Za zdmi

Za zdmi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387997/bmid_za-zdmi-uUR-387997.jpg 4 346 128

Kristy má pocit, že uvízla na mrtvém bodě. Aby uživila dospívajícího syna Ryana a nemocného otce, zůstává v práci, která ji čím dál víc vyčerpává: coby zaměstnankyně texaské věznice je totiž dennodenně v kontaktu s lidmi, kteří spáchali ty nejhůře představitelné věci a jsou odsouzeni k trestu smrti. Když se seznámí s Lancem, který Ryana učí džudo, věří, že by se její život mohl konečně obrátit k lepšímu. Naneštěstí se záhy ukáže, že Lance je monstrum; začne ji týrat jak psychicky, tak fyzicky. Pro Kristy je nemyslitelné, že by své trápení přiznala synovi nebo otci, a její jedinou oporou se paradoxně stává Clifton, vězeň čekající na popravu za zabití svých dvou dětí. Jenže ten toho zpoza zdí své cely zmůže jen pramálo. A Kristy se sama musí rozhodnout, kolik si toho ještě nechá líbit …... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Walls , 2017

Kira747
06.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Tohle tema se me bohuzel dotyka vic, nez bych si prala...kazdopadne, jsem neskutecne rada, ze to dopadlo vlastne dobre, Kristy se mi libila od zacatku, i jeji tata. Je to psany pekne (haha tohle opakuju dost casto) a tak jsem to mela precteny za par hodin (a do toho stihla i nekontrolovatelne brecet).

Karin94
09.03.2024 4 z 5

„Buďte střízliví! Buďte bdělí! Váš protivník, ďábel, obchází jako lev řvoucí a hledá, koho by pohltil.

Kristy pracuje ako zamestnankyňa texaskej väznice, a je dennodenne v kontakte s ľuďmi, ktorí spáchali tie najhoršie zverstvá a sú odsúdení na popravu. Práve tu sa spoznáva a zároveň sa spriatelí s Cliftonom, väzňom čakajúcim na popravu za zabitie svojich dvoch detí. Kristy sa mu po čase zdôverí so všetkým ohľadne svojho manžela Lancea, ktorým je týraná nie len fyzicky, ale aj psychicky. Lenže Clifton za stenami väznice zmôže len veľmi málo. Už je iba na nej samotnej ako si s tým poradí a koľko toho ešte unesie.

Bravúrne napísaný psychologický thriller, pri ktorom sa strany knihy budú len tak strácať.
Škoda toho nudného začiatku a neskôr aj počas čítania - opisy deja sú miestami nudné a naťahujúce sa. Preto tomu žiaľ nedám plný počet hviezdičiek, ale inak nemám príbehu čo vytknúť.

V knihe sa strieda toľko emócii a vy budete naraz trpieť, plakať, ale hlavne sa udivovať nad povahou niektorých ľudí.
V tomto prípade myslím postavu Lancea, ktorý sa stane manželom hlavnej hrdinky Kristy.
Navonok je to milujúci manžel, ktorý rešpektuje ostatných aj príbuzných svojej manželky, ale za stenami domu, keď sú sami dvaja, prežíva Kristy hotové peklo. A to myslím doslovne. Nie je nič horšie, ako keď vás vlastný manžel psychicky a fyzicky týra, a iní ľudia o tom nemajú ani šajnu.

Aj kapitoly s Cliftonom ma neskutočne bavili, ale hlavne boli veľmi dojímavo napísané a veľmi som dúfala v jeho nevinu.

Ja musím len a len odporučiť, nie je to len taký hocijaký príbeh. Ba dokonca nie je ani predvídateľný. Síce som sa nedozvedela odkiaľ autorka čerpala informácie z prostredia väznice, lebo to tam nespomínala, takže neviem či je všetko vymyslené alebo si robila nejaký prieskum, ale každopádne je veľmi nadaná. Mimochodom, tí, ktorí nezvyknú čítať poďakovanie, tak u tejto knihy ho nevynechajte. Dozviete sa niečo dosť zaujímavé. Odporúčam!

