Arthas: Zrod krále Lichů

Arthas: Zrod krále Lichů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44829/bmid_arthas-zrod-krale-lichu-sV1-44829.jpg 4 352 55

World of WarCraft série

Jeho zlo se stalo legendou. Pán nemrtvé Pohromy a nepřítel všech svobodných národů Azerothu, vyzbrojen runovým mečem nazývaným Frostmourne – Mrazivý smutek. Král lichů je bytost s nepředstavitelnou mocí plná zášti a zloby, jaké není nikde rovno. Jeho duši, chladnou jako kus ledu, zcela pohltila touha zničit všechen život na… Ale nebylo tomu vždy tak. Dlouho předtím, než se jeho duše spojila s duší orkského šamana Ner´zhula, býval král lichů Arthasem Menethilem, princem a nástupcem trůnu Lordaeronu a oddaným paladinem řádu Stříbrné ruky. Když začala všechno, co kdy miloval, ohrožovat šířící se morová nákaza měnící lidi na nemrtvé, vydal se Arthas na výpravu s cílem získat meč tak mocný, že měl sám o sobě zachránit celou jeho rodnou zem. Předmět, který hledal, si však nakonec od svého nového pána vyžádal krutou daň a započal jeho hluboký pád končící až v naprostém zatracení. Zavedl Arthase věčně zmrzlými pustinami na severu až k Ledovému trůnu, kde ho čekala nejtemnější část jeho osudu.... celý text

Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Arthas: Rise of the Lich King , 2009

adam5955
adam5955
30.01.2024 4 z 5

Pro ctenare nepolibene hernim svetem, zadne vrcholne dilo, tak na 1-2* maximalne. Ale pro nas hrace? Kniha cerpa ze hry jak pribeh, tak hlasky a me se to libi, tohle je prichod Pohromy a zrod Arthase. Ne nejsilnejsi, historicky ne nejdulezitejsi, ale pro hrace rozhodne nejznamejsi postavy cele serie. Kdo nehral Warcraft 3, kdo nehral WotLK, tak knihu precte a nebude si druhy den pamatovat o cem je. Dej je ke konci odflaknuty. Strucny. Hodne zasadnich veci jen v par vetach... ale pro stare dobre hrace, je to nostalgie. Jak jsme poprve potkali Jainu s vodnim elementalem, jak prichazela Pohroma, jak jsme bojovali za Sylvanas.... Je to tam, tak proc si to nevychutnat...

Set123
Set123
19.06.2023

"To snad je vtip!" Víte, jsem vcelku odpudivým druhem člověka. Právník a k tomu čtenář klasické literatury. Právníci, chtěj nechtěj, preferují vcelku precizní vyjadřovací formy, klasická literatura je zase proslulá svým důrazem na jazykovou krásu. Poslední půlrok jsem navíc trávil předmětem "právo a umění". To, vzato dohromady, netvoří dobré disposice pro čtení literatury jako je tato.

Kniha je to, vzato po všech stranách, dosti špatná. Její jazykové struktury jsou naprosto odpudivé, nedobrý překlad tomu také nepomáhá. "To snad je vtip?" To je přirozené vyjadřování, to vám povím. Autorka zkrátka přílišným talentem obdařena nebyla a překladatel se zdá být spíše fanouškem, než odborníkem. Čtení se tak stává kostrbatým, nezáživným a poněkud ubíjejícím v patetických formulacích, neschopnosti ukázat a potřebě říkat a tak podobně.

Navíc o obsahu knihy také nelze říci mnoho. Prvních 120 stran snad může být zajímavých, popisují totiž Arthasovo dětství a kontext ve kterém vyrůstal (malý harant), pomohou čtenáři zasadit svět do jeho pravidel a historie. Samotnému harantovi, tedy vlastně Arthasovi, to přidává další vrstvu. A mimochode, každý jeden člověk, který jako malý (vyrůstající) hrál Warcrafty 3, měl erotické představy o Jaině a úplně každý vždycky věděl, že ona a Arthas spolu něco měli. Tady se vyřádíme, přátelé. Zbytek knihy ovšem toliko opakuje děj Warcraftu 3 s datadiskem a to navíc způsobem nepřesným (pokud nejde o dialogy, ty jsou vysloveně přepsané alespoň většinou) a nepřináší nic nového. A promiňte, ale hra je lepším vypravěčem, nežli Christie Golden.

Ale abych nebyl jen kritický. Kniha je famózním způsobem orámovaná. Prolog a epilog tvoří cosi krásného, přináší něco nového a svým způsobem fascinujícího. Pravda, psychický posun Arthase skrze jeho život to plně neobjasňuje, ale asi se zkrátka budeme muset smířit s mechanismem "magického zbláznění se". Každopádně za rámování chválím.

