Z Tisovho boja

Z Tisovho boja https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382483/mid_z-tisovho-boja-ivf-382483.png 3 6 1

Táto kniha predstavuje výber z Tisových článkov a prejavov, ktoré Štefan Polakovič zasadil komentármi do súvislostí doby. Prvýkrát od konca druhej svetovej vojny vychádza Tisov autentický dokument o jeho boji za samostatnosť Slovenska. To, čo bol Alfred Rosenberg pre Tretiu ríšu a NSDAP, to bol Štefan Polakovič pre Slovenský štát a HSĽS. Bol to ideológ myšlienky slovenskej štátnosti, filozof a spisovateľ, po vojne v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku. Svetové židovstvo bolo pravdaže vďačné, že sa s ideológmi ako Polakovič a Rosenberg nezaobchádzalo v rukavičkách a patrične to dalo najavo v ďakovných depešiach prvému komunistickému prezidentovi ČSR Klementovi Gottwaldovi. Medzinárodná židovská spravodajská agentúra Jewish Telegraphic Agency 25. júna 1948 napísala: Dr. Štefan Polakovič [] bol dnes tunajším Ľudovým súdom v neprítomnosti odsúdený k 20 rokom odňatia slobody. [] Súd taktiež nariadil prepadnutie jeho majetku. Medzitým v Prahe obdržal novozvolený prezident Klement Gottwald početné blahoprajné depeše od sionistických a ďalších židovských organizácií. Na bohoslužbe vďakyvzdania v hlavnej pražskej synagóge venoval vrchný mestský rabín Dr. Gustav Sicher zvláštnu modlitbu prezidentovi Gottwaldovi a Československej republike. Podobné bohoslužby usporiadali taktiež ďalšie židovské obce v celej zemi. Ako mnoho ďalších predstaviteľov ušiel pred komunizmom a spojeneckou pomstou do Argentíny. Táto kniha predstavuje výber z Tisových článkov a prejavov, ktoré Štefan Polakovič zasadil komentármi do súvislostí doby. Prvýkrát od konca druhej svetovej vojny vychádza Tisov autentický dokument o jeho boji za samostatnosť Slovenska.... celý text

Ivan53
06.10.2022 5 z 5

Nič nedokáže o režime Hlinkovej slovenskej ľudovej strany vypovedať výrečnejšie než autentické pramene, ktoré po sebe sám zanechal. Takto sa začína opis knihy, ktorá je voľne dostupná v kníhkupectvách, a ktorú zostavil historik Anton Hruboň: dielo nesie názov Ľudácka čítanka. Ide o pravdivý výrok, ktorý sa dá po menšej úprave uplatniť na akúkoľvek osobnosť, stranu, hnutie, noviny... Ak chceme teda skúmať Jozefa Tisu, nemožno sa vyhýbať jeho vlastným výrokom odzrkadľujúcim jeho zmýšľanie a svetonáhľad. Netreba zbytočne riešiť (ak to zrovna nie je cieľom nášho výskumu) kto a za akým účelom knihu Z Tisovho boja vydal (viď prvé a druhé vydanie): kľúčovým je pre náš výskum len a výhradne obsah tejto knihy. Ide skrátka o prvotný prameň. Knihu vrelo odporúčam, pretože mnohé myšlienky z knihy sú (žiaľ) nadčasové.

Súc bádateľom, hútal som, či bol Tiso prvorado katolík, alebo Slovák. Jeho vlastné slová dávajú jasnú odpoveď. A to na viacerých miestach knihy, nedvojzmyselne a jasne: Slovák.

Dovolím si odporučiť aj druhé vydanie, lebo vychádza presne v tom znení, v akom vyšlo prvé vydanie. A tak si príde na svoje aj milovník tradičnej slovenčiny: Nech nevydá slnko svojich teplých lúčov, a zo sveta [...] stal by sa v tom okamihu cintorín. (Drobné rozdiely v znení vznikli asi vplyvom redakcie, a nie prepisovateľa: napr. 30 000 namiesto 30.000.)

Čo napísala o odsúdení Štefana Polakoviča Jewish Telegraphic Agency je vyhľadateľné v digitalizovanej podobe ako Pro-nazi Slovak, Now in U.s., Sentenced to 20 Years Imprisonment by Bratislava Court, preklad dostupný na https://www.databazeknih.cz/autori/stefan-polakovic-79211