Za dveřmi tma

Za dveřmi tma https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472421/bmid_za-dvermi-tma-7bt-472421.jpg 4 112 47

Zmizení mladé dívky strhne masku spořádaného maloměsta... Když se sedmnáctiletá Emma na lesní párty loučí se svou nejlepší kamarádkou Abigail, je stejně jako většina dívek v jejím věku přesvědčená, že opravdový život mají teprve před sebou. Jenže onoho večera se toho přihodí hodně… a druhý den není Abi k nalezení... Na fasádě malého města uprostřed lesů a hor amerického Středozápadu způsobí Abino nevysvětlitelné zmizení trhliny a skrz ně se postupně valí na světlo léta potlačovaná zášť, dobře skryté prohřešky a maskované předsudky. Především v Abině rodině vyvstanou otázky, které si žádají odpovědi: co tu noc dělal její starší bratr Noah, kterého Abi podrazila; co všechno ví citlivý Jude, nejmladší ze sourozenců, plný jizev na těle i na duši; co si nepřipouští jejich matka Dolly a co všechno má v hlavě otec Samuel, podléhající pastorovi, jenž si svým svatouškovským moralizováním podmanil celé město. A potom je tu Rat, přivandrovalec, jehož nezařaditelnost některé z místních znervózňuje a jiné fascinuje. Městečko Whistling Ridge, na pohled ospale nehybné, připomíná soudek střelného prachu, který jen čeká na jiskru. Zmizení Abi vyhodí dosavadní skutečnost do povětří a v pomalu usedajícím zvířeném prachu se pomalu odkrývá pravda o tom, co se tehdy v noci u skal zvaných Holé kosti skutečně odehrálo… Za dveřmi tma se hned po svém vydání stalo literární senzací a aspirantem na jeden z nejlepších thrillerů roku 2021.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Metafora

Tall Bones , 2021

oblakaknih
06.07.2021 3 z 5

3,5/5

Do knížky jsem se pouštěla s poměrně velkými očekáváními, protože jsem si krátce předtím přečetla velmi pozitivní recenzi. Označení thriller sice slibuje něco trochu jiného, než jsem od knihy nakonec dostala, ale přesto jsem poměrně nadšená. Knížku bych ale spíš označila za detektivku.

Námět je velmi originální, možná jeden z nejoriginálnějších. Moc mě nadchlo, že se příběh odehrává takřka v uzavřené společnosti maloměsta, kde každý ví o každém vše a nic nezůstane pod pokličkou.

Je možné, že množství postav bude někomu překážet a jejich střídaní mást, ale pro mě to bylo velkým plusem. Líbilo se mi, jaké vztahy mezi nimi autorka vytvořila, ale i to, jak jsem se díky střídání jejich pohledů, mohla dozvědět mnohem více informací. Na druhou stranu jsem měla problém vytvořit si ke každé postavě vztah. Byly některé, které mě až tak nezajímaly, ale i dvě, které jsem si oblíbila nejvíce.

Knížka se četla skvěle! Je autorčiným debutem a já věřím, že její další knížka bude pecka. Rozhodně ji budu vyhlížet.

Viníka jsem sice odhalila pár stran dopředu, ale přesto mě konec dokázal překvapit. Kniha je ale plná různých příšerností, které by na někoho mohly působit dost zle.

Za mě určitě doporučuji!

teratera
04.07.2021 5 z 5

Náhled do života obyčejných lidí podhorského městečka v USA popsaný autorkou, která v tomto prostředí několik let sama žila.
Chování postav silně ovlivńuje drsná minulost a to především vztah rodič - potomek, velmi vlivný místní farář, rasismus a homofobie. Při řešení zápletky, zmizení mladé dívky, kniha pomalu ve více časových liniích odkrývá životní příběhy místních lidí. Jejich osudy tak nějak známe z filmů a obecné představy jak drsný život v takovémto prostředí dokáže být. Přesto se zatajeným dechem sledujeme, jak kdo s tím co dostal naloží. Postavy se během relativně krátkého časového horizontu vyvíjí a mě hrozně bavilo sledovat jak. Upřímně jsem úplně zapomněla, že by mě mělo zajímat řešení samotného zmizení a soustředila jsem se na osudy ostatních obyvatel městečka. Pocit z velkého množstí postav po pár stránkách zmizí.
Kniha je čtivě napsaná, má spád a opravdu bych ji chtěla vidět zfilmovanou, je to skvělý materiál. No a taky trošku proto, že mě dost zajímá jak vypadá člověk s "rysy ostrými tak, že by se s nimi dal rýsovat kokain" :).
Malý detail, autorce je 25 let, klobouk dolů a upřímně se těším na její další dílo.

