Z Buicku 8

Z Buicku 8 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125472/bmid_z-buicku-8-Xs3-125472.jpg 4 585 76

Pensylvánští státní policisté z fiktivního města Statler si přivezou na stanici starý Buick Roadmaster, jehož majitel zmizel u čerpací stanice. Vůz vzbuzuje zvědavost policistů, kteří záhy zjistí, že jeho dveře a kufr se občas otvírají do jiné dimenze zabydlené podivnými tvory. Navíc není jisté, jestli vůz nemůže za zmizení několika lidí. Příběhy policistů z návštěv jiných dimenzí a občasné podivné chování automobilového veterána upoutají Neda Wilcoxe, syna zemřelého policisty. Jeho okouzlení vozem však brzy přerůstá v nebezpečnou posedlost... Brzy po dokončení první verze románu měl Stephen King těžkou automobilovou nehodu, která se podivně podobala nehodě policisty Curta Wilcoxe. Ten ji však - narozdíl od autora - nepřežil.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

From a Buick 8 , 2002

DaymondeuX
09.11.2020 1 z 5

Tak tohle je zatim ta nejslabsi kingovka, jakou jsem kdy cetl. A nejnudnejsi. Potreti v zivote jsem se musel nutit docist knihu do konce a kazda dalsi stranka byla jako tahat pytel s piskem o jedno patro vys. Priznam se, ze na poslednich 10 strankach uz na me sly mrakoty a cetl jsem kazdou druhou vetu. Dokonce jsem byl tak otraveny, ze jsem uz ani nedocetl doslov. A pritom zacatek vypada docela slibne. Klidna policejni stanice nekde v zapadakove, prijemne vykreslene, trochu archetypalni postavy, pomale rozvazne az meditativni tempo a pak zapletka v podobe tajemneho vozu nikoliv z tohoto sveta, ktery se najednou objevil na scene. A ctenar si rika, ze ted to zacne. Ted se to roztoci. Ted budeme cestovat do jinych svetu a odtamtud zase k nam a bude to zabava a zmena a parada a... a... a ono nic. Abyste rozumneli, anotace ke knize hlasa: "Jeho dvere (toho vozu) a kufr se obcas otviraji do jine dimenze obydlene podivnymi tvory." A dale "Pribeh policistu z navstev jinych dimenzi..." Kdo by tedy neocekaval, ze se pomoci tohoto portalu podivame do jinych svetu? Kdo by neocekaval variabilitu prostredi nebo dejovou pestrost? Jenze ouha. Cely dej se odehrava na jedne policejni stanici, mezi malym poctem brzy extremne nudnych postav a celou dobu jen preslapuje na miste. V momente, kdy ctenar zjisti, ze premisa pribehu je Potemkinova vesnice (nejak to vypada, ale je to jen falesna kulisa bez jakekoliv hloubky; jsou to dvere, ktere maji obrys, ale nejdou otevrit) a ze se nikam cestovat nebude, promeni se cteni knihy v utrpne brodeni se tekutymi pisky s tim, ze na konci vas neceka nic jineho, lepsiho nebo zajimavejsi, nez na zacatku. Pred touhle knihou jsem si myslel, ze King dokaze napsat roman o cemkoliv. I o vymene zarovky. Nyni priznavam, ze jsem se mylil. Z buicku 8 je prikladna ukazka rceni, ze z hovna bic neupletes. Tady nekdo slapl fakt hodne vedle.

kyssling
24.05.2020 2 z 5

King je expert na prokreslení prostředí a postav. Proto má tak hutné skvělé obsáhlé romány, ale tady mě chybí stravitelnější a zajímavější ústřední motiv ...

pazdy15
20.05.2020 3 z 5

Rozjezd pomalejší a zhruba od prostředku jsem se bál, že se příběh bude točit a omílat stále dokola o tom samém... Ale netočil ! Každopádně vypravěčský styl, přiměřené napětí a akce a v neposlední řadě také dokonale vykreslené postavy a nechutnosti - TO je King :) Nicméně máme od Mistra mnohem lepší knihy... ale zajímavý nápad a forma !

LucieWilczyca
18.04.2020 2 z 5

Jedna z knih u kterých si říkám, že kdybych ji nečetla, tak se nic nestane. Děj mě za celou dobu nevtáhnul a závěrečné drama a rozuzlení jsem čekala zbytečně. Dočetla jsem to jen proto, že je to King a že jsem byla přesvědčena, že to určitě začne být zajímavé. Přesvědčení bylo mylné.

Greenfingers
01.04.2020 4 z 5

Jedna z prvních knížek, kterou jsem od Stephena Kinga četl. Neříkám, že byla nejlepší, co jsem kdy četl, ale stačilo to k tomu, abych se o hororový žánr začal více zajímat.
Mezitím jsem přečetl většinu Kingových knih a Z Buicku 8 si stále celkem dobře vybavuji. Hodnotím ji jako autorův lepší průměr.

BukaJ
14.03.2020 3 z 5

(SPOILER) Pecka! Dozvěděl jsem se přesně to, co Ned... Nic...!? Ale tak to bylo autorem jistě zamýšleno. Možná bohužel...

HŠ
20.10.2019 3 z 5

S bídou tři hvězdičky. Nebýt to King, tak už to dávno vzdám. Takhle jsem to dočetla.

cube6
08.10.2019 4 z 5

Pro mě osobně to nebylo až tak strašné, jak tu hodně lidí píše. Není to sice úplně tradiční Kingovka, ale to mi vůbec nevadilo. Ba naopak. Jen se nemůžu zbavit dojmu,že onen záhadný muž, který zanechal starý Buick Roadmaster na benzínce byl Walter / Muž v černém (kdo četl sérii Temná věž, ví o kom je řeč).
Z Buicku 8 sice nepatří mezi nejlepší kousky pana Kinga, ale mezi ty nejslabší taky ne. Za mě lehký nadprůměr, který neurazí.

