Will Grayson, Will Grayson

Will Grayson, Will Grayson https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276950/bmid_will-grayson-will-grayson-3RB-276950.jpg 4 1145 227

V jeden studený večer sa na najnepravdepodobnejšom mieste v Chicagu stretnú dvaja neznámi chlapci s rovnakým menom. Od tej chvíle sa ich životy prepletajú. Hoci žijú na rozličných predmestiach jedného mesta, akoby žili na rozličných planétach. Keď ich osud zaveje na prekvapujúcu križovatku, životy Willov Graysonov sa uberú nečakaným smerom. S pomocou nových aj starých priateľov vrátane obrovského Drobca Coopera, futbalového útočníka a nevšedne nadaného autora muzikálu, Will a Will začnú smerovať k romantickému rozuzleniu, ktoré vyvrcholí najúžasnejším stredoškolským muzikálom v dejinách.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (SK)

Will Grayson, Will Grayson , 2010

Rainbowdreamer
31.03.2024 5 z 5

Originální příběh z prostředí současných chicagských teenagerů (zaměření gay i hetero). Děj se trochu pomalu rozjížděl, ale kniha mě pak pohltila, a hodně mě bavila. Typická young adult literatura se zajímavým dějem, pozitivním poselstvím, důležitými ponaučeními a bez explicitního sexuálního obsahu, takže ji bez obav lze doporučit i mladším dospívajícím. Každý z autorů psal své kapitoly, což přispělo k odlišnostem vyprávění celého příběhu z pohledu obou Willů Graysonů. Není to typická gay romance se šťastným koncem, spíš všechny konce zůstávají otevřené, a jednotliví hrdinové jdou vstříc neznámé budoucnosti. Každá z hlavních postav si něčím prochází (objevují se tu i vážná témata jako deprese, chudoba apod.), hledá své místo v životě, objevuje hodnotu přátelství. Děj je rámován přípravou na školní muzikál, a trochu té muzikálové atmosféry prosakuje do celého děje, zvláště v závěru knihy, který je typicky americky pozitivní, což mě osobně baví, ale chápu, že ne každému tyto prvky sednou.

patricia8137
27.08.2023 4 z 5

Kniha WILL GRAYSON, WILL GRAYSON je mojím druhým stretnutím s Johnom Greenom, zatiaľ som čítala jeho bestseller Na vine sú hviezdy. Po tejto knihe som siahla preto, lebo som bola zvedavá na príbeh, ktorý napísali dvaja autori. Rada si raz za čas prečítam knihy určené mladším čitateľom, young adult príbehy čítam na odreagovanie. Zo začiatku sa mi kniha čítala ťažšie, než som si zvykla na dva rozličné štýli písania. Kapitoly sa striedali, kapitoly o Willovi Graysonovi - heterosexuálovi, písal John Green, kapitoly o willovi graysonovi (písané malými písmenami) - homosexuálovi, písal David Levithan. Námet je zaujímavý a originálny - stretnutie 2 náhodných osôb s rovnakým menom. Príbeh je čtivý, nič podobného som ešte nečítala. Páčil sa mi nápad zakomponovať do príbehu muzikál. Autori mi umožnili nahliadnuť do myslí teenagerov, ktorí nevedie, čo s vlastnými pocitmi a sexualitou. Bolo to oddychové čítanie, ktoré ma miestami bavilo viac, inokedy menej.

KláraH.
07.07.2023 3 z 5

Toto bylo hodně přímočaré, velmi Young -Young Adult. Ale proč ne? Je to kniha o hledání sebe sama, což je u cílovky hodně aktuální. Nejvyspělejší tak byl Drobek, který bavil celou knihou. Nejvíc mě tak prakticky štve, že nevím, co se stalo bezprostředně po premiéře... A to už se nedozvíme...

vera5841
23.04.2023 3 z 5

Na knize se mi velmi líbil námět - že jméno je jen jméno a dva jedinci se stejným jménem mohou mít jen málo společného. Bohužel tito dva Willové si jsou docela podobní. Celkově na mě kniha působila spíše smutným dojmem, žádná z postav nebyla opravdu šťastná a spokojená a jen málokdo se se svým osudem dokázal opravdu poprat.
Styl D. Levithana mi vůbec nesedl (vážně mám ráda velká písmena a uvozovky) a možná i proto jsem si více oblíbila Greenova Willa.
Možná, že kdybych knihu četla před několika lety, oslovila by mne více.

