Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258267/bmid_zabijak-anders-a-jeho-pratele-a-obc-j3Y-258267.jpg 3 1261 315

Třetí humoristický román světového bestselleristy a autora nejoblíbenějšího románu roku 2014 v Česku. Johan Andersson – díky svým nesčetným pobytům v base nazývaný jednoduše „zabiják Anders“ – je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá pastorka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou… Jonas Jonasson si šibalsky a neuctivě bere na mušku lidskou chamtivosti a zabijákem Andersem vytvořil nezapomenutelnou postavu antihrdiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Panteon

Mördar Anders och hans vänner (samt en och annan ovän) , 2015

Mike99
24.05.2019 4 z 5

Moje druhá kniha po Staříkovi. Styl a humor J.J. je nezaměnitelný, dobře se to čte. Po přečtení jsem přemýšlel, co tím chtěl autor říci, dle záložky si bere na paškál lidskou chamtivost, já si nejsem tak jistý. Já v tom spíš cítím upozornění na "marketing" a schopnost ovládat / zneužívat masy za nějakým účelem (tady jde o peníze, ale ty cíle mohou být i jiné např. politický úspěch). A zabiják Anders je pouze prostředek k dosažení úspěchu. Jsem zvědav na další knihy autora.

P1tr
14.05.2019 4 z 5

Velmi vtipná a nepředvídatelná kniha, která bere svůj ústřední motiv s velikým nadhledem a základní premisu rozpracovává hravě do nemyslitelných situací. Už dlouho se mi nestalo, že bych se u knihy viditelně usmíval a občas se dokonce i uchechtl mezi lidmi nahlas. Příběh Zabijáka Anderse a jeho přátel i nějakých těch nepřátel je zkrátka plný neodolatelného humoru, který je pro autora tak typický a přichází se spoustou originálních i známých vtipů, které zaručeně pobaví. Vedle humoru funguje povětšinou i příběh, který mě mnohokrát dokázal příjemně překvapit. To naneštěstí platí pouze o prvních dvou částech, které ale naštěstí zabírají drtivou většinu knihy. V závěrečné části bohužel dílu dochází dech a působí již pouze jako zbytečně překombinovaná a urychlená recyklace dříve řečeného. I slabší pasáže nicméně zachraňují postavy, které jsou i přes svojí zvláštní hloupost a nepochopitelné chování sympatické a i přes charakterové vady jim přejete to nejlepší. Jonasson v mých očích potvrdil, že je velmi schopným tvůrcem a že čím více se utrhne ze řetězu, tím více to stojí za to.

lassse
10.05.2019 3 z 5

První polovina knihy mě spíše nudila, ale ve druhé se to přeci jen zlepšilo a začala bavit. Od autora jsme tedy čekal rozhodně více.

slaska77
21.04.2019 3 z 5

Sice jsem se zase bavila při poslechu audioknihy díky skvělému Martinovi Stránskému, ale po Stoletém staříkovi a zejména Analfabetce je to tak trochu zklamání. Možná je to tím, že téma mi je velmi blízké a vidím, kolik skvělých lidí pracuje v neziskovém sektoru bez nároku na odměnu nebo prostě za velmi málo peněz, takže mi to přišlo až moc jednostranné, ale chybělo mi tam i to usazení do celosvětového historického kontextu a trošku i na obvyklé ztřeštěnosti. Takže tentokrát jen za tři *. (duben 1096 str.)

Kája95
21.04.2019 2 z 5

Obě předchozí knížky jsou úžasné, ale tato mne opravdu zklamala. Musela jsem se nutit do čtení.

petr5364
18.04.2019 3 z 5

On ten Jonasson nám předkládá pořád obdobný model zasazený do odlišných kulis. Nicméně jsem asi jeden z mála, které Stařík úplně neodrovnal, právě prostředím a okolnostmi se mi více líbila Analfabetka. Třetí díl na mě působil trochu jako takový kočkopes. Faktem ale zůstává, že já od JJ neočekávám bůhvíco, jen knížku, u které příliš nemusím zapojovat mozek a jen se nechat unášet dějem, a to se i potřetí podařilo.

anno9743
08.04.2019 1 z 5

Možná je to překladem, ale tohle byla fakt slabota, na zmizevšího staříka to nemá ani náhodou, dokonce i analfabetka (jak jsem byla zklamaná) byla o dost lepší. Doufám jen, že další stařík neklesne ještě hlouběji.. škoda. Možná je to opravdu překladem...

