Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě

Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386873/bmid_za-oponou-valky-MJc-386873.jpg 4 329 68

Za oponou války je prvotina z pera válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě. Jakub Szántó v knize přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí, které během své kariéry televizního novináře v uplynulých dvou dekádách natáčel. Barvitým jazykem zprostředkovává pozadí dějinných událostí pohledem očitého svědka. Zároveň poodhaluje a demýtizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje. Vedle strhujícího vyprávění, které jako vystudovaný historik zasazuje do širšího dějinného kontextu, kniha dává nahlédnout i do niterných vztahů autora k rodině, novinářským kolegům i přátelům napříč Orientem. To vše balí do lehce sarkastického a sebeironického tónu, který odhaluje, nakolik je humor klíčovou ingrediencí pro práci i přežití v situacích, ze kterých normální člověk raději prchá. Knihu doprovází bohatá obrazová příloha autorových fotografií z terénu.... celý text

brabofka
23.01.2020 5 z 5

Velice zajímavé čtení. Nejen, že se dozvíte spoustu informací o ději na Blízkém východě (a nejen tam) ale zároveň získáte tak trochu jiný pohled na celé dění. Tak a teď najít knihy které mi ještě osvětlí ty historické milníky uváděných konfliktů.

meadow
14.01.2020 5 z 5

Perfektní, čtivá a přitom naučná i poučná kniha o životě, zarámovaná do reportáží kudy procházely konflikty izraelskopalestinský konflikt, Gruzie, irácký Kurdistán, v Afrie- Lybie. na Ukrajině,v Turecku, Jižní Jemen, Somálsko, Sýrie,Afghanistán, Libanon, Irák, Irán.
Autor byl tam všude. Má nejen vzdělání, takže si může dát věci do souvislosti, ale i navíc dodržuje své morální zásady a umí poutavě psát.

Madelisi
05.01.2020 5 z 5

Učebnice současného světa. Faktické informace se střídají s osobními zážitky válečného reportéra. Dělat bych ho nemohla, je v kontaktu s místními bezpečnostními složkami, které jimi přestanou být po změně strany u moci.
Líbilo se mi, jak armády nechávají novináře nakupovat pod pokličku.
Na nějaké události jsem si vzpomněla ze zpravodajství.

Petra566
02.01.2020 5 z 5

Kniha je nejen poučná, ale i velice čtivá, autor v ní seznamuje čtenáře s často velmi komplikovanými událostmi nejen z Blízkého východu, které doplňuje svými osobními, mnohdy i úsměvnými, zkušenostmi a postřehy přímo z centra dění, ale také pohnutými osudy místních lidí. Mimo jiné také poodkrývá, co obnáší život válečného reportéra, o kterém běžný smrtelník za obrazovkou (bohudík) nemá nejmenší tušení, a jak si přes všudypřítomné násilné konflikty dokáže ještě stále udržet naději. Velký obdiv.

Efča59
30.12.2019 5 z 5

Ideální kniha pokud si chcete udělat jasno ve válečných konfliktech posledních dvaceti let. Podáno čtivě, srozumitelně a úžasně okořeněno vlastními zážitky. Klobouk dolů.

lukas9608
29.11.2019 5 z 5

Velmi zajímavé zážitky zpravodaje reportéra. Jakub Szántó je opravdu machr. Jediná nevýhoda této knihy je, že je příliš krátká :)

DailyCoffeeCZ
28.11.2019 5 z 5

Být válečným zpravodajem znamená riskovat život, žít jako nomád a nemít jistotu ničeho. Stát se totiž může cokoliv. A kdykoliv. Jakub Szántó si tohle všechno uvědomuje, přesto pro něj není nic důležitějšího než prostřednictvím reportáží nezkresleně informovat veřejnost o tom, co se ve světě děje.

Byl téměř u všech válečných konfliktů v posledních sedmnácti letech. Zažil izraelsko-palestinský konflikt, válku v Jemenu, povstání v Sýrii, somálské piráty, arabské jaro a mnoho dalších nebezpečných situací. Nespočetněkrát riskoval život, aby mohl do Česka poslat unikátní reportáž o tom, co se ve válečné zóně zrovna děje. Se svými kameramany jezdí po celém světě a kdykoliv odjíždí daleko od domova, nikdy neví, zda se vůbec vrátí. Někdo by si mohl myslet, že takový člověk nemůže mít ani rodinu. Ale opak je pravdou, se svou ženou, rovněž novinářkou, Lenkou a dvěma malými syny, žije v izraelském Tel Avivu. Už to samo místo není úplně bezpečné.

