Na zimu zavřeno

Na zimu zavřeno https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193704/bmid_na-zimu-zavreno-tWB-193704.jpg 4 149 35

William Wisting série

Idyla na chatě v létě, eldorádo pašeráků v zimě – tak to vypadá na řadě míst podél norského pobřeží. Malé chaty se choulí mezi ohlazenými skalisky a ve vzduchu ještě slabě voní grilované maso. Ale zima se neúprosně blíží. Krajina se noří do podzimní mlhy a v oknech prázdných chat se zrcadlí šedomodré moře. Jorn Lier Horst popisuje opuštěné chatové oblasti tak zručně, že čtenářům běhá mráz po zádech. Po přečtení této knihy už podzimní víkend na chatě nikdy nebude jako dřív. Pobřežní krajinu halí hustá podzimní mlha. Ove Bakkerud se chystá strávit poslední klidný víkend na chatě předtím, než ji na zimu zabední. Dorazí však na místo, které zloději vyrabovali a obrátili vzhůru nohama. A ve vedlejší chatě leží zavražděný muž. Vrchní inspektor William Wisting už se s hrůznými vraždami setkal, ale zoufalství, jehož je tento podzim ve Stavernu svědkem, je pro něj nové. Tato kniha potěší všechny vyznavače tradičních detektivních románů, které velmi přesně a věrně popisují průběh policejního vyšetřování. William Wisting však nepatří do řady detektivů alkoholiků s problémy v osobních i profesních vztazích. Je to prostě jen naprosto normální, zkušený a empatický policista plně oddaný své práci.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

Vinterstengt , 2011

amenufus
amenufus
16.08.2017 3 z 5

Nenadchne, neurazí. Několikrát jsem se musela v ději vracet, protože v té změti jmen jsem se né vždy zvládla zorientovat. Za mě je to spíš takový průměr, posouvám z knihovny dál.

bbara155
bbara155
10.04.2017 3 z 5

Trochu jsem se v tom příběhu ztrácela. Hodně postav a zápletka taková nijaká. Zajímavý byl popis Litvy, ale lezlo mi na nervy neustálé opakování jak "východoevropané" zvýšili kriminalitu v severských zemích.

Teclaireddy
Teclaireddy
16.02.2017 2 z 5

Průměrná detektivka, která mě nijak zvlášť nenadchla. Trvalo mi, než jsem se do ní začetla, vadilo mi množství vedlejších postav, které pro příběh nebyly nijak zvlášť významné, místy zdlouhavé popisy policejní práce (uvařil jsem si novou kávu, dal spis do šuplíku apod.). Chybělo mi tam nějaké překvapení, zápletka byla podle mě trochu překombinovaná (do zločinu bylo zapojeno neobvykle mnoho postav). Líbila se mi strašidelná atmosféra v chatařské oblasti a popisy Litvy.

ritta
ritta
01.03.2016 3 z 5

Docela dobrá detektivka,nic převratného.Jak je to s Tommym jsem tušila už v půlce knihy.

fis.rena
fis.rena
06.02.2016 3 z 5

Psané jednoduše,bez velkých překvapení,ale velice sympaticky. Knížku jsem si užila jako odpočinkovou četbu.

MAXA71
MAXA71
25.01.2016

dobrá kniha. Písaná jednoducho, ale dobrá.

jarin58
jarin58
29.10.2015 5 z 5

Pro mne zatím nejlepší co jsem ze severu četl.

konicekbily
konicekbily
05.10.2015 2 z 5

Spíše popisování metod práce policie než namáhání šedých buněk mozkových. Čtení na dovolenou.

petrels
petrels
03.05.2015 5 z 5

Dobrá severská dedektivka. Určitě lepší než někteří renomovaní severští spisovatelé. jasně doporučuji.

Marceles
Marceles
01.02.2015 4 z 5

Lepší čtení než jiní - známější a propagovanější - severští autoři ...

Izu
Izu
30.06.2014 2 z 5

Jednohubka která neurazí,nenadchne.

čef
čef
09.06.2014 5 z 5

Na příběhu je opravdu znát, že autor ví o čem píše. Nekomplikovaným způsobem popisuje současné metody policie, která už v stále větší míře vysedává a hlavně účinně řeší kauzy u počítače a v laboratoři než v terénu. Škoda, že je tak v podstatě konec detektivů drsné školy, kteří museli hodně pátrat v ulicích a nastavovat vlastní krk, aby na něco přišli. Akce a černého humoru v této knize opravdu mnoho není, ale o to více je příběh dnešní a uvěřitelný.

Maragad
Maragad
30.05.2014 3 z 5

Kniha na Zimu zavřeno je klasická detektivka, která je podaná velmi čtivým způsobem. Je vidět, že Jørn Lier Horst dříve působil jako vrchní vyšetřovatel, protože dokázal precizně popsat celý průběh vyšetřování. Od pátrání v místě činu, přes komunikaci s novináři, až po práci techniků, kteří zkoumají vyhořelý byt.

Hella
Hella
18.05.2014 3 z 5

Slušná, lehce nadprůměrná detektivka.

ichinose
ichinose
12.04.2014 3 z 5

Můj první severský literární počin a zároveň další detektivka, které jsem dala šanci. Na zimu zavřeno není nijak náročný román, čte se velice dobře a rychle, což je vhodné především pro lidi, kteří si chtějí u četby oddechnout a nezatěžovat svou mysl zbytečně složitými podněty. Nenáročný jazyk by ale dle mého měl být vyvážen precizně zkonstruovaným příběhem a u detektivního žánru i provázaností činů a motivů jednotlivých postav, což mi tento román neposkytl. I tak se ale jedná o dílo hodné pozornosti čtenáře, který holduje žánru krimi či thriller a který neklade důraz na vyšší náročnost četby, jako to dělám já.

norská literatura severská krimi norské detektivky

Jørn Lier Horst
norská, 1970
2018  84%Poustevník
2016  78%Honicí psi
2018  81%Zaslepení
2014  72%Na zimu zavřeno
2019  80%Na dně

Kniha Na zimu zavřeno je v