Za humny je válka

Za humny je válka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290122/bmid_za-humny-je-valka-MBK-290122.jpg 4 14 6

Ze zemí, kde se bojuje, i ze států, kde panuje neklid, se do Evropy tlačí miliony lidí. Další sem míří z krajů, kde je až děsivě bídná životní úroveň anebo tam začíná vládnout sucho. Mluví se o krizi spjaté s přílivem uprchlíků, kteří jsou na cestě za vysněným evropským rájem ochotni riskovat třeba i život. Zkušený spisovatel a publicista Jefim Fištejn nabízí v knize Za humny je válka mozaiku pohledů na naši civilizaci i na svět islámu, na zřídla napětí i na krutost válečníků, na ty, co se umějí bránit, i na ty, co téměř bezmocně upadli do tenat osudu. Hrozí naší unavené Evropě, že ji nakonec rozloží rychle se množící muslimský cizopasník, který do zdejších zemí nepatří, byť se do nich hrne, a navíc dokáže být agresívní? V sousedním Německu mění už potíže s imigrací politickou scénu a ve Švédsku už známé město Malmö pomalu přestává být švédské. Z Evropy se v obavách z muslimského příboje stěhují zástupy Židů do Izraele, do státu, který se nedá. Byť se v jeho blízkosti rozhořela válka, kde nakonec všichni jako by bojovali proti všem. A na jedné straně je tu v našich očích doslova hrůzný Islámský stát, na druhé vcelku spořádaná arabská monarchie v Jordánsku, kde královna Rania nenosí hidžáb a ráda si natáhne modré džíny... Nad Evropou, která prostě není s to vstřebat další a další houfy uprchlíků, se dnes už vznášejí otazníky. Začíná snad v téhle době konec naší civilizace? Přijde s ním něco nového? A může to bolet? Na tyto otázky vám Fištejnova knížka neodpoví. Ale budete jim díky ní rozumět.... celý text

helena8303
24.10.2021 1 z 5

Pan autor buď mlží, anebo je dočista mimo mísu. Královna Rania sice nenosí hidžáb, ale jordánský monarcha je jeden z nejhorších grázlů. I když na nejlepšího přítele amerického lidu - prince MbS - zatím nemá. Svým oponentům hlavy motorovou pilou asi neřeže.
Zato jsou v Jordánsku plné kriminály a hodně džihádistů vystudovalo v jordánské base. Je prý to tam stejně bezva jako v Abú Ghraib pod správou amerických poradců.

denisa7430
26.09.2019 4 z 5

Kniha se nebude líbit sluníčkářům a světlonošům milosrdenství :-)

jprst
08.12.2016 5 z 5

Fištejnovy články měly vždy racionální jádro, hlavu a patu, stejné je to i u této knihy. Autor sice vyslovuje své názory, ale nesnaží se je vnutit čtenáři jako jediné správné, zkrátka umožňuje mu vytvořit si názor svůj vlastní tím, že mu poskytuje náměty k zamyšlení.

veronique
20.07.2016 4 z 5

Kniha je složena z článků a rozhovorů, které vycházely v Reflexu. Fištějn dlouhodobě varuje před možnými následky neřízené migrace osob z arabských států a rozhodně se nejedná o nějaké rasisticko-xenofobní výkřiky. Fištejn nepanikaří, nešíří neoprávněný strach ani agresivně neironizuje. Naopak se racionálně zamýšlí nad kondici evropské společnosti. Srovnává hodnotovou orientaci západního a muslimského (resp. arabského) civilizačního okruhu. Ve svých článcích demaskuje neschopnost evropských lídru a pokrytectví současné vládnoucí levice, která podle autora kromě bohulibého blábolení je naprosto neakceschopná a jejíž kroky mohou vést k totálnímu rozvratu evropské civilizace. Podle mě je mužem, jenž si hluboce váží hodnot „staré dobré Evropy“ – demokracie, osobní a občanské svobody, rovnosti mužů a žen a rovnosti občanů před zákonem a nemůže se smířit s tím, že tyto hodnoty mohou být vážně ohroženy. Neméně důležitý je jeho boj s monstrem politické korektnosti a zhoubně rozbujelé relativizace všeho. Ať už čtenář s Jefimem Fištejnem souhlasí nebo ne, srovnávat jeho novinářský um s bleskem je vulgární a křivdící.

Kniha obsahuje výborné rozhovory s Bohuslavem Pečinkou, Danem Schueftanem a rozhovor Pečinky s autorem knihy.

VAROVÁNÍ: Pokud ctíte pravidla politické korektnosti, považujete se za "sluničkáře", pracujete v europarlamentu nebo přespáváte na Klinice, kniha se vám líbit nebude.

RH faktor
10.07.2016 1 z 5

...taky názor. Nic moc objevného, trochu inkoherentně napsané. Pocity z knihy rozpačité. Pokud si chcete přečíst v podstatě totožné názory na dané téma a ušetřit čas a peníze, sáhněte po Blesku nebo čemkoliv podobném...Dávám hvězdičku za snahu /?/ a pohled na aktuální téma, který by byl býval přínosný...a to i přesto, že nejsem sluníčkář, nepracuju v europarlamentu a nepřespávám na Klinice.

Romi156
31.05.2016 5 z 5

Autor mi naprosto mluví z duše,ačkoliv to rozhodně není optimistické čtení.Dopručuji každému, kdo se zajímá o aktuální svět kolem sebe a chce jej vidět pohledem vzdělaného a zkušeného novináře a komentátora.