Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Třetí humoristický román světového bestselleristy a autora nejoblíbenějšího románu roku 2014 v Česku. Johan Andersson – díky svým nesčetným pobytům v base nazývaný jednoduše „zabiják Anders“ – je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá pastorka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou… Jonas Jonasson si šibalsky a neuctivě bere na mušku lidskou chamtivosti a zabijákem Andersem vytvořil nezapomenutelnou postavu antihrdiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258267/zabijak-anders-a-jeho-pratele-a-obc-j3Y-258267.jpg 3.1929
Vydáno, Panteon

Mördar-Anders och hans vänner, 2015

Kniha Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Vilma232

Uf. Dočetla jsem, ale asi dvakrát jsem chtěla knihu odložit. Konec to trochu zachránil. Výrazně slabší ve srovnání se Staříkem a Analfabetkou. Pro mě už moc násilně vytvořený humor.

Marusska

Oproti ostatním autorovým knihám jsem se tolik nesmála, ale přesto knihu hodnotím kladně. Jako odpočinková četba třeba při dlouhé jízdě vlakem - super.

petgona

Suhlasim, ze slabsie ako Starcek a Analfabetka, ale napriek tomu sa mi to pacilo. Malo to tiez tu jemnu absurditu a ironiu, ako aj sme u Jonassona zvyknuti. Bolo to prijemne oddychove citanie.

Joannebro

Kniha byla čtivá a vtipná, líbilo se mi, že se tolik (narozdíl od Analfabetky) nepodobá Stoletému staříkovi (který je podle mě od Jonase zatím nejlepší). Líbí se mi humor, který autor ve svých knihách používá. Nicméně mi Zabiják přijde nejslabší, ale určitě bych ho doporučila. Minimálně tomu, kdo má rád severský humor a troche té ironie v životě.

david9690

Jonase mám rád, ale tady už mi to přišlo takové vykrádání sama sebe, skoro jako kniha napsaná z povinnosti. Občas jsem se pobavil, zasmál, ale 100lety stařík i Analfabetka mě teda chytly mnohem více. Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat

Sandalkar

Chyběla mi šťáva a odpich příběhu. Některé dějové linie zbytečně dlouhé (úvod v hotelu, matka Pera Perssona), děj se vlekl. Posledních 70 stran zvedlo hodnoceni o hvězdu, ale současná humoristická literatura nabízí větší skvosty.

pingu1

Asi jsem po "staříkovi" čekala moc, ale mě kniha vůbec neoslovila, měla jsem co dělat, abych ji dočetla a už jsem ji poslala dál. Zbytečně by mi v knihovně zabírala místo ....

takana

Kniha se mi líbila, je to odpočinkové čtení.

MM1979

Někteří lidi to kritizují, či dávají nízké hodnocení - asi čekali po dvou mega úspěších už příliš mnoho... Mě se to líbilo, čtivé, vtipné - super oddechovka na dovču. Za mě ok a s klidným svědomím můžu doporučit, určitě se zasmějete a jistě to patří k tomu lepšímu v současné tvorbě.

8635Izzy

Zpočátku jsem si říkala, kam se poděl humor, ale pak jsem se nemohla přestat smát. Nejoblíbenější postava: jeptiška. Ta byla přímo geniální. To se snad nedá popsat.

baterka.gs

Zpočátku zajímavý příběh s přibývajícími stránkami padá strmě z kopce dolů. Dobrou půlku jsem dojela ze setrvačnosti. Mám pocit, že se potenciál velmi dobrého nápadu dal rozvést lépe, možná jen styl vypravování příběhu byl méně zajímavý. Nějak mi to nepasovalo.

Emily82

Příjemná oddychovka. Mám ráda autorův smysl pro humor, i když ze všech tří hodnotím nejlépe Analfabetku.

meny007

Nejméně zábavná z autorových knih

DuchDoby
15.12.2018

Předchozí dvě knihy - Stoletý stařík a Analfabetka, byly naprosto skvělé.
Tady jsem měl pocit, že autor vykrádá sám sebe.

eliska8413
15.11.2018

Kniha nedosahuje takové úrovně jako Stoletý stařík (ten je prostě nejlepší), ale opět Jonas brilantně popsal absurdity takovým způsobem, že mu to člověk věří, že se to snad i mohlo stát.

