Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Třetí humoristický román světového bestselleristy a autora nejoblíbenějšího románu roku 2014 v Česku. Johan Andersson – díky svým nesčetným pobytům v base nazývaný jednoduše „zabiják Anders“ – je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá pastorka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou… Jonas Jonasson si šibalsky a neuctivě bere na mušku lidskou chamtivosti a zabijákem Andersem vytvořil nezapomenutelnou postavu antihrdiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258267/zabijak-anders-a-jeho-pratele-a-obc-j3Y-258267.jpg 3.1930
Vydáno, Panteon

Mördar-Anders och hans vänner, 2015

Kniha Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Kačkaknihomol
28.08.2018

Tahle kniha se mi nelíbila. Opravdu ne. Zabiják Anders mě ale naučil řídit kšefty ve Švédsku. A to se mu musí nechat. Teď už ale vážně.

Knihu jsem vyhrabala v antikvariátě, a ne, nedivím se tomu. Sice můžete být bestsellerový autor a já nevím co, ale když jednou napíšete špatnou knihu, lidi si mezi sebou řeknou, že je špatná, a pak jde prodejnost dolů. Já jsem samozřejmě nevěděla, že je to špatná kniha, tak jsem si ji koupila pod příslibem, že se trochu pobavím, jelikož moje máma se u Stoletého staříka smála tak moc, že to museli slyšet snad až v New Yorku. Díky, mami.

Tak jsem ji začala číst, a hned jsem ji odložila. Takhle jsem ji odložila opravdu hodněkrát během těch čtyř dní. Důvodem tohohle nezvyklého počinu byl fakt, že je to hrozně mdlé na to, že to má být humorný román! Opravdu, nad knihou jsem se snad ani jednou nezasmála. Celkem smutné. Asi jsem kakabus, já vím, ale stejně. Důvodem číslo dva, byly nezvykle dlouhé pasáže o ničem. Třeba přiblížení rodinné historie recepčního. Vatyyy.

Když se nad tím tak zamyslím, ono to vlastně nemá ani žádnou... pointu, zápletku? Opravdu, není to třeba jen o blbém situačním humoru a hledání práce pro génia Anderse? Jop, je. A pak jsou do toho narvaný vaty, který jsem pozapomněla hned po jejich přečtení. Meh.

Abych to hezky shrnula, Zabiják Anders je kniha o ničem. Sice mám ze sebe hezký pocit, naučila jsem se podnikat ve Švédsku, literárně mě to ale fakt neobohatilo. Škoda.

Rudol.n
21.08.2018

Knihu sem si vzal na dovolenou a těšil se . Bohužel .
Knihu sem doslova kousal , odkládal a dával jí šanci .
Zbytečně , nejslabší autorova kniha . Rozhodně se k ní nevrátím . Nikdy ! Přešlé knihy se četli výborně i když i tam byly zbytečně zdlouhavé pasáže , ale budiž . U této knihy sem se ani moc nezasmál .

pepa4081
21.08.2018

Na rozdíl od některých komentářů zde, se mi tato kniha pana Jonassona líbila snad nejvíc. Asi proto, že neobsahuje žádné pasáže s historickými osobnostmi. Její hrdinové jsou vlastně „obyčejní" lidé a příběh na mne působil SKORO uvěřitelně. Nedoporučuji pouze ortodoxním věřícím. Já, který si myslím, že Bůh má úžasný smysl pro humor, jsem se skvěle bavil.
Velmi uspokojivé.

allebra
15.08.2018

Myslím, že jsem udělala dobře, že jsem "Zabijáka Anderse" četla s dostatečným odstupem od "Stoletého staříka" i "Analfabetky." Třetí autorova kniha byla sice trošku slabší než ty dvě předešlé, ale i tak jsem spokojená, protože se mi četla velmi dobře. Byl to pro mně příjemný relax a rozhodně originální námět! Těším se, jakým tématem nás Jonas Jonasson překvapí příště.

kn23
31.07.2018

Vzdal som to po 120 stranach.opat bizarne postavicky aj pribeh,ale od prvej strany som sa trapil s citanim.starcek aj analfabetka sa citali lahko,ale toto...ale raz sa k tomu urcite vratim, mozno som len zrobil chybu, ze som to cital v kratkom odstupe od analfabetky.

roso.mak
24.07.2018

Po staříkovi a analfabetce těžce slabý...

