Will Grayson, Will Grayson

Will Grayson, Will Grayson https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261759/bmid_will-grayson-will-grayson-0jm-261759.jpg 4 1145 227

Will Grayson a Will Grayson jsou dva naprosto rozdílní kluci, kteří spolu (kromě jména) nemají vůbec nic společného. Dokonce se ani neznají. Pak se jednoho dne náhodou setkají... Chicago je dost velké město a dva středoškoláky z jeho opačných konců může dohromady svést leda náhoda. A aby se navíc ti dva jmenovali úplně stejně, totiž Will Grayson, musí ta náhoda být hodně veliká. Jenže opravdový spád věci naberou teprve tehdy, když se do všeho vloží ještě někdo třetí – kamarád jednoho z Willů zvaný Drobek, tornádo v lidské podobě. Drobek je střední útočník školního týmu amerického fotbalu, autor, skladatel, producent, režisér a hlavní hvězda nejlepšího muzikálu všech dob, a především věčně zamilovaný gay. A když ten se do něčeho pustí, můžete si být jistí, že při zdi se držet nebude… Oba Willy čeká řada příjemných i méně příjemných překvapení a postupně si budou muset znovu přebrat všechno, co si mysleli o sobě, o lásce i o přátelství.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Will Grayson, Will Grayson , 2010

JohnCZ
27.08.2021 3 z 5

První greenovka, kde mi dlouho trvalo se začíst. A vlastně za to nemůže ani tak samotný Green, jako spíš spoluautor, jehož úvodní kapitoly za depresivního gay Willa Graysona jsou dost na pěst. Jeho pubertální rádoby drsňáctví mi moc nesedlo, stejně tak jako neustálé zmiňování jeho orientace snad v každé druhé větě. Zlom přišel asi až ve třetině knížky, po velkém zvratu, který svede postavy dohromady. Najednou se forma uklidnila, příběh trochu zvážněl a rozjely se hezky napsané romance - jedna gay, druhá straight. Otázky točící se okolo budoucnosti, vlastní identity, lásky i kamarádství jsou zpracovány pěkně. Tahle young adult psychologie Greenovi prostě jde a s kolegou se nakonec dokázali příjemně sladit. Když ale knihu porovnám třeba s Hledáním Aljašky, tak tomu ději prostě něco chybělo. Je to jen další greenovka v řadě - velmi podobná těm předchozím a tentokrát navíc místy zbytečně přepálená a nepřirozená (hlavně konec, byť hezký a vypointovaný).

JulietRocks
21.05.2021 5 z 5

Rozhodně moje nejoblíbenější polo-Greenovka! Přečetla jsem jí na jeden zátah. :)

Ze začátku na vás dýchne klasický Green, a tak jsem byla při čtení druhé kapitoly trochu v šoku - styl nebo snad spíše postava Levithana je syrovější a drsnější, než Greenova část, a chvilku mi trvalo, než jsem si na to zvykla. Postupem času se ale obě části měnily k sobě a ke konci už v náladě kapitol nebyl skoro žádný rozdíl. Za mě naprosto kompatibilní dvojice pro psaní románů ze dvou úhlů pohledu, doporučila bych tak na tisíc procent!

NelaH
05.05.2021 3 z 5

První třetina knihy byla průměrná, ale vtipná a rychle ubíhala, takže jsem si nemohla stěžovat. Prostřední třetina knihy byla ještě lepší a konečně se začalo něco skutečně dít a já si příběh užívala. Ovšem poslední třetina byla velké zklamání. Chtěla jsem knihu ke konci odložit, protože už se vlastně vše odehrálo a sice příběh byl napsán hezky, ovšem nedělo se nic, co by za tolik stránek stálo. V celku to byla fajn kniha, ale asi bych nedoporučila a nepřečtu si znovu. Pokud chcete nenáročnou knihu na den k vodě, tak čtěte, ale za pár měsíců si k ní nebudete nejspíš nic pamatovat.

Pavla79
19.04.2021 3 z 5

Dokážu pochopit, že mnohým přijde kniha zmatená, ale mě přišlo fajn..., občas se pozastavit: "Počkej, tenhle je kterej?" :) Líbilo se mi uvědomění - jsem gay a hned je o kousek líp, a moc se mi líbilo vykreslené přátelství. Je jedno, jestli mezi klukem a holkou, klukem a klukem gayem, nebo oběma gayi. To bylo milé a pěkně napsané...

