Poklad na Stříbrném jezeře

Poklad na Stříbrném jezeře https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359718/bmid_poklad-na-stribrnem-jezere-Dud-359718.jpg 2 4 1

Komiksová parafráze je reklamou pro návštěvu zábavního parku Wild West City Boskovice, kde jeho zaměstnanci známý western uvádějí jako divadelní představení.

Ivan Kučera
10.06.2023 2 z 5

Kuriozita. A kuriozity málokedy bývajú kvalitné. Pointa ich zábavnosti sa ukrýva práve v kurióznosti. Poklad na Stříbrném jezeře nie je komiksová adaptácia Mayovej knihy a už tobôž nie filmu z r. 1962. Scenárista Vlastimil Peška a ilustrátori Libor Balák a Jitka Bednářová-Smíšková (ktorá na rozdiel od oboch pánov záhadne nie je uvedená na obale) sa podujali na šialenú úlohu: do podoby komiksu previesť záznam divadelného (?) crazy predstavenia, ktoré vzniklo a teraz neviem, či na základe filmu alebo knihy (keďže kniha a film sa od seba po dejovej stránke dosť podstatne líšia), každopádne sú v ňom Indiáni aj kovboji, samozrejme Divoký Západ a legendárny poklad pri vodopáde. Inkriminované predstavenie pochádza z reálne existujúceho westernového mestečka Wild West City Boskovice. Komiks vydalo práve ono, komplet vo svojej vlastnej réžii ako svoju prvú a ak sa nemýlim, tak zároveň poslednú publikáciu. Okrem komiksu a reklamného materiálu (zľavové kupóny, ktoré sú však dve desaťročia od vydania asi neplatné), obsahuje mapku daného mestečka a to rovno dva razy (na začiatku, aj na konci), aby sa aj problematiky neznalý čitateľ dozvedel, že mestečko má svoj vlastný saloon, ubytovanie, predajňu spomienkových predmetov, šibenicu, arénu, javisko, vodopád s jaskyňou atď. Komiks pochádza z r. 2003, kedy k nám doliehali dozvuky slávnych filmových mayoviek, takže som sa nečudoval, že to vtedy vzniklo. Čudoval som sa, keď som zistil, že špecifické boskovické mestečko stále funguje. Ich divadelnú hru som nevidel, ale súdiac z komiksu je to za vlasy pritiahnutá, divným humorom prešpikovaná poloparódia. Vystupuje v nej ruská sirota Voloďa Ivanovič Westernov a v jednej scéne chlapec odhryzne kryse hlavu a zje ju. WTF dej sa fakt nedá brať vážne. Je zjavné, že sa musel odohrávať (na rozdiel od filmu, o knihe nehovoriac) na obmedzenom priestore a navyše nedisponoval gigantickým rozpočtom, takže bolo nutné improvizovať a voliť zvláštne strategické rozhodnutia. Na prvý pohľad to nevyzerá zle (obálka, tvrdá väzba). A Balák je legenda. Zbožňujem jeho príspevky z Arény: Smrt cestovatele Ibarrety a temer hororového Giganta. Hoc treba dodať, že Poklad na Stříbrném jezeře je vizuálne niekde úplne inde. Je to ako porovnávať Vyháňača diabla s Deuce Bigalowom: Európskym gigolom. Scenár je žiaľ priveľmi bizarný a absurdný, až to ruší. Ono je to vlastne skôr propagačný materiál, ktorý vás má prilákať na výlet 40 km od Brna. Divné verbálne (ne)vtipy (Indián Malý Medvěd kope velkou jámu.; Umýte vy pitomci říct něco jinýho než jasně šéfe? Jasně šéfe.) a podobné koniny ukazujú (a dokazujú), že toto fakt nie je náročná vec, ale iba adaptácia divadelnej hry, kde sa očakáva smiech a spolupráca publika, v ktorom nikto nechce riešiť Shakespearea a myšlienky o živote (a smrti), ale iba sa zasmiať na nenáročných krčmových vtipoch, užiť si slnečnú sobotu, decká sa povozia na koňoch a vyblbnú a večer pôjdu skoro spať a konečne dajú svätý pokoj, mamy si dajú kávu a zákusok na nervy a otcovia rezignovane pivko, dve, tri, štyri. V scenári sa snáď ani nie je možné orientovať. Čítal som to dva razy a na druhý raz som bol snáď ešte viac mimo, ako počas premiéry, takže nie, hoc istá zvrhlá časť môjho Ja uvažovala nad možnosťou ohodnotiť to až troma hviezdami, tak som nad tým prestal uvažovať rovnako rýchlo, ako som začal. Ono sú to skôr navzájom neveľmi súvislo prepojené skeče (vrátane speváckych vystúpení). Na rozdiel od mnohých iných z vás, ktorých názory tu čítam, však k tomuto divnému kúsku necítim nič vyložene negatívne. Je to skrátka len neškodná blbinka.

Vlastimil Peška
česká, 1954