Z domova a ciziny: Obrazy z dějin starověkých a středověkých pro nižší třídy škol středních - II. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447597/bmid_z-domova-a-ciziny-obrazy-z-dejin-st-CTj-447597.jpg 3 1 1

Hobo
11.07.2020 3 z 5

Celkem stojí za to seznámit se s tím, co se učili z dějich naši předkové o dvě generace starší. Hlavně mě zaujalo, s jakými detaily se tehdejší žáci seznamovali, a které školství mé doby velkoryse přehlíželo. Např. dějiny starého Řecka obsahovaly i stručné popisy řeckých bohů a reků, o nichž jsem já musel hledat informace jinde, nejčastěji při setkání v literatuře. Pak ovšem tehdejší generace věděla mnohem přesněji, co si představit pod takovými pojmy jako Tantalova muka, Prokrustovo lože (dokonce i s překladem Prokrustes=Napínač, což jsem se dozvěděl až z této stařičké učebnice), Orfeus a Eurydika, Ariadnina nit, Heraklovy hrdinské činy, dokonce i to, že loď Argonautů, Argo, není nic jiného než Rychlík.
Opomíjením těchto témat, jejich redukcí, ztrácí se pozvolna povědomí o návaznosti naší kultury, a nejsem si zcela jistý, zda je to nezbytné. Učíme se o tolika blbostech...

Kniha Z domova a ciziny: Obrazy z dějin starověkých a středověkých pro nižší třídy škol středních - II. díl je v