Calinda
17.04.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když už nejsem cílová skupina. Pěkný nápad, příběh má spád, nechybí emoce, vtip ani momenty k zamyšlení. Oceňuji i poukázání na problém deprese, což je bohužel v době dnešních teenagerů téma celkem aktuální. Obzvlášť mě kniha začala bavit v momentě, kdy se dva Willové seznámí. Hodně se mi líbila postava Drobka a také Will v podání Davida Levithana, ale ani druhému Willovi není co vytknout. John Green píše velmi čtivě, svižně, o čemž jsem se přesvědčila už v Papírových městech a Hledání Aljašky, i ty doporučuji. Na můj vkus jen trochu odfláknutý konec, za to jedna hvězdička dolů, ale jako celek super čtení.

Dean Winchester
10.04.2023 5 z 5

Kniha mě neskutečně bavila! Postavy prokreslené a jejich vývoj v průběhu děje dával smysl. Líbil se mi styl, kterým byly psané jednotlivé kapitoly - odlišení jednoho Willa od druhého.
Za mě 5/5 a určitě se ke knize někdy vrátím.

nadali
02.03.2023 3 z 5

Občas si dopřeju čtení pro mladé. John Green je moje sedcovka. Jeho Papírová města jsou pro mě nezapomenutelná.
Takže jsem se dala do čtení a nelitovala jsem. Bylo to čtivé, občas prostě zvláštní.
Po dočtení jsem ji postoupila patnáctileté dceři a ta byla taktéž spokojena. Akorát jsme každá měla radši jiného Willa :))

E.T.007
29.01.2023 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Také pohodové čítanie, ktoré ma miestami bavilo viac, miestami menej.

leuska
18.01.2023

Bohužel jsem tuhle knihu nedocetla a to mám Johna Greena rada. Něco mi tam zkratka nesedlo, nejspis to je tím jakým stylem jednotlivé kapitoly byly psány. Škoda.

kamibe
03.09.2022 4 z 5

Vybrala jsem si ji do staré čtenářské výzvy (2018). Zpočátku jsem ji četla skoro nerada, především kvůli výrazům jako lol (což asi má být hodně velký úsměv? či ocenění?), které mnozí teď tolik užívají, ale které Willovi (vlastně willovi) připadají spíš hloupé. Sice mi chvíli trvalo, než mě to opravdu začalo bavit, ale pak jsem si to docela užívala. Zpočátku mě taky dost odrazovala poměrně hrubá mluva, i když vím, že se tak dnešní mládež baví. Já toho prostě příznivcem nejsem. Hrubé výrazy pochopím jen v emočně vypjaté chvíli. Pak mi nevadí. Ovšem zápletek tam bylo dost a sondy do nitra obou Willů byly hodně dobré. Usmívala jsem se velikánu Drobkovi a dovedla jsem si představit jeho mohutnost, s kterou uměl tanečně zacházet. Viděla jsem několik podobných tlusťochů, co se umějí obratně hýbat, a vždycky byli svým způsobem obdivuhodní. Četbu jsem si užila, i když jsem mnohým výrazům, odkazům na hudbu apod. vůbec nerozuměla. Konec bych si představila možná trochu pozvolnější a snad i důkladnější seznámení, jakým způsobem se tam vyskytlo tolik lidí stejného jména. Celkově ovšem je kniha dobrým vkladem pro téměř dospělá mláďata.
Líbil se mi rozhovor obou autorů na konci knihy, příště bych jím začala. Od teď se raději budu dívat nejdřív na konec knihy, jestli tam není náhodou něco zajímavého, co by bylo dobré přečíst dřív než samotný příběh.

pavla9879
06.08.2022 4 z 5

Čtení mě opravdu neskutečně bavilo. Byl to přesně můj šálek sarkasmu. Ovšem konec byl dost uspěchaný a náhle utnutý, za což musím odečíst jednu hvězdičku, bohužel.

SoňaF
01.06.2022 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a rozhodně toho nelituji. Byla velmi příjemná. Jemné nahlédnutí do duše teenagera, který neví, co s vlastními pocity a sexualitou. A že všem problémům je lepší čelit s přáteli. A ten konec...prostě krásný. A to nejsem cílová skupina :)

Lenka2533
26.02.2022 4 z 5

Mně se to líbilo :) Bylo to čtivé. Sice to pro mě bylo takové zvláštní a jiné než ostatní knihy, ale i tak jsem si to užila. Byla to moje první kniha od Johna Greena a za mě dobrý :) Možná se pustím i do jeho dalších knih.

pedroK
21.02.2022 4 z 5

Milý YA příběh. Nebylo to špatné, některé myšlenky vážně hezké a čtivě psané, jako vždy. To, že se přidal David Levithan, bylo supr, bylo to o realističtější. Fakt mě to bavilo, oddechovka. Myšlenka důležitosti přátelství, uvědomění si, že ideální kámoš neexistuje a nevadí to.. lidi chybují, i tak k nám mohou patřit. Fakt, který si spousta lidí neuvědomuje. Za mě přínosné.

