Záhádky

Záhádky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4936/bmid_za-hadky-8ZP-4936.jpg 4 48 2

Záhádky jsou další Niklovou autorskou knihou a navazují na Lingvistické pohádky. Jde o komplexní umělecké dílo, které malé i větší čtenáře zavádí do světa hravé fantazie. Tentokrát jde Petr Nikl ještě o kousek dál – čtenář si bude moci sám skládat obrázky zvířat a fantaskních tvorů z jednotlivých rozstříhaných listů (hlavy, těla a nohou) a k tomu dotvářet texty na podobném principu jako to dělali už dadaisté. Kniha obdržela cenu Magnesia Litera 2008 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Zelený_Drak
07.10.2018 3 z 5

Poezie nonsensu je mimo můj běžný záběr, takže jsem se ke knize dostala jen skrze čtenářskou výzvu (v roce 2008 získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera). Na jednu stranu vlastně souhlasím s předchozími komentáři. Malebné a obrazotvorné. Na druhou stranu mám s poezií tohoto typu ten problém, že mi z ní nic neutkví déle než pár dní. Kdybych ale Zá Hádky opakovaně četla malému dítěti, časem by se v knize našly kousky, které bych si zapamatovala a oblíbila.

makushenka
04.01.2017 4 z 5

Jedná se o knihu poezie pro děti, která se ale zavděčí kdejakému dospělému. Petr Nikl totiž vsází na hravost, jazykovou i obrazovou. P. Nikl je grafik, což se podepsalo i do podoby tohoto díla, můžeme v něm nalézt mnoho nádherných ilustrací. Typické jsou jednoduché, většinou oblé tvary a stínování. Ve středové části knihy, ve které si čtenář může sám sestavit příběh a zároveň i kresbu roztodivného zvířete, je několik po sobě jdoucích stran rozstříháno na tři stejné části. Podle mě tím P. Nikl klade důraz na hravost, kdy člověk může objevovat stále nové a nové možnosti, což ve čtenáři vzbuzuje radost ze čtení a dychtivost po nových příbězích.
Dále se uvnitř knihy nachází různé literární útvary, kromě básní jsou to například jazykolamy nebo hádanky. Myslím, že Zá Hádky nejvíc vystihují následující slova: nonsens, hravost, zvukomalba, neotřelost a propracovanost. Tím posledním myslím i na krásný zevnějšek knihy, jelikož je vázaná, nikoli lepená. Prostě nádherný kousek do knihovničky. :)