Příběh by mohl bez narušení čtenářského zážitku skončit v průběhu knihy asi tak třikrát, hlavní hrdinové jsou tentokrát hodně velký looseři a podvodníci. Jenže ne takovým tím sympatickým Podfukářským způsobem, takže vůbec nemáte tendenci jim fandit.

Ok, vše nakonec skončí dobře a je z toho vlastně i morální poučení, ale prostě to není ono. Kdyby autor napsal Anderse jako první knihu, v životě by se za hranice nedostal.

Zelvar
22.07.2018

Moje první dobrovolně přečtená kniha! :)

andy_nejedla
20.07.2018

Podle mě nejlepší kniha od tohoto autora. Oproti minulým dvoum knihám ubyly zbytečně dlouhé pasáže. Tento příběh se čte sám a samozřejmě v něm nechybí skvělý humor, jako ve Staříkovi a Analfabetce. :-)

katulinek99
19.07.2018

Musím přiznat, že za mě zatím nejslabší Jonasson...
ALE! Čte se to hrozně rychle, jeho styl psaní a humor já prostě miluju.
Je to skvělá oddechovka, čtení na jaro, léto, podzim i zimu.
Jenom to téma mi trochu nesedlo...

Safira55
30.06.2018

Čekala jsme že to pokazí, ale kdeže, stejně vtipné jako Stařík a Analfabetka. Má prostě jedinečný styl

kubnov
14.06.2018

Muj prvni Jonas Jonasson a musim priznat, ze velke zklamani. Za celou knizku jsem se asi dvakrat usmal, humor na me jinak nejak nepusobil. Nejhorsi vsak bylo, ze mi bylo uplne jedno, jak to s hlavnimi postavami dopadne. Pritom zakladni napad nebyl vubec spatny, dalo se z nej vytvorit mnohem, mnohem vic.

eva-lupen
08.05.2018

Poslechnuto jako audiokniha, opět skvěle načtená Martinem Stránským.
Za mne nejslabší autorova kniha, ale i tak jsem se nasmála a jako oddechovku doporučuji.

mats379
06.04.2018

Tak tohle mě bavilo ze všeho nejméně; nudné, zdlouhavé, rozvleklé...

1amu
01.04.2018odpad!

Óóóbrovské zklamání. V očekávání příjemného humoru ze Staříka i méně z Analfabetky mám dojem, že autorovi stoupla sláva příliš do hlavy. Nestojí to za další slova !

ses3
18.03.2018

Po Analfabetce, která mi přišla slabší opět moc pěkná kniha od tohoto autora. Zase je to trošcku něco jiného, i když styl se nezapře. Zasmála jsem se a knihu jsem přečetla jedním dechem.

ciaram
17.03.2018

Jonnasovy knihy jsem poslouchala v pořadí A - S - Z (haha - v abecedním pořádku) - ale ne - prostě tak, jak jsem na ně narazila. Každopádně stejné pořadí u mě má i jejich "oblíbenost". A opravdu hodně - zejména Zabijákovi - pomohl hlas Martina Stránského a jeho pojetí knih. Zabiják tak trošku u mě dojel na výběr "tématu" církve, který příliš nevyhledávám, a i když se do něj dost silně "naváží", není to moje gusto. Na druhou stranu obecně svým humorem Jonasson moje gusto je - jsem ráda, že tato kniha byla jiná. Už jenom výběrem nesympatických postav - řekněme, že jsem jim přála jiný konec - nějaký v duchu Jonassonovy absurdnosti. Nu což, autor jim dopřál jiný - já se aspoň bavím tím, že jim vymýšlím svůj vlastní ;).

