Z neznámých důvodů

Z neznámých důvodů https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11653/z-neznamych-duvodu-11653.jpg 4 361 76

Bestseler Zdeny Frýbové Z neznámých důvodů zavede čtenáře do světa vysoce specializovaných biochemických laboratoří, na půdu univerzit i na mezinárodní vědecké kongresy. Hrdinkou napínavého psychologického románu je ambiciózní vědecká pracovnice, která se blíží k světovému úspěchu v biochemickém výzkumu, zaměřeném také na vývoj nových léků proti rakovině. Doktorka přírodních věd Anna Berková je mimořádně inteligentní, činorodá, ve svém profesionálním zaujetí k okolí i bezohledná mladá žena, vzbuzující svými jednostrannými zájmy a egoismem někdy až antipatii. Naopak v citových vztazích je její duše již od dětství snadno zranitelná a Anně dlouho trvá, než se rozhodne vstoupit do manželství s ředitelem výzkumného ústavu, ve kterém pracuje. Její manžel se však projeví jako slaboch, kterého závist a komplexy dovedou až k absurdnímu morálnímu selhání. Přímočará a energická Anna si dosud vždy dokázala poradit se všemi překážkami, ve svém manželství však nyní stojí před problémem, který neumí vyřešit ani se mu nedokáže vyhnout. Manželské drama se rozvíjí v psychologicky napínavý příběh o složitosti citů, železné vůli a chladnokrevné odvaze jedné výjimečné ženy. ... celý text

Jujkyna
29.11.2014 5 z 5

Kniha ze socialistického prostředí nám umožní nahlédnout do pozadí té doby. Autora dobu nijak nevyzdvihuje ani nehaní, což se mi moc líbí - píše to takové, jaké to (pravděpodobně, neb jsem v té době nežila) bylo se všemi klady i zápory.
Vědecko-výzkumné prostředí nám umožňuje se ponořit do vskutku zajímavé problematiky biochemie (a příbuzných oborů) a testování, vyvíjení léků.
Najdeme zde několik vzájemně se prolínajících a doplňujících dějových linií, kousky příběhů seskládané do jednoho celku, který nakonec působí opravdu mistrně. Zajímavé charaktery postav, humorné části, které jsou vtipné tak nějak mimochodem, nenuceně. Výborně zvládnutá odborná část i psychologie postav, děj je nepředvídatelný a "pořád se něco děje".
Opravdu jsem si u této knihy odpočinula, představovala si jaké to dřív bylo, oblíbila si Aničku, i přes její povahu a fakt, že jsem některé její pohnutky absolutně nechápala.
Vážně, je to moc podařené dílo. :)

Jitkajitka
21.11.2014 4 z 5

Knížka se mi četla hezky, i když někdy jsem lehce přeskakovala odborné pasáže. Bála jsem se začít ji číst, protože nejsem zrovna fanda biochemie, ale mile mi překvapila.
Jenom mi poměrně dost lezla na nervy hlavní hrdinka.
Miloše mi bylo líto, protože maminka - mrcha se na něm podepsala a manželka to dodělala.

ritz
22.07.2014

V jistém období svého mládí jsem ji zbožňovala a četla pořád dokola. Dneska, když jsem po ní sáhla, už bohužel to kouzlo vyprchalo.

nadakar
30.06.2014

Má první kniha kterou jsem od paní Frýbové četla, od té doby mám tuto autorku velmi oblíbenou. Knihu doporučuji, je čtivá, nedokážete se od ní odtrhnout, krásně popsané lidské charaktery a vlastnosti. Jednička s hvězdičkou......

Modrina
20.05.2014 4 z 5

Jedna z prvních, co jsem od paní Frýbové četla. Chvílemi trochu nezáživné, ale i tak se mi knížka vcelku líbila.

JaKlima
04.05.2014 5 z 5

Výborná kniha.

Clara del Valle
04.03.2014 1 z 5

Kdysi, když kniha vyšla, jsem z ní byla unešená, přišla mi neskutečně vtipná a originální. Nedávno jsem se k ní vrátila a bublina splaskla. Kniha poplatná době, ve které vznikla. Dnes mi přijde povrchní, hloupá a hlavně mě míjí to, co by mělo být humorné, ale není. Jedna hvezdička je až moc.

