Z pekla

Z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6297/bmid_z-pekla-PIY-6297.jpg 5 342 54

Troufnete si pohlédnout na viktoriánskou Anglii... očima Jacka Rozparovače? Milovníkům teorií spiknutí nabízíme mistrně propracovanou lahůdku kombinující historický román s literaturou faktu a mystikou. Film režisérské dvojice bratří Hughesových, který podle tohoto monumentálního díla vznikl, jen klouže po zamrzlé hladině Moorova děsivého příběhu. Velekněz komiksového žánru Alan Moore, tvůrce kultovních komiksů Bažináč, Top 10 a dvou svazků Ligy výjimečných, se tentokrát pustil do rozboru nejzáhadnější série vražd v historii. Hrdinou příběhu je lékař William Withey Gull, jenž poslední dobou tráví svůj volný čas trochu zvláštním způsobem, s Listonovým nožem v ruce. Ale co by člověk neudělal pro vlast...... celý text

Literatura světová , Komiksy , Thrillery

Vydáno: , BB art

From Hell , 1999

Kate18
Kate18
26.09.2019 4 z 5

Co je vlastně čtvrtá dimenze? To je oč tu běží.. Dílo nezvyklého formátu zpracování a rozsahu, přeci jen takto objemný komiks se nevidí často. Sledujeme životní osudy asi 10 obyvatel viktoriánské Anglie, které se začnou proplétat. Do událostí je zapletena možná i jistá tajná prastará společnost, která z pozadí tahá za nitky. Možná je do událostí zapletena i královská rodina a královna sama. Kromě toho, že Jack Rozparovač dával svým obětem hrozny a pak na nich páchal zvěrstva nožem není vůbec nic jisté. Kdo byl vlastně skutečný Rozparovač?

Jarka 55
Jarka 55
29.04.2018

Dnes jsem ji dočetl i a to bylo něco ,nádherné teď se vrhnu na Nikdykde ,ale pokud byste prosím někdo věděl o podobném komiksu ze stejného období prosím dejte mi vědět .
Nějak se nemohu odtrhnout od staré Anglie ,temných uliček a tajemna ,které do poslední chvíle přetrvává a bylo mi trochu líto ze je už konec . Dekuji za radu

SedllY
SedllY
15.04.2018 3 z 5

Čekal jsem mnohem více.. Nejspíš mi kniha/komiks jen moc nesedla.. :)

puml
puml
09.04.2018 5 z 5

Kresba a zpracování je vynikající. Je ohromující kolik si toho Moore musel načíst a zjistit aby byl schopen vytvořit něco tak komplexního. Na druhou stranu mi přijde, že komiks trochu trpí určitou sebestředností. Ono, když se jeden zajímá o něco do takovéhle hloubky, tak je jasné, že pak vše vidí prizmatem této hlubiny, a jak je v závěru jedné kapitoly ve Watchmanech, a jak napsal Nietsche (zde volná parafráze): "Dej pozor, ty, kdo zápasíš s monstry, aby ses sám nestal monstrem; a ty, kdo dlouho hledíš do propasti, i propast hledí do tebe." A takový je ten komiks. Je bezbřehý, ale ta bezbřehost je někdy na hranicích příčetnosti. Někomu to ale může sedět. Já si na tomto komiksu cením odvahy s jakou se pouští do dosti spekulativního tématu a příběhu, toho zpracování a té pečlivosti. Pro mě je Z pekla především výsostný komiksový kumšt par excellance. Žel, otázky konspiračních teorií, zednářství, symbolů, náznaků a okultismu většinou jen nepozorovány procházejí skrze mne. Doporučuji.