"...Pak se vrátila k dívčímu příjmení Perssonová, přičemž nezvážila důsledky pro chlapce, který už dostal křestní jméno Per (ne že by nebylo možné jmenovat se Per Persson nebo třeba Jonas Jonasson, ale někomu to může připadat fádní)..." :)

Toffee
16.03.2018

U Staříka a Analfabetky jsem se smála a obě knížky považuji za hodně vtipné, skvěle napsané a vypointované. U Zabijáka to najednou tolik nefungovalo. A to jsem knížku schválně četla s velkým odstupem od předchozích, abych si ji zase užila. Nicméně, pořád je to přinejmenším úsměvná knížka, která si chytře pohrává s nejrůznějšími klišé.

nicolettkaa
16.03.2018

Oproti Staříkovi a Analfabetce mi tohle přišlo hodně slabé a hlavně vůbec ne zábavné. Postavy mi přišly všechny nesympatické a vlastně mě ani moc nezajímalo, zda to s němi nakonec půjde z kopce nebo ne. Samotná postava zabijáka Anderse byla opravdu na ránu. Chápu, že většinu života strávil ve vězení, ale že by byl někdo tak hloupý a naivní po propuštění je snad nemožné (pravda, že na tom co je nemožné, jsou postaveny všechny Jonassovi knihy). Snad do čtveřice to bude lepší :)

OldaB
04.03.2018

Až jsem hleděl, jak je to slabé v porovnání s předchozími autorovými knihami. Jednak mi chyběl humor, nápady, ale hlavně nechápu, s kterou postavou jsem se měl ztotožnit. V podstatě všechny byly mimořádně nesympatické.

Alma-Nacida
24.02.2018

Schéma všech tří Jonassonových knih je podobné a je fakt, že u třetí už to tolik nefunguje, ale i tak jsem se bavila a zasmála.

d.p.
15.02.2018

Vůbec nechápu tu spoustu negativních ohlasů. Jako vždy od Jonassona, je to skvělá kniha s úžasným černým humorem, takže opět pět hvězd.

Ondra148
14.02.2018

Z trojice stařík/analfabetka/zabiják, je třetí jmenovaná kniha asi nejslabší. Humor se oproti předchozím knihám nijak nevyvíjí. Ačkoli příběh je zcela jiný a o jiných lidech, člověk se nemůže zbavit dojmu že je to pořád dokola totéž.
Nicméně pořád příjemná, vtipná a čtivá věc.

tygřík2
12.02.2018

:-) Kam ten pan Jonasson na ty nápady chodí? A díky za to, že se mu v hlavě líhne jeden za druhým.
Opět skvělé, zábavné a sympaticky praštěné vyprávění, které mne nutilo k hlasitým projevům veselí. ( I když...pokud si člověk uvědomí, že takhle nějak funguje politika...)
Rozhodla jsem se nesrovnávat s předešlými knihami autora. Mám je ráda všechny a ony se mi odvděčují tím větší legrací, čím víckrát je čtu.

Smardik17
09.02.2018

Stejně jako u Analfabetky tam byly slabé pasáže, kdy jsem chtěl knihu odložit, ale nakonec jsem ji zdolal a i slušně pobavil.

Gracian1964
02.02.2018

Na knihu som naďabil v knižnici... Keďže som už poznal 100 ročného a tak ďalej, zdalo sa mi ako dobrý nápad vziať si Zabijaka domov. No, prečítal som to rýchlo, necelé dva dni. 100 ročný bol lepší, o tom žádná. Ale aj toto bola pomerne slušná facina, miestami fraška. Inak nič zvláštne, zdalo sa mi to dosť odfláknuté, ale to asi patrí k štýlu autora. Občas som sa aj zasmial. Nie som si istý, či ešte siahnem po inom diele od tohto páchateľa, hihi.... Asi ani nie, hm....keďže na svete sú mraky omnoho lepších kníh, ktoré je treba prečítať, ehm....