Wittgensteinův vražedný komplex

Wittgensteinův vražedný komplex https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29856/wittgensteinuv-vrazedny-komplex-29856.jpg 4 24 5

Rok 2013: Londýn je světem skvělých technologií, ale i násilí a strachu. A den za dnem přibývají mrtvá těla. Všechny vraždy však mají něco společného – souvisejí s vládním programem Lombroso. Postupně umírají oběti s krycím jménem Dickens, Shakespeare, Sokrates… Komisařka Jake Jakowiczová se odhodlává k nezvyklému pátrání. Hledá muže jménem Wittgenstein, který si pravděpodobně myslí, že je jedním z největších filozofů 20. století. Vede filozofický dialog s vrahem. Nejrafinovanějším, na jakého kdy narazila. Bojují spolu o čas, ale i o smysl lidské existence.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Mustang

A Philosophical Investigation , 1992

KapitánSmrt
KapitánSmrt
10.01.2024 3 z 5

Slušné skloubení filosofie s detektivkou. Ale na žánrové vrcholy to nemá. Třeba takový Binet a jeho Sedmá funkce jazyka nebo knihy od Umberta Eca jsou stále trochu jinde. Zde je asi nejzajímavější onen futuristický prvek, tedy jak si autor představoval budoucí vývoj a jak moc (či málo) se spletl. Osloví i etické zkoumání toho, zda je vražda vždy jen špatná nebo ji lze za jistých okolností omluvit. Pokud vraždou zabráním většímu zlu, jsem morální? A co státní instituce, mohou si nárokovat právo na usmrcení vlastních občanů? A pokud ano, za jakých podmínek? Samotný příběh je však celkem plytký. Detektivní zápletka není úplně zajímavá a postrádá větší zvraty a překvapivé momenty. Celkově lehký nadprůměr.

danny_21
danny_21
01.08.2020 3 z 5

Tentokrát Kerr představil detektivku, která se zaobírá především filozofickými rozbory násilných činů, motivů pachatelů a jejich myšlenkových pochodů a novým postavením žen ve společnosti coby vyšetřovatelek kriminálních činů. Co ji odděluje od masy ostatních detektivek, jsou vrahovy filosofické úvahy nad vlastním jednáním proložené do kapitol. Samotný příběh u mě příliš nebodoval, v tomto případě jen silnější průměr Philipe - 60 %

Allia
Allia
26.03.2015 3 z 5

jedna z mála knih, při které musíte přemýšlet. Ze začátku bylo pro mne těžké začíst se, ale pak přišel zlom a nemohla jsem knihu odložit. Líbil se mi pohled do mysli masového vraha i filozofická střetnutí, která měla něco do sebe a nakonec budete i soucítit se samotným vrahem.

Ječmínek
Ječmínek
20.02.2014 3 z 5

Asi nejzajímavější z knih o masových vrazích, co jsem kdy četl. Její velkou předností je, že ani na chvíli se nedostává pod hranici kýče, jako některá jiná díla tohoto žánru.

Knišíl
Knišíl
08.07.2013 4 z 5

Originální nekomerční příběh, čtivost - to jsou hlavní klady tohoto filosofického thrilleru.

thrillery

Philip Kerr
britská, 1956 - 2018
2013  78%Praha osudová
1997  82%Krvavé diamanty
2016  64%Modlitba
2000  85%Bledý vrah
2015  78%Muž bez dechu

Kniha Wittgensteinův vražedný komplex je v