Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev

Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290247/bmid_waterloo-10K-290247.jpg 5 51 12

Osmnáctého června roku 1815 sestoupily armády Francie, Británie a Pruska do tichého mělkého údolí jižně od Bruselu. Malé městečko nedaleko místa, kde se spojenci rozhodli postavit francouzské armádě, se jmenuje Waterloo. Krvavá bitva, jíž dalo Waterloo jméno, znamenala konec napoleonských válek a stala se mezníkem v evropské historii. Napoleonova armáda zde utrpěla drtivou porážku od části vojsk koalice evropských panovníků a stala se pro francouzského císaře jedním z jeho posledních vystoupení coby vojevůdce, stratéga a hlavy státu. Autor podrobně líčí nejen průběh bitvy samé, ale také události, které jí bezprostředně předcházely, zejména okolnosti, jež vedly k porážce spojenců u Ligny a Quartre-Bras. Přestože Bernard Cornwell tentokrát napsal knihu literatury faktu, Waterloo je stejně strhující jako jeho nejlepší historické romány. První vydání.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Historie

Vydáno: , BB art

Waterloo: The History of Four Days, Three Armies and Three Battles , 2014

Luigi1
Luigi1
22.11.2023 5 z 5

Začátek rozvláčný ale pak to mělo šmrnc

PavelT
PavelT
14.07.2022 5 z 5

Kniha sice asi nepřináší nic nového; jak sám autor několikrát uvádí, o Waterloo už toho byla napsaná kvanta a práci historika už za něho odvedli jiní. Ale kniha je psána velmi čtivě, čte se prakticky jako román, a přitom to není na úkor faktické správnosti, takže ji můžu doporučit.

Forestwalker
Forestwalker
02.04.2022 5 z 5

O napoleonských válkách už jsem se toho načetl dost, ale tato Cornwellova knížka patří k těm nejčtivějším a také nejpřehlednějším; kdyby někoho zajímalo období 100 dnů Napoleonovy vlády, může klidně začít tímto dílem. Vše je zasazeno do kontextu a pečlivě vysvětleno.

OlafSveinsson
OlafSveinsson
11.02.2021 5 z 5

Napoleonské války jsou úplně mimo moji oblast zájmu. Ale když už jsem se rozhodl, že si od Cornwella přečtu všechno co jde, tak jsem tuto knihu nemohl vynechat. A musím uznat, že i ve faktografické knize ukázal jak barvitě umí popisovat a vtáhnout do člověka do děje. Takže před očima jasně vyvstávají všechna rozstřílená těla a utrhané končetiny. Celé je to navíc umocněné spoustou vzpomínek přímých účastníků, takže se z anonymní masy vojáků stávají lidé se jmény a osudy.
Každopádně mi celá taktika tehdejšího válečnictví přijde jako to nejbrutálnější, co kdy lidstvo vymyslelo, protože pochodovat nebo stát v sevřeném tvaru a čekat, kdy přiletí dělová koule nebo granát, muselo být opravdu strašné.

Makec
Makec
21.06.2020 5 z 5

Tuto knihu shledávám a řadím do skupiny Fascinující. Je to asi prostě tím tématem, ale nemohu jinak. Kniha je velmi čtivá a mezi klady řadím hlavně úryvky dopisů a postřehů samotných aktérů této bitvy.

Igor1311
Igor1311
16.06.2019 5 z 5

Cornwell sa vracia v svojej jednej non-ficton knihe k svojej obľúbenej téme - vojenské konflikty anglickej armády 18. a 19. storočia. Na základe reálií a prameňov svojou tradičnou formou rozpráva príbeh jednej z najikonickejších bitiek vôbec. Je písaná takým štýlom, že pri jej čítaní ani nemáme pocit, že sa jedná o odborné dielo, ale skôr o román.

Francois17
Francois17
12.03.2019 5 z 5

Velice dobrá kniha. Přehledně popsané jednotlivé etapy bojů, má to spád a dobře se to čte. Výborné.