Izrael je od konce devatenáctého a především od poloviny minulého století v konfliktu s palestinskou samosprávou a tak hrozí raketové a nezřídka taktéž teroristické útoky. On i jeho rodina musí být neustále připraveni schovat se v případě potřeby do krytu. Nikdy totiž nevědí, do jakého dne se probudí. Přesto jeho rozhodnutí působit jako zahraniční zpravodaj na Blízkém východě podporuje i jeho žena. A že to není vůbec jednoduché. Když musí odletět do válečné zóny, dozví se to většinou jen pár hodin předtím. Nemůže si nic plánovat, neexistuje žádné zítra. Rozhodující je to, co je tady a teď. Nic by ale neměnil. Pro své povolání se narodil.

Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě je prvotina Jakuba Szántó. Za kterou byl také oceněn. Získal cenu Magnesia Litera. Kniha totiž není jen přehledem konfliktů, kterých se účastnil a co v nich prožil, ale jakožto vystudovaný historik se Jakub Szántó snaží svým čtenářům všechny převraty, revoluce, války a teroristické činy zasadit do historických a společenských souvislostí. I když to není lehké čtení, Szántó svému vyprávění dodává sarkastický a sebeironický tón. Humor mu totiž rozhodně nechybí, bez něj by ani nemohl dělat to, co dělá. Byl svědkem tolika strašlivých událostí, že kdyby se nad ně nedokázal povznést, nedokázal by ani normálně fungovat. Nezapadl by mezi nás, obyčejné lidi, kteří ani v nejmenším netuší, co válka znamená. Humor mu pomáhá přežít a nezbláznit se.

Součástí knihy je i obrazový doprovod, který čtenáři pomáhá utvořit si celistvý obrázek o tom, co Jakub Szántó dělá a jak vypadá jeho život v `terénu`.

Kniha není určená jen těm, kteří se zajímají o zahraniční zpravodajství nebo novinařinu. Je psána pro všechny, kterým není jedno, co se ve světě děje, a chtějí porozumět a zároveň se dozvědět něco o povolání, které většina obyčejných lidí považuje za bláznovství. Mezi novinářem a válečným zpravodajem je totiž obrovský rozdíl. Jeden si žije v pohodlí, odbyde si svých osm nebo devět hodin v práci a následně jde večer do hospody popovídat si o tom, jaký měl těžký den a co všechno ho štve. Ten druhý nemá osmihodinovou pracovní dobu a nejde večer do hospody popovídat si o tom, jak těžký život má. Točí totiž reportáže o tom, jak těžké, skutečně těžké, to mají všichni ostatní, ne on sám, a má-li štěstí, dožije se toho, že aspoň občas vidí svou rodinu a jednou dvakrát do roka si může decentně vyhodit z kopýtka s přáteli. Dokud mu zase nezazvoní telefon a nebude na sebe muset obléct patnáctikilovou neprůstřelnou vestu.

Gooverka
18.11.2019 4 z 5

Můj obdiv pro válečné reportéry po přečtení této knihy ještě stoupnul. Přišla jsem na to, že jsem si nedokázala představit, v čem všem spočívá jejich práce. Moc mě bavily kapitoly s konkrétními událostmi a příběhy, protože začátek byl pro mě dost chaotický. Vím, že se autor snažil dát knize strukturu, ale ta mi moc nevyhovovala. Spoustu konfliktů jsem také dopodrobna neznala, takže mezi soupeřícími stranami a celými konflikty jsem se docela ztrácela, proto by asi, jak už tu někdo psal, neuškodilo trochu více kontextu. Nicméně je to kniha, kterou by si měl přečíst asi každý, kdo se o světově dění zajímá. Zas a znovu zjistíte, jak se nám tu vlastně žije skvěle.

petrarka72
18.11.2019 5 z 5

Syrová a zároveň empatická zpráva o podobách války ve 21. století. Jakub Szántó má nejen přehled o ozbrojených konfliktech od bývalého Sovětského svazu po Írán a Jemen, ale dokáže také srozumitelně sdělit jejich "logické" příčiny a zachytit skutečnou nesmyslnost - a aby si je čtenář zapamatoval, přidá spoustu konkrétních a působivých detailů, nejen hrůzných, ale i těch dokumentujících lidskou vzájemnost tváří v tvář teroru a smrti.

zuzana4587
06.10.2019 5 z 5

Jakub Szántó obdržel Magnesii Literu oprávněně. Kniha je opravdu jedinečná a je na vysoké odborné úrovni. Jako laikovi a běžnému divákovi Události mi dalo zabrat zorientovat se ve všech válečných konkliktech a souvislostech, ale o to více se moje znalosti prohloubily. Vítám i úryvky z osobního života, které knize přidávají na autentičnosti. Bez váhání 5*.

hanenu
03.08.2019 5 z 5

Knížka se mi od začátku líbila, nicméně chvilku trvalo, než jsem se zvykla na autorův styl a pořádně se do ní začetla. Nakonec jsem z této knížky nadšená. Je psaná velmi fundovaně a zároveň je taková, řekla bych, velmi lidsky vřelá.