Hodnocení: 7,5/10

"Jsou i jiné světy než tento"  ;)

terimila
21.08.2019 5 z 5

Jedno z menších, ale pro mě velice silných Kingových dílek. Málokterá jeho knížka na mě zapůsobila tak silně jako tohle. Maloměstská parta vesměs dobrejch chlapů a ženský, postavy vylíčený s láskou a citem vzpomínek, který jsou tak trochu zamlžený a zkreslený vším tím, co se dělo. Na jedný policejní stanici na malým městě prostě mají divnej kousek v garáži - kousek, ke kterýmu se nikdo nezná. Kousek, kterej vůbec není tím, čím se zdá být. Dějou se kolem něj nejprve věci zvláštní, pak divný, pak děsivý... a nakonec příšerný a vlastně příšerně smutný. Protože dostávají lidi kolem do zoufalejch situací a nutí je dělat zoufalý věci. U scény, kdy se objevila ta nejhorší a nejdivnější z věcí, mi bylo do breku a ani jsem nevěděla za koho, jestli za tu věc, nebo za ty nešťastný, vyděšený a zoufalý lidi. Náladou, kterou to ve mně vyvolalo - hlubokým smutkem z tak strašné odlišnosti a cizoty, která způsobuje jen hrůzu, strach a příšerný zoufalý činy - přesně tak na mě zafungovaly ještě Lovecraftovy Hory šílenství. Takhle mě dokáže vtáhnout jen zatraceně dobrá knížka... a Buick 8 zatraceně dobrá knížka je.

bukiet
18.03.2019 4 z 5

Krátký román o jednom policejním okrsku a jejich sdíleném tajemství je posledním příběhem před závěrečnou trilogií románů ze série Temná věž. Na první pohled se opět zdá, že s Velkým cyklem nijak nesouvisí, ale sám autor ho k Temné věži řadí. V románu se vyskytne jeden ničemný muž, tentokrát ovšem v černém plášti, nikoliv žlutém a jeho vozidlo, o jehož autovitosti lze úspěšně pochybovat. Podobná vozidla ale záhy potkáme v posledních románech série. Buick zprostředkovává kontakt s jiným vesmírem, pravděpodobně s Todesovským prostorem a díky němu se na policejní stanici objevují monstra podobná těm, která se na nás valila v Mlze. Román je sice krátký, ale docela se mi vlekl, nápad je to dobrý, ale na povídku, nebo novelu. Takže tři a půl hvězdičky.

Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní) 19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
22. Srdce Atlantidy
23. O psaní
24. Černý dům
25. Z Buicku 8
26. Temná věž V: Vlci z Cally

Vincenzoci
06.03.2019 3 z 5

Bylo to dobré a celkem zajímavé. Nicméně konec jsem čekal silnější a doufal jsem, že se podíváme do jiného světa, kam nás mohl dostat právě tento Buick. Christina byla ale lepší!

danny_21
02.03.2019 3 z 5

Jeden román s děsivým autem už tu byl a je nutné poznamenat, že osudy Christiny byly rozhodně povedenějším dílkem. Z buicku 8 je komorním kouskem z prostředí policejní stanice skrývající tajemné překvapení v boudě, nicméně pramálo se udá, podivní bizarní tvorové zjevivší se z jiného světa byli všechno ostatní, jen ne děsiví a osudy samotných postav, nikterak zajímavých, mi byly celkem fuk. Za mě to chtělo o dost přitlačit na pilu a zabrousit do té jiné dimenze - 65 %

Miroslav83
27.12.2018 4 z 5

Souhlasím s p. "Hotovsonem", čekal jsem také pohled do světa za Buickem. Ale jinak dle mého klasika.

MartinaSladkova
12.09.2018 5 z 5

Mistr opět překvapil. Skvělé dílo.

jfialova
22.08.2018 3 z 5

Téma kouzelného auta, podobně jako v knize Christina. Průměrná kingovka z prostředí malé policejní stanice.

Hotovson
13.08.2018 4 z 5

Čekal jsem, že se podíváme i do Buicku, resp " za něj".

Pixx-73
07.07.2018 4 z 5

Knize by možná prospělo, kdyby měla tak o sto stran méně, ve střední části byl děj trochu rozvleklejší, ale i tak patří mezi ty lepší a dá se říci klasičtější Kingovky.

jadunka
07.04.2018 4 z 5

Ze začátku jsem se do čtení musela nutit, protože se to příšerně vleklo, ale od půlky knihy do konce jsem to zhltla na jeden zátah... Silný příběh úplně po všech stránkách.

martinkaLLL
04.02.2018 2 z 5

Nápad dobrý, ale vůbec mě to nebavilo. Nebyl tam žádný spád a pletla se mi jména, jak jsem si k nim nemohla pořádně přiřadit nějakou vlastnost či situaci. Jedna z knížek, kterou ve své knihovničce budu ráda postrádat.

Vlk.kh
29.12.2017 2 z 5

Ač mám pana Kinga rád, tady musím konstatovat, že je to pro mě osobně dost mimo. Napsané je to nezaměnitelným "kingovským" stylem, to ano, ovšem zápletka mě nijak nechytla a četl jsem to opravdu dlouho, dost jsem se při tom nudil - bohůmžel.