Sixtinka144
03.03.2021 3 z 5

Já jsem z této knihy tak moc zmatená. Do teď vlastně nevím, co jsem to sakra přečetla. V knize se střídají kapitoly obou Willů ( budu je označovat Will1, Will2), které se v jedné třetině knihy začnou prolínat, takže se vám pak stává, že vlastně nevíte, o kterém z Willů právě čtete. Kapitoly z pohledu Willa2 mě bavili asi tak do poloviny knihy pak to začalo být takové zmatené a moc nereálné. Kapitoly Willa1 mě nebavili vůbec, takže se mi celá kniha četla dost pomalu. Hodně mi vadila logika postav, protože žádnou neměli. Situace v knize jsou dosti nereálné a konec knihy je nejen nereálný, ale i neskutečně nudný. Pozitiva knihy jsou konverzace, které měl Will2, občasný humor a délka celého příběhu. Knize dávám 2,5/5 a za mě je tohle ne.

applause
02.03.2021 3 z 5

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už po vydání, ale dostala jsem ji na Vánoce minulý rok. Bohužel mě kniha zklamala. Za mě je to nejslabší autorova kniha. Některé pasáže byly skvělé, jiné tápaly. Ztrácela jsem se v tom kdo je kdo a nějaké fráze už byly přehnané. Avšak v knize se mi nejvíce líbilo zpracování téma přátelství.

Patro
05.02.2021 2 z 5

Byla jsem zklamaná. John Green normálně píše krásně a já ho vždy četla ráda, ale příběh byl podivně zamotaný a málo čtivý.

jahnovaz
15.01.2021 4 z 5

Parádní téma. Občas jsem se ztrácela o jakého Willa jde.

jahnovaz
15.01.2021 4 z 5

Parádní téma. Občas jsem se ztrácela o jakého Willa jde.

ArwenEvenstar
09.01.2021 3 z 5

Asi první kniha s LGBT tématikou, kterou jsem četla. Velkou roli v příběhu hraje především přátelství. První Will mi strašně lezl na nervy. Nevěděl, co chce, stále fňukal, že má na krku svého kamaráda. Postava Drobka mi přišla trochu ulítlá, i když je to možná jen tím, jak jsem si představila jeho vzhled a hlas. Druhý Will mě zaujal víc, ale trvalo mi, než jsem si zvykla na jeho psaní bez velkých písmen. Naopak se mi líbilo, že dialogy zapisovat do podoby dramatu.

Lejčís
04.01.2021 3 z 5

víc než lgbt mě v této knize zaujal postoj k přátelství :)

natalie_
26.12.2020 4 z 5

Nejdřív jsem byla trochu zamotaná do děje, ale jinak se mi kniha moc líbila.

majc
29.11.2020 4 z 5

První kniha od autora, kterou jsem četla. Byla mezi pár knihami, které jsem dostala minulý rok k Vánocům.
Je to takové pohodové čtení. Řekla bych až odpočinkové, což se mi zrovna hodilo. Námět je zajímavý a ještě jsem se s tím nikdy nesetkala, takže podle mě i originální, že se sejdou takhle dvě náhodné osoby, které spojuje akorát stejné jméno.
Postavy jsou také fajn. Je to taková kniha, která neurazí, ale ani nijak extra nenadchne. Ale jako víkendové čtení na odpočinek úplně ideální.

janyska13
22.11.2020 3 z 5

Po nějaké době jsem se odhodlala k další knize od Johna Greena. A jsem za to ráda, bavila mě, ale na zadek jsem si zní nesedla. Každopádně je to jedna z těch jeho lepších, Hvězdy nám nepřály stále vedou.

oblakaknih
08.11.2020 4 z 5

Na knihu Will Grayson, Will Grayson jsem se poměrně těšila, přestože s Johnem Greenem nemám nejpozitivnější vztah. Žádná z jeho knih mi zatím úplně nesedla a měla jsem z nich hodně rozpačité pocity.

Líbil se mi nápad, kdy se dvě postavy se stejnými jmény náhodně potkají. To je super originální námět, který mě donutil si knihu přečíst.

Kniha je vyprávěna z dvou pohledů. První Will mi byl sympatický, líbilo se mi, jak ho autoři zasadili do prostředí střední školy, i jakou měl osobnost. Druhý Will mi byl ale trochu bližší a na jeho příběh jsem se vždycky těšila o něco víc. Další postava, kterou jsem si moc oblíbila byl Tiny! Líbilo se mi, jaká energie čišela z jeho hlášek a myšlenek. Bez něj bych se z knihy asi zbláznila. Proč? Prostě a jednoduše na mě z knihy přešla neuvěřitelně depresivní nálada a ten den, co jsem ji četla, jsem byla téměř nepoužitelná. To ale považuji za obrovké plus. Hodně si užívám, když na mě mají knihy výrazný dopad.

Se styly psaní autorů jsem u této knihy neměla problém. Myslím, že to bylo hlavně díky tomu, že Greena zde skvěle doplňuje David Levithan a taky proto, že jsem knihu četla v originále.

Ze začátku jsem si říkala, jak se bude příběh vyvíjet, ale po setkání hlavních hrdinů jsem byla do knihy naplno začtená! Bohužel musím přiznat, že mě dost zklamal konec. Čekala jsem obrovské vyvrcholení s nečekaným gestem, ale bylo to spíš nijaké.

