Z lásky k Praze

Z lásky k Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369657/mid_z-lasky-k-praze-naf-369657.png 5 114 34

Čtivě napsaná autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře, který spoluutvářel československé dějiny animovaného filmu. Gene Deitch, držitel Oskara za animovaný film z roku 1961, byl v roce 1959 vyslán proti své vůli do Prahy navázat kontakt s československými animátory. Vymínil si, že v komunistické zemi nezůstane více než 10 dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo jeho pobyt v Praze až do dnešních dnů. Díky Deitchovým vazbám se v Československu vyráběly animované filmy, které se brzy proslavily po celém světě. Málokdo ví, že seriál Tom a Jerry nebo některé díly Pepka námořníka se vyráběly v Praze. Vtipný nadhled Gena Deitche na realitu komunistického Československa se vyhýbá zavedeným klišé, aniž by přitom realitu jakkoliv přikrášlovaly. Zajímavé je bezpochyby i líčení historek s významnými osobnostmi pražské Kampy a světa animovaného filmu Jiřím Trnkou, Jiřím Brdečkou nebo Janem Werichem. Významnou součástí knihy jsou i poprvé uveřejněné Trnkovy návrhy postav k animovanému filmu Hobit, který měl Deitch točit v Praze v době, kdy Tolkienovo dílo bylo ještě zcela neznámé.... celý text

Biografie a memoáry

Vydáno: , Garamond

For the Love of Prague , 2000

katy238
13.09.2019 5 z 5

Něžné vzpomínání Američana, který z naší země již nedokázal nikdy odejít i přes odstrašující dobu, do které přišel. V období tvrdé totality, nedostatku základních životních potřeb a absurdity každého dne dokázal Gene vytěžit ze života v Praze to nejlepší a v devadesáti letech na to i rád vzpomínat. Příběh jedné nemožné lásky, která se stala osudovou, okořeněný jedinečnými vzpomínkami. Nádherné čtení, které neomrzí.

Burák
29.08.2019 5 z 5

Kdybych loni nenarazila v časopise INTERVIEW na rozhovor s Genem Deitchem, asi bych se k této knize nikdy nedostala. Ten rozhovor a hlavně osobnost a životní příběh tohoto neskutečně zajímavého člověka mě úplně dostal a opravdu nechápu, že není jeho existence v povědomí Čechů větší.

Ten rozhovor byl hodně rozsáhlý a vztahoval se právě ke knize Z lásky k Praze, která tehdy vycházela poprvé i v českém překladu, takže jsem měla poměrně jasnou představu jakým směrem se bude toto autobiografické vyprávění ubírat. A i tak jsem se nenudila ani chviličku. Naopak!
Pan Deitch svým vyprávěním přibližuje život v Československu v 2. polovině 20. století, a dělá to natolik lidsky a poutavě, že i když nejste milovník historie, čtete s radostí a velmi často i s údivem. Jak je možné, že jsme takhle žili (nebo naši rodiče a prarodiče) ještě před pár desítkami let?

Pokud máte rádi seriál Vyprávěj, určitě se vám to bude líbit. Některé kapitoly popisují ty samé situace jako některé díly seriálu.
Navíc pokud víte o československém dětském animovaném filmu jen stejně málo jako já, bude to pro vás velmi zajímavá sonda. Některé skutečnosti o kterých pan Deitch píše jsou téměř šokující.

Moc bych si přála, aby se tato kniha dostala k mnohem více čtenářům, hlavně k těm mladším, co dobu před rokem 1989 nezažili. A panu Deitchovi a jeho ženě přeju ať se jim daří a drží se jich zdraví i síly.

hana1070
04.08.2019 5 z 5

Docela milá kniha, více viz recenze.

hajrys
29.04.2019 5 z 5

Krásná kniha psaná více méně nezávislým pohledem člověka, který zde sice žil, ale nebyl na minulém režimu závislý. Komentář knihovniceVS knihu naprosto vystihuje. Psát cokoli jiného nemá smysl.

aleneckam
03.03.2019 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, i po týdnu po přečtení z ní mám takový zvláštní krásný pocit. Po knize jsem sáhla ze zvědavosti, zaujala mě obálka, tak jsem si ji zařadila do Čtenářské výzvy, pana Deitcha jsem doteď vůbec neznala, o výrobu animovaných filmů jsem se nijak zvlášť nezajímala. Co mě ale zajímá, je život za socialismu a to pan Deitch vystihl takovým způsobem, že jsem měla kolikrát fakt otevřenou pusu údivem... je to psáno s takovou lehkostí a pokorou, že i páni komunisti by si snad početli, jakým paradoxům a situacím zde lidi vystavovali. Pan Deitch jakožto Američan, mě velmi překvapil svým obdivujícím pohledem na Česko a lidi, ale nejvíce mě dostal tou omluvou na konci, mimochodem, o tom, že jsme měli být po 2.sv.v. osvobozeni USA a vše mohlo pro nás dopadnout úplně jinak a lépe, jsem vůbec nevěděla. Knížku bych každopádně doporučila hlavně jako četbu pro studenty, nechci říct povinnou, ale myslím, že právě tyto obyčejně neobyčejné příběhy, by je mohly bavit a tím by se nenásilně dozvěděli o době nedávno minulé, kterou nezažili. Ke knize se ráda jednou vrátím.

