Za tajomstvom ríše Chetitov

Za tajomstvom ríše Chetitov

Toto pozoruhodné dielo vyšlo po prvýkrát v roku 1963 a kritika ho nazvala "archeologickou detektívkou", "objavnou vedeckou reportážou", a "priekopníckym dielom našej literatúry faktu". Odvtedy kniha vyšla v mnohých vydaniach a v prekladoch vo viacerých jazykov sveta, a stala sa jedným z najúspešnejších diel, ktoré reprezentujú našu literatúru faktu. Ani čas neubral tomuto dielu na zaujímavosti. Vojtech Zamarovský ho navyše upravil a doplnil novými faktami, vydavateľstvo mu pridalo príťažlivú formu s početnými farebnými a čiernobielymi fotografiami, nákresmi a mapkami. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32525/za-tajomstvom-rise-chetitov-32525.jpg 4.847
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Perfekt (Bratislava)

Daku
29.07.2016

Zajímavá knížka, jen tu politiku si mohli odpusti.

bulat
26.10.2015

takmer až detektívka !

Richie1
18.01.2015

Říše Chetitů patří stále k nejméně prozkoumaným starověkým říším. Přitom se její historie odvíjela skoro 1300 let a v dobách svého největšího rozmachu ovládala téměř celou Malou Asii, na jihu se dotýkala Egyptské říše a na západě Babylónské, nebo Asyrské říše. Chetitští králové byli skutečně rovnocennými soupeři králů Egypta, Asýrie, Babylónie ... Chetitská říše zanikla v době, kdy se Řekové teprve připravovali na své úžasné vzepětí a kdy Řím bylo jen malinké městečko.
Tato říše byla po velmi dlouhou dobu opředena tajemstvím. Nejen, že se o ní dlouho nevědělo, ale i po jejím znovuobjevení v 19. století vědci dlouho nedokázali rozluštit chetitské klínopisné písmo. Podařilo se to až v roce 1915 našemu učenci Bedřichu Hroznému (brzo tomu bude 100 let). Do dnešního dne je stále ještě mnoho klínopisných tabulek nepřečtených a ještě zbývá mnoho, co je možné o říši Chetitů objevit.
Vojtěch Zamarovský nás ve své knize velmi příjemným stylem seznamuje s dosud získanými informacemi o Chetitské říši. Zajisté to není vyčerpávající výklad, ale spíše ucelený souhrn znalostí o tomto starověkém národě. Zamarovský píše čtivě a poutavě - to je jeho velké plus, díky kterému už generace čtenářů získávají cenné informace o starodávné historii lidstva. Kniha mi pomohla rozšířit znalosti o starověkém světě v oblasti Malé Asie a nalákala mě k dalšímu studiu té doby. 90%

feex8
05.12.2014

Tato kniha sa mi od zamarovskeho pacila suverenne najviac. A najviac ma aj bavila. A to napriek tomu, ze chetiti ma v dobe, ked som ju citala, velmi nezaujimali.

Moje hodnotenie: 85%

WEIL
03.09.2011

Chetitové po sobě nechali hodně tajemství, jako jiné starší civilizace. A kdo to má pořádně vyluštit? Asi budoucnost, ale ne dnešní věda, která si neporadí ani s ekonomikou, natož s historií, která se nemá jak bránit, obhajovat....