Radous
Radous
16.01.2019 5 z 5

Knihu jsem dostal do ruky skrze Vánoce. No a jelikož mám historii rád, zařadil jsem ji do pořadníku jako prioritu. Obecně je nutno konstatovat, že ač je to skutečně zajímavé, člověk se brzo v těch nejrůznějších přesunech jednotek, rozkazech a pohybu po území (byť velmi malém) hodně rychle ztratí. Ale což, určitou představu jsem si o té celé události odnesl.
A ještě jsem si odnesl jednu věc: byla to příšerná jatka. Tohle si dnes (rozuměj – při soudobém anonymním válčení) nikdo nedokáže představit. Hrozné. Ale musím zdůraznit toto – těch lidí mi ani tak líto nebylo. Naopak mě mrazilo z neskutečného utrpení zvířat (jezdectvo). Protože ta k tomu přišla skutečně nevinně. Lidé jsou bohužel „ovce“ (dnes hodně skloňované slovo) a své protějšky zabíjejí a mrzačí od dob svého sebeuvědomění velmi často dobrovolně a s rozmyslem. A kolikrát do toho jdou i s nadšením.
Takže tak. Ale tyto úvahy se sem nehodí. Spíš chci říct, že ta kniha pak vede i k takovýmto myšlenkám.

Tyquick2
Tyquick2
08.03.2018 4 z 5

Ze začátku jsem krapet tápal v postavách, ale po pár poznámkách jsem se do knihy zabral. Skvěle vylíčený bitvy, přesuny, poměry mezi vojáky atd. Cornwell opět nezklamal. Za mě super! 4z5

Bugs69
Bugs69
31.12.2017 4 z 5

Mimo veľmi pútavého štýlu písania je kniha doplnená prehľadnými mapami, ktoré dávajú jasnejšiu predstavu o priebehu celej bitky.

tartan
tartan
04.12.2017 5 z 5

Quelle affaire!
"To najsmutnejšie hneď po bitke prehratej je bitka vyhratá." vojvoda z Wellingtonu

Brilantne napísaná faktografická kniha o najslávnejšej bitke svetových dejín. Napínavá a strhujúca. Hoci dobre poznám jej priebeh a všetci vieme ako skončila, bol som pri jej čítaní celý čas v napätí ako to celé dopadne. Neuveriteľné, ale ľahko vysvetliteľné. Jej autorom je totiž Bernard Cornwell, známy svojimi historicko-dobrodružnými románmi z obdobia napoleonských vojen (Sharpe) či ranostredovekého Anglicka (The Last Kingdom), ktoré sa dočkali aj svojich úspešných TV adaptácií. Vo svojej zatiaľ jedinej non-fiction veľmi živým a zasväteným spôsobom rozpráva príbeh štyroch dní, troch armád a troch bitiek, ktorého vyvrcholením bolo práve Waterloo. Rozprávanie je také sugestívne, že je priam cítiť vo vzduchu štipľavý dym z pušného prachu od neustálej delostreľby a otrasy pri impozantných útokoch britskej a francúzskej kavalérie. Pri tom všetkom stíha autor zrozumiteľne vysvetľovať všetko dôležité a podstatné o dobovej vojenskej taktike, nastreľovať výstižné charakteristiky dôležitých i menej známych aktérov, zároveň to poľudšťovať množstvom osobných, nezriedka dosť desivých spomienok a celé to koreniť typicky suchým britským humorom. Všetko je to prehľadne a vyvážene naservírované na 300 stranách, každú kapitolu uvádza prehľadná situačná mapka a knihu dopĺňa dôkladne vybraná farebná obrazová príloha. Zoznam literatúry a menný register sú samozrejmosťou. Povinná literatúra pre každého fanúšika vojenskej histórie a napoleonského obdobia zvlášť.

danalis
danalis
24.05.2017 5 z 5

Cornwell jako vždy píše brilantním stylem, jeho naučno -historický román se čte jako strhující detektivka, jako román,kde sice víme jako to všechno dopadne, ale přesto to nejde odložit a říct si, že konec je jasný .

19. století napoleonské války dějiny Evropy Waterloo historické romány

Bernard Cornwell
anglická, 1944
2017  90%Poslední království
2007  91%Bledý jezdec
2004  91%Lučištník
2010  92%Hořící země
2006  87%Sharpův tygr

Kniha Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev je v