Watchmen: Strážci

Watchmen: Strážci https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40672/bmid_watchmen-strazci-fJR-40672.jpg 5 606 75

"Quis custodiet ipsos custodes?" ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé - a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo. V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr - a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře - a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci. Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčenými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné). Jeden z nejzásadnějších komiksů všech dob (a tohle není laciná reklama, to je fakt).... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , BB art , Crew

Watchmen , 1987

puczmeloun
puczmeloun
28.11.2023 4 z 5

Jako první jsem viděl film na námět tohoto komiksu. A i když je to už hodně let, zůstává mi v paměti jako skvělý a zajímavý kousek, na který se zase rád podívám. Když jsem teď nedávno viděl video-recenzi právě o originálních Watchmenech a jejich ději, rozhodl jsem se si knížku půjčit. A opravdu se mi to líbilo...

Bavilo mě především hledání skrytých odkazů – třeba hned v první kapitole to, kdo je jedna z hlavních postav. A takových věcí je v knize mnohem víc. Zajímavá je i samotná skladba komiksu, kdy se prolínají všechny možné (i ne)dějové linky, styly vyprávění (i ty klasické nekomiksové) atd. Na pátou hvězdičku mi chybí jen jedna věc – nejsem komiksový žrout, takže si holt všeho nevšimnu a ona v popiscích opakovaná "dekonstrukce komiksového žánru" jde trochu mimo mě. Je to tedy určitě skvělé dílo, temné, jiné a pro mě velmi čtivé, ale nemám tam onen WOW efekt, který musí nutně působit spíše na ty, kteří za sebou mají desítky a stovky superhrdinských komiksů. (I když rozbití těch klasických vyprávěcích stylů jsem samozřejmě v komiksu kvitoval i já – především ve spojitosti s činy a slovy hlavního "padoucha".)

To, co mi při čtení trochu vadilo, bylo překvapivě převedení do české verze. A nešlo o překlad, ale o kolorování. Když jsem se třeba díval na americkou verzi, je tam vidět velký rozdíl. A ta, co jsem měl v ruce já, byla někdy až divně rozlitá, nedokonalá, vybledlá a neostrá. A to proti originálu prostě nevypadá tak dobře.

dr.horrible
dr.horrible
28.09.2023 5 z 5

“Looked at sky through smoke heavy with human fat and God was not there. The cold suffocating dark goes on forever and we are alone.”

BrooksWasHere
BrooksWasHere
31.07.2023 5 z 5

(SPOILER) "Quis custodiet ipsos custodes?"

Som absolútne unesený!
Konečne som pochopil, prečo sú Watchmeni označovaní ako "jeden z najlepších komiksov všetkých čias"!
Je to skutočne nadčasové dielo (podotýkam, že v tomto prípade sa už nejedná o komiks, ale o umelecké dielo!), ktoré dokáže ohromiť ešte aj v dnešnej dobe, takmer 40 rokov po napísaní.

Všetky charaktery sú vykreslené geniálne (u mňa to na plnej čiare vyhrali Rorschach a Dr. Manhattan), takmer každá, dokonca aj vedľajšia postava sa dočká svojho priestoru alebo silného momentu... Nakoniec je však dosť možné, že si obľúbite väčšinu hlavných hrdinov...

Ďalšia z vecí, ktoré ma vo Watchmenoch mimoriadne ohromili, bol spôsob rozprávania príbehu, ktorý úplne skvostne prepája minulosť so súčasnosťou a spolu s priloženými archívnymi materiálmi vytvára dojem niečoho skutočného...

Naozaj mi behá mráz po chrbte, keď si spomeniem na to, ako na konci do seba všetko zapadlo... Finále mi doslova vyrazilo dych... Niečo tak geniálne premyslené som naozaj nečakal, ešte pár hodín po dočítaní som stále nevedel nájsť slová, ktorými by som opísal emócie, ktoré mnou začali krátko na to lomcovať...
Najdesivejšie je na tom však to, že čin, ktorý Ozymandias spáchal vám v prvej chvíli príde úplne zvrátený, ale po nejakom čase ho začnete chápať... Nerád to hovorím, ale ak by som bol na jeho mieste, vybral by som si tú istú možnosť... Milióny životov vyhasnuté v priebehu niekoľkých minút...

