Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258267/bmid_zabijak-anders-a-jeho-pratele-a-obc-j3Y-258267.jpg 3 1261 315

Třetí humoristický román světového bestselleristy a autora nejoblíbenějšího románu roku 2014 v Česku. Johan Andersson – díky svým nesčetným pobytům v base nazývaný jednoduše „zabiják Anders“ – je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá pastorka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou… Jonas Jonasson si šibalsky a neuctivě bere na mušku lidskou chamtivosti a zabijákem Andersem vytvořil nezapomenutelnou postavu antihrdiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Panteon

Mördar Anders och hans vänner (samt en och annan ovän) , 2015

Mydlivoj
25.08.2020 1 z 5

Tak nevim. Přečetl jsem Staříka,který byl excelentní. Pak Analfabetka. Ta byla o dost slabší. A tuhle knihu,já být autorem,bych asi ani radši nenapsal.

MartinJay
14.08.2020 4 z 5

Mírné odchýlení od Staříka a Analfabetky, které však neztrácí na humoru. Opět velice zábavně napsané. Doporučuji.

666Jitka
19.07.2020 4 z 5

Mně se kniha líbila a pobavila mě. Autor si s nadsázkou a černým humorem bere na mušku církev, politický a sociální systém ve Švédsku, neziskové organizace, které jsou nejlepší pračkou špinavých peněz a nejlepší byznys sám o sobě, který využívá naivity a často až neuvěřitelné hlouposti svých "mecenášů".

stanislav0373
09.07.2020 4 z 5

Haleluja a Hosana! Tohle byl opět pěkný počin ve stylu Staříka a Analfabetky. Člověk by si myslel, že se mu to oposlouchá (audiokniha, čte Martin Stránský) ale kdepak... Je tam vždy něco nového, zamotaného a neuvěřitelně vtipného!
Ten konec byl pro mě trošku slabší, ale to mi nezabrání doporučení knhy všem! I já se k ní nejspíše někdy vrátím.

VladiKlaisner
29.06.2020 3 z 5

Myslím, že styl humoru jde s každou autorovou knihou níže. Zabiják mě prostě nenadchnul, přišlo mi to stále dokola, nic nového se nedělo a o anglickém humoru se tu mluvit nedá. Myslela jsem, že alespoň konec někam vygraduje, ale nic. Škoda. Stařík byl mnohem lepší.

Tesset
25.06.2020 2 z 5

No, tohle mi přišlo jako naprosto zbytečná kniha. Humor, který mi nepřišel vtipný, a postavy taky celkem plytké. První kniha od autora a nemám chuť pouštět se do další.

JHvezda
18.06.2020 4 z 5

Na rozdíl od autorů mnoha zdejších komentářů jsem od Jonassona nic jiného nečetl a při hodnocení Zabijáka Anderse se ani neřídím překladem do češtiny. Kniha mi tak sama o sobě přišla velmi zábavná a oceňuji i rozdělení do tří oddílů. Nemůžu se ani přidat k tomu, že by ten třetí nestál za mnoho, já jsem se bavil až do konce.

Ujko
13.06.2020 3 z 5

Když jsem si kupoval tuto třetí Jonassonovu knihu, očekával jsem gradaci. Očekávání se nesplnilo, sice tam je pár dobrých gagů, ale po Stoletém staříku a Analfabetce mi připadá, že se ze všeho nejlepšího už vypsal .

Lusik88
12.04.2020 3 z 5

Zatim nejslabsi kniha od Jonassona. Stoletemu starikovi c.1 se proste nic nevyrovna! U Zabijaka jsem se nesmala a chvilemi jsem se i nudila. Ackoli, kdyby nekdo podle teto knihy natocil film, mohla by to byt docela dobra komedie. Absurdnich a komickych scenek by tam bylo dost. Nicmene me styl pana Jonassona vylozene bavi, tak nelituji casu straveneho u teto knihy.

