Xipehuzové

Xipehuzové https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81453/xipehuzove-81453.jpg 4 21 6

Tři příběhy o pozemšťanech i nepozemšťanech z dílny současníka a rivala H. G. Wellse a zakladatele novodobé francouzské science fiction.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Les Xipéhuz, un autre monde, la mort de la Terre , 1988

PastorMal13
01.08.2023 5 z 5

Když jsem zjistil, že nejmladší povídka byla prvně zveřejněna roku 1910 a nejstarší dokonce roku 1887 (!), nevěřil jsem vlastním očím. Všechny tři povídky jsou nadčasové, originální a zajímavé. Jak je napsáno v předmluvě, Rosny starší byl veliký vizionář, který byl z velké části objeven až mnoho let po své smrti, ale přitom si nezadal s praotcem moderní sci-fi H. G. Wellsem.

ludek.n
23.06.2023 4 z 5

Pouhé tři povídky stačí Josephu Henri Rosnymu k tomu, aby nám jednoznačně ukázal silu své vize a přesvědčil nás o tom, že už před Julesem Vernem nebo Herbertem G. Wellsem existovala skutečná a nefalšovaná science-fiction literatura (a ne jen tak ledajaká, ale hned první liga). Je opravdu neuvěřitelné, že tyto povídky vznikly už na přelomu 19. a 20. století, protože i po těch sto letech jsou stále vysoce čtivé, poučné a působivé. Jeho konfrontace - lidé versus Xipehuzové (Xipehuzové) nebo lidé versus ferromagnetičtí (Smrt Země) - jsou ohromující výpovědi o nezlomné vůli člověka přežít. Optimistické i pesimistické. Jiný svět zase ukazuje, jak složitý a bezcílný je osud těch, kdo se odlišují. Ve všech případech je pak určujícím leitmotivem naděje - na vítězství, na šťastný a spokojený život, na přežití lidské rasy tváří v tvář apokalypse. Nespekuluje se, nepodvádí se, nehrají se únikové hry. Zápletky jsou čisté a jasné, jako vysoustruhované ostrým řezacím nástrojem s minimální odchylkou do hutného, pevného jádra. Pokud bych si měl vybrat jednu za všechny, volba je jasná: depresivní a nádherná Smrt Země!

ludek7426
31.01.2023 5 z 5

Tyto tři povídky z pravěku sci - fi jsem oprášil po dlouhých letech, abych si připomněl jak si autor vedl v porovnání s mým oblíbeným H. G. Wellsem. A laťka je nasazena opravdu vysoko, Rosny byl vizionář a spisovatel s obrovskou fantazií a představivostí. A psal naprosto moderní sci - fi. Povídky Xipehuzové (1887) a Jiný svět (1895), nám přinášejí téma anorganického života popřípadě prolínání našeho světa s jinou dimenzí. A Smrt země (1910) je absolutně úžasná dystopie, pochmurná a temná, četl jsem se zatajeným dechem a celou dobu jsem si musel připomínat, kdy tohle dílo vzniklo. Knihu hodnotím jako celek, první dvě výborné povídky završuje famózní Smrt Země, tudíž nejvyšší hodnocení.

Atak
24.06.2018 3 z 5

Zajímavé příběhy ze tří se mi četl nejlépe ten poslední.

Hun
10.10.2015

Povídka Smrt Země patří k tomu nejponuřejšímu, co jsem kdy četl.

tlapička
21.11.2013 2 z 5

Zajímavé napínavé

povídky

Část díla

Joseph Henri Rosny aîné (p)
francouzská, 1856 - 1940
1992  73%Xipehuzové