Y: Původ mužů

Y: Původ mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59813/y-puvod-muzu-59813.jpg 3 9 2

Ve své oceněné knize Almost Like a Whale (Téměř jako velryba) prohlásil Steve Jones knihou tisíciletí Původ druhů Charlese Darwina. A narážeje na druhé význačné Darwinovo dílo, Původ člověka, zaměřuje ve své nejnovější knize pozornost na přírodou zanedbávaná stvoření – na muže. Zrození ovečky Dolly bez jakéhokoli přičinění samce znovu otevírá prastarou otázku, co přesně je úlohou mužského pohlaví, když tisíce druhů se bez samců stejně dobře obejdou. A jestliže pokaždé při sexu muž produkuje takové množství spermií, že by mohl oplodnit každou ženu v Evropě, proč jsou muži tak početní?... celý text

Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Paseka

Y: The Descent of Men , 2000

hu_87
10.01.2021 4 z 5

Knížka je svým způsobem zajímavá, zájemci evoluční biologie/psychologie si tu určitě najdou své.

Bohužel, místy mi některé věty přišly poněkud zbytečně zdlouhavé, zkrátka takové ty věty typicky snižující pozornost čtenáře.

Autor někdy taky používá věty, u kterých mohou mít někteří, v této oblasti vtipu, nepříliš zběhlí, poněkud potíže s pochopením, takže na to taky bacha.

Samozřejmě jsou tu zajímavá témata i napříč historií - místy je na můj vkus té historie až moc - ale jako ten překlad knihy spíš slabší podprůměr.

Jelitovna
14.03.2019 2 z 5

Zpracování se Jonesovi nepovedlo, neumí podat odborné informace srozumitelně, vtipy se špatně odlišují od jedovatého sarkasmu, zakomponoval mnoho příběhů z historie, které neznám a nemám zájem se o nich dozvídat, takže mi unikala pointa, a celkově jsem příliš často ztrácela orientaci v souvislostech. Nepovedlo se mu zkrátka dát svým rozsáhlým znalostem stravitelnou formu.
A překladatel si rovněž nevedl nejlépe, což prozradil již začátek - alespoň já si tedy do vyhledávacího řádku slova netisknu. V místech, kde mohl vylepšit autorovu nešikovnost, to ještě dorazil dalším zmatením významu. Některé věty popírají sami sebe.
Přitom téma je natolik zajímavé, že by si zasloužilo nové zpracování.

muži

Steve Jones