Butterfly340
21.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Jednoznačně nejslabší Greenovka.

Problém s rozlišením postav jsem neměla, kapitoly Willů jdou od sebe oddělit docela snadno. Co mi však dělalo problém, byl samotný příběh. Ten je takový... Nijaký. Jiné Greenovy knihy chytnou za srdce, člověk u příběhu brečí a směje se, prožívá to spolu s postavami. Ale tady to nějak nešlo. Příběh působí kostrbatě, některé postavy jsou nesnesitelné, poselství je nejednoznačné a humor se jaksi taky nedostavil.

SPOILER

Drobek Cooper a Will Grayson (ten, který je gay) jsou protagonisti na zabití. Kdyby tam byl jen jeden z nich, tak by to příběh unesl, ale tohle už bylo prostě moc. Oba sobečtí, neschopní vidět kohokoliv jiného kromě sebe.

Nejvíc mě asi naštvalo, když Drobek vyčítal Mauře to, co udělala, a řekl jí, že je sobec. Jakože, zrovna on jí má co říkat...

V knize vlastně vyzněla jako ta nejhorší Maura. Nebyla jí dána možnost se obhájit. Přitom, to, co udělala, se i vcelku dá pochopit.
Naopak byl normalizován vztah mezi Drobkem a Willem, který prostě je toxic. Will měl skončit s Gideonem. Aspoň mně by to dávalo větší smysl.

Taky mohla dostat větší prostor Jane. Zasloužila by si to a příběhu by to jen pomohlo.

kris.docekalova
04.01.2022 5 z 5

Musim říct, že tady mi dost trvalo, než jsem pochopila o co jde. Autoři, kteří spolu píší tuhle knihu, vyprávějí příběh/y z pohledů dvou různých postav (tak, teď by se vám to mělo číst lépe). Nicméně mě kniha hodně bavila. Líbilo se mi, že autoři zvýrazňovali téma deprese a jak to mladej člověk prožívá (je to i zmiňovaný na konci knihy v rozhovoru autorů). Většinou se poukáže na to, že má člověk deprese, pak že bere prášky a najednou je všechno spravený. Ano, může to tak být, ale většinou to má spoustu jiných faktorů a není to tak jednoduchý. Dál se knížka zaměřuje na gaye, kde zase proráží dnešní stereotypy a vztahy. Příběh má hlubší smysl, právě skrze tyto témata.
Určitě doporučuju, čte se rychle (četla jsem teda origoš v angličtině) a je opravdu zajímavá.

iva1154
03.01.2022 1 z 5

Zatím tedy mohu konstatovat, že to byla nejhůře napsaná kniha Johna Greena ( i když samozřejmě vím, že své přispěl i David Levithan). Neříkám, že myšlenka byla špatná a také neříkám, že se mi to špatně četlo. A samozřejmě jsem si vědoma young adult nálepky, ale to přece nutně nemusí znamenat nutnost naivity v příběhu.

Martina852
24.10.2021 4 z 5

Ze začátku jsem byla zmatená a myslela jsem si, že pořád čtu o jednom Willu Graysonovi, kdy svůj osobní život mimo školu popisuje bez velkých písmen, jako něco osobitějšího. Pak mi došlo, že je to úplně jinak a všechno se vysvětlilo kolem sté stránky a oba Graysonové se potkají a začne se něco dít. Chci říct, nebylo to špatné, ale nejsem fanynka těchto gay románků. Ale myslím si, že oba autoři zpracovali téma o přátelství velice dobře.

brunettlibrary
29.09.2021 4 z 5

Děj knihy je jak na horské dráze… Šílenost, která mě bavila číst. Užívala jsem si pocit, že nevím co přijde v dalším odstavci, natož kapitole. Asi v polovině jsem se už v knížce orientovala a dokázala ji nějakým způsobem předpovědět. Hlavní postavy byly zajímavé a hned od začátku jsme s nimi sympatizovala. Styly psaní se měnili díky dvou osobitým autorům, což knížku dělalo ještě zajímavější. Na čtivosti ji to určitě neubralo. Vše podtrhovalo nejdůležitější téma přátelství a já jsem byla spokojená. Určitě doporučuju.

Sabina335
07.09.2021 4 z 5

Kniha se mi svým způsobem líbila, ale rozhodně ji řadím k nejslabším Greenovkám. Každopádně se mi moc líbí, že se střídají kapitoli autorů a tedy i Willů Graysonů. Je to velmi nápadité.