Určite sa jedná o jeden z troch najlepších komiksov, aké som kedy čítal, dávam zaslúžených 100 % (a niečo k tomu), skutočne ide o povinné čítanie pre každého fanúšika komiksu!

"Kdo bude střežit strážce?"

angloumene
angloumene
28.07.2023 5 z 5

Vše podstatné už shrnují předchozí komentáře. Mně nezbývá než dodat, že Strážci dokazují, že komiks funguje jako samostatné médium, které nemá smysl srovnávat s běžně psanou knihou. Nabízí jinou formu zábavy, ať už tuctovou nebo skutečně podnětnou. Kdo by to řekl, že právě komiks představí společnost zmítanou strachem, že místo svítání jim oči otevře atomový hřib.

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
18.04.2023 5 z 5

"To jsem rád, že jsem si ji stihl přečíst." zasvěceně na mě špitl antikvář, když knihu balil do papíru. Balil ji pomalu, nerad ji pouštěl z rukou.
"Komiks je umění a vy si právě kupujete důkaz." dodal vzápětí.

Superhrdinskej komiks je v podstatě primitivní záležitost. Barevný kostýmy, slipy přes kalhoty, velký ňadra narvaný v latexu, svaly na místech, kde většina lidí vystavuje vzpomínku na polárkovej dort. Hezký obrázky a pár vět v bublinách, aby si člověk držící komiks v ruce připadal, že fakt čte. Povrchní zábava pro děti a obtloustlý nerdy bydlící u své matky.

Určitě existuje spousta lidí, kteří v téhle představě žijí. Já to nejsem. Jedním z důvodu je i tenhle špalek česky nazvanej Strážci.

Což o to, všechny ty žánrový klišé najdeme i ve Strážcích, jenže Alan Moore se je rozhodl naházet do velký krabice a pořádně s nimi zatřást. Naboural narativ, že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. U mnohých totiž spíš platí, že s velkou mocí přichází velká příležitost. Vzniklo tak dílo, který se ještě dnes vymyká, téměř čtyřicet let po prvním vydání.

"Kdo střeží ty, kdož střeží nás?"

Někdo likviduje superhrdiny a my se společně s postavami příběhu snažíme dopátrat kdo a proč. Celkem banální detektivní zápletka, která je však rozehraná vskutku mistrně hned v několika vrstvách.

Autoři rozjíždí hned několik dějových linií, který v rámci příběhu prolínají a spoluutváří komplexní obraz světa vyděšenýho studenou válkou, ve kterým je hranice mezi dobrem a zlem tuze tenká. Leckdy je dobro se zlem naprosto zaměnitelný. Superhrdinové tady, až na jednu výjimku, téměř nemají superschopnosti, jsou "jen" nesmírně nadaní, bohatí či odhodlaní. Ale jsou to především lidi. Lidi s normálními emocemi, radostmi i strastmi. Skandální! Moore by zasloužil profackovat a pochválit.

Asi se nemá cenu dál vykecávat, prostě Strážce zkuste. A pokud jim to dovolíte, uchvátí vás. Promyšleností příběhu, množstvím detailů, opakující se symbolikou. Častokrát věnujete dlouhý pohledy skvělý kresbě a barvám ladícím do nálad jednotlivý panely. Atmosféra na vás dýchne.

Celá tahle kniha vás nadchne jako kus nezaměnitelnýho umění.

Luigi1
Luigi1
17.03.2023 5 z 5

Tak to se suprově zapíše zlatým písmem do dějin komiksů

Hor89
Hor89
10.02.2023 5 z 5

Watchmeni jsou můj neoblíbenější komiks od Alana Moora, a zároveň jeden ze tří nejlepších komiksů jaký jsem kdy četl. Kresba Dava Gibbonse je výborná, ale to nejlepší na komiksu je příběh a atmosféra studené války. Děj je propracovaný a napínavý. Hlavní postavy a dialogy jsou skvěle napsané - moje neoblíbenější postavy jsou Dan/Sůva II a Adrian/Ozymandias.