Nu, co více říci. Knihu mám stejně vcelku rád, patrně proto, že mám tak rád celé universum Warcraftu. A to je asi tak všechno.

ArkAngel
ArkAngel
26.02.2023 2 z 5

Tak tohle teda ne. Nemám nic proti tomu, když vznikají knižní adaptace videoher, ale tohle je pěkně odfláknutý kousek. První třetinu víceméně čteme rekapitulace předešlých knih z pohledu Arthase, kdy dojde na několik známých scén nebo pasáží, jak chlapec na ony události reaguje. Pak nastávají nové kapitoly s Jainou a pak konečně adaptace samotné hry. Ty jsou ale velmi zkratkovité. Kampaň za lidi je zpracována dostatečně, ale i tak si s tím mohla autorka více pohrát. Obě kampaně za lidi a pasáž s Illidanem jsou už jen sprintem, aby to měla za sebou. Jsou tu pasáže, které jsou čtivé, ale jako celek je to příliš nefunguje. Je to vlastně jenom jeden velký výcuc.

Teraesa
Teraesa
30.01.2023 4 z 5

Môj prvý stret so svetom Warcraft hodnotím pozitívne. V knihe sa nachádzali aj pre mňa menej príťažlivé časti, avšak, konieckoncov som si to dosť užila (najmä čítanie poslednej tretiny :) ). V budúcnosti určite dám šancu aj ďalším knihám z tohto herného sveta.
Celkovo - 4,5*

Waldhans
Waldhans
10.03.2022 5 z 5

Nejsilnější příběh ze světa Warcraft, definitivně dávám za zpracování, děj i překlad - 5 hvězd.

Radesan
Radesan
13.08.2021 3 z 5

Knihu jsem si užil, ale to, proč nemohu dát vyšší hodnocení je, že oproti jiným knihám se v podstatě jedná jen o okopírování děje z warcraftu 3... a nic moc navíc. U jiných knih jsem ten pocit neměl, ale třeba se jedná jen o můj pocit. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní zápornou a velmi zajímavou postavu pro mne byla kniha nutnost, ale.... čekal jsem asi více zajímavějších infromací okolo hlavního děje.

Vjeerus
Vjeerus
23.05.2021 4 z 5

Tak tato kniha mě totálně dostala. Ačkoliv mě první polovina knihy moc nebavila, jelikož jsme spíš dostali něco na styl příběhového životopisu hlavního hrdiny, kdy byl vykreslen jako hodný a milující s občasným pubertálním výlevem "ale já chci".
Za to druhá polovina knihy byla odpálena ve velkém. Jeden zvrat za druhým, jedno mrazivé rozhodnutí střídalo druhé. Setkali jsme se s tolika známými postavami a mě v hlavě do sebe vše krásně zapadlo (k WoW jsem se dostala až s datadiskem Wrath of the Lich King).
Nutné to není, ale upřímně doporučuji přečíst před touto knihou minimálně Zrod Hordy a Vládce klanů, i když na škodu by nebyl ani Kruh nenávisti, Poslední strážce či trilogie Války prastarých. Opravdu je v této knize tolik postav, které pomohli zformovat příběh Arthase a zároveň se člověk v těch postavách neztratí a ví, kdo je kdo.
Ač jsem se bála, jak mě kniha zklame (vzhledem k zdejšímu hodnocení), opravdu její přečtení stojí za to a i se ukáže, že ne vše z nudnějšího začátku je zbytečné. Některé zdánlivě drobné události měli obrovský vliv.

Drunknlanding
Drunknlanding
23.03.2021 4 z 5

Kamarád mi tuto knihu půjčil na podzim 2012, ale při čtení poslední kapitoly mi spadla v Německu do řeky, musel jsem potom koupit novou, abych si to dočetl a následně ji vrátil onomu kamarádovi.
Čtivá kniha, stejně jako většina dalších knih z prostředí Warcraftu.

Luigi1
Luigi1
07.02.2021 5 z 5

Opět jsem poctěn,že se mi dostalo té cti takovou krásnou knižní sérii číst.Doporučuji.

Palorizek85
Palorizek85
09.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Výborná kniha ze světa WoW. Postupná inklinace Arthase z rytíře světla k rytíři temnot, zvraty, zlomený duch...příjemné počtení na mrazivé zimní noci :)

GerhartRoth
GerhartRoth
18.08.2020 4 z 5

Příběh Arthase byl vždy můj oblíbený a tady máme knihu, která ho zpracovává výborně. Sám v tom nevidím jen doplnění příběhu, ale knihu která by mohla obstát sama bez potřeby her.

Stejně jako Vůdce klanů bych jí doporučil všem hráčům World of Warcraft nebo původních RTS strategií. Jako fantasy knihu nadchne definitivně i mnoho fanoušků high fantasy.

