Za tajomstvom ríše Chetitov

„Tí Chetiti nás mozu zaujímať z dvoch dovodov. Jednak sú to prííbuzní, aj keď trocha vzdialenejší, ale hlavne: aj československá orienntalistika sa zaslúžila o to, že po tisícročiach vobec prehovorili. Za osudmi útočných šíkov filológov, archeológov, orientalistov, ale tiež cestovatel'ov, misionárov, diplomaatov .a roznych amatérov sa vydal Vojtech Zamarovský. Napísal populárno-náučnú knihu, akých je u nás stále málo ... Z množstva materiálu zvolil autor šťastne taký, ktorý čitatel'a priam vťahuje do prostredia pracovní majjstrov starých písem, do stratených maloázijských dedín, na univerzitné katedry i do sféry sympátií a nenáviistí, do stredu polemických bojov. Autor skrátka našiel pravú mieru. Predkladá informácie, niekedy naaozaj románového rázu, vecne, živým jazykom, so vzácnym zmyslom pre ich súvislosti. Kde može, dáva slovo vedcom. Nadto však zaujíma k udalostiam a k I'uďom okolo nich vlastné stanovisko. Portréty z galérie báádatel'ov oživuje úsmevnými historrkami. Tá, čo Iíči, ako sa Hrozného nadriadený, nepríliš osvietený naddporučík Kammergruber dostal do chetitológie, dokonca patrí do rodu švejkovských epizód. Právom vyhradil V. Zamarovský takmer polovicu knižky Bedřichovi Hroznému. V kaapitolách, ktoré mu venoval, sa laik dozvedá veci, o ktorých nemal pootuchy. Okrem výborne spracovaného životopisu si prečíta i názorné poučenia o starých písmach, aby mphol lepšie sledovať Hrozného pracovný postup. Autor síce s chuťou Iíči dobrodružné hl'adania, s radosťou referuje o Hrozného medzinárodných úspechoch, nezamlčuje však ani bádateľovo blúdenie a omyly, ktoré vznikali a prežívali sa vtedy, keď »zlyhala záchranná brzda vedy, kritika«. Tak zrozumitel'ný prehl'ad vedeckých aktív a pasív nášho priekopníka chetitológie sa bežnému čitatel'ovi dostáva do rúk po prvý raz.“ LITERÁRNí NOVINY, roč. 1962, č. 9. (M. Rektorisová)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143010/big_za-tajomstvom-rise-chetitov-Ygy-143010.jpg 4.767

Kniha Za tajomstvom ríše Chetitov

Marcello_zbb
18.12.2021

Čitavo napísaná kniha faktu. Kniha nie je iba o Chetitoch ale aj o Bedřichovi Hroznom a jeho živote, ktorý rozlúštil chetitské písmo a tým zmenil pohľad na dejiny v oblasti dnešného Turecka, Sýrie, Iraku a Grécka.

Igwarr
08.07.2021

Jedno z mála diel slovenskej odbornej literatúry venujúcich sa národu chetitov. Vojtech Zamarovský, ako vždy, píše knihy svojim zázračným perom. Napriek tomu, že sa jedná o literatúru faktu, text je písaný zrozumiteľne so štipkou umeleckého citu. Obsah čitateľa skutočne stiahne na krásnu cestu poznávania. V samotnej knihe je možné dozvedieť sa kto boli chetiti, akým jazykom sa dorozumievali, a v čom boli výnimoční. Okrem toho kniha rozoberá aj nálezy archeológov, a taktiež aj zásluhy Bedřicha Hrozného, zakladateľa chetitológie. Ako celok kniha pôsobí veľmi prívetivo, text je sprevádzaný názornými obrázkami artefaktov. Jedinou nevýhodou tohto diela môže byť iba to, že v chetitológii sme sa za posledné roky o niečo posunuli a niektoré informácie tam tým pádom nie sú. Napriek tomu hodnotím toto dielo veľmi pozitívne.

