Xenofobní průvodce – Řekové

Xenofobní průvodce – Řekové https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79069/mid_xenofobni-pruvodce-rekove-nL2-79069.jpg 4 11 4

Kniha o charakteristických povahových rysech, myšlení i jednání Řeků.

Literatura naučná Cestopisy a místopisy Sociologie, společnost
Vydáno: , XYZ (ČR)

Xenophobe's Guide to the Greeks , 2010

Stromovous
25.03.2024 4 z 5

Dobré, vtipné a v mnohém poučné se zajímavým pohledem na současnou řeckou společnost a její zvyky a zlozvyky :D

IvaKo
03.03.2024 5 z 5

Řecko mám moc ráda, takže jsem toto vtipné, ale i poučné a většinou i výstižné pojednání o jeho obyvatelích, jejich kultuře, zvycích, chování atd. přečetla s velkým zájmem. Ne vždycky jsem s autorkou na základě svých zkušeností mohla souhlasit, ale pobavilo jsem se a leccos nového jsem se dozvěděla.

JulianaH.
28.07.2022 5 z 5

Knížečka, z které nám citoval náš řecký vyučující. Vtipná a poučná. Protkaná anekdotami, řeckými rčeními a citáty z lecčeho, od Ísokrata po moderní písně. Psaná s nadhledem, ale zároveň s nezbytnou dávkou národní hrdosti.

A značně výstižná, třeba když autorka zmiňuje, jak čistota řeckých domácností kontrastuje s neuvěřitelným svinčíkem na veřejných prostranstvích. Nebo když podotýká, že setrvalá obsazenost kaváren, taveren a podobných podniků vyvolává otázku, jestli v téhle zemi vůbec někdo pracuje, případně kdy. (Načež dodává, že podle jisté fámy je výdělečně činných jen 5 % řecké populace. :D)
Některé informace mě i po ročním soužití s Homérovým národem hodně překvapily, kupříkladu absolutní tolerance pravoslavné společnosti k trvale nesezdaným párům, ba dokonce k potratům.
Ve dvou případech mám odlišné zkušenosti, než jaké bych podle průvodce mít měla. :) Řekové jsou určitě nebezpeční řidiči, ale bezohlední mi (na rozdíl od chodců!) vůbec nepřišli. Autorka také píše o helénské nezdvořilosti a střídmém užívání poděkování a proseb. Kdybych knížku četla před svým řeckým pobytem, asi by mě to trochu vylekalo, a přitom Řekové, jak jsem je zažila, takoví neotesanci nebyli (a děkovali o sto šest). Naopak je to tak zlatý národ, že se podepisuji pod onen výrok filologa Rexe Warnera: „Pokud nedokážete milovat Řeky, pak už nedokážete milovat nic.“

/k řecké dopravě/
»Letadlo přiletí do New Yorku a pilot se před přistáním ptá letové kontroly na čas. „Pokud jste Pan Am,“ odpoví dispečer, „je právě 14.00. Pokud jste Air France, jsou dvě odpoledne. Pokud jste Olympic Airways, je úterý.“«

Hodža
13.08.2017 5 z 5