Za každou cenu

Za každou cenu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26297/honor-harringtonova--26297.JPG 5 94 7

Honor Harringtonová série

Válka s republikou Haven znovu začala… pro Hvězdné království Mantichory katastrofálně. Amirál lady dame Honor Harringtonová, místodržící a vévodkyně z Harringtonu, jediná vítězná spojenecká velitelka počáteční fáze nové války, byla povolána ze soustavy Sidemore, aby velela Osmé flotile. Každý ví, že Osmá flotila je základní obranná jednotka Aliance, což z ní dělá přirozené místo pro ženu, kterou média nazvala „Salamandrem“. Ale co většina veřejnosti neví, je fakt, že Hvězdné království a jeho spojenci nejenom že čelí značné přesile, ale že se dá čekat, že se to bude postupně ještě zhoršovat. Úkolem Osmé flotily je udělat něco, aby nepřítel nerozdrtil Alianci dřív, než Hvězdné království bude mít šanci dosáhnout strategické rovnováhy. Toho nelze dosáhnout lacino. Honor Harringtonová bude muset přijmout děsivou zodpovědnost za případné ztráty a k tomu se ještě vypořádat s převratnými změnami ve svém osobním a společenském životě. Alternativou ke splnění jejího úkolu je drtivá porážka, avšak v tomto případě může být i cena vítězství strašlivá.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Polaris

At All Costs , 2005

Hadati
26.01.2024 5 z 5

Weber nám zde zkomplikoval, jak správně číst postupně knihy z Honoverse, protože v době děje této knihy se odehrávají celkem tři série paralerně, kdy se vyprávění částečně proplétá mezi sebou. Nejvhodnější je podle mě číst knihy takto: Koruna otroků, Ve stínu Saganamiho, Za každou cenu, Pochodeň svobody. Beru to podle toho, jak se nový nepřítel Mesa postupně čím dál více odhaluje.

Prezidentka Havenu Pritchartová se dozví o nekalých praktikách svého ministra ohledně diplomatické pošty s Mantichorou. I proto se snaží o upřímné uzavření míru s Mantichorou. Kromě antipatie ze strany královny Alžběty jí v tomto cíli brání neznámá třetí strana různými atentáty, které ukazují směrem k Havenu.

Situace se nakonec stane tak kritickou, až dospěje k největší vesmírné bitvě v historii lidstva.

Honor mezitím opět řeší své vztahové problémy, které snad již jsou tímto vyřešeny dostatečně na to, aby v dalších dílech série již nemusely být řešeny na tolika stranách. Řešení jejích osobních problémů je v posledních dvou knihách řešeno natolik detailně, až je to otravné číst. Je to ale jediné negativum této knihy a vlastně i celé série, které mohu vytknout.

Kobalt
15.01.2024 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl třináctý, jedenáctý díl hlavní série Za každou cenu

Hned na začátku můžu říct, že v téhle knížce je toho nálož. Ono už předchozím dílem se knížky staly pěknými špalky, zatímco ta minulá ale děj startovala, tady už se jede na plné obrátky. A tak v průběhu děje prožijeme skoro celou obnovenou válku. Aby toho nebylo málo, současně s hlavní sérií už běží dvě vedlejší série, takže se toho děje v tomto vesmíru dost.

Tento díl je nepřekvapivě Honor-centrický. Honor a rodina, Honor a Grayson, Honor a Mantichora, Honor a námořnictvo. A hlavně tedy Honor a flotila. Mírová vláda padla a u kormidla jsou staří známí. Honor tak dostává svůj vysněný post, velení hlavní flotily celé aliance. A je jejím úkolem otravovat a zpomalovat postup Havenu jakýmikoliv prostředky. Protože Haven má víc lodí a taky je chrlí mnohem rychleji. A ne vždy dokáže technologická převaha překonat tu množstevní.

Civilní, politické a rodinné záležitostí jsou tady nedílnou součástí knihy, vyplňují mezery. Chvílemi to může nudit, ale je to takové vydechnutí mezi boji a mezi žehlením problémů. Stalo se to ale součástí tohoto stylu, hlavní linie je prostě sága o Honor. Jenže je tady ta válka a ta jen tak nezmizí.

Tedy, válka se blíží vyvrcholení. Objevují se totiž možnosti jak ji ukončit. Bude to mírovou konferencí? Nebo totálním vítezstvím loďstva? Kdo vyhraje? A koho po cestě ztratíme? To všechno jsou otázky, na které kniha snad odpoví. Překvapení je zde brutální součástí děje a ne vždy vše vyjde podle plánu...

Havenu si tady chvílemi užijeme taky, je to přeci jenom druhá strana války. Války, kterou nikdo vlastně nechtěl. Je tedy těžké tady ukazovat, která válčící strana je ta hodná a která ta zlá. Takhle to totiž ve světě nefunguje...

Je těžké napsat více bez spoilerů, tak jen krátce. Tahle knížka je jízda, kterou se vyplatí si přečíst a vyplatí se k ní probojovat minimálně desítkou předchozích knížek. Střely budou lítat, ještě lepší střely se budou vracet. Lodě budou vybuchovat a lidé umírat. A my budeme u toho.

Kapitán Kobalt, RHN

lampernaqui
19.09.2016 4 z 5

Tentokrát si užijí hlavně milovníci epických vesmírných bitev a politika jde na druhou kolej. Nechci moc spoilerovat, ale samotný závěr mohl být úplným závěrem, ale ty by se nám kolem nesměly vyskytovat Lidské pracovní síly. Ještě zatahají za hodně nitek.

Sakulnikov
06.11.2014 5 z 5

Pro mě vrchol série - neumím si představit pokračovaní, respektive už by bylo potřeba číst všechny i vedlejší série zároveň a ještě něco navíc.

lanusinka
21.09.2014 5 z 5

podle mě jeden z nejlepších dílů série, mám ráda i ty emocionální věci kolem Honor, nejen bitvy...

Eigis
23.02.2014 5 z 5

Kromě výhrady k rozsahu kapitol, které se zabývaly mateřstvím a manželstvím hlavní hrdinky se z mého hlediska jedná o výbornou knihu. Skvělý popis bitev a náletů, korunovaný závěrečným střetnutím u Mantichory neměl chybu. Do toho autor navíc začíná odhalovat skutečného nepřítele, kterému bude království se svými spojenci v budoucnu čelit. Když ale odbočím od hodnocení této knihy k celé sérii, musím říct, že mi začíná vadit rozdělení událostí z Honorverse do tří respektive čtyř (když počítám povídky zvlášť) subsérií. Autor několikrát odkazoval na události ze sérií: Ostrov Saganami a Solární svaz. Ty se bohužel odehrávájí souběžně s touto sérií, takže kdyby se člověk, chtěl držet časové osy, musel by číst několik knih naráz..

vic11
24.08.2011 5 z 5

Trochu jsem se obával co mám čekat po předchozích dílech a až na některé sentimentální kapitoly jsem byl velmi přijemně překvapen. Dočteno jsem měl až příliž rychle a nezbývá mi než čekat na další díl...