ZuzanaZ83
30.11.2023 4 z 5

Velmi silný i smutný příběh Kristy, matky, dcery a manželky.
Kristy se po letech, kdy sama vychovává syna Ryana, zase zamiluje. Ale tohle není konec samoty a pohádka, tohle je začátek pekla.

emilieselden
16.08.2023 3 z 5

Napínavý psychologický thriller, u kterého vůbec netušíte, jak dopadne. Jenom linka s Cliftonem mi nepřišla až tak zajímavá. 3,5*

Satyrka
01.04.2023 4 z 5

Tak už druhá po sobě vylosovaná kniha na téma domácího násilí (mám tolik nepřečtených knih, že už losuji, jakou si přečtu jako další). Málokdy se mi stane, že souhlasím s komentáři ke knize na obálce, ale tady musím souhlasit. "Vzrušující thriller (...) Napětí a drama roste doslova exponenciálně." - "Overtonová vypráví svižný, s každou další stránkou více a více podmanivý příběh." Sakra jo!
Děj se nikde necourá a stránka od stránky se zvyšuje napětí, nevíte, co se bude dít dál, opravdu těžko předvídatelný děj. Do samého konce netušíte, jak tohle skončí. Při čtení, hlavně po první třetině knihy, jsem byla napjatá, nervózní, nutilo mě to číst dál. Při čtení vás zkrátka provází svíravé emoce.
Kniha řeší nepříjemné věci, co se bohužel dějí - od týrání a domácího násilí po zamyšlení nad tím, kdo je vlastně oběť. Protože ne vždy to může být tak jednoznačné.
I příběh Cliftona mě zajímal a tak nějak jsem mu držela palce a věřila v jeho nevinu.
PS ( SPOILER): Bude i kniha, kde se týrání vyřeší jiným způsobem? Viz nedávno čtená Drahá ženo nebo Stupně viny (které vřele doporučuji).

Zoulinda
05.02.2023 5 z 5

Naprostá bomba, nemohla jsem se odtrhnout.

hankapimi
02.02.2023 5 z 5

Neumím si ani představit, co je to za hrůzu, s někým tak vyšinutým žít v rodině. Slovní i fyzické napadání, negativní poznámky, nevyzpytatelné nálady, nelítostné týrání, výhrůžky. Ale pro své okolí je tento psychopat úspěšným, obětavým a okouzlujícím manželem. Pro záchranu své rodiny se Kristy rozhodla s tímto stavem skoncovat... Autorka napsala napínavý, uvěřitelný a smutný příběh o skrytém domácím násilí. Až v doslovu jsem se dočetla, že její matka čelila týrání ze strany svého manžela a rozhodla se od něj odejít, aby ochránila své dcery. Myslím si, že i proto je ten příběh tak bravurně vykreslen a podán čtenáři. Málokdy popřeji knize plný počet, ale tady musím. A hluboká poklona paní autorce, doporučuji všem k přečtení.

Ráčkajda
26.07.2022 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, senzační psychothriller.

evik_svistik
18.05.2022 5 z 5

Naprosto senzační psychothriller! Četlo se to samo, velice napínavé, můžu jen doporučit.