Briv
14.11.2018

Zabiják Anders a jeho parta mě celkem bavila. Znám sice i humornější čtení, ale tohle byla příjemná oddechovka. Pokud vydá Jonasson další knihu, ráda si ji přečtu.

DavidKeller
30.10.2018

Tak jako jizda to neni špatná. Je to vtipné , banda co prostě vyděla na všem ..i na dobročinosti a víře :)

mosem
26.10.2018odpad!

dyž jsem četl Stoletého staříka, dobře jsem se bavil. Kniha, i když její část byla absurdní, měla děj, měla vtip, byla příjemný, oddechovým čtením. Druhá kniha Analfabetka si tuhle úroveň držela ve své první polovině, ve druhé se už humor stával stále víc křečovitým, vtip se stával trapným zesměšňováním, nicméně ještě stále jsem ji dokázal přečíst bez pocitu ztráty času. S určitým napětím jsem čekal na třetí knihu, Zabijáka Anderse. Nejstručnější hodnocení, kterého jsem schopen je "zklamání". Mám-li být poněkud obšírnější, "kniha které věnujte čas pouze tenkrát, jestli skutečně nevíte co s ním". Ne, není to zklamání z toho, že tahle kniha na mne nepůsobí jako umění - tohle očekávání jsem ani neměl. Ale není to ani dobrá zábava, není to ani dobře odvedená řemeslná práce. Opravdu nenacházím nic, co bych na ní mohl doporučit. Nevím, jestli Jonasson svůj potenciál humoru a inspirace vyčerpal, nebo se dostal do fáze, že je to "pro ně dobré", do pocitu "pana superspisovatele". Nebo jen já jsem ten kdo jeho humor a talent nechápe. Každopádně, jedna z velmi, velmi mála knih, které ode mne dostaly palec dolů s pocitem, vyjádřeným frází "kniha nemá ani cenu papíru na kterém je vytištěna". Ale mohu se plést, uznávám.

kalache
30.09.2018

...takže v Bibli najde ospravedlnění i alkoholik!Pozoruhodné...

Charlie
21.09.2018

Loni jsem Zabijáka odložila, protože jsem se nemohla začíst. Letos jsem ji na cestách přečetla od začátku celou a bavila jsem se u ní.

Michaeles
15.09.2018

Po prvnich dvou knihach od tohoto autora jsem se moc tesil i na tuto, ale... Uplne nejslabsi kniha jakou jsem letos cetl a myslim si ze horsi si uz snad neprectu. Kniha je temer o nicem. Kdybych se u toho alespon parkrat neusmal nedam tomu ani hvezdicku.

Česneksmedem
12.09.2018

Když se dělá něco na sílu, tak to stojí za míň než předcházející dva díly (to jsem ale slušňák). Howgh!

Radik74
11.09.2018

Tři hvězdičky jen za to, že miluji staříka a analfabetku!

Kristy78
06.09.2018

Stejný rukopis jako předchozí dvě knihy, ale nedosahuje té kvality. Pokud neporovnávám, tak jde o pohodové čtení, kdy se občas zasmějeme a nemusíme nad knihou moc přemýšlet.

myryjam
01.09.2018

Knížku jsem si dala do přečtených, i když jsem ji nepřečetla a asi nedočtu. Dala jsem jí třikrát šanci. V psané podobě v audio dokonce dvakrát. Ale nebaví, několik málo světlých pasáží a to je vše. Knížka mě nebaví a došla jsem asi do poloviny a vůbec mě nezajímá co bude dál a jak dopadne. Proti předešlým knížkám propad - staříka jsem jednou četla a dvakrát poslouchala jako audio, analfabetku, kteá je trošku slabší 1 x četba, 1x audio.