Z Paříže do Paříže

Z Paříže do Paříže https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340981/bmid_z-parize-do-parize-7EO-340981.jpg 4 274 87

Neuvěřitelný, avšak pravdivý příběh začíná v okupované Paříži, kde dva bratři, desetiletý Joseph a dvanáctiletý Maurice, tráví čas jako ostatní kamarádi školou, pouličními hrátkami i lumpárnami. Až do dne, kdy musí na kabátě začít nosit žlutou hvězdu. Pak se situace zásadně změní. Nacisté pořád přitvrzují, Židům jde o život, a tak tatínek rozhodne: kluci musí pryč. Okamžitě, sami, bez papírů, mají odjet nočním vlakem, nějak se dostat přes demarkační čáru a pak za staršími bratry do svobodné zóny na jih Francie. Vydávají se tedy na nebezpečnou cestu, téměř bez peněz, vybaveni jen svou bystrostí, statečností a instinktem. Nikdo netuší, že potrvá ještě tři roky, než válka skončí, ani zda se všichni znovu setkají. Joseph Joffo sepsal dojemný a prostý příběh své rodiny v roce 1971, od té doby byl přeložen do desítek jazyků a dvakrát zfilmován.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta

Un sac de billes , 1973

Pebra
05.04.2021 5 z 5

Obdivuhodný příběh, vyprávěný lehkým klučičím jazykem, jako by bylo běžné v deseti letech vyběhnout do noci napříč okupovanou Francií a zachránit si tak život.

Beky
17.03.2021 5 z 5

Hodně nenásilnou formou podáno vyprávění sourozenců, kteří 3 roky utíkají před válkou a dopadením gestapem, zároveň se během příběhu potkají se svými staršími sourozenci a nakonec se vrátí do Paříže.
Místy úsměvné, místy smutné, ovšem hodně autenticky zpracované. Klobouk dolů!

Eva88
15.03.2021 4 z 5

Velice hezky napsaný příběh malého chlapce, kterak se s bráchou protloukal Francií a válkou. Kolik odvahy a vynalézavosti v sobě ti kluci měli...

Verča23
01.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Jsou tam krásně popsané pocity malého chlapce který musel dospět. Jen mám docela problém s překladem. Psát ,,atd." se mi do knihy úplně nehodí

ZuzaKoza
28.02.2021 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem byla na knižní předlohu opravdu zvědavá a těšila se na skutečnost... Nezklamala... Opravdu silný příběh 2 dětí a jejich třílete ceste za svobodou..
Je až neskutečné si jen představit, že svým dětem, 10 a 12 let sbalite pár věcí, něco peněz a pošlete je, ať se sami dostanou do bezpečí.. A ještě těžší je si v dnešní době představit, že to ty děti dokážou.. Ze si dokážou poradit, vymyslet, jak přijít k penězům, pracovat, pomáhat a hlavně přežít za každou cenu v situacich, kdy by i dospělí byli v koncích... Jo a Maurice jsou pro mě "kluci", které si v myšlenkách ponesu hodně, hodně dlouho..

Sabina335
04.02.2021 5 z 5

Kniha je velmi příjemně napsaná, lehce čtivá. Příběh je vyprávěn z pohledu malého chlapce, to co zažíval se svým bratrem, když byli nuceni utéct z domova. Určitě zhlédnu i filmové zpracování.

Fany09
09.12.2020 5 z 5

Kniha je úžasná. Jak jsem jí dočetla, hledala jsem další knihy od jejího autora. Film je taky dobrý.

Veroba
15.11.2020 5 z 5

Kniha je z válečného období, ale nemá v sobě násilnosti. V tom je výjimečná. Navíc je napsána podle skutečnosti. Nezvykle je vypravěčem malý chlapec, takže události vidíme jeho pohledem. Měli bychom si více vážit, v jaké době žijeme.