Benedikt
30.11.2019

Vojtech Zamarovský je skrátka fenomén. Jeho kniha je síce z roku 1963 avšak bádanie na ktoré nás pozýva je akoby z dneška. Kniha je síce skôr cestom Chetitológie, či pútavým rozprávaním o Bedřichovi Hroznom, českom filológovi, ktorému sa ako prvému podarilo preložiť chetitské písmo a objaviť chetitštinu. Samotný Chetiti sa pri knihe dostávajú do úzadia, avšak spracovanie je aj tak úchvatné, hoci rozsah je menší ako by čitateľ čakal. Chetiti predstavujú ozajstný staroveký fenomén. Ich ríša bola po stáročia silným hráčom vo vtedajšom svete. V čase keď boli Gréci ešte v plienkach boli rovnocenným súperom Egyptu a Babylonskej ríše. Ako Zamarovský konštatuje, Chetiti neboli bežnou orientálnou despociou. Ich vláda bola tvorená kráľom, ktorý mal poradný orgán radu-tuliu a tiež určité zhromaždenie - pankuš, akýsi pozostatok vojenských ľudových zhromaždení. Chetiti boli skôr podobní stredovekému lénnemu systému ako centralizovanej vládnej moci. Chetitskú ríšu tvorilo množstvo malých kráľovstiev avšak, ak kráľ zavelil do vojny napr. proti Egyptu vytiahli všetci Chetiti. Aj z postavenia pankušu a tulie vidno, že indoeurópania boli náchylnejší k zdieľanej vláde a to z rôznych príčin. Chetiti boli úžasní aj svojimi vynálezmi ako napr. spracovaním železa, ale asi najviac tým, ako ďalej rozvíjali literatúru. Ich písomné pamiatky, ktorých ukážky sú zachytené aj v knihe nenechá čitateľa na pochybách, že z hľadiska literatúry boli Chetiti jasným pokrokom a vlastne aj predskokanom Grékov. Grécka kultúra nevznikala na zelenej lúke ale v susedstve Chetitov. Niektoré chetitské pamiatky poukazujú na kontakty s Achichijcami - Achájcami, či ich prenikanie do oblasti Malej Ázie, azda aj do oblasti Tróje. Známe je aj to, že boh brány Apuluna -Apolóna bol bodla Homéra ochrancom maloázijských trójanov pred Grékmi. U Chetitov sa tiež stretávame s takými fenoménom ako vojenskej prísahy či komentáre k zákonom. Veľmi ma prekvapila aj Mitanská (indoeruópska) učebnica o výchove koní, ktorá sa od tej dnešnej údajne veľmi nelíši. Po výcviku kone striedavo prešli za noc aj vzdialenosť 112 km.

Zamarovský konštatuje, že sláva Chetitov bola príliš krátka. Architektúra dospela "ku kolosálnosti, ktorá je výrazom vzostupu od bezvýznamnosti k moci, avšak čas jej už nedoprial, aby ju rozvinula do monumentality."

Kniha približuje postupný "prechod" záujmu od Mezopotámie k Helade. Poklady západnej civilizácie možno začať objavovať.

Finskej
08.10.2019

A) naučná publikace a přitom B) skvělé čtivo. Zamarovský byl génius.

LOTR22
31.05.2019

Aj po pár desiatkach rokov nestratila kniha pútavosť aj napriek tomu ,že ide o literatúru faktu.
Pán Zamarovský bol naozaj kapacita vo svojom obore,

Jarda403
16.02.2019

Pro milovníka historie vyčerpávající, až téměř detektivní čtení o nalezení nejstarší indoevropské říše včetně kontextu s ostatními civilizacemi tehdejšího světa. Přečetl jsem na jeden zátah :-)

Daku
29.07.2016

Zajímavá knížka, jen tu politiku si mohli odpusti.

bulat
26.10.2015