Zrzka1
16.07.2019 2 z 5

Na mě dost sebestředné dílo, ale na druhou stranu chápu, že jako novinář veřejnoprávního média, je potřeba si ego pohonit jinde. Jinak čtení je to určitě zajímavé, trochu tomu chyběla nějaká jasná struktura. Také bych ocenila víc válečných faktů a kontextu. Možná rozepsat do více knih po jedné zemi, kniha pak nebude působit jako mozaika historek a faktů o konfliktech napříč celým regionem. Pokud ale ambice knížky byla ukázat to, co je za oponou práce novináře a televizních vstupů (spíše než co je za oponou války), tak účel splnila.

Petula009
04.07.2019 5 z 5

Moc se mi líbilo řazení téhle knihy - nejdřív mě trochu štvalo, že to není časově za sebou, ale pak mě vlastně ty obsahové celky zašly bavit. Díky tomu je knížka velmi čtivá a líbí se mi, že je v ní i vyvážená porce akce, informací a humoru. Jediné, co bych jí vytkla, je to že obrázky mohly být na více místech v knize. Ano, vrátíte se k nim později a je to takový správný aha moment, nicméně kdyby byly po kapitolách, nevadilo by to. I tak ale za mě absolutně skvělá věc.

IvaKo
02.07.2019 5 z 5

Nesmírně poutavé a nepřikrášlené vyprávění, kterému nechybí ani vtipné a dojemné momenty doprovázející stresující a často i nebezpečnou práci válečného reportéra. Jakub Szántó mě zaujal již svými televizními vstupy a nyní můj obdiv ještě vzrostl. Překvapilo mě, kolik konfliktních oblastí navštívil a velmi oceňuji jeho zasvěcenou informovanost, se kterou rekapituluje alespoň rámcově historii jednotlivých válečných střetů a postoje znepřátelených stran. Zajímavé a poučné čtení.

MildeZ
16.05.2019 5 z 5

V teple postele, s dostatkem jídla a vody, výdobytkem moderní civilizace si vždy pročítám knihy tohoto typu a říkám si, že klobouk dolů před lidmi, kteří dobrovolně jedou na druhý konec světa, aby nám zprostředkovali zprávy a reálné situace přímo z místa dění. Kniha čtivá s plno zážitky. Díky!

LadyCotton
10.05.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst ze dvou důvodů: tím prvním je, že autor je můj oblíbený zpravodaj ČT a druhý důvod je ten, že jsem si myslela, že se mi v knize pokusí ujasnit si fakta o válkách na východě (kdo je kdo, kdo proti komu a proč). Bohužel to jsem se v knize nedozvěděla - více-méně se pořád skáče nejen z jednoho časového období do druhého ale také z války do války.
Nicméně i přesto mohu prohlásit, že ta kniha je super. Objektivní a čtivý text, nahlédnete pod pokličku práce válečného reportéra.

LenkaV.1
05.05.2019 5 z 5

Po delší době kniha, která mě chytla a nepustila. Vždycky je dobré vědět víc...

venora
27.03.2019 5 z 5

Nemohu než doporučit, kniha se četla doslova sama.

Knihanka
04.03.2019 5 z 5

Kniha o válečných strastech, o utrpení obyčejných lidí a práci zpravodaje je psána s lehkostí, nadsázkou a při tom velmi osobitě až intimně. Situace, kdy jde Jakubovi skutečně o život, skoro nepostřehnete. Psáno s hlubokou znalostí historie a kulturních souvislostí, což může někoho odradit. Mně to velmi doplnilo obrázek mediální práce v horkých oblastech a pozadí moderních dějin.

Nomia
24.02.2019 4 z 5

Vždy mě bavilo poslouchat reportáže a vyprávění Jakuba Szántó a ani v knižní formě tomu není jinak. Jakub vše vypráví barvitě, detailně, ale zase čtenáře neutopí v nepodstatných detailech. Dává nahlédnout pod pokličku válečných konfliktů, ale zároveň se dost zaměřuje na vlastní zkušenosti a postřehy.

Musím vyzdvihnout, že ani takhle těžké téma neochudil o humor. Autor nijak vehementně nevnucuje své názory a pravdu, rozhodně stojí za přečtení i pokud máte třeba odlišný pohled na jednotlivé konflikty. Zajímavý vhled do světa válečného reportéra.

novináři Blízký a Střední východ reportéři, reportérky, zpravodajové Magnesia Litera váleční reportéři a fotografové

Jakub Szántó
česká, 1977