Janca007
10.10.2020 5 z 5

Knížka se mi líbila stejně jako stejnojmenný film :)

Charlie
30.08.2020 5 z 5

Příběhů o Židech bylo napsaných mnoho. Tento je však z pohledu desetiletého Josepha. Válka a jeho židovský původ mu vzal dětství. Bezstarostné toulání po Paříži a hraní si s kamarády musel ze dne na den opustit a vydat se se svým bratrem Mauricem na dalekou cestu na jih Francie.

Asi v půlce knihy jsem si říkala, kdy se něco zvrtne, když jim na začátku tatínek říkal, že se potkají s hodnými, ale i zlými lidmi. V podstatě od té doby, co nasedli na vlak se jim dařilo a v podstatě všechno šlo podle plánu.

Barča21
12.07.2020 5 z 5

Pěkně napsaná knížka pohledem malého chlapce. Bráškové byli šíkovní a měli i v této smutné době docela štěstí na hodné lidi. Doporučuju přečíst a určitě se kouknu na film.

jana0338
12.05.2020 5 z 5

Moc hezký a dojemný příběh. Dám přečíst i synovi. Velmi čtivě napsané.

Anett0901
20.04.2020 4 z 5

Velice autenticky popisuje, jak to Židé měli za druhé světové války těžké. Líbil se mi i styl vyprávění.

_Michelle_
19.03.2020 5 z 5

Úžasná kniha o soudržnosti, kuráži, šikovnosti, pracovitosti, podnikavosti a samostatnosti dvou malých židovských kluků, kterým se podařilo dílem štěstí, náhody, osudu, vyšší moci, zázraku (těžko hodnotit, které zařazení je to správné) zvládnout situace, při kterých tuhne krev v žilách i dospělým lidem. Jsem ráda, že se mi tento autobiografický příběh dostal do rukou a chci stejně jako pan Joseph Joffo doufat, že: "Chlebníky jsou na půdě, zůstanou tam navždycky. Snad..."

david9690
22.02.2020 5 z 5

Ti kluci se mi prostě líbili. Takové správné esa to byly a fakt jsem obdivoval jak se s těmi nepříznivými okolnostmi a situacemi vypořádali. Velmi zajímavé osudy měli a skutečnost, že to je napsáno jako autobiografie, jako vzpomínky na události které fakt prožili a nikoliv jen fantazie autora činí tuto knihu ještě čtivější a reálnější. Rád jsem si to přečetl a doufám zu už nikdy nebudou muset děti prožívat to co Joseph a Maurice.

anezur33
13.01.2020 5 z 5

Doufám ,že nebudou žádné děti potřebovat chlebíky. Aby si užily dětství.ne válku

bruntal
03.01.2020 5 z 5

Velmi silný příběh vyprávěný z naivního pohledu malého chlapce, kterého jedny z nejhrůznějších událostí našich dějin donutily předčasně dospět. Jako otec malého syna doufám, že chlebník na cestu nikdy nebude potřebovat.

VladiKlaisner
15.11.2019 4 z 5

Knihu jsem mám v seznamu již více než rok, teď jsem se k ní dostala. Pěkné počtení od nespisovatele, žida, který po letech vzpomíná, jak se mu ze dne na den změnil život. Z malého chlapce, který hrál kuličky a chodil do školy musel se svým bratrem odejít z domova a tahle cesta s malými pauzami a skrýváním trvala až do konce války. Přišel o své dětství, o to nejkrásnější období, za cenu toho nejcennějšího - života.

FejKýý
30.10.2019 5 z 5

Přečetla jsem to za dva dny, skvělá kniha, bohužel dřív to tak bylo a bylo to strašné, konec je smutný, já bohužel viděla první film a pak včera přišla na tuto knihu. Ale film si moc už nepamatuji, takže jak jsem četla ani jsem neměla obrázky postav z filmu v hlavě. :) Určitě všem doporučuji. Pořád se tam něco děje.

hanka33
15.08.2019

Autobiografické, příběh z dob okupované Pažíže vyprávěný malým chlapcem. Čtivé.