Z pekla

Z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6297/bmid_z-pekla-PIY-6297.jpg 5 342 54

Troufnete si pohlédnout na viktoriánskou Anglii... očima Jacka Rozparovače? Milovníkům teorií spiknutí nabízíme mistrně propracovanou lahůdku kombinující historický román s literaturou faktu a mystikou. Film režisérské dvojice bratří Hughesových, který podle tohoto monumentálního díla vznikl, jen klouže po zamrzlé hladině Moorova děsivého příběhu. Velekněz komiksového žánru Alan Moore, tvůrce kultovních komiksů Bažináč, Top 10 a dvou svazků Ligy výjimečných, se tentokrát pustil do rozboru nejzáhadnější série vražd v historii. Hrdinou příběhu je lékař William Withey Gull, jenž poslední dobou tráví svůj volný čas trochu zvláštním způsobem, s Listonovým nožem v ruce. Ale co by člověk neudělal pro vlast...... celý text

Literatura světová , Komiksy , Thrillery

Vydáno: , BB art

From Hell , 1999

LordSnape
28.06.2015 3 z 5

Pro mě ne až taková bomba. Líbilo se mi, jak se Moore popral s tím kdo a za jakým účelem vlastně vraždí, a to je vlastně celé. Kresba je zajímavá, muselo to stát hodně sil i práce, ale občas jsem se do toho trochu zamotával, místy nudil a ke konci si přál, aby to nebylo tak strašně mamutí. Alan Moore u mě zůstává hlavně jako člověk, který napsal V jako vendeta, což Z pekla i když hraje na moji oblíbenou hororovou notu, už nezmění.

Terva
02.06.2015 5 z 5

Tohle je naprostý unikát. Koupil jsem to sice draze, ale součástí komiksu bylo i CD se soudtrackem k filmu. I když černobíle kreslené, utváří to perfektní tamní atmosféru. Závěrečný epilod si také zaslouží pochvalu, 100%

Davies182
09.11.2014 5 z 5

Zatím asi opravdu nejlepší a zdaleka tedy nejdůležitější comics, který jsem kdy četl. Alan Moore v něm testuje všechny myslitelné čtenářovy emoce, teorie o Jacku Rozparovačovi je najednou jen jedna, a je bezpochyby správná. Dodatky na konci knihy dělají z románu neuvěřitelně zábavnou studii historie Anglie, číst rozhodně vždy jednotlivý dodatek po každé jedné kapitole!

Witta
30.10.2014 4 z 5

Skvělý komiks, který je zajímavý spíše obsahem než formou, i když ve světle nedávných zjištění je pravděpodobné, že skutečný vrah byl úplně někdo jiný než je zde předkládáno.

miklaras
28.12.2013 5 z 5

Komiks, u kterého jsem ani nedýchala. Vynikající úroveň. Tleskám

Standa Šebek
04.09.2013 5 z 5

Wooow! Některé komiksy bezpochyby mají vysokou uměleckou hodnotu, ale pouze tento bych bez rozpaků postavil mezi díla nejuznávanějších literárních klasiků jako třeba Dickens, Orwell a podobní. Napínavý temný historický román o Jacku Rozparovačovi je především dílem OHROMUJÍCÍ myšlenkové komplexnosti ve finále s nečekaným téměř metafyzickým přesahem - činy Krvavého Jacka zanechávají své otisky v naší budoucnosti, ale pronikají zpětně i do nejstarší minulosti lidstva. Kdo si přečte rozsáhlé dodatky k jednotlivým kapitolám, zjistí, že každý druhý nenápadný obrázek nebo komiksová bublina má svůj hlubší důvod, historickou souvislost, atd.
Nejlepší grafický román všech dob.

Kapis
31.05.2013 5 z 5

Dokonalé, Moore přepsal dějiny a z komiksu se stal "Grafický román". Četl jsem to pomaličku, vychutnával jsem si to téměř 10 dní (z vysvětlivkami to ani moc rychleji nejde) a byl to opravdu silný zážitek. Moore může vzít cokoli do ruky a bude z toho pecka. A jako u toho všeho co chytne do ruky jde vidět, jak pečlivě a do hloubky se připravuje, jak moc studuje téma o kterém píše - ale u toho nezůstává a jeho neskutečný rozhled korunuje spoustou drobných i větších přesahů snad do všech žánrů a vědeckých disciplín. Těžko hledat konkurenta. Za knihu jsem dal v antiku 460kč, takže poměr cena-výkon taktéž nepřekonatelný;-)

Oophaga
20.05.2013 5 z 5

Výborné závěrečné poznámky doporučuji číst průběžně zároveň s grafickým románem. Na konci je to vydatné a překvapujícně vyčerpávající (i úžasně kontextualizující), budete-li však tenhle hutný dodatek používat spíš jako poznámky pod čarou, dodají dílu na komplexnosti hned (a ne až po jeho dočtení). Moore v současné době (ani v žádné předchozí) holt nemá mezi komiksovými autory konkurenci, je setrvale geniální, svědomitě fundovaný i břitce vtipný. Moore rulez.

doktorking
11.03.2013 5 z 5

výborný film,skvělý temný komiks,jediná pro mě zajímavá temná postava Anglie-JACK ROZPAROVAČ,víc netřeba dodávat..

