Yvetta

Mladá žena se dozví, že její matka je kurtizána, a snaží se jí přimět k tomu, aby napříště žila jako počestná žena, ale setká se s rozhořčenou reakcí. Přes počáteční nesouhlas se dívka nakonec dá matčinou cestou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25092/yvetta-u6E-25092.png 3.954
Originální název:

Yvette (1885)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Jos. R. Vilímek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
Jass
19. února

V popisech knihy je to tedy perla na perle... Ale je pravda, že vyjádřit esenci této knihy je na to, jak je kratičká poměrně obtížné. (Normálně nesnáším, když někdo vypisuje děj do komentáře, ale kvůli nedostatečnému popisu si dovolím nastínění.) Hlavní hrdinkou je mladá dívka, která je neskutečně naivní, její matka je ale protřelá kurtizána, takže Yvette značně mate své okolí, protože od ní přece jen některé rysy chování pochytila, i když jim vlastně ani sama nerozumí. Má řadu "nápadníků", kterým samozřejmě vůbec nejde o sňatek, což si ale ona neuvědomuje. Vidíme ji očima "Muškáta", jednoho z jejích nápadníků, který ji dle svých slov miluje (i když jejich vztah je poněkud podivný). Jeho pohled je zajímavý především v tom, že je vidět jeho nejistota a ambivalence jeho představ o ní, zkrátka naprosto neví, co si má myslet, takže veškerá interakce většinou vyústí v naprosté nedorozumění...
Ta knížka je svým způsobem vážně krásná, možná proto, že je tak smutná... Řada lidí v ní ten smutek možná ani nevidí, ale ten konec... Ušetřím vás komentáře, bez spoileru bych to asi nezvládla....

medlovice
22.11.2016

Ach, ta doba dekoltovaných dam a pánů v cylindrech kteří žijí jen v radosti a popíjení , laškují spolu celé noci, ráno zavřou okenice a krátce spí. Neuvěřitelně barvitě popsané tolik přívlastku, příslovců a barev, všechno rejdi , tančí a vzlétá, že se čtenář zasní a prožívá ty dny, ty noci, ty vůně , parfémy květiny , šaty.....Znuděná a rozmazlená Yvetto byla jsi mi sympatická, nechtěla jsem aby jsi odešla.

Sakulnikov
08.01.2016

Romány dokážou člověku zkazit pohled na svět, ale až do 18 let nepoznat v jaké společnosti se pohybuje? Musela být trochu prostoduchá.

ponorka
14.07.2013

Yvetta je mladá dívka, která prožije velký duševní otřes při zjištění, že její matka je ve skutečnosti protřelá kurtizána. Rázem se zbortí všechny její ideály a sny o životě, utvářené četbou románů, a pochopí, že její vyhlídky do budoucnosti a postavení ve společnosti nejsou takové, jak si myslela - že vlastně nemá na výběr a bude muset následovat cestu své matky. V zoufalství se pokusí i o sebevraždu, ale neúspěšně, a pomalu se smiřuje s drsnou realitou. Maupassant výborně popsal pokryteckou morálku tehdejší společnosti. Sám však není žádným moralistou a ani tuto společnost neodsuzuje. Prostě popisuje, co vidí - a dělá to skvěle.

Veve131
19.05.2013

Yvetta je naivní mladá dívka, dcera kurtizány. V knize je popsáno prostředí prostituce. Kniha se mi líbila.

Zajda
08.08.2011

Příběhy z prostředí prostituce Maupassanta zřejmě velice uchvacovali. Četl jsem od něj tři povídky a všechny byly o "lehkých děvách." Yvetta není špatná ale ani zvlášť vynikajicí. Těšil jsem se na nějákou drsnější scénu, jenže v tehdejší společnosti bylo téma sexu velké tabu, takže se autor odhodlal popsat pouze pár polibků.

V povídce mi trochu nehrály biologické faktory. Yvettě bylo kolem 18ti +/- rok, ale žádné lidské sexuální pudy ani pobláznění hormonů se u ní neobjevují. Prostě nevinnost a čistota sama v duchu rytířských (románových) časů...