podstatě brak, ale není brak jako brak. Tenhle mě dost bavil.

marlowe
07.09.2016

U Štěpána Kopřivy postupuji (zcela nezáměrně) proti toku času: Nejdřív se mi do ruky dostala jeho loňská novinka, realistická a naprosto skvělá Rychlopalba, po ní "brutálně (a brilantně) poetický" Asfalt – a teď, do třetice všeho dobrého a zlého, neučesané a nechutné Zabíjení – z téhle trojice kousek datem svého vzniku nejstarší a také suverénně nejslabší.

Knížka si rozhodně nějaký hlubší rozbor nezaslouží, tak to vezmu z jedné vody šup na plot: Relativně solidní jazyk (byť ve srovnání s Asfaltem hudlařina), relativně zajímavý námět – a všechno ostatní už potom jen hluboko pod čarou ponoru: příběh postavený na "absenci lidskosti", odosobněný hrdina s vysoce záporným charismatem, záplava postpubertálních nechutností ("holubí nádivka" z nosu, ukousnutého hlavě, která prolétla předním sklem auta).

Ty dvě hvězdičky za "stylistickou nadprůměrnost" a za pár trefných přirovnání (Vzduch byl chladný jako rozvodové řízení s pedofilem. /…/ Pohled, který na mě vrhla, byl schopen vyhladit kompletní králičí populaci Austrálie.).

30%

RaSu
26.04.2016

Bohužel nemohu hodnotit kladně. Sotva jsem knihu začal nějak mne nechytla a do pokračování jsem se nutit nechtěl. Ještě jsem po této knize dal možnost Asfaltu, aby napravil můj názor na autora. Ale opět bez úspěchu a už nic dalšího zkoušet nebudu. Přeju autorovi více pozitivních čtenářů.

ber-tram
01.04.2016

Velkokapacitní jatka v režii průstřelného a pracovitého nezmara jsou v jádru poučnou humoreskou na téma jak přežít sám sebe. A ideální průpravou k bezkonkurenčnímu Kopřivovu Asfaltu. 25/08

vorenus
25.09.2015

Možná kdybych nečetl Kotletu a Žambocha, tak bych byl možná trošku spokojen. Ale takhle to pro mne bylo velké zklamání. Moje první kniha od autora a nevím, jestli nebude i poslední. Těžko říct, jestli jsem sáhl po nejslabším titulu a nebo jestli je autorova tvorba celá taková.
Celkové hodnocení 50%.

Bediczek
30.08.2015

Koprivu mam radsi nez Kulhanka, Zambocha i Kotletu dohromady, tohle se ale misty az moc podobalo onem trem autorum (hrdina uz je skoro dead, tak ze by to nikdo neprezil a pak si neco pichne a rozseka 30 komandosu), ale cte se to dobre, autor si nebere servitky a to je prijemne, misty je to fakt narez :-).

Alena_S
23.06.2015

Když se po přečtení podívám na obálku, nevím, jestli za své víc mluví titul (Zabíjení, no co dodat) nebo vyobrazení hlavního hrdiny (fuj). Přesto autorovi hvězdičku dám, protože psát fakt umí a díky tomu z toho zabíjení přece jen občas vykoukne děj, a ještě jednu za úžasný nápad jménem Splatterhouse (trafikám by rozhodně slušel) a další za dobře natřesené Pyreneje :-)

Terva
18.04.2015

Sprška střel, zabíjení, krve, vody, cihel, zabíjení, výbuchů, černého humoru, zabíjení, honiček, nemocničního humoru, zabíjení a humoru, vše v jednom příběhu o zabíjení.
Tady je malá ochutnávka :
PRODAVAČ - "Je to klasika"
KELLER - "M-hm."
PRODAVAČ - "Pomalu sběratelská záležitost."
KELLER - "Úžasný"
PRODAVAČ - "Antikvární kousek."
KELLER - "Á-ha."
PRODAVAČ - "Takže za ní chci sedm dolarů."
KELLER - "Cítíte to?"
PRODAVAČ - "Co?"
KELLER - "No, vypadá to, že jste se posral."
PRODAVAČ - "Co?"
KELLER - "S tou cenou"
PRODAVAČ - "Hele, nechcete, nechte bejt. Já vám to nevnucuju. Nekoupíte vy, koupí někdo jinej.....
.......tohle je Micro-Uzi, člověče, zhmotnělá legenda a--."
KELLER - "Chci jenom jednoduchej automat a jeho sběratelská hodnota mě zajímá asi jako hladovějící dětiv Africe."
PRODAVAČ - "Člověče, nic ve zlym, ale jste barbar. Myslel jsem... No nic, ocenil bych, kdybyste vypadnul a už se tady-- Dobře. Dobře. Dobře. Dobře. Pět dolarů?"
KELLER - "Čtyři. To je standardní cena."
PRODAVAČ - "Ale za takovej skvost-- Dobře. Dobře. Dobře. Dobře. Čtyři dolary."
KELLER - "Tady jsou, padre."
PRODAVAČ - "D-děkuju."
KELLER - "Náboje?"
PRODAVAČ - "Osm stovek. Na dvacet zásobníků."
KELLER - "Tady je radost nakupovat."
PRODAVAČ - "To....to jsem rád, že jste spokojenej, pane."
KELLER - "Příště přijdu zas."
PRODAVAČ - "Hrchm."
KELLER - "Co?"
PRODAVAČ - "Nic."

dobroslav9182
28.12.2014

Jak už jsem psal u Asfaltu poněkud hrubozrnější prvotina (Adarhargský jed ze série Mark Stone nepočítám ;-) ) dalšího krále české splatter sci-fi. John Keller je správný psychopat, který pro vraždu nejde daleko, stejně jako Štěpán Kopřiva je správný psychopat, který nejde pro vtip a trefný vulgarismus... no, taky daleko.