Skip
05.04.2012 5 z 5

Jak to bylo doopravdy s Jackem Rozparovačem, to už se dnes nedozvíme, ale Moore si svůj román rozhodně ne zcela vycucal z prstu, jak dosvědčují jeho obsáhlé dodatky. Je úctyhodné, co všechno přečetl a na vlastní oči viděl, než se pustil do psaní. Výsledek je skvělý. K tomu ještě Cambellovy kresby, které dokáží navodit ponurost londýnských ulic a uliček, i když pár kreseb je jen jakýsi chaos beze smyslu. Ale je jich tam jen pár. Co mi vadilo, to bylo nepřeložení rozhovoru Aloise a Kláry Hitlerových po dokončené souloži, při níž byl počat Adolf. Německy neumím, takže jsem pochytil jen pár slov. Ale ono to nebylo pro samotný příběh zase až tak důležité. Ponechání textu v cizím jazyce mě ještě víc zarazilo ve dvojce 100 nábojů. Tam mi to ale nevadilo, protože to bylo francouzsky. Dokážu si ale představit, že tím spousta čtenářů nebyla zrovna nadšena, zvlášť když přeložit si něco z FJ se slovníkem není zrovna jednoduché.

3DD!3
05.01.2012 5 z 5

Neuvěřitelně poutavé. Příběh z pera Alana Moorea nepostrádá zhola nic a přesto se drží všech možných dostupných faktů. Finální analýza stránky po stránce je stejně zajímavá jako příběh sám a obsahuje neskutečné množství detailů.

Violetti
28.12.2011 5 z 5

Tak předně jsem Z pekla vnímala spíš jako 'obyčejný' román, než jako komiks. Upřímně řečeno mě zrovna grafická stránka příliš neuchvátila. Naopak obsahově je to skutečně geniální jízda od začátku až do konce. Ty chvíle, kdy jsem nejprve nevěděla, kdo má jaké místo v příběhu vždy zmizely, skutečně je to propracováno do nejjemnějších detailů.
P.S. A ani pátá kapitola plná (pro mě) nudného monologu o zednářství mi knihu jako celek neznechutila.

JP
12.01.2011 5 z 5

Při svém pátrání Alan Moore překročil rámec podle mě nejlepšího grafického románu všech dob a udělal z něj hlubokou filozofickou sondu, které dal další rozměr. Asi nezapomenu, jak jsem se tím několik dní prokousával a kolik moc mi to dalo z takového množství aspektů. Nicméně se musím ještě vrátit k jisté drobnosti: nazývání grafických románů komiksem a naopak. Co je komiks jiného než pokleslá zábava, humorná infantilita plná věcí, co mají čtenáře rozptýlit - superhrdinové, nadpřirozeno, akce, dynamika, hlášky, hezké ženy. Ano, čtenáři z toho chtějí mít jednoduše jízdu a zábavu, jako když jdou do kina. V celé své šíři mě tohle bohužel nikdy nefascinovalo, pro svou komercializaci. Přesto jsem už odmalička považoval toto sdělovací médium za nejlepší (jelikož sám umím kreslit), ale co jsem zjistil, tak 98,7% (a to jsem ještě možná moc naivní) komiksové distribuce – to je jen průmyslová blamáž vyflusaná pro masové čtenáře a mě to upřímně nebaví a ani nezajímá. Teprve u Alana Moorea a jeho děl mam jakýsi pocit, že jsou možnosti komiksu a grafických románů využívány správně. kupříkladu Millerovo Sin City je čestnou vyjímkou, pro svoji nadsázku a nostalgickou poklonu noir žánru (a jeho Návrat Temného Rytíře umístěný často na prvním místě nejlepších grafických románů všech dob mírně nechápu) – totéž se dá nalézt i u spousty dalších děl, ale celkově se tito tvůrci dle mě až příliš vzdalují a propadají ke klasickým neduhům typickým pro komiksy. Neměl bych zapomenout zmínit třeba O'Barrovu Vránu, která je rovněž čistoskvoucí art (pokud byste to nevěděli, tak tvůrce komiksu ji dělal deset let jako autoterapii nad ztrátou dívky, kterou miloval, což se významně otisklo do celého příběhu – nezamýšlel to nikdy vydat), ačkoliv mi James coby kreslíř ne tak úplně sedl. Alan Moore je vskutku pozoruhodným zjevem. Narozdíl od běžného komiksového scénáristy se v ničem nepatlá, nesnaží se být "originální" a rozhodně to není ani žádná děvka, což bývá u tohohle zaměstnání nutností k přežití (už jen tím si zaslouží nesmrtelnost). Namísto klišé, co čtenáři chtějí se vyžívá v naturalismu, ať už násilných scén či sexuálních a anarchii, která je dle mě pro něj vším. Z pekla je společně se Strážci bezesporu jeho nejlepším dílem, rozsáhlým, propracovaným, hlubokým, lepší jak mnoho mnoho velmi nadprůměrné beletrie! Je to prostě někde úplně jinde. Sami uvidíte, pokud tomu dáte šanci. Navíc ta cena v poměru k počtu stran (na ČR teda, já platil 600kč, což je skoro koruna za stránku a to je více než slušné, uvážím li, že dnes se kolikrát platí větíš peníze za knihy a text a tady jde o výtvarnou stránku v docela velké formátu) - ani jedna z těch kč není vyhozená zbytečně... ale to je jen můj subjektivní pocit - a taky celosvětové uznání ze strany kritiků. U závěrečných kapitol lapám po dechu.

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Z pekla je naprostý klenot mezi komiksy. Alan Moore a Eddie Campbell strávili pěkných pár let na jeho tvorbě a jednoznačně dokázali, proč se komiks může řadit mezi klasickou literaturu.

Na konci knihy jsou rozsáhlé dodatky k jednotlivým pasážím, které jen dokazují, kolik všechno stálo práce a kolik si o tématu Jacka Rozparovače musel A. Moore načíst. Eddie Campbell zase vše podrthl svou jedinečně ponurou kresbou, nad kterou nezbývá než smeknout.

Preciózní scénář u Moora taky již není žádnou novinkou.