Z krajin soumraku

Z krajin soumraku https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31010/z-krajin-soumraku-31010.jpg 4 21 5

V knize Z krajin soumraku se A. C. Doyle představuje prostřednictvím kratších próz, které se zabývají nadpřirozenými úkazy, tajuplnými zjeveními a – dnes bychom řekli – parapsychologickými fenomény. Jeho povídky ovšem nejsou jen napínavou četbou, ale poskytují témata k zamyšlení nad morálkou a duchovními kořeny novodobé společnosti.... celý text

marci8
12.05.2023 5 z 5

Moc pěkné povídky. Je to zase jiný neotřelý styl a jsou zajímavé. Knihu jsem si užila. Doporučuji.

Beovulfak
07.01.2023 5 z 5

Klasické Doylovské příběhy, z nichž některé jsou velmi, velmi známé. Například Snědá ruka, což je příběh tak oblíbený, že podle něj vznikla i rozhlasová hra.
Miluju atmosféru těchto povídek, lehoučké morální poučení, které k 19. století neodmyslitelně patří a vybroušený styl klasické literatury. Příběhy vysloveně vybízejí k zamyšlení. Nečekejte plytký prvoplánový horůrek, Doyle byl mistr klasické literatury.

KetrinZel
29.10.2014

Knihy o Sherlockovi mám moc ráda, toto mi moc nenadchlo.

imarvin
16.04.2014 3 z 5

Celkově hodně nevyvážená knížka. Některé povídky jsou opravdu napsány velmi pěkně a dokážou zaujmout. Jsou zde bohužel i takové, které se neuvěřitelně táhnout, člověk je chce už už dočíst a ani rozuzlení na závěr nepřinese kýžené uspokojení. Ale pěkný pohled na jinou tvorbu tvůrce Sherlocka Holmese.

Standa Šebek
17.09.2013 3 z 5

Sbírka povídek A. C. Doyla, které se tentokrát nevěnují případům slavného detektiva Sherlocka Holmese, ale nadpřirozeným úkazům, paranormálním jevům, spiritismu, okultismu či prostým duchařským příběhům. S trochou nadsázky je lze nazvat Akta X z počátku minulého století.
Čas se však na nich podepsal a pro dnešního čtenáře již příběhy nezřídka nejsou moc strašidelné či napínavé, některé kusy by leckomu mohly přijít i vysloveně k smíchu. Jde tak podle mého názoru především o zajímavé ohlédnutí do minulosti, zjištění, jak parapsychologické fenomény tehdejší lidé vnímali, jaké děsivé a podivuhodné vize tehdy vznikaly v jejich fantaziích. A občas se najde i povídka, která člověka přeci jen přiměje k zamyšlení.
Vhodné i pro příznivce A. C. Doyla, kteří chtějí poznat i jinou stránku tohoto všestranně nadaného muže, než jsou jeho známé detektivní příběhy.