Yvetta (12 povídek)

Yvetta (12 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25092/mid_yvetta-u6E-25092.png 4 48 8

Mladá žena se dozví, že její matka je kurtizána, a snaží se jí přimět k tomu, aby napříště žila jako počestná žena, ale setká se s rozhořčenou reakcí. Přes počáteční nesouhlas se dívka nakonec dá matčinou cestou.

Kája95
08.09.2019 3 z 5

Naivní a přesto koketní dívka mne dosti štvala. Od autora znám lepší knihy

josefina_silena
02.01.2019 3 z 5

Zrovna tahle povídka mě moc nenadchla. Nesedl mi ani styl ani téma, ale v knihovně na mě číhají další kousky, takže dám Maupassantovi další šanci.

Znedla
01.08.2018 4 z 5

Příběh naivní mladé a krásné slečny Yvetty, kterou velmi zasáhne zjištění že její matka je vyhlášená pařížská kurtizána.
Velmi milé letní čtení - ale Maupassantova Vášeň mě spálila víc :-).

Corso
22.06.2018 3 z 5

Citane v slovenskom preklade. Moj prvy Maupassant, proste som par knih nasiel v "pozostalosti". Pekne to plynie, dopredu to zenu hlavne dialogy a opisy ako z obrazov Toulousea-Lautreca (recenzent musel hladat jak sa to pise:)... Jedna vec mi ubera na realnosti, dcera kurtizany sa az teraz dozveda ze jej mati je kurtizana? Ved v prvej casti sme hned v bordeli kde obe ziju ako ryba vo vode? Okolo prstu ma omotanych styroch chlapov, cele tyzdne zije v bordeli a zeby jej toto v osemnastych rokoch este nedoslo? Ale celkom som zvedavy na nejake ine poviedky GdM.

iveta3689
30.04.2018 3 z 5

Taková neurazí nenadchne. Ale to je tím, že na podobnou literaturu prostě nejsem, přečetla jsem ji jen kvůli čtenářské výzvě. Každopádně do povinné četby by mohla být zařazena, odpovídá době, ve které je napsaná. Četla se rychle, je napsána celkem záživně.

medlovice
22.11.2016 5 z 5

Ach, ta doba dekoltovaných dam a pánů v cylindrech kteří žijí jen v radosti a popíjení , laškují spolu celé noci, ráno zavřou okenice a krátce spí. Neuvěřitelně barvitě popsané tolik přívlastku, příslovců a barev, všechno rejdi , tančí a vzlétá, že se čtenář zasní a prožívá ty dny, ty noci, ty vůně , parfémy květiny , šaty.....Znuděná a rozmazlená Yvetto byla jsi mi sympatická, nechtěla jsem aby jsi odešla.

ponorka
14.07.2013 5 z 5

(bacha, spoiler!) Yvetta je mladá dívka, která prožije velký duševní otřes při zjištění, že její matka je ve skutečnosti protřelá kurtizána. Rázem se zbortí všechny její ideály a sny o životě, utvářené četbou románů, a pochopí, že její vyhlídky do budoucnosti a postavení ve společnosti nejsou takové, jak si myslela - že vlastně nemá na výběr a bude muset následovat cestu své matky. V zoufalství se pokusí i o sebevraždu, ale neúspěšně, a pomalu se smiřuje s drsnou realitou. Maupassant výborně popsal pokryteckou morálku tehdejší společnosti. Sám však není žádným moralistou a ani tuto společnost neodsuzuje. Prostě popisuje, co vidí - a dělá to skvěle.

Zajda
08.08.2011 4 z 5

Příběhy z prostředí prostituce Maupassanta zřejmě velice uchvacovali. Četl jsem od něj tři povídky a všechny byly o "lehkých děvách." Yvetta není špatná ale ani zvlášť vynikajicí. Těšil jsem se na nějákou drsnější scénu, jenže v tehdejší společnosti bylo téma sexu velké tabu, takže se autor odhodlal popsat pouze pár polibků.

V povídce mi trochu nehrály biologické faktory. Yvettě bylo kolem 18ti +/- rok, ale žádné lidské sexuální pudy ani pobláznění hormonů se u ní neobjevují. Prostě nevinnost a čistota sama v duchu rytířských (románových) časů...