Dalamar
Dalamar
06.03.2018 5 z 5

Toto dílo pro mě naprosto narušuje hranice mezi knihou a komiksem. Černobílá kresba Eddieho Campbella svou "jednoduchostí" jen udržuje pomyslné mantinely vaší fantazie a pootvírá vám tak cestu tímto fascinujícím příběhem, dobou do které je zasazen a postavami, jež na této cestě potkáte. Kresba tak dokáže nádherně plynout, kdy ji skoro nevnímáte, ale pokud to příběh vyžaduje, nádherně zobrazí a vypíchne detaily či celé scenérie. Obrovská práce A. Moorea při nastudování případu Jacka Rozparovače, vše co okolo tohoto fenoménu vyšlo, doby ve které se příběh odehrává a v neposlední řadě místopisných reáliích, dodává komiksu neuvěřitelnou autentičnost. Nutností pro mne bylo nakukování do dodatků ( díky bohu za ně :) což se dá považovat, z mé strany, za jedinou výtku - neustále otáčení stran časem přestane býti zábavou.

Tesinka_Laufey
Tesinka_Laufey
10.02.2018 4 z 5

Komiks mě mírně zklamal...Ještě před přečtením jsem viděla film s Johnnym Deppem, který jsem si okamžitě zamilovala. Čekala jsem, že komiks bude podobný, ale je dost jiný. Líbí se mi téma, rozsah, kresby...Jen to počáteční zklamání z uvědomění, že film a kniha mají jen poskrovnu společných prvků.

Oleg_Kabelac
Oleg_Kabelac
08.02.2018 5 z 5

Geniálně vybudovaná atmosféra. Kvalitnější horor jsem zatím nepotkal.

Darknessfriend
Darknessfriend
28.11.2017 5 z 5

Vyborny comics nejlepsi Alan Moore ale az po Vendete každopádně tahle kniha stoji za pozornost je to genialne propracovane dilo plny počet.

p3tris
p3tris
27.09.2017 4 z 5

Tohle opravdu není kniha pro každého. Známý příběh okořeněný metafyzičnem, zednáři a mystikou je uchopen v překvapivém světle (překvapivém pro ty, kdo neviděli film). Aby člověk pořádně pochopil, musí co každou půlstránku přeskakovat k vysvětlivkám. Je vidět, že autor má neskutečný přehled a před prvním napsaným slovem se dlouho připravoval. To celé podtrhuje nekonkrétní černobílá kresba, která vytváří mrazivou atmosféru. A právě to, co je největším plusem knihy, tedy kresba a propracovanost, jí také nejvíce sráží. Čtenář se totiž v postavách a příběhu až příliš snadno ztratí.

optos2330
optos2330
17.01.2017 4 z 5

Z pekla ma upútalo už svojim prevedením. Najprv som myslel, že je to len masívna hutná kniha a ejhla, ono to bol komix. Tak sa mi dostal do rúk tento skvost a vôbec to neľutujem a želal by som každému, aby sa s týmto príbehom popasoval. Vyplatí sa to.

JankoSvec
JankoSvec
07.01.2017 4 z 5

Toto je geniálne dielo zo skvelou atmosférou, kresbou i zápletkou.
Niečo tak atmosferického som dlho nečítal. Kultové dielo medzi komiksy.

1972Sixo
1972Sixo
31.10.2016 3 z 5

Comics pre intelektuálov. Ako "Meno ruže" medzi knihami. No chýbala mi tam dynamika príbehu, a to dosť. Ako by som čítal dokument strihnutý metafyzikou. Nesympatický hrdinovia, nesympatické obete, nesympatický asivrah.

Wheelcrusher
Wheelcrusher
20.10.2016 5 z 5

Vedle tohodle je Kasta Metabaronů jak Lobo... ten vyšinutej výraz, zašpiněný pracky a v nich náruživě vytasenej žabykuch moc dobře znám! Pokaždý když udeří září, taky vyrážim na lov a rozparuju zatuchlé vnitřnosti, kuchám nohy, podřezávám hlavy... jop, neni nad to, když každoročně vypukne houbařská sezona!:) Mooreovo mistrovské dílo trefně nastavuje zrcadlo civilizačnímu odcizení od přirozených kořenů lidstva jakožto hospodářů, lovců a sběračů, s tím vším souvisejícím duševním rozvojem každého jedince, vlastně to není žádná velká magie. Ačkoli samozřejmě, JE a dle božího plánu by nikdo o tuto výsadu být skutečným člověkem neměl být ošizen, ani mistr zednář nebo laciná děvka.