Michalechal
Michalechal
28.02.2020 3 z 5

Vzhledem k tomu, že u her jsem vždycky ty "příběhový videa" atd. přeskakoval, celkem obohacující.

DK_Ronie
DK_Ronie
03.01.2020 4 z 5

Pokud jste pařili Warcraft 3 (ROC i TFT), tak nic nového - v zásadě kopíruje příběh obou her. Ale pěkné shrnutí.

Gordonlord
Gordonlord
19.11.2019 3 z 5

World of Warcraft nehraji a tak byl pro mne příběh nový. Dospívání a postupný pád do náruče zla hlavního hrdiny bylo vážně poutavé sledovat a já mu pořád držel palce, ať se vzpamatuje a vrátí se na stranu dobra. Reakce jeho okolí a přátel na jeho proměnu byly zajímavé a napětí stále pulzovalo. A hlavně děj dobře odsýpal. Ale v okamžiku, kdy už byl plně pohlcen zlem, tak nastala nuda. Arthas jen putuje světem, dělá to či ono, bojuje s tím nebo tamtím a všechno dělá pro nějakého dávno mrtvého obejdu. A hlavně už nepřemýšlí nad tím, jestli je to vlastně správně. Prostě najednou už jen dělá to co dělá a takhle celý příběh po dlouhé a únavné nudě skončí. Takže půl na půl, ale slušná zábava to byla.

KaNee
KaNee
11.11.2019 5 z 5

Nádherný příběh, bohužel velmi bolestivý. Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla.

Sylvanas
Sylvanas
06.10.2019 3 z 5

Z knížky mám smíšené pocity - někdy byl příběh nabitý akcí, jindy mi zase přišel dost osekaný. Kdyby to autorka vyvážila, četla by se mi knížka možná o něco líp.

Usire
Usire
16.09.2019 4 z 5

Jsem na rozpacích. Jako hráč W3 je to zklamání, ale když se oprostím od hry a zapomenu, že příběh znám, tak to musím hodnotit více než kladně. Život Arthase je zajímavý a strhující hlavně pro nehráče. Pro ostatní je to již daleko horší, ale občas se člověk něco dozví, hlavně z jeho milostného vztahu s Jainou. Nic naplat, očekával jsem prostě daleko více.

NemmamSlov
NemmamSlov
16.12.2018 5 z 5

Buď som nenáročný čitateľ, alebo je príbeh od Christie Golden dosť podceňovaný. Osobne som sa bál, že to bude len výcuc z hry, ale autorka prekvapila a dodala príbehu niečo viac. Život dospievajúceho Arthasa, milostné hry s Jainou a dokonca je tu spomenutá aj legendárna zbraň Felo'melorn. Autorka sa zamerala hlavne na veci, ktoré by fanúšika obohatila o nové poznatky z tohto sveta, preto si myslím, že pasáže z hry boli len stručne spomenuté. Hráčom Warcraftu určite odporúčam.

Cattleya
Cattleya
31.08.2018 4 z 5

Arthas ...milujem príbeh Arthasa. :D Príbeh ľudského princa a následne nástupcu Lich Kinga radím k najlepším od Blizzardu ...... avšak kniha tento úžasný príbeh nespracovala na 100%. Možno som mala iba vysoké očakávania, kvôli hre a faktu koľko som už o ňom vedela, no možno knihe naozaj niečo chýba. Príbeh je rozsiahly, napísaný do relatívne krátkej knihy, v ktorom sa dá trošku stratiť, ak nepoznáme jednotlivé súvislosti. Niektoré časti by som ocenila, keby boli napísané rozsiahlejšie. Napriek tomuto nedostatku radím túto knihu medzi tie lepšie, a to aj v rámci fantasy kníh, nielen v tejto sérii.

black.susi
black.susi
16.04.2018 4 z 5

Ve Warcraftu pro mě asi není vyloženě špatná kniha, ale Arthas pro mě byl o maličko slabší než ostatní. Hrou jsem v podstatě nepolíbená, takže jsem Arthasův příběh předem neznala a nutno podotknout, že některé souvislosti mi musel manžel jakožto vášnivý hráč dovysvětlit, protože mi to v tom zhuštěném konci uniklo. Třeba mám jenom já dlouhé vedení, ale ten konec by zasloužil rozhodně víc prostoru. Celé to bylo najednou takové rychlé, překotné až lehce chaotické ve stylu hlavně aby se to tam vlezlo všechno. Přidat pár stránek, dotáhnout náznaky a trochu víc psychologie některým postavám (Illidan) a bylo by to 100%.

WarCraft herní adaptace podle videohry, podle PC hry

Christie Golden
americká, 1963