Za devíti vlnami: Kniha irských mýtů a legend

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejstarší památky irské literatury se dělí do čtyř hlavních cyklů: mytologického, ulsterského, feniánského (Finnova) a historického (neboli cyklu králů). Autorka do své sbírky pojala pověsti z prvních tří cyklů. Hrdiny mytologického cyklu jsou příslušníci lidu Túatha Dé Danaanů, národa polobohů, jenž obýval Irsko, dokud jej nevypudili předci dnešních obyvatel – Milové. K ústředním tématům cyklu patří boj Túatha Dé Danaanů s Fomoriany, plemenem polodémonů žijícím na ostrovech roztroušených u irského pobřeží. Ulsterský cyklus vypráví o hrdinských činech Conora Mac Nessy a bojovníků Rudé větve, kteří žili okolo počátku našeho letopočtu. Fenianský cyklus pojednává o Finnovi Mac Cumhaillovi a jeho družině Fianna....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88915/big_za-deviti-vlnami-kniha-irskych-mytu-C1N-88915.jpg 4.215
Žánr:
Duchovní literatura, Mytologie

Vydáno: , Apsida
Originální název:

Over Nine Waves: A Book of Irish Legends, 1995


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Za devíti vlnami: Kniha irských mýtů a legend

tereza1198
18.10.2021

Irské legendy prostě miluji. Jejich protagonisté jsou většinou složité postavy. Kradou si ženy, lžou, podvádí, proklínají děti, jezdí na vozech po okolí a vyvolávají konflikty. Některé příběhy jsou vyloženě smutné. Magie a osudovosti je plný irský vzduch. Krajina je krásná a tajemná a k mohyle bych se v noci raději nepřibližovala.
Kniha je bohužel taky plná překlepů, ale na kráse jí to neubralo

vlkcz
14.01.2021

Hodnotit převyprávění mýtů je vždycky těžké. Zvlášť v takovémto případě, kdy jde o mýty, které jsou u nás (na rozdíl třeba od řeckých bájí, nebo díky marvelovským filmům zpopularizované - byť značně pokřivené - severské mytologie) v podstatě neznámé. Přesto se dají najít místa, která i našinci přijdou povědomá (plaváčkovský motiv Lughova dětství, Havlíčkův Kukulín - Cúchulain).
Hrdinové jsou irsky horkokrevní, často úskoční, občas si současník pokládá otázku, zda vůbec znali něco jako fair-play, prostě životné postavy.
Některým čtenářům bude dělat problémy irština/gaelština ve jménech, nicméně závěr knihy obsahuje slovníček s výslovností.
Kniha má pouze dva, možná subjektivní, nedostatky.
První je skutečnost, že místo zpracování historického cyklu dala autorka přednost krátkému seznámení s životy svatých patronů Irska - Patrika, Brigit a Kolumba. Nic proti nim, ale přeci jen oproti hrdinským eposům je to nuda.
Druhým je odbytá korektorská a redaktorská práce. Časté překlepy a občasné gramatické chyby prostě ruší.


bekule
18.05.2018

Velmi dobře se četlo ale o trochu víc se mě líbily knihy od M.Scotta -Kočičí zaklínání a Irské báje a pověsti. Nejvíc mě zaujal příběh Lirových dětí a celý Fenianský cyklus.
Souhlasím s Tyet a Tolkienovou inspirací.

Dorrinka
28.01.2018

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, doplnila mi a ucelila pohled na barvitý svět irských legend, které jsem doposud neznala v tak ucelené podobě. Kniha shrnuje v "chronologickém" sledu legendy do několika cyklů podle tématu. Velmi jsem ocenila, že závěrečným cyklem je převyprávění raných křesťanských legend o irských světcích. Zde se velmi pěkně ukazuje, jak se mladé křesťanství krásně vpilo do irské kultury, nebořilo a nepřepisovalo její rysy, pouze vyměnilo hrdiny za svaté, panteon bohů, polobohů, víl a magických bytostí za Krista a svaté.

Tyet
16.06.2017

je kniha irských mýtů a legend, které sebrala a převyprávěla Marie Heaney. Pro irské děti jsou tyhle příběhy jako pro nás Staré pověsti české, prostě stará, obnošená vesta, ale pro nás je to svěží, neobvyklé a magické vyprávění. Mně obzvláště jsou irské legendy blízké, možná pro zcela iracionální chování hrdinů a trochu šílenou magičnost. Po přečtení vám bude jasné, kde bral Tolkien inspiraci k Pánu prstenů.
Nad některými legendami jsem seděla v zamyšlení několik dlouhých minut, uchvácená drsnou krásou a takovým velkolepým, mocným smutkem. Nejvíc mě asi okouzlila legenda o tom, "Jak Cúchulainn a Ferdia svedli souboj u brodu".
Jo, a věděli jste, že Beltaine se čte správně "baltina"? Já teda ne.

ladyfromskye
09.10.2016

Hvězdičku ubírám za příšerný, neohrabaný překlad. Dále lituji, že Heaneyová nedovedla svou poctivou práci až do konce: výbor nesluší ani knize, ani autorce. A ještě jedna věc mě zamrzela. Že si irština v autorčině podání nezachovala své krásné, důstojné stáří, která pro mě k příběhům neodmyslitelně patří.
Za co jsem naopak velmi vděčná, to je bibliografie. Už se po knihách sháním!

Tsabo
27.12.2015

...dále bych rád upozornil na knihu Sir Gawain a zelený rytíř, jejíž příběh velmi zajímavě připomíná závěr příběhu Brecriuovy hody z této knihy...

Tsabo
03.10.2014

Perfektní kniha pro každého, koho fascinují legendy a mýty světů, které již zůstaly jen v našich srdcích. Díky této knize jsem konečně hlouběji pronikl do světa tak opěvovaného Zeleného ostrova. Nemohu říct, že souhlasím se vším, co se v knize píše, jak se vyvíjejí charaktery postav, nebo jak ten který hrdina v té které situaci reagoval...ale ono to vlastně ani nejde s něčím souhlasit, nebo nesouhlasit...protože legendy a mýty mají svůj vlastní život a ten můžete buď milovat, nebo ho nechat jít...a já jejich svět jen tak neopustím.