Terry11
29.01.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé v době, kdy jsem se měla šprtat na maturitu a já si to omlouvala tím, že se vlastně učím. Maturovala jsem i z chemie. Kromě mnoha zajímavostí z biochemie a farmacie, je tam i kus psychologie a opět poučení o tom, jak je důležité pro vývoj člověka šťastné dětství. Příběh Aničky je poutavý od první stránky. Charakteristiky hlavních postav jsou vykresleny ve všech podobách jak přímo, tak na jednotlivých příkladech. Vztahy na pracovišti, které jsou přeneseny i do mimopracovních aktivit, jsou popsány tak barvitě a s vtipem, že jsem se někdy i nahlas rozesmála. A ten milostný motiv, který je rozehrán v první části knihy a pak roztržka způsobená pouhým nedorozuměním, jež se vysvětlí až po desítce let a takřka na poslední stránce, jo, tak to je tedy mistrovské dílo!

Kveta59
10.01.2014 3 z 5

Na můj vkus hodně odborností, které jsem přeskakovala. Ale jinak dobré.

R.E.M.
11.11.2013 5 z 5

Jedna z nejskvělejších knih, které jsem četla. Poutavé prostředí biochemických laboratoří, čtivé i pro laiky, umně vykreslené postavy a v neposlední řadě roztomilý humor a nadsázka. Vracím se ke knížce pravidelně a opakovaně se bavím při čtení. Mám jen jednu připomínku. Poprvé jsem četla knihu z knihovny v prvním vydání, po pár letech jsem knihu koupila, ovšem už v dalším vydání, které pro mě překvapivě bylo dějově očesáno a příběh nelogicky upraven Přiznávám mé tehdejší zklamaní, i když mírné. Přesto, v jakékoliv vydání je kniha úžasná a stojí za přečtení.

Aliii
21.07.2013 5 z 5

Po přečtení obálky knihy se mi do této knížky moc nechtělo, ale příjemně mě překvapila :-)

Katuska001
27.06.2013 5 z 5

Úžasná knížka, od autorky nejoblíbenější, kterou jsem četla snad už 8x a po každé u ní brečím smíchy. Anička je prostě třída a ostatní postavy a jejich hlášky také.

gulas
11.02.2013 4 z 5

Ačkokoliv je paní Frýbová u nás doma docela oblíbená spisovatelka a máme několik jejích knížek, tohle je první knížka, kterou jsem od ní četla já. Ostuda.
Přiznám se, že některé pasáže mi přišly moc odborné a tudíž trochu nudné. Holt nejsem biochemik, takže jsem byla mimo mísu, a študovat to na internetu, abych byla v obraze, se mi moc nechtělo, protože mi šlo především o příběh. A ten byl dost dobrej, nakonec i celkem napínavej.
A páni vědci Forejt, Zámiš a hlavně Rošický byli naprosto neodolatelní. A kdybych tu část, jak dr. Rošický dělal autoškolu, četla, když jsem ji dělala já, určitě by to nebyl takovej stres.

jindulka
28.09.2012

K této knize jsem se dostala vlastně náhodou, první kniha co jsem od paní Frýbové četla byli Falešní hráči,kteří dodnes patří k mým oblíbeným knihám.Tato kniha je však podle mého mínění daleko poutavější, je naprosto skvěle napsaná,jde jakoby "dohloubky".Velmi ráda se k ní vracím, oddechovka.Doporučuji.

mumin63
14.08.2011 5 z 5

Každopádně souhlasím s předchozím hodnocením, já ji mám také mezi velmi oblíbenými

Ellis
02.05.2011 5 z 5

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších knih od Frýbové a i vůbec. Koupila jsem ji asi před 15 lety ve výprodeji před knihkupectvím za 30 kč na základě popisu na zadní straně. Tehdy jsem ještě autorku neznala. Byl to nejlepší kup knihy:-) Četla jsem několikrát a stále se k ní ráda vracím. Velmi poutavým způsobem popisuje svět biochemických laboratoří a výzkumu, i odborné části se dají normálně přečíst a člověk se velmi poučí. Vypravěčský styl je velmi čtivý, osoby jsou originální a rozpracované. Nechybí ani humor, dr. Rosický jako roztržitý vědec je neodolatelný, taktéž skrblík dr. Forejt a jeho protějšek - luxusu chtivý dr. Zámiš.
Rozhodně doporučuji.