derrry
04.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Společenský thriller o tom, co dá do pohybu zmizení místní holky - Twin Peaks verze 2020 bez koláčů. Myšleno doslovně.
Rozjezd knihy je poměrně pomalý, autorka skoro 200 stran spíše představuje postavy, vzájemné vztahy, myšlenkové pochody a jejich přešlapování se projevuje v přešlapování autorky. Tak nějak zapomíná na to, že už by to chtělo trochu akce. K té se člověk musí prokousat a zase... není to nic neviděného a nečteného. Kdyby se proškrtalo tak 200 stran a zrušily se ty "bombastické" cliffhangery na koncích skoro každé kapitoly, tak ok, ale jinak člověk váhá, jestli dočíst, nebo ne. To by se u Kingových Nezbytných věcí stát nemohlo, ač jsou tématem podobná.

veruptackova
03.07.2021 3 z 5

Debut Anny Bailey je plný předsudků,nesnášenlivosti a zajímavých postav. Nečekejte od knihy klasický napínavý thriller. Tohle je alespoň podle mě spíše společenský román s prvky thrilleru. Rozhodněoceňuji postavy, jejich vývoj a opravdu trochu hrůzu nahánějící pohled naspolečnost, na druhou stranu musím říct, že mi místy chybělo napětí. Ano, celákniha se točí kolem zmizení Abigail, ale to hlavní zde jsou tajemství a hříchyobyvatel maloměsta. Autorka skvěle vykreslila nesnášenlivost ve společnosti,beznaděj všech, kteří nevyhovují standardům a i nezdravé myšlení těch, kteří sesnaží vynutit „to správné“.

Pokud máte rádi knihy, ve kterých seodhaluje zvrácenost zdánlivě dokonalých obyvatel, je Za dveřmi tma pro vás jakodělaná.

nada3314
01.07.2021 5 z 5

BRAVO, bravo, bravo…

Já opravdu tleskám! Právem je kniha literární senzací a aspirantem na jeden z nejlepších thrillerů roku 2021. Ani se mi nechce věřit, že toto je debutový román… opravdu to vypadá, že autorka napsala celou kolekci thrillerů! Teda aspoň mě přesvědčila určitě!

Děj se odehrává v malém americkém městečku Whistling Ridge v Coloradu. Ze začátku čtení jsem si říkala, že je tady nějak moc postav, ale to se jen zdá, hned si na všechny zvyknete a budete mezi nimi jako doma.

Moc se mi líbí, jak autorka uměla popsat tíživě dusnou atmosféru uzavřené komunity. Místní občané se bojí, jsou jak stádo ovcí bez svého názoru. A jejich „vedoucí“ pastor Lewis to je neskutečný hulvát, ten mi pil celou knihu krev … Několikrát mi při drsnějších scénách přejel mráz po kůži, v tohle je autorka machr… tyhle scény zvládla excelentně!

Hlavní poselstvím knihy je poukázání na problematiku rasismu, drog, LGBT, náboženství a posttraumatická stresová porucha, tohle všechno a mnoho dalšího autorka obsáhla ve svém románu a myslím, že výborně!

Hlavni postavy mi byli sympatické, hlavně Emmy – tu jsem si oblíbila moc, ta jediná se pokoušela přijít na to, co se Abigail stalo! Zdálo se jí, že se policie moc nesnaží, tak pátrala na vlastní pěst…

Moc jsem si čtení užívala, kapitoly jsou přiměřeně dlouhé a ani jednou se mi nestalo, že bych se nudila nebo zde bylo hluché místo… Opravdu není, kniha je nabitá dějem od začátku do konce!

Jenny46
01.07.2021 4 z 5

Čtiví thriller opravdu hodně zamotaný. Ze začátku jsem měla problém zapamatovat si všechny postavy, ale nakonec příběh začnete vnímat ,všechny tajemství, záhady a postupně se naladíte a děj vás nepustí ...

lena.o.knihach
30.06.2021 3 z 5

Maloměsto plné tajemství a náboženských fanatiků, obklopené skálami zvané Holé kosti, kde vládnou muži přísnou rukou a ženy musí poslouchat.
Vítejte ve Whistling Ridge.

Každou neděli chodí na první pohled spokojené rodiny s dětmi do kostela, kde poslouchají kázání pastora.

„Víte, co znamená LGBT? Lásku gayů Bůh trestá.“

Jakmile se ale všichni rozejdou do svých domovů a zavřou za sebou dveře, začíná teror. Někde lítají pěsti, jinde se člověk hroutí po psychické stránce.

Pak se mladá studentka Abigail ztratí a začne vyšetřování. Šerif navštěvuje domácnosti a všechno přísně střežené vyplouvá na povrch.

Hodně postav a střídání přítomného času s minulým může čtenáře ze začátku trochu zmást, ale kniha se čte velmi dobře a není tak snadné ji odložit stranou.

Řeknu vám, Anna Bailey teda umí vygradovat příběh. Žádné tajemství nevyzradí hned, ale dá si pořádně načas - postavy viděly něco, zažily tohle, udělaly tamto a já jsem se ptala co, kdo, s kým a čekala na odpovědi.

Bohužel jsem pachatele (i bez nějakého většího pátrání) odhalila moc brzy a díky zahraničním ohlasům jsem měla až příliš vysoká očekávání. Nepochybuji ale, že si tento mrazivý debut užijete.