moudivlacek
18.04.2022 5 z 5

Ještě teď se chvěju a třesu! Pschologické drama nejvyšší úrovně. Od prvního slova do posledního jsem se bála, třásla, doufala a věřila. O domácím násilí bylo napsáno mnohé, přesto jsem už dlouho nepřečetla tak drsně vylíčený příběh. Plno lidí nechápe, proč takové oběti to nikomu neřekli, oni by to tak udělali, nebo by to prostě hned zarazili. Takovým lidem bych doporučila si tuhle knihu přečíst povinně. Hlavní hrdinka si také myslela, že se jí to nemůže stát - a ouvej! Obava z odsouzení okolí, z trapnosti situace, z odsouzení, že si za to asi může sama, ale HLAVNĚ strach o své blízké - to jsou jedni z hlavních příčin, proč tolik obětí (dle mého) mlčí. A i když hlavní hrdinka to nakonec vyřeší rázným způsobem, přesto ji odmítám soudit. Nikdy jsem v téhle situaci nebyla, a doufám, že nebudu, a tak nemohu dát ruku do ohně, jak bych zareagovala já. Závěrem nutno říci, že bohužel takových obětí přibývá a je to hodně smutné. Příběh je ještě vygradován příběhem vězně odsouzeného k trestu smrti, který celou dobu tvrdí, že je nevinen. Hlavní hrdinka začne pochybovat, zda je vinen. Je tu nadhozena i otázka trestů smrti.
Milovníkům thrillerů a hlavně psychologických dramat tuhle knihu DOPORUČUJI!!!

DeWom
19.03.2022 4 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla za den, a to se mi stává jen u těch, které mě doopravdy zaujmou.

K přečtení mě kromě pozitivních recenzí nalákala anotace – příběh se měl točit kolem domácího násilí, což je téma, na které je nutné upozorňovat ve všech možných formách, protože tady bylo odjakživa a k úplnému vymýcení bohužel nikdy nedojde. Mohu říct, že toto téma bylo zpracované až bolestně realisticky. Chování postav působilo věrohodně (vzhledem k tomu, jak se oběti a násilníci obvykle chovají) a vyvolávalo přesně takové pocity, jaké vyvolávat mělo.

Další plusový bod si příběh zasloužil díky tomu, že jsem od začátku do poslední strany nemohla předvídat, jak to nakonec celé dopadne, což oceňuji, protože jsem se díky tomu nedokázala od knihy odtrhnout. Je pravda, že se jednalo o poměrně lineární příběh, ale neškodilo to – alespoň nebyl tolik roztahaný.

Nějaké mušky by se našly; třeba to, že jsme se nedozvěděli víc o Cliftonovi, ale soustředili jsme se na příběh jiného člověka, takže je to pochopitelné. Ne že bych si knihu přečetla znovu, ale celkový dojem hodnotím jako pozitivní.

Youn@n
16.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila. Ale čekala jsem, že na konci bude rozuzlení ohledně Cliftona a bude nevinen. Myslím si, že knížka si zasloužila lepší konec. I vražda Lance byla velmi rychlá. Čekala jsem nějaké drama, ale smrt byla v rámci jedné strany.

Květ
02.03.2022 4 z 5

S hlavní hrdinkou Kristy se svět nemazlil, sama vychovává dospívajícího syna, stará se o těžce nemocného otce a má psychicky náročnou práci ve věznici. Když do jejího života vstoupí pan Božský, zdá se, že se na ni usmálo štěstí. Jenže je to opravdu jenom zdání.... Za zdmi je román na téma domácího násilí, je čtivý, místy lehce rozvláčný. Chyběla mi tam větší hloubka a rozpracování postav i děje, autorka nevyužila úplně potenciál knížky, ale celkový dojem je dobrý. (3,5*)