boxas
02.04.2019 3 z 5

Přiznám se, že mám s tímto autorem pořád stejný problém. Ať už to byla Analfabetka nebo Stoletý stařík, vždycky mě kniha zpočátku hodně bavila, pak mě začalo štvát, jak je autor ukecaný a rozvláčný a nakonec zjišťuji, že při vší té chvále vlastně nic moc... Úplně stejně jsem to měla i se Zabijákem Andersem. V půlce knihy jsem už měla fakt plné zuby neustálého označení Recepční a Farářka (dříve i Vikářka), úvah o Ježíšovi, jakož i citátů ze Starého i Nového zákona. Přes zjevnou snahu autora mi navíc ani jedna z postav nebyla jakkoliv sympatická. Bohužel se musím sebekriticky přiznat, že už v půlce jsem jim všem přála pár zlomených končetin (jedno jestli levou či pravou) nebo aspoň nějakou tu rozmlácenou čéšku!

Vilma232
14.03.2019 2 z 5

Uf. Dočetla jsem, ale asi dvakrát jsem chtěla knihu odložit. Konec to trochu zachránil. Výrazně slabší ve srovnání se Staříkem a Analfabetkou. Pro mě už moc násilně vytvořený humor.

Marusska
06.03.2019 3 z 5

Oproti ostatním autorovým knihám jsem se tolik nesmála, ale přesto knihu hodnotím kladně. Jako odpočinková četba třeba při dlouhé jízdě vlakem - super.

petgona
05.03.2019 3 z 5

Suhlasim, ze slabsie ako Starcek a Analfabetka, ale napriek tomu sa mi to pacilo. Malo to tiez tu jemnu absurditu a ironiu, ako aj sme u Jonassona zvyknuti. Bolo to prijemne oddychove citanie.

Joannebro
04.03.2019 3 z 5

Kniha byla čtivá a vtipná, líbilo se mi, že se tolik (narozdíl od Analfabetky) nepodobá Stoletému staříkovi (který je podle mě od Jonase zatím nejlepší). Líbí se mi humor, který autor ve svých knihách používá. Nicméně mi Zabiják přijde nejslabší, ale určitě bych ho doporučila. Minimálně tomu, kdo má rád severský humor a troche té ironie v životě.

david9690
27.02.2019 2 z 5

Jonase mám rád, ale tady už mi to přišlo takové vykrádání sama sebe, skoro jako kniha napsaná z povinnosti. Občas jsem se pobavil, zasmál, ale 100lety stařík i Analfabetka mě teda chytly mnohem více. Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat

Sandalkar
25.02.2019 3 z 5

Chyběla mi šťáva a odpich příběhu. Některé dějové linie zbytečně dlouhé (úvod v hotelu, matka Pera Perssona), děj se vlekl. Posledních 70 stran zvedlo hodnoceni o hvězdu, ale současná humoristická literatura nabízí větší skvosty.

pingu1
23.02.2019 2 z 5

Asi jsem po "staříkovi" čekala moc, ale mě kniha vůbec neoslovila, měla jsem co dělat, abych ji dočetla a už jsem ji poslala dál. Zbytečně by mi v knihovně zabírala místo ....

takana
14.02.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, je to odpočinkové čtení.

MM1979
26.01.2019 4 z 5

Někteří lidi to kritizují, či dávají nízké hodnocení - asi čekali po dvou mega úspěších už příliš mnoho... Mě se to líbilo, čtivé, vtipné - super oddechovka na dovču. Za mě ok a s klidným svědomím můžu doporučit, určitě se zasmějete a jistě to patří k tomu lepšímu v současné tvorbě.

baterka.gs
11.01.2019 3 z 5

Zpočátku zajímavý příběh s přibývajícími stránkami padá strmě z kopce dolů. Dobrou půlku jsem dojela ze setrvačnosti. Mám pocit, že se potenciál velmi dobrého nápadu dal rozvést lépe, možná jen styl vypravování příběhu byl méně zajímavý. Nějak mi to nepasovalo.

Emily82
09.01.2019 4 z 5

Příjemná oddychovka. Mám ráda autorův smysl pro humor, i když ze všech tří hodnotím nejlépe Analfabetku.

meny007
06.01.2019 2 z 5

Nejméně zábavná z autorových knih

křesťanství humor švédská literatura

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta