Za zdmi paláce

Za zdmi paláce https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291549/bmid_za-zdmi-palace-uuL-291549.jpg 3 48 17

Ve svých 52 letech opouští autorka zaměstnání v obchodním centru v Kapském Městě a nastupuje do kurzu pro komorníky. Po úspěšném absolvování je jí nabídnuta pozice v saúdské královské rodině. Sloužit má u princezny Arabelly. Autorka popisuje obrovské paláce a nesmírný luxus, ohromný vozový park, zásoby jídla nebo kosmetiky, a nabízí i fascinující vhled do reality Saúdské Arábie, kde platí striktní pravidla islámského světa.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Behind the Palace Walls , 2014

LenkaKa
15.01.2024 3 z 5

Mě se ta kniha líbila. Zajímavé čtení, jen autorka "neumí" tak hezky vyprávět.

kuky921
02.01.2023 1 z 5

Děj jede hodně po povrchu, vše spíchlé horkou jehlou a žádný přínos. Plusový bod je za velmi pěknou obálku.

begoni
26.07.2021 odpad!

Přesně jako v jednom níže uvedeném komentáři - absolutně promrhaný potenciál....

jaja10
03.07.2020 3 z 5

Dobré, dobré, šlo to.

Batta
29.06.2020 1 z 5

Název láká, obsah slabší. Autorka asi využila toho, že všechno arabské je teď ostře sledované a měla to z vlastní zkušenosti. Možná užitečné čtivo pro ty, kdo o podobné práci někde v SA uvažují, dá se z toho vyčíst, jak to tam chodí. Ale ona se s tím pobytem trochu unáhlila ...vůbec nechápala, kam jede a co bude dělat. Měla dobře placenou práci, kde skoro nic nedělala, neuměla se přizpůsobit své pozici a jinému prostředí. Zajímavá sonda do kulturního střetu západního uvažování (evidentně jí nesedla pozice někomu "sloužit") s orientálním, kde se pořád vše posuzuje na základě původu. Dva postřehy: a) Dosti mě zaujalo, že jsou mnozí z vládnoucích kruhů na antidepresivech … musí to být hrozně prázdný život, není divu, že pak neví, co se sebou, když mohou jen nakupovat nebo surfovat na internetu - taková permanentní karanténa :) b) Atmosféra, kde nikdo nikomu nevěří. Toto zjištění pro mě bylo užitečné.

kotatkoz
07.06.2020 1 z 5

Přijde mi, že tato kniha je promrhaný potenciál, jak zpíchnutá horkou jehlou, kdy autorka nevěděla jak si vydělat, tak sepsala matné vzpomínky z téhle svojí pracovní zastávky a vydala to. Bylo by toho tolik co lépe popsat, ať už co se týče vizuální stránky, kultury, povah lidí okolo atd., tak jistě bylo i víc zážitků. Tohle bylo jak z rychlíku - dneska má princezna den na prd, jsem smutná, naštvaná na celý svět - přitom tu práci šla dělat dobrovolně a víceméně tušila do čeho jde. Věřím, že tohle šlo prostě zpracovat lépe a vlastně nevím komu a proč bych to vůbec doporučila číst. Jednu hvězdičku dávám spíše za nápad a alespoň ten pohled z rychlíku do pro nás tajuplného prostředí.

orinka3
04.05.2020 3 z 5

Zdařilá kniha o zkušenosti Jihoafričanky ve službách arabské princezny. Pobytu ve zlaté kleci předcházela výuka, která měla naši hrdinku připravit na všechno, co od ní bylo očekáváno v královské rodině. Služba, byť dobře placená, byla vykoupena velkým sebezapřením. Posluhování duševně nevyrovnané znuděné princezně byla horší než práce v kamenolomu. Proto tam taky nikdo dlouho nevydržel. Pro mě bylo přínosné přečíst si o životním stylu rijádské VIP společnosti, kde záplava přepychu soupeřila s duševní chudobou. Varovná četba pro toho, kdo má přehnané představy o možnosti výdělku a královském ubytování.

miriam.w
23.07.2019

Knižka sa mi vcelku páčila, prečítala som ju za jeden deň. Žiť by som tam teda nechcela...vadila by tá arogancia princeznej, ktorá sa cíti byť niečo viac ako obyčajný človek; len preto, že sa náhodou narodila v bohatej rodine :-(
Napadlo ma pri nej, koľko miliónov ľudí trpí hladom, a v SA sa všetkým plytvá!

dqenisa
07.10.2018 4 z 5

Přiznávám, že knížka byla trochuslabší. Tím jí ale nechci schodit uplně protože popisuje prostředí , které mi neznáme takže přináší zajímavé informace. Nic méně chápu, že pro autorku to bylo težké období a já si vůbec neumím představit jak bych to zvládala já, ale mohla více popsat život a tradiční způsoby a trochu mín vynechat svůj osobní život i když to bez pochybi k vyprávění patří. knížka je čtivá .

Vvvera
25.10.2017 1 z 5

Jedna hvězda za přebal.
Absolutně nedůvěryhodná knížka, ztráta času.

Ivetak14
02.10.2017 3 z 5

urcite pekne napsana kniha a zajimave tema, jak i pozdeji v zivote je mozne se vydat pracovat do uplne jineho sveta :)

enguyen
22.09.2017 1 z 5

Bohuzel je to dost nekvalitni kniha. Z knihy mam dojem,jako kdyby ji psala nejaka pubertacka. Nedoporucuji ji vubec otevrit,natoz cist.

kleous
18.07.2017 4 z 5

svět, který je tomu našemu tak vzdálený že se těžko věří co je zde psáno, klidně bych si početla více a detailněji jak to v paláci chodí, ale chápu že určitě bylo i těžké ovšem takto psát, krátká a čtivá kniha

kalimero007
07.06.2017 3 z 5

Zasvěcení do úplně jiného života . Někdy kladení důrazu na pravidla, která si nedovedeme v našem světě představit.

Mufka
01.05.2017 4 z 5

Kniha se mi četla dobře a poměrně rychle.. asi za to mohou krátké "kapitolky". Zkušenost určitě nezapomenutelná, poměry... těžko říct, docela se mi chce věřit, že to tak určitě může být, četla jsem v minulosti knihu lékařky, působící určitou dobu v Rijádu a některé prvky a poměry v této zemi se rozhodně v obou těchto knihách shodují.. No.. každopádně zajímavá :-)

kikidok
09.03.2017 1 z 5

Pěkný příběh a určitě nádherná a nezapomenutelná zkušenost. Jen si nemyslím, že je atraktivní ke čtení. Nezlobila bych se, kdyby byla kniha kratší.

cérka
04.10.2016 3 z 5

Kniha mě upoutala zářivě modrou obálkou a anotací. Moc jsem se těšila jak si počtu o životě princezen a jejich osobních asistentek. Mé prvotní nadšení, ale velmi brzy opadlo.
Autorka bohužel spoustu věcí jen nakousla, spoustu nevysvětlila vůbec a pořád dokola řešila jen své volné páteční dny a osobní problémy. Tři hvězdičky dávám za kočky, o které se tak hezky starala, jinak je to na dvě :-(