Vknihách
01.03.2022 4 z 5

Začiatok bol taký nemastný- neslaný. Hlavná hrdinka Kristy má chorého otca a dospievajúceho syna Ryana, ktorý má nejaké problémy v škole. Doteraz bol skvelým, bezproblémovým študentom. Kristy sa zoznámi s Ryanovým trénerom karate a v dosť krátkom čase sa dajú dokopy, vezmú sa a začne sa nová, šťastná etapa života. Alebo nie?
Veru,niekedy sa šťastie zvrhne v pár okamihoch a Kristy ani nevie ako,je z nej utiahnutá pretvarujúca sa živá troska. Pred otcom a synom sa tvári ako je všetko v poriadku, pretože Lance vie kedy a kam udrieť aby to nebolo vidno…
Kristy pracuje vo väznici a "stará" sa o ľudí odsúdených na smrť. Spriatelí sa s Cliftonom, väzňom, ktorý si ako jediný všimne zmeny v Kristynom správaní. Zdôverí sa mu. To, ako Kristy nakoniec naloží so svojim životom je naozaj zaujímavé. Záverečná tretina knihy sa mi páčila najviac. Príbeh Kristy bol doplnený o Cliftonovu "spoveď" za akých okolností bol odsúdený. Vďaka poslednej tretine knihy som vylepšila hodnotenie. Chcela som ju ohodnotiť ako priemer…

FoxFox
25.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Po knížce jsem sáhla na základě doporučení, ale nadšení jsem tak úplně nesdílela. Vůbec jsem se nemohla do hlavní hrdinky Kristy vcítit, její příběh se mi zdál hrozně neuvěřitelný. Při čtení se mi honily hlavou myšlenky, že by přeci něco takového neudělala, když před sebou měla každý den odstrašující příklady. Pak jsem ale o její situaci začala víc přemýšlet a musí to být opravdu velice těžké. Především strach, že jí okolí neuvěří, pachateli se nic nestane a naopak se ještě pomstí. Kniha skončila happy endem, ale ve skutečnosti to bude asi pravdou málokdy.

Majulle
16.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka skvělá, moc dobře se četla. Bohužel jsem čekala že se trošku víc rozvine ohledně Cliftona. Je vinnen? Není? Co se tehdy tedy stalo? Dost to v knize postrádám :(

pch1976
21.01.2022 2 z 5

No, nevím, kniha se mi sice dobře četla ale ....nějak moc tam bylo rezignací na víru v zákony a spravedlnost....a vzít za násilné činy spravedlnost do svých rukou.... přijde mi to jako hodně špatně řešení... Dějová linie se autorce moc nepovedla.

kachnat
03.01.2022 5 z 5

Tenhle příběh mě dostal do kolen... Skvěle napsané, brutálně reálné.

Gibis
16.12.2021 5 z 5

Příběh Kristy a Lanceho začíná skoro jako červená knihovna, jak se poznali a zamilovali a všechno bylo zalité sluncem. Tahle idylka ovšem velmi záhy skončí a pro Kristy je to jako začátek noční můry, ze které se nemůže probudit. Při své práci v texaské věznici se setkává s těmi nejnebezpečnějšími zločinci, přičemž jí jeden z nich přivede na myšlenku, jak z toho všeho ven. Velmi dobře se to četlo a poskytlo spoustu námětů na přemýšlení...o vině, o trestu, o svědomí.

..."Ale byl to jen takový chvilkový záblesk, takový příšerný nápad, co člověk dostane, třeba jaké by bylo zasmát se na pohřbu nebo co by se stalo, kdyby najednou na semaforu, kde někdo přechází, sundal nohu z brzdy. Drobná závada uvnitř mozku, ďábel, který vám sedí na rameni a ponouká vás, abyste provedli něco hrozného."...

Kudík
11.12.2021 4 z 5

I přes obsah se mi kniha překvapivě dobře četla. Jen mě trochu mrzelo, že je většina děje obsažena/prozrazena v anotaci. U Kristy jsem čekala, jakou variantu zvolí, a to ještě před tím, než s tím přišla sama autorka. Napadla mě pomoc přes její celkem neobvyklé "zaměstnání" a Cliftona nebo i to, co sama zvolila. V reálu by takový konec nebyl ani šťastný, ani správný, protože těch možností měla přeci jen vícero, tím spíše s ohledem na prostředí a poukazování na její inteligenci. Navíc to nejhůře ve výsledku odnášeli její syn a otec. U Cliftona jsem si stále říkala, zda to udělal či nikoliv....., protože možnost justičního omylu je zdrcující.