MaKolar
05.02.2019 4 z 5

Skvělá kniha napsaná pohledem Američana žijícího v komunistickém Československu.

Vojpa
12.01.2019 3 z 5

Tuto knihu jsem dostal jako dárek a nutno říct, že mě potěšila. Nicméně při četbě mě zprvu zarazil její výrazně americký styl. Původně asi byl tento text určen pro cizince, což je znát nejen na slohu, ale místy i na obsahu, protože jsou popisovány věci, které Čechům není nutno vysvětlovat. Dále jsem měl zpočátku problém najít si vztah k autorovi. Působil nesmírně naivně a ve své naivitě jednal až krutě – kvůli cizí ženě rozbil dvě manželství, opustil manželku a své tři malé děti a malého synka své nové známosti připravil o matku. Postupně jsem však začal oceňovat jeho poctivost a upřímnost, s níž své jednání i život v Praze popisuje. Líbilo se mi také, jak hezky píše o svých českých spolupracovnících, umělcích a dalších osobách, s nimiž se zde spřátelil. Je třeba také vyzdvihnout to, že jeho vzpomínky nejsou černobílé, naopak, navzdory jasnému odsouzení minulého režimu zmiňuje i určité kladné stránky života v oněch dobách a nezamlčuje ani, co se mu nelíbilo na jednání jistých politiků a dalších osob ze západních zemí. Mnohé postřehy jsou opravdu jedinečné, velmi cenné a pro mě překvapivé.

dagmar.rub
10.01.2019 4 z 5

Aneb jak vám služební cesta někam daleko, kam se vám ani trochu nechce, změní život od základů. Přežít všechny ty potíže a útrapy v komunistickém Československu s nadhledem, to se mohlo podařit jen díky lásce.

pavlinda
19.11.2018 4 z 5

Připojuji se k hodnocení knihovniceVS.

Jonna
20.08.2018 5 z 5

Knihu jsem bez velkého zkoumání vlastně jen chytla, než jsem šla v knihkupectví k pokladně, a rozhodně jsem nečekala, že bude tak dobrá! Zajímavé, vtipné vyprávění, zcela jiný pohled člověka, co za komunistů nevyrůstal, a navíc ještě love story! Knihu jsem zhltla za pár dní, nešlo se od ní odtrhnout. Všem těm, co tvrdí, jak to za totality bylo skvělé, bych ji dala jako povinnou četbu.

petrarka72
12.07.2018 5 z 5

Skvělé čtení. Doporučuji všem - polykačům příběhů, milovníkům laskavého humoru, těm, kteří to potřebují mít "podle skutečnosti" i pamětníkům. Z těch zejména těm, podle kterých "za komunistů bylo líp"... Navíc je Gene Deitsch neuvěřitelný pohodář a veškeré absurdity i obludnosti padesátých až osmdesátých let popisuje s lehkostí a nadhledem.

iška
01.07.2018 5 z 5

Velice otevřená a velmi čtivá zpověď. Určitě ji budu doporučovat dalším čtenářům.

iceVS
29.05.2018 5 z 5

Tak toto je pro mě jednoznačně kniha roku. Laskavé vyprávění, pohled z druhé strany na Československo před revolucí i na republiku a její národ po revoluci. Autor má Čechy zcela určitě rád, jeho názor na nás jako na národ je velmi lichotivý. A přestože patřím do střední generace, je pro mě fascinující, jak Gene Deitch dokonale popsal věci, které nás před revolucí obklopovaly, které nám přišly naprosto normální a běžné a vůbec jsme si neuvědomovali jejich absurditu. A jen cizince by napadlo je zdokumentovat. Je krásné a dojímavé, jak autor opěvuje svoji ženu, je posilující přečíst si, že občas ještě stojí za lásku bojovat a věřit v ní. Je moc milé chvíli vidět náš svět z pohledu někoho z druhé strany. Bylo milé přečíst si jeho úvahy o té době a i pár dobových vtípků. Znala jsem jeho jméno z doby, kdy děti sjížděly Toma a Jerryho. To jméno bylo něčím zvláštní a nenapadlo mě, že jeho nositel žije zde. Znala jsem jméno jeho ženy z titulků animovaných filmů už jako malá - a nenapadlo mě dát si je dohromady. A přijde mi fascinující a úžasně skromné to, že ač má kniha téměř 350 stran, autor se téměř nepochlubí svými úspěchy, v podstatě je tato kniha skutečně jen vyznáním lásky... K Praze, k zemi, k lidem, kteří ji obývají, a hlavně k manželce Zdeně... Krása a děkuji.

Marcela52
14.05.2018 5 z 5

Moc zajímavé čtení. Ráda jsem si připomněla Prahu mého mládí i dobu, na kterou bychom raději zapomněli, ale když jsme byli mladí, i ty fronty na pomeranče se daly vydržet. Líbil se mi optimistický pohled autora na život, i to, jak dokázal jako Američan v nesvobodné zemi, uhájit své osobní a profesní zájmy. Moc poučné a vtipné čtení. Doporučuji...