Liborec
Liborec
22.06.2016 5 z 5

Moorova propracovaná interpretace jeho pohledu na případ Jacka Rozparovače. Opět dokazující, že Moore je prostě jinde. Způsob kresby tentokrát náročnější na čtení, ale když tomu člověk přivykne, pochopí, že jen tak mohlo vzniknout skutečně sugestivní dílo, kterým Z pekla je. Další z top děl komiksové historie a zase od Moora.

hroubek
hroubek
18.01.2016 5 z 5

Jeden z nejgeniálnějších komiksů jaký jsem, kdy četl. Vynikající propracovaný scénář Alana Moore, brilantní kresba Eddieho Campbella a samozřejmě perfektní příběh, ze kterého mrazí v zádech. Ne kvůli tomu, co se zde zobrazuje, to je samozřejmě příšerné, ale hlavně kvůli tomu jako moc je to detailní a podrobný. Díky dodatků se budeme moc na vlastní oči přesvědčit jaké úsilí stálo za vznikem tohoto geniálního díla. Moore tímto dílem dokazuje dvě zásadní věci. První je, že komiksy nejsou jen omalovánky pro děti. Druhá věc je ta, že s dobrým příběhem se komiksové médium může kvalitou rovnat knize, ba jí několikrát kvalitativně převýšit. Což, se Mooreovi s Campbell podařilo, a vytvořili velký milník v komiksové historii.

borknagar
borknagar
10.01.2016 5 z 5

Komiks, který musel dát neskutečnou práci. Temný příběh odehrávající se ve viktoriánské Anglii, co víc si jen přát. Moore ač měl i slabší období své tvorby, rozhodně patří mezi top komiksové scénáristy. Zde to rozhodně potvrzuje. Jeho pohled na Jacka Rozparovače je uvěřitelný. Temnou atmosféru dodává kresba Campbella, která ač na první pohled ne až tak precizní a krásná, dodává tomuto dílu ten pravý šmrnc. Zde se povedlo vše a rozhodně bude tento komiks patřit do mé top 10ky. Doporučuji číst zároveň jak komiks, tak dodatky na konci knihy. Čtenář se dozví strašně informací a bez nich by nebyl příběh tím, čím je.....

babsi66
babsi66
09.01.2016 5 z 5

Komiks už není jen o superhrdinech v podivných kostýmech honících padouchy, i když tento vzorec koneckonců najdeme i tady. Ale celé je to pojaté jinak. Abberline není superhrdina, je to obyčejný chlap se svými slabostmi, který se jen snaží odvést dobrou práci a který se nakonec nedokáže vyrovnat s tím, že se celá kauza na příkaz z vyšších míst zamete pod koberec. A Sir William zase jako ukázkový příklad zloducha dostatečně vyšinutého na to, aby byl přesvědčen o tom, že účel světí prostředky, působí poněkud zlověstněji se všemi svými medicínskými i okultními znalostmi. Nevěřila bych, že i v komiksu mohou být takto dobře vyprofilované postavy a děj ztvárněný a vystavěný tak, že jeden obrázek dokáže vystihnout podstatu, aniž by si čtenář připadal ochuzený. Zkrátka komiks, který posouvá hranice žánru.

martinstefko
martinstefko
06.01.2016 5 z 5

"Z pekla" je jeden z těch komiksů, které mi naplno dokázaly hned několik věcí. Zaprvé to, že Alan Moore je komiksový génius. A nejen komiksový, prostě románový, scenáristický, kreativní. Tím druhým základním poznáním byla skutečnost, že komiks může vyprávět cokoli. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/01/1073-z-pekla-2-vydani-100.html

Dax
Dax
29.11.2015 5 z 5

Zajímavý pohled na historii Jacka Rozparovače, se skvělým pozadím v podobě tajné historie Londýna, zednářské lóže, symbolistické architektury a opiových doupat. Pro milovníky komiksů povinnost.

Katnys
Katnys
12.10.2015 5 z 5

Komiks som dostala až po filme,ktorý milujem do teraz.Komiks som začala milovať hneď po tom.Obe majú krásnu,temnú atmosféru,iný pohľad na Jacka.Kto má rád tému Jacka Rozparovača,len smelo do komiksu aj filmu.