Khagrael
09.07.2014

Cetl jsem jako prvni Asfalt, takze jsem ocekaval od dalsi knizky hodne. Zabijeni je celkem zklamanim, pripadalo mi to i tak nejak prekombinovane a na rozdil od Asfaltu ne tak ctive, jak by se mohlo na zacatku zdat.

Honzeecheck
30.05.2014

Ještě že jsem četl Asfalt dřív než tohle... hodně průměrná kniha, která kromě pár vtipnejch hlášek nemá co nabídnout. Vlastně jo, za tu metodu zabití tý spisovatelky si to tu hvězdu navíc zaslouží :-)

BobbyB
03.10.2013

Hlášky opravdu super... a to je tak asi všechno :-( vulgaroidni exibicionismus me totiz vubec nebere. Mam pocit, ze je to autorova poklona filmu, ktery videl pred deseti lety, tj. Natural Born Killers (Takoví normální zabijáci). Od knih i od filmu chci mj. i nejake vnitrni obohaceni a/nebo pouceni, coz zde lze shrnout asi do koanu "je kámen kobliha"?

Ocas
07.09.2013

Zabíjení mě překvapilo, zabíjení mě uzemnilo, zabíjení mě dorazilo. Štěpán Kopřiva nemá mnoho knih, proto když sem přečetl Asfalt, dokoupil sem okamžitě s natěšením ostatní. Za mě je zabíjení tou nejlepší knihou od Kopřivy. Svižné, čtivé, akční, humorné. Takže pro mě vše co potřebuji. Teď trochu bokem zaráží mě, proč je u této knihy napsáno HOROR???

MartinH
04.09.2013

Autor asi upadl na hlavu když tohle plodil, možná by to chtělo zajít k doktoroj. Drsný čtení hodně můžu, ale tohle překročilo jakýkoliv hranice mílovými kroky a pak zmizelo za horizontem. Děkuju mé šťastné hvězdě, že jsem si tuhle sadistovu fantazii nekoupil.

Lulla71
12.08.2013

Obdivuji Štěpánovu fantazii, nápady a práci s češtinou:) Zabíjení a Asfalt jsou pro mě bezesporu dvě nejvtipnější české knihy co jsem četl. Díky Štěpáne!

okularo
03.04.2013

Ze začátku dost dobrá sranda a maso,ale ta poslední třetina nic moc.
Asfalt je Asfalt!!!

Stinger78
28.03.2013

Po téhle knize jsem sáhl, když jsem se chystal na dlouhou cestu vlakem - a málem jsem zapomněl vystoupit. Neskutečná řežba. Kopřiva, vy jste blázen :-) Ale neměňte se :-)

N10Tikky
11.02.2013

Pro mě lepší než Asfalt... :)

X3ON
05.02.2013

wow, co na to rict sila :D, nedoporucuju pro slabsi povahy :D

OldaB
31.07.2011

Potřetí jsem knihu konečně přečetl, začátek skvělý, ale prostřední část (přestřelka v hospodě) jsem vyloženě protrpěl. Závěr knihu zase nakopnul (i když mučící pasáž je opravdu vydatná), přesto mi další knihy (hlavně Asfalt) připadly lepší.

machalcz
08.03.2011

Pár stránek mi trvalo, než jsem si navykl na styl psaní tohoto autora. Přeci jen to je něco jiného než Kulhánek. Ale když se do toho člověk dostane, tak to stojí za to. Akce, akce, akce.

Hellboy

Dokonale vypointovaný a nesmírně krvavý příběh z pera komiksového scenáristy Štěpána Kopřivy. Obálku maloval Jiří Grus. První ne-komiksový počin nakladatelství CREW. Název, který dokonale vystihuje dění. Nestačí? Hlavním hrdinou je odsouzený masový vrah:) John Keller (přičemž nudné jméno Keller považuju asi za největší slabinu jinak nabušené knihy) má na kontě pár set tisíc killů, jenže posledních šestnáct let nevytáhnul paty z vězení. A to má ještě štěstí, že na Saturnu neexistuje trest smrti... Pak se ale jednou dostane ven, protože je potřeba vykonat "prácičku", kterou může zvládnout jedině on. A asi je jasné, co že to má tenhle schizofrenní zabiják posedlý Alfredem Hitchcockem udělat... Celou knihu jde totiž jen o jedno - zabíjení. (A občas také filosofické rozpravy na téma Kámen je kobliha (str. 297))

Štěpán Kopřiva
česká, 1971