Norri
Norri
05.02.2023 5 z 5

Přečetl jsem si to teď po letech znova a užíval jsem si každý panel. Ty detaily, kterých jsem si dříve nevšiml, anebo jsem na ně zapomněl, jsou úžasné. Také osvědčené panelování tři na tři funguje pořád skvěle. O barvách se to, bohům žel, říct nedá a začínám uvažovat o novějším vydání s novějším koloringem.

Co se týká děje, tak není pochyb o tom, že je to jeden z nejlepších komiksů všech dob. Není to jenom skvělou zápletkou. Je to tím, jak dobře se to čte, jak je to promyšlené a jaké to má bezchybné tempo! Nechci tím říct, že to přečtete za jedno odpoledne. To vůbec ne. Já jsem to teď po letech četl týden. Je to tak, že mě to baví číst a chvíli nad tím přemýšlet. Má to zajímavé nápady a poskytuje to náměty a prostor k úvahám. Výborně fungují i rozhovory. Je to teda hodně ukecané, ale ty texty skvěle zprostředkovávají náladu. Strážci jsou totiž nejen skvělá dekonstrukce superhrdinského žánru, ale je v tom krásně hmatatelný strach z atomové války a vůbec z konfliktu s Ruskem. Vlastně je to dneska možná ještě aktuálnější, než když to v roce 1986 začalo vycházet poprvé. Jenom se dneska všechny ty děsivé novinky dozvídáme z novin u novinových stánků, ale na internetu. Moorovo vyprávění skvělé zprostředkovává atmosféru v celé společnosti všechny její obavy. A to nejen komiksem, ale také fiktivními ukázkami z knihy "Pod kápí" a i jinými dokumenty a esejemi, které jsou na konci každé kapitoly.

K zajímavostem ve scénáři patří to, jak se Alan Moore v ději často vrací k určitým momentům, ale vždycky je vidíme a vnímáme z pohledu jiné osoby. Je zajímavé sledovat, jak ty situace jejich účastníci vnímají rozdílně a dělají z nich rozdílné závěry. To je myslím jeden z typických znaků tohoto komiksu.

"A pak tu byl ještě Lišaj, Silueta, Komediant a já, všichni jsme se oblékali do křiklavých operních kostýmů a prostým, dětinským způsobem jsme vyjadřovali svoje představy o dobru a zlu, zatímco v Evropě dělali z lidí mýdlo a stínítka na lampy." - Hollis Mason, Pod kápí

Pokud netušíte, co to znamená “dekonstrukce superhrdinského žánru”, pak si Strážce přečtěte a pochopíte. Alan Moore vám ukáže, že superhrdinové nejsou ti dobří sousedi Spider-mani a skautíci Supermani. Jsou to lidé, kteří si trikoty oblékají z nejrůznějších osobních důvodu a ne vždycky jsou ty důvody ušlechtilé a ne vždycky mají v pořádku svůj morální kompas.

Frizer
Frizer
02.01.2023 5 z 5

Zásadní dílo pro kohokoliv kdo neopovrhuje "grafickými romány". Četbu si jistě užijí více lidé kteří mají načtené skvělé klasiky ze světa Marvelu a DC, protože toto dílo je staví celé na hlavu s takovou nápaditostí jaká se vidí málokdy. V celém díle navíc rezonuje hrozba " Studené války" která musela být v době napsání díla zažraná do milionů lidí po celém světe....o to je celé dílo ještě silnější....zásadní dílo media, a kdokoliv nečte " komiksy" ten se připraví o moc.

Profesorskey
Profesorskey
12.12.2022 5 z 5

Znám literární díla, která jsou skvělá, smělá, úžasná až dechberoucí... a pak jsou tu Strážci. Orgasmická příběhově literární a malebná exploze, která uchvátí smysly a nepustí ani po dočtení.

ArkAngel
ArkAngel
01.08.2022 5 z 5

Nebojím se říct, že Watchmeni patří k nejgeniálnějším dílům, která jsem kdy četl (a viděl). Moore vzal brakovou tématiku superhrdinů a zamyslel se nad tím, jak by fungovali v reálném světě a jaký by to mělo na všechno dopad. Strážci jsou tak velmi surovým dílem, které hrdiny vykresluje velmi lidsky se všemi chybami, jaké jen lidé mohou mít. Rorschach a Doktor Manhattan jsou pak naprosto geniální postavy, kterým ostatní skvěle sekundují. Už první stránka dokáže čtenáře vtáhnout ohromujícím způsobem a některé pasáže si čtenář musí pročítat několikrát, protože jsou vskutku bravurně napsané a ztvárněné. Skutečně chytrých komiksů je pomálu a v superhrdinském žánru ještě méně a tak se nedivím, že Watchmeni sklízeli tolik cen. Jo a Snyderova filmová adaptace je taky pecka.

HerrPilot
HerrPilot
03.04.2022 4 z 5

Konečně jsem se v rámci dovzdělávání dostal i ke Svatému Grálu komiksového žánru, no a upřímně řečeno tak nějak nevím.
Příběh je to opravdu velice košatý, každý maskovanec má své problémy, svůj styl uvažování a počínání, nikdo není jednoznačně dobrý či špatný, přesto jsem občas míval pocit, že Moore si asi tu a tam zadunil kapku víc, jelikož ty řeči občas připomínaly nesrozumitelné kecy společensky unavených příbuzných v pozdních hodinách po rodinné sešlosti.
Taky jsem měl problém pochopit zapojení pirátského minipříběhu do toho hlavního, nicméně i tak si tento počin u me vysloužil 4*, a to díky rozebrání fenoménu superhrdiny a jeho logické dekonstrukce (co člověka motivuje, aby si vzal jistý druh oblečení a začal si přezdívat Mr. Tanga, stejně jako následné problémy se stárnutím a s úpadkem fyzických schopností. To vše navíc napojeno na reálný superhrdinský boom 30. let), smrtelnosti postav, výtečné kresbě plné zajímavých detailů, mezičlánkům (ve kterých Moore potvrdil, že mu žádný styl není cizí) i závěrem, který stanovil interesantní etický oříšek ne nepodobný ospravedlňování užití atomových pum na Hirošimu a Nagasaki.

Kéžby i naši mainstreamoví komiksáři dokázali konečně napsat něco podobného a nesázeli jen na infantilitu a kozatice (nic proti nim, často jsou fajn).

Criosphinxx
Criosphinxx
28.03.2022 5 z 5

Miluju ten film! Proto mi bylo velikou ctí, si přečíst to, z čeho vycházel. A musím říct, že to bylo stejně boží!! Alan Moore je prostě geniální. I po těch letech je to stále aktuální komiks. Dave Gibbons je naopak zase užasný kreslíř a umí naprosto přesně vystihnout emoce té dané situace a byl zážitek si ty obrázky prohlížet. Za mě je to jeden z neinteligentnějších a nejpropracovanějších komiksů, které kdy mohli vzniknout. Ten konec byl trochu jiný, než ve filmu, ale vůbec mi to nevadilo, ba naopak!

Placi
Placi
30.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Alternativní historie, USA 80. let minulého století. Mezi lidmi žijí superhrdinové (i když skutečné superschopnosti má jen jeden z nich), kteří až na výjimky museli přejít do ilegality, když byli postaveni mimo zákon. Američané vyhráli válku ve Vietnamu a prezident Nixon slouží snad čtvrté volební období a světu hrozí jaderná válka po sovětské invazi do Afghánistánu. Na straně USA je však zbraň nejmocnější, vševědoucí a všehoschopný Dr. Manhattan. V této atmosféře někdo zavraždí bývalého “hrdinu” a vládního agenta Comediana a odstartuje tak strhující příběh. A co je zvláštní, Dr. Manhattan při nahlížení do budoucnosti nevidí, kdo a proč je pachatelem.

Moore v tomto úžasném díle totálně odboural vnímání superhrdinů a jejich auru. Příběh a postavy jsou naprosto syrové. Naprostým vrcholem je komiksový příběh o pirátské lodi, kterou čte naprosto vedlejší postava chlapce u novinového stánku, a který sledujeme s ním.

wullcann38
wullcann38
14.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Upřímně řečeno: čekal jsem něco víc.
Teda ne že bych si stěžoval, komiks fakt povedl, ale příjde mi strašně nadhodnocený.
Navíc ale musím přidat body za to že se nejedná pouze o klasický superhrdinský komiks, který vypadá nějak takhle:Superhrdina vs záporák-Záporák vyhraje a uteče-výpln-dějový zvrat-výpln-Superhrdina vs. záporák-superhrdina (většinou) vyhraje.
Tohle bylo o dost více filozofičtější,vážnější a hlavně o dost brutálnější, a realištější.
Můj oblíbenec je (Oprava:byl) Rorshach.
Takže za mě:92%

Šimon_
Šimon_
18.09.2021 5 z 5

Po dlouhých letech, u příležitosti vydání Hodin posledního soudu, na které se teď chystám, jsem si dal Watchmen znovu. Neztratili pro mě nic ze své geniality a po takřka pětatřiceti letech od vydání neztrácejí ani na aktualitě. Bohužel. Nicméně jde o kongenialní komiks, který lze číst jako kritiku i poctu superhrdinství, manifest v té době antireaganismu, dnes nahnědlého populismu, který se rozmáhá i u nás, a především jako vrcholné využití toho, co komiks jako médium nabízí. Moore je génius.

Delphín
Delphín
02.08.2021 5 z 5

Je až neuvěřitelné o jak zásadní, revoluční a výjimečný komiks se jedná. Funguje zde vše, barvy ladí do nálady, jakou na vás má dění vrhat, kresba obecně senzační a v roli scénáře kraluje Moore v plné síle. Vše, co dělá komiks opravdu dobrým je zde vyždímáno na maximum a několikrát to v různých recenzích zaznělo. Přesto i já musím ocenit komiks v komiksu či mistrně zvládnuté postavy, kteří opravdu nejsou ti hodní bez chyb, spíš naopak. Pokud nejste úplný komiksový nováček, tento komiks musíte přečíst!

mirec88
mirec88
21.07.2021 5 z 5

Watchmen. Synonymum komiksu, ktorý je o superhrdinoch, ale inak. Sú to všetci (až na jedného) obyčajní ľudia z mäsa a kostí, ktorí nosia superhrdinské kostýmy a práve s tým majú dobré, ale v tomto prípade najmä zlé vlastnosti, ktoré vyplávajú na povrch naprieč celým komiksom. Mnoho vecí ma šokovalo, niektoré som si pamätal z filmu, ktorý som videl, ale už veľmi dávno. Každopádne ide o jeden z najťažšie stráviteľných komiksov na svete, lebo sa vôbec nejedná o ľahké fajnové, oddychové čítanie. Toto by som dal prečítať každému kto sa mi ešte opováži tvrdiť, že komiksy sú len pre deti. A ten záver, fakt fenomenálne a celá posledná kapitola bola fakt nečakaná. A keď ste zvyknutí zo superhrdinských komiksov Marvelu a DC, že hlavné postavy neumierajú, tak tento komiks vás vyvedie z omylu. Odporúčam každému.

Wiedzmin
Wiedzmin
02.07.2021 5 z 5

Nadčasová a propracovaná záležitost. Moore je Ďábel, který si příběh klidně zakončí kontroverzí a nechá čtenáře s otevřenou pusou sledovat posledních pár stránek. Jeho postavy mu sami diktují, jaký bude jejich další krok, a jakou cestu si zvolí. Strážci jsou rozhodně příběhem, který bude aktuální v každé době a to právě díky množství myšlenek, který rozebírá buď sám Dr. Manhattan nebo jsou obsaženy v osudu jednotlivých postav, ať už těch hlavních nebo vedlejších. Různorodost psychologie jeho "hrdinů" dodává komiksu právě na jeho vyjímečnosti. O jeho závěru a přesahu ani nemluvě.

R47
R47
01.02.2021 5 z 5

Komiks, který změnil žánr. A konečně se z něj poučili i filmaři. Zároveň ale osobitě pracuje i se samotným "jazykem" komiksu. A tahle poloha je do filmu nepřeveditelná.