Moc jsem si ale užívala, jak byl do příběhu zapojen muzikál.

Co se týče romantické linky, z nějakého pohledu byla možná klišé, ale určitě nebyla příliš přeslazená a nereálná.

Celkově můžu knihu určitě doporučit!

Knihomolka506
28.09.2020 4 z 5

Dobrý příběh. Ani špatný , ale ani ten nejlepší. Něco mezi.. ale moc se mi líbil autorův humor, který ve svých knihách používá! Jinak od autora jsem už četla i lepší

Khaleesi-13
14.09.2020 4 z 5

Knihu jsem začala číst, aniž bych o ní více věděla, takže mi pár stránek trvalo přijít na to, že to vypráví oba Willové. Nevadí. Jakmile jsem se přes tuto obtíž dostala, kniha se četla skoro sama. Přiznám se, že mám radši toho sarkastického a věčně nenaloženého Willa o trochu radši, a když jsem si zvykla na styl psaní, tak se mi i lépe četl. Mrzí mě, že se Maura nedstala více ke slovu, protože i přes to co udělala, jsem si jí oblíbila. Sečteno podtrženo, vcelku milá jednohubka, se zajímavým stylem a osobnostmi.

VéjaTarabová
29.08.2020 2 z 5

Tak je to tady, moje druhá knížka od Johna Greena a já pořád nevím, co si mám o jeho spisovatelské kariéře myslet. Na jednu stranu dá do příběhu vždy kousek filozofie, něco u čeho se musím pozastavit a to se mi líbí. Na druhou stranu jeho díla shrnují celou YA literaturu, což asi není úplně špatně, ale mně to nevyhovuje. Zabývá se zde opět spíše přímo postavami, než-li dějem. Knihu ovšem nenapsal jenom John Green, nýbrž i David Levithan. Bylo zajímavé pozorovat tyto dva poměrně rozdílné druhy psaní, nehledě na to, že David vůbec nepoužíval velká písmena. Oba Willové si byli povahově i chováním podobní, ale zároveň byli vlastně úplně odlišní, což nechápu do teď. Jenom mě opět znudila a odradila romantická linka, která je stejná snad ve všech YA knihách. Na druhou stranu, takovýhle jednoduchý příběhy, do kterých se člověk ani nemusí přímo ponořovat, jsou skvělý na případnou čtecí krizi nebo jednoduše jako oddychovka. Každopádně abych to shrnula, celý děj je taková slátanina všech YA příběhů. Najdete zde vše, co by vás mohlo napadnout. Od ztráty příbuzného, přes hádky s rodiči, depresí, LGBT komunity, muzikálů, koncertů, oblíbených kapel, lidí na internetu co ve skutečnosti neexistují, zvláštních vztahů, bohatých i chudých rodin, až po jeden velký happyend.

,, Uvažuji o tom, jak moc důležitý je nejlepší kamarád. Když se člověk ráno vzbudí, tak prostě spustí nohy z postele a stoupne si. Nepoposedne k okraji a nepodívá se dolů, aby si ověřil, že tam ještě je podlaha. Podlaha je tam prostě vždycky. Až do chvíle, kdy tam není."

,, jako by člověk mohl prostě dojet do obchodu a nějaký život si koupit. podívat se na lesklou krabici, nakouknout do průhlednýho okýnka, zahlídnout tam sám sebe v tom novým životě a říct si : , týjo, vypadám mnohem šťastnější- myslím, že tenhle nový život si vezmu!' odnést ho k pokladně, oskenovat a zaplatit kreditkou."

+ více pohledů na věc
+ jednoduché vcítění do postav
+ smysl pro detail
+ Schödingerova kočka
+ závěrečná konverzace JG a DL
- děj = slátanina
- ohraná romantická linka

ComposeAdela
05.08.2020 3 z 5

Docela mě to bavilo, dokonce jsem se párkrát tiše zasmála. Knížku jsem přečetla velmi rychle (možná až příliš rychle, jako bych ji už chtěla mít z krku), ovšem můj názor na Johna Greena se pořád nějak nezlepšil, jak jsem doufala; ne že by neuměl psát, ani nevím, co proti němu vlastně mám. Levithanovy části se mi možná líbily o něco více.
Nějak se nedokážu rozhodnout, co si o té knížce myslet, jestli ji doporučit, nebo ne. Ještě mě napadá, že bych bývala podle názvu očekávala nějaký bližší vztah mezi oběma Willy, přičemž reálně byl jejich jediným spojujícím prvkem Drobek a oni dva se spolu bavili tak třikrát.

KleaM
19.07.2020 4 z 5

Opet skvely John Green a tentokrat s Daviden Levithanem. No Drobek uz mi ke konci trochu vadil, ale kniha byla skvela, stejne jako vsechny greenovky