kotatkoz
07.04.2020 3 z 5

Bohužel má zatím autor spíše sestupnou kvalitu I když v jeho případě je to dáno především stejným specifickým stylem vyprávění a vystavěním příběhů - když si přečtete jednu knihu neuvěřitelných náhod (až absurdit), je to fajn, zajímavé, šokující a neuvěřitelné... Ale když je pak takto vystavěna každá kniha, vlastně vás to spíš nudí, protože víte, že v ten pravý čas zas někde bouchne atomovka nebo se stane jiná asi tak podobně pravděpodobná věc. A když už se nestane šílená událost, vytáhne hrdinka nebo hrdinka knihy nějakou zcela nečekanou schopnost - kam se hrabou Marvelovky. Jonassonovo knížky nejsou samy o sobě nijak špatné (pokud dokážete přimhouřit oko nad onou absurditou), ale číst jich více za sebou dokáže asi málokdo, aniž by neměl pocit, že ho to už prostě nebaví...
A kdo ještě nečetl od Jonassona nic, rozhodně doporučuji spíše Stoletého staříka, ten by měl být součástí povinné četby :)

hellena1523
06.04.2020 odpad!

Většina autorů s přibývajícími tituly roste a přesahuje svůj debut. Většina ale nejsou všichni.

svarnyp
09.03.2020 2 z 5

Přijde mi, že Jonasson píše velmi podobně. Co mi u první jeho knihy přišlo zajímavé a nové, mě teď už tolik nebavilo. Opět se jedná o sérii absurdních scén a ve své podstatě i postav, opět se stane, že Jonasson místo toho, aby zachoval tempo, tak odskočí do vyprávění o osudu právě představované postavy a tím čtenáři přeruší budovanou atmosféru. U některých momentů jsem se pěkné zasmál, ale obecně mi v Zabijákovi přišlo problematické fandit postavám a tím méně mě zajímal jejich osud.

ydnac
06.02.2020 1 z 5

Tohle se fakt nepovedlo. Nebavilo mě to, nezasmála jsem se. Čekala jsem po vzoru Staříka a Analfabetky zásahy smíchu, ale bohužel...

BarboraS96
16.01.2020 2 z 5

Knížka podle mě není nějak extra dobrá ale taky ne špatná. Je to oddychová knížka, která se dobře čte. Vím, že tuto knihu už si asi znovu nepřečtu ale nemrzí mě čas, který jsem nad tímto dílem strávila. Půjdu teď číst analfabetku, tak snad to bude lepší :)

Šnek86
13.01.2020 3 z 5

Na Jonassonův trochu absurdní humor si musí člověk zvyknout, ale příběh je podán zábavně a o to jde.Přihlouplý vrah co se stane pastorem a vychcaná farářka s recepčním co se snaží profitovat na kde čem.První dvě části knihy byli svižnější, třetí už byla slabší.

endroo25
09.01.2020 1 z 5

Budu asi opakovat predesle komentare. Je to jedna velka nuda, bez humoru. Nevim co by melo byt na nasili vtipneho.

E_Lan
27.11.2019 1 z 5

To je vysloveně špatná a nudná kniha. Sledovat bandu blbých, sem tam vychytralých a vesměs nedobrých lidí mě vlastně vůbec nebavilo. Vím, že by se to mělo brát s nadhledem, ale k tomu je třeba velká dávka humoru a té je tady zoufalý nedostatek.

reddwarf358
15.11.2019 1 z 5

A tady bohužel začal Jonasson padat s kvalitou strmě dolů. Rowlingová napsala 7 knih o H.P. a kvalita byla (až na sedmý díl), spíš vzestupná. Jonassonovi se nejlépe povedla Analfabetka, STařík ve velice těsném závěsu, ale tohle nestálo fakt za mnoho...

pavels36
13.11.2019 odpad!

Tohle ke čtení fakt nedoporučuji. Ano označeno jako odpad. Děj o ničem,příběh bez nápadů.

terimila
10.11.2019 4 z 5

Příjemná oddychovka. Opět plný absurdit, který člověk bere naprosto samozřejmě, protože Jonasson tohle prostě umí. Vtipný postavy, který nelze nemít rád. Naprosto mě chytila postava pastorky Johanny, její neohrabaný a nešikovný sbližování s Perem bylo bezva a ta její vyčůranost taky. U zakládání různých obskurních církví jsem celkem se dobře bavila - religionistika mě zajímá a kdo trošku ví, jak to v prostředí těch snad stovek evangelických/evangelikálních církví a církviček chodí, vidí v tom překrásnou satiru a možná i střelbu do vlastních řad. Prostě za mě moc povedený. Analfabetka byla lepší, ale ruku na srdce - kdo dokáže sekat jednu pětihvězdu za druhou?

křesťanství humor švédská literatura

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta