Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258267/bmid_zabijak-anders-a-jeho-pratele-a-obc-j3Y-258267.jpg 3 1261 315

Třetí humoristický román světového bestselleristy a autora nejoblíbenějšího románu roku 2014 v Česku. Johan Andersson – díky svým nesčetným pobytům v base nazývaný jednoduše „zabiják Anders“ – je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá pastorka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou… Jonas Jonasson si šibalsky a neuctivě bere na mušku lidskou chamtivosti a zabijákem Andersem vytvořil nezapomenutelnou postavu antihrdiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Panteon

Mördar Anders och hans vänner (samt en och annan ovän) , 2015

martina7276
14.10.2019 2 z 5

Po Analfabetce dalsi audiokniha, ale tentokrat jsem docela bojovala, abych to vubec doposlouchala. Starika jsem necetla, nevidela, takze mam jen tento vzorek a doporucuji Analfabetku, je rozhodne lepsi...

oněg_evženin
30.09.2019 4 z 5

Myslím, že pokud člověk nepočítá se srovnáním se Stoletým staříkem (což by skutečně neměl), pak Anders naplní jeho očekávání, pokud je jím vtipná, odlehčená a nenáročná kniha. Jonasson se stal jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů (netřeba si fandit, mám jich 54) a některé knihy jsou zkrátka slabší a některé bestsellery. Je jasné kam patří Zabiják Anders, ale i přesto si Jonasson drží svůj styl a humor. Některé pasáže o přitroublosti a sociopatii Anderse v kombinaci s vypočítavostí a emoční inteligencí farářky tvořili opravdu komickou atmosféru a narážky na politické dění vše okořenily. Argument, že zde chybí setkání se státníky a proto je kniha horší je na úrovni argumentu, že ve Sbohem, armádo chybí nosorožci a proto se nelíbí tolik, jako Zelené pahorky africké...cítíme, že to mírně pokulhává. Za mě 4/5.

toni-az
23.09.2019 4 z 5

Pohodové, zábavné, naposloucháno za cestu do Rakouska na vodu. Přednes Martina Stránského jako obvykle ještě zvednul úroveň. Není to zdaleka tak komplexní knížka jako první Stařík, ale i tak dobře čitelná a zábavná.

TomHr
20.09.2019 5 z 5

A mně se to líbilo. Pokud člověk nepřistupuje k téhle knížce s tím, že ho vystřelí z trenek, tak je myslím zaděláno na pár hodin příjemné zábavy se sympatickými hrdiny a sem tam nepřáteli.

MarsyPint
05.09.2019 4 z 5

Knihu jsem si od vydání přečetla podruhé a opět jsem našla úryvky, které mě moc pobavily. Myslím, že se Staříkem nebo Analfabetkou nelze úplně srovnávat, protože zde nejsou velké historické postavy a události, ale právě proto je zábavnou svou osobitou formou.

trudoš
01.09.2019 3 z 5

Není to úplně marné, ale oproti předchozím románům poněkud okleštěné o cokoliv zajímavého, nepočítám-li tedy ztřeštěnou opileckou orgii v kostele. Hezká je taky sekvence, znázorňující, jak málo stačí k tomu, aby soused zaplatil za vraždu souseda. Kluk ze vsi, jako jsem já, tohle prostě ocenit musí. Jinak překvapivě docela nuda. Postavy podbízivě rozporuplné; celou dobu se chovají jako prevíti, aby v závěru prošli zázračnou morální proměnou, přičemž sám Anders proplouvá dějem jen díky své švejkovské bodrosti. Ta je trochu v rozporu s jeho zabijáckou povahou, ale co už, jsme přece v komedii a tam platí jiná pravidla. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že Jonas Jonasson opětovně nabídl fanouškům něco, co už měli možnost přečíst si jinde v mnohem lepším provedení. Jeho smysl pro humor je však pořád sympatický a i když občas sáhne po hrubším výrazivu, nejde o nic, z čeho by kterýkoliv Čech měl dostat tik do oka. Při čekáni na autobus si od dětí kolem bezděčně vyslechnete drsnější názvosloví.

Koza3
22.08.2019 3 z 5

Kdyby letošní čtenářská výzva obsahovala "Kniha, která Vás donutila vygooglit deset přikázání", tak by tam právoplatně zapadnul Zabiják Anders. Už to tady někdo psal, asi jsem nikdy neviděl citovat Bibli ve spojení s podvodem, lží, krádeží,... Kdejakého katolíka by to mohlo položit na lopatky. První půle se mi moc líbila, čekal jsem, kdy Zabiják rozbije farářce a recepčnímu kokosy, ale nestalo se tak. Dělat pasáka nájemnému zabijákovi se vyplácí. Prostřední část s vírou byla dobrá, ale už měla díry ve scénáři. Když jsem si počítal, kolik by každý návštěvník kostela musel "vyzvracet" do kasičky, aby to dalo pár miliónů, moc mi to nesedělo. No a poslední část už byla úplně zbytečná. Bylo to takové DLC se skinem k plnohodnotné hře. Vůbec to tam nemuselo být a někdy to je jen na škodu a zbytečně to prodlužuje průměrný příběh. Co si budeme nalhávat, snad jen Terminátor 2 předčil svého předchůdce. Ač jsou Jonassonovy knihy nesouvisející, máme tendenci je hodnotit jednu vůči druhé. Stařík se dal srovnat s Analfabetkou, protože měl podobný styl vyprávění a dopad celosvětového měřítka. Zabiják je více lokální a chybí tady ten "butterfly effect", každopádně pořád je to dost humorné a lidi v metru Vám budou Váš ranní úsměv závidět. Těžko ho tedy srovnávat na úrovni autora, ale na úrovni žánru se jedná o lehce nadprůměrné dílo. Těším se však na stojednaletého staříka ;-)

aktijnov
13.08.2019 2 z 5

Z knihy jsem dost zklamaná. Po přečtení Staříka a Analfabetky je tahle dost slabý odvar...

gaspoda
11.08.2019 3 z 5

na poslech fajn

Sova15
31.07.2019 4 z 5

jak už někdo napsal, Jonassonův styl mě baví. v porovnání s Analfabetkou a Staříkem, to bylo slabší. Chyběli mi tam !velcí státníci" a historické události. Kdybych ale předchozí knihy nečetla, neměla by kniha chybu. Je těžké se stále překonávat, když jste dobří. Smála jsem se, četlo se mi dobře a odpočívalo se mi u knihy báječně. Takže účel splnila.

DitaV.
29.07.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, pobavilo mne to, ale Analfabetka byla lepší a Staříka jsem nečetla, jen viděla film. Na relax dobré, ale vzájemně dost podobné, takže mi to nakonec dalo dost práce dočíst až do konce.

greetchen
17.07.2019 4 z 5

Jonassonův jazyk a styl se mi zakousl pod kůži už v okamžiku Stoletého staříka a líbil se mi i v případě této knihy. Ač formou trochu jiná, stále si zachovává břitký humor, cit pro černé vtipy a naprostou absurditu, která do příběhu vstupuje s neuvěřitelnou lehkostí. Příběh je samozřejmě šílená fantasmagorie (potažmo začínající obligátním vtipem "potkají se recepční, farářka a bývalý vrah..."), ale promyšlená do posledního detailu a gradující až do poslední stránky knihy.

danazeskolky
08.07.2019 5 z 5

Mělo to pro mě příjemný švih a chvílemi jsem se musela smát nahlas. Tolik absurdity, až si na to člověk postupně zvykl a vůbec mu nepřišlo divné, že mešní víno se dováží po krabicích... Docela mě i zaujalo citování z bible, asi proto, že bylo zcela jinak podáno, než by normálně zaznělo při mši. Vztah farářky a recepčního byl také velice úsměvný. Pro mě pohodové čtení s hlubším podtextem ovládání a manipulace.

martinkaLLL
07.07.2019 1 z 5

Kniha mne vůbec nebavila. Zabiják byl tak hloupý až mně to nudilo.

Mdennah
03.07.2019 2 z 5

Při čtení se mi, nevím proč, postavy recepčního a farářky vyobrazovaly jako vyzáblá, neatraktivní individua (ne)vonící po levném krabicovém víně. A tak nějak to určuje můj pocit z celé knihy.

Peter73
12.06.2019 5 z 5

Jonasson je majster humoristických románov so svojím absurdný prvkami. už len to, že sa stretli zabiják, farárka a recepčný. Možno trochu slabšie ako storočný starček, ale je to kvalitný vtipný roman, veľa myšlienok je i na zamyslenie. Odporúčam prečítať.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Tohle nebylo vůbec špatné :) Miluju Jonassonův smysl pro humor a styl, kterým své knížky píše - ta ironie, sarkasmus a kousavé poznámky, to je přesně něco pro mě. Zabiják Anders je taková neutrální, zvláštní postava, ale já jsem si ho docela oblíbila, a moc ráda jsem si četla o tom, jak si bere na paškál církev, a snaží se vydělávat na víře ostatních lidí. Úsměvné, zábavné čtení, při kterém se rozhodně nebudete nudit.

Parwana
29.05.2019 4 z 5

Po delší době jsem se u Jonassonovy knihy pobavila. Sice mi přijde, že se zápletky jeho knížek dost opakují (nějací lidé jsou pronásledování, utečou se spoustou peněz, dost cestují a potkávají samá lepší individua, aby nakonec stejně žili šťastně až do smrti), u Zabijáka jsem se dost nasmála a děj měl skvělý spád, knížku jsem přečetla poměrně brzy.

sheldon8410
28.05.2019 3 z 5

Na odreagování dobrá kniha, ale bohužel jsem před ní četla Analfabetku a Staříka, takže mi to přijde všechno "na jedno brdo" a nic nového mi Zabiják vlastně nepřinesl..

slawa.cap
25.05.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Trochu lepší, než stařík. Víc absurdní a trochu přitažené, přesto reálnější.Příběh tří špatných lidí, z nichž dva tím že jsou čím dál horší vlastně všechny tři napraví :) Gangsteři jsou ale až moc hloupí a i takový hrabě je vlastně